PDA

Tam Versiyonunu Görüntüle : Arkeolojik Kazılarda Çalışmak

mdy
25-08-2008, 22:01
Mimarlık son sınıf öğrencisiyim.2.sınıftan bu yana çeşitli rölöve restorasyon işlerinde yer aldım ve gerçekten sevdiğim işin bu tip işler olduğunu farkettim ve 3 yazdır yüzey araştırmalarına ve arkeolojik kazılara gidiyorum. Rölöve çizimlerini yapıyorum ve geçmişte nasıl olduğuna dair fikir üretiyoruz kazı başkanlarıyla. Restorasyon üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu tip kazılara gitmem bana fayda sağlar mı? Restorasyon yüksek lisans proğramlarına girmemde kolaylık sağlar mı?En azından cv imde ve portfolyomda yer alacak işler yapıyorum.
Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler..

mdy
26-08-2008, 02:42
Türkiye'de yapılan arkeolojik kazı alanlarının restore edilme oranı ne kadar?Çok fazla olmadığını biliyorum fakat detaylı bilgiye sahip olanlar paylaşırsa sevinirim.

mdy
27-08-2008, 22:14
Kimsenin fikri yok mu? :(

phin
28-08-2008, 11:06
Restorasyon yüksek lisans başvuruları için gereken portfolyolarda arkeolojik kazılarda yaptığınız çalışmaların ne kadar faydalı olacağını öğrenmenin en iyi yolu bu soruyu ilgili kürsülere sormak. Bildiğim kadarı ile üniversite öğretim üyelerinden (restorasyon) arkitera forumu takip eden (en azından yazan) kimse yok.
Genelde forumun bu bölümüne daha çok serbest çalışanlar yazıyor.

Serbest ya da özel çalışan bürolar için ben kendi adıma yorum yapabilirim. Kazılarda edindiğiniz tecrübeler çizim bilginizi arttıracağı için cv'nizde olumlu olarak değerlendirilir. Ancak kazı çizimleri genelde elle yapılıyor ki, şu anda elle çizim yapan çok az büro var. Ya da yok.

Ağırlıklı olarak restorasyon yapan bürolarda proje hazırlama konusunda tecrübeli olmanız cv'nizde en büyük avantajınız olacaktır. Genelde okul projeleri ile kurul projeleri arasında büyük farklar oluyor. Çizim tekniği açısından kurul için hazırlanan projelerin okul projeleri kadar kaliteli olması gerekiyor.
Diğer yandan ise kot verme, ifade şekilleri, imar mevzuatına uygunluk gibi konularda Belediye söz sahibi olduğu için projelerin bu şekilde hazırlanması ile ilgili de büyük tecrübe gerekiyor. (Mesela neredeyse her belediye 0 köşe kotunu başka bir yerden istiyor)

Arkeolojik alanların restorasyonu konusunda; Arkeolojik alanlarda restorasyon tercih edilmeyen, eleştirilen bir yaklaşım. Anastilosis daha çok uygun bulunan bir teknik. (Yapının kısmen ayağa kaldırılması) Arkeolojik alanlarda restorasyon konusunda daha çok koruma çatıları, gerekli ziyaretçi tesisleri, çevre düzenleme gibi çalışmalar yapılıyor.

Türkiye'de yapılan arkeolojik kazı alanlarının restore edilme oranı ne kadar?
Bu soru başlı başına bir tez konusu olabilecek kadar geniş bir soru, belki cevaplanmamış olma nedeni budur...

mdy
28-08-2008, 13:09
İlginize teşekkürler..

herakles
28-08-2008, 23:39
Arkeolojik kazıda çalışmak, cv içeriğini zenginleştirmek de dahil olmak üzere bir mimar için yararlı ve güzel bir tecrubedir.
Öğrencilik yıllarında ve mezuniyetten sonraki ilk senelerde çeşitli kazılarda çalışmış bir mimar olarak, kazı evlerinin disiplin, birlikte yaşama kültürü, rölöve ve arkeoloji/arkeolog bilgisi bakımından epey geliştirici olduğunu söyleyebilirim. Sıkı çalışmanın yanında eğer şanslı iseniz (veya özellikle seçerseniz) deniz kıyısında bir gençlik kampı havasında eğlenceli bir tatilden eksiğini değil fazlasını da yapmış olursunuz. Üstelik sponsor desteği de mevcutsa bunun üstüne para dahi kazanabilirsiniz!!

Kazılarda çalışmış olmak restorasyon kürsüsünde yüksek lisans yapacaksanız kesinlikle işinize yarar ve size avantaj sağlar. Eğer bu kazılarda çıkan mimari eserlerin rölöveleriyle uğraşırsanız arkeologların ne denli detaylı belgeleme istediğini görmüş taşların tek tek koordinatlarını çalışarak rölölve almış ve kaydadeğer bir saha tecrubesi edinerek bu işin özünü de iyice kavramış olursunuz/olabilirsiniz. Mira/nivo- aledat (ilk bir kazıda gördüğüm ilginç alet)ve daha nicelerini kullanmayı birfiil öğrenebilirsiniz.
Hatta ben bir arkaik tapınağın restitüsyon sunumlarını gerçeklertirmek için 3boyutlu modellemeye bile ilk kazı evinde adım attım. Sanılanın aksine pek çok arkeolojik kazıda bilgisayar kullanımından başka modern haritacılık araçları, total stationlar, hatta sismik aletler vs bulunabiliyor. Yabancı kazılar bu açıdan daha da olanaklı.

