PDA

Tam Versiyonunu Görüntüle : Detay Çizimleri

mimarolucam
31-03-2005, 12:55
Herkese Merhaba...

Muhakkak Benİm Gİbİ Projeyle UĞraŞan ÖĞrencİler Var Aramizda...
Projede Detay Üzerİnde ÇoĞumuzun EksİĞİ Var. Bİlgİsİ Olanlar Bİzlere Yardim Edebİlİr Mİ Acaba???

Mesela FaydalanabİleceĞİmİz İnternet Sİtelerİ Bİlenlerİnİz Var Mi??
Yardimci Olursaniz Çok Sevİnİrİz...

psyhke
31-03-2005, 14:04
ya evet.. benim de çok ihtiyacım oluyor bunun gibi kaynaklara..
ee ne demişler bilgi paylaştıkça çogalır, di mi..
umarım birileri çıkar yardımcı olacak..

seçkin
31-03-2005, 16:54
NELERE İHTİYACINIZ VAR

YANLIŞ ANLAMAYIN

SİSTEM DETAYLARIMI DOGRAMA - KAPI - PENCERE - vs
TEFRİŞLERMİ
MERDİVEN DETAYLARIMI

BUNLARI DAHA ACIK SOYLERSENIZ YARDIMCI OLABILIRIM

mail adresinizi yazın size gerekli bilgileri atmaya çalışırım

mimarolucam
31-03-2005, 23:06
bazi Yabanci Sİteler Oluyor... GruplanmiŞ Şekİlde Detaylari Yayinliyor...

Temelden Tutun Da Çatiya Kadar...

Bende Bİ Adres Vardi Ama Kaybettİm... BÖyle Sİtelerİ Bİlenler Varsa Dİye Bu Mesaji YazmiŞtim...

Herkese TeŞekkÜrler...

mimarolucam
05-04-2005, 00:17
detaylar için tıklayın (http://www.arcat.com/details/ar_dd.cfm)

bu sitede her türlü detaya ulaşabilirsiniz.
ama çoğu detayın birimi inç olarak belirtilmiş.

umarım işinize yarar....

Tugrul Yazar
07-04-2005, 13:15
mimarolucam gerçekten güzel soruya kendin cevap vermişsin.. Gönderdiğin site çok güzel ama çok kaptırmayın kendinizi derim..İnternetten detay alırken dikkat edin, o detaylar inşa edilecek... Yabancı bir ülkede olan ancak bizde kolaylıkla bulunamayan veya oranın standardına göre yapılmış, çözümler olabilir.

Benim tavsiyem tanıdığınız mimarların ofisleridir. Her ofis herhalde detail dergisine abonedir ve bir yığın projede dijital olarak ve kitaplar dolusu uygulanmış detay vardır.

Bir de neye niyet neye kısmet; Bir kapıyı çalarsınız başkası açılıverir.. Onun için internet başında beklemek yerine harekete geçin derim...

Güzel link..Kolay gelsin.

aysekurtoglu
22-02-2006, 22:27
tugrul yazar sana katılıyorum kendin birebir araştırmak yararlı oluyor.

msu_dejawu
08-04-2006, 16:33
ben burdan çok ekmek yedim hakikaten yararlı bi site

archelf
09-04-2006, 23:35
mimarolucam'a teşekkürler! Gerçekten güzel, dopdolu bi site, e bi zahmet ölçüleri cm'e çevirmeyi de biz yapalım:)

subasid
12-04-2006, 11:17
önerdiğiniz site iyidir fakat arkadaşların dediği gibi yabancı ülkelerde uygulanmış detaylardır. bu yüzden detaillardan, ve üst döneminiz mimarlık öğrencilerin toparlayarak kendinize bir arşiv oluşturmanızı tavsiye ederim. bir vakitler benim yaptığım gibi. tabi standart çözümlere de saplanıp kalmayın derim. "detail" karıştırın bolca.

Simurgh
15-07-2006, 22:56
NELERE İHTİYACINIZ VAR

YANLIŞ ANLAMAYIN

TEFRİŞLERMİ
MERDİVEN DETAYLARIMI

Benim Çelik yapılar,çelik merdivenler ve giydirme cephe (cam, aluminyum) sistem detaylarına ihtiyacım var.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler...

rapsodyred
16-07-2006, 11:46
DETAY konusunda BÜYÜK yanılgı...

Aslında bu detay meselesi tüm mimarlık bölümlerinde bir sorun. Çoğumuz uygulamasını hiçbiryerde görmediğimiz , bir çok malzemenin ne olduğunu bile bilmeden internetten indirilmiş detayları rahatlıkla kullanıyoruz. Burad bişeyler eksik kalıyor. Malzemenin özelliklerini ve uygulama yöntemini bilmeden yaptığımız bu detaylar ileride başımıza iş açacak. İleride bir proje yaparken internetten indirdiğimiz detayları kullanamayacağız.

Bunun için gerekli detayları uygulama örenekleriyle, mümkünse yapımını gösteren , malzemeleriyle tanıtan yerlerde aramak daha yararlı olacaktır. Hazır DWG dosyaları aramak yerine kitaplardan malzemeyi ve uygulamayı anlatan detayları incelemek faydalı olacaktır bence. Firmaların kendi katalogları da çok faydalı. İnterntten göze hoş gelen detayları bu benim binamın detayıdır diye kullanmak çok mimari bir yaklaşım gibi gelmiyor bana. Yapı Yayından çıkan CHING in ' BİNA YAPIM REHBERİ' kitabını da mutlaka edinmenizi tavsiye ederim.

ninnoo
27-11-2006, 13:53
merhaba !!! bana yardımcı olursanız çok sevinirm..çok önemli bir detaya ihtiyacım var ;suntalam bir sehpa var aralarında demir borular var flanşla suntalama geçme detayını çizmem gerekiyor.yardım edermisiniz........

çekirge
02-01-2007, 19:34
[meraba bana sistem , kapı, pencere ve düşük döşeme deyayları lazım yardımcı olursanız sevinirim

Emrextreme
02-01-2007, 20:09
5.mesajda ki kaynağı kullanabilirsin Gerçekten çok faydalı bir site

gün
02-01-2007, 20:15
[meraba bana sistem , kapı, pencere ve düşük döşeme deyayları lazım yardımcı olursanız sevinirim

Düşük döşeme niye?

Emrextreme
02-01-2007, 20:49