Şunu da söyleyeyim ki kazı/rölöve tecrubeleri cv'mde kaydadeğer bir yer tuttuğu için benim karşıma çıkan iş olanakları da daha sonra hep restorasyon ve rölölve ağırlıklı oldu. Yani benzer işler/tecrubeler benzer işleri çekiyor. Ama ben başka alanlara yönelmek istediğim için çok ilgilenmedim fakat bu sizin tam da istediğiniz şey olduğu için sorun yok sanırım..

hat
30-08-2008, 13:41
herakles, kazı çalışmalarına nasıl dahil olduğunuza dair birazcık daha geniş bilgi verebilir misiniz? nasıl bulduğunuza dair... yani bunun için bir portal mevcut mudur, tanıdık vasıtasıyla mı buldunuz bu yerleri, nasıldır?

mdy
06-09-2008, 16:50
Söylediğiniz şeyler gerçekten beni mutlu etti çok teşekkürler..Ben 2. sınıfta iken bir hocamın vasıtası ile Mersin'de bir yüzey araştırmasına katıldım. Daha sonra bu okulda bilindi,duyuldu. Daha sonra dİğer hocalarımın tavsiyesi üzerine Demre Aziz Nicholoas(Noel Baba Kİlisesi) kazısına katıldım. Bir de Çanakkale'de bir antik kent kazısına katıldım. 3 boyutlu ve 2 boyutlu çalışmlaar yaptım. Bunların bir çoğu bilgisayar ortamındadır. Benim için oldukça eğlenceli ve faydalı oldu. Rölöveler Restitüsyonlar... Daha fazla detaycı oldum. Bu iyi birşeydir umarım. :) Yüksek lisans programında bunlar işe yarayacaktır umarım. Bu tip yerlerden iyi de bir tez konusu çıkar diye düşünüyorum ve bu yönde yani kazı alanlarının restorasyonu konusundada devam etmek istiyorum. İlginize teşekkürler... İyi çalışmalar...

kambek
06-09-2008, 17:14
kesinlikle faydası olacaktır:)

RedRapsody
06-09-2008, 23:31
Öncelikle bir kazı alanında çalışan insanın CV derdi olmaz genellikle. Kazı alanında tanıdığım çoğu insan bu işi özveriyle, yürekten ve çok severek yapan insanlardı( arkeolog, mimar,sanat tarihçisi, antropolog, restoratör veya farklı disiplinlerden).
Ama cv düşünen daha çok biz mimarlar sanırım kazı alanlarında. Antik kent kazı alanını, gelip geçici, tatil ile birleştirilmiş bir atölye çalışması gibi gördük.
Belki bir mimarın CV'si tek bir antik kentten ibaret olabilir, ömrünü bir kazıya adayabilir(çok mu?). Bu kendini adayanların isimlerini sayabilecekler vardır mutlaka forum üyelerinden. Bize onların röportajlarını okutmalılar, hikayelerini anlatmalılar. Son idealistleri tanıyalım bari.
örneğin: 34 yıldır Hierapolis'li... (http://www.arkitera.com/news.php?action=displayNewsItem&ID=18827&month=9&year=2008)

Heryanımız antik kent, kimilerinden haberimiz bile yok.
Haberimiz olup başıboş kalmış bir antik kent alanı: Fotoğraf 1 hafta önce çekildi. Kazı alanında girilmesi yasak bölümlerde turistler istedikleri gibi dolaşabiliyordu.
Hierapolis(denizli)

herakles
15-09-2008, 04:23
Katıldığım 3 sezon kazının 2 tanesine spontan bir şekilde girdiğimi belirtmek isterim. Yani aslında bu işe ilk bulaşmam çantamı alıp tekbaşına rastgele çıktığım bir tatilde tesadüfen karşılaştığım bir tanıdık vasıtasıyla oldu. Üstelik onun bir akrabası kazı evinde aşçı olarak çalışıyordu ben de iş arıyordum. Bir şekilde tanıştırıldım ve kabul edildim. O dönem 2 ay kadar kalmış ve bu tecrubeyi staj olarak yazdırmıştım. Ertesi yıl mezun olduktan sonra o kazıda 6 ay kadar profesyonel olarak çalıştım.(foça)
Daha sonraki yıl ise çıkmış olduğumuz bisiklet gezisinde vardığımız Assos'ta kazı ekibiyle konuştuk ve 2 mimar katılmak istediğimizi söyledik. O zaman bize epey soğuk bakan kazı ekibinden bunun mümkün olmadığı cevabını alıp kazı evini terkederken son anda karşılaştığımız kazı başkanı değerli hocamız Prof.Ümit Serdaroğlu'yla (toprağı bol olsun) tanışmamız sayesinde o kazıda da kendimize yer bulmuştuk. Orada da en az 2 ay kadar çalıştığımızı, epey envanter çalışması yaptığımızı ve Assos için bir gezi güzergahı önprojesi hazırladığımızı hatırlıyorum.

Kısacası benim kazılara katılış hikayelerim biraz maceralı.. Bunun için bir portal var mı bilemiyorum. Muhtemelen internetten pek çok kazı hakkında bilgi çağrı vs. bulabilirsiniz. Mimarlık fakültelerinin restorsyon ve tarih bölümlerindeki hocalar bu konuda epey bilgilidir. Olmadı arkeoloji bölümleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Şunu belirtmeden geçmeyeyim: Aslında kazılara katılmak için epey öncesinden başvurmak iletişime geçmek gerekir. Zira kazı listeleri önceden belirlenip bakanlığa gönderiliyor ve o listenin dışında (bizim yaptığımız gibi)daha sonraki katılımlara açık değil. Ama kazı başkanları bu konuda insiyatif kullanabiliyorlar. Hele bu konularla ilgili tecrübeli mimarlara epey ihtiyaç duydukları için şansınız hiç de yok değil.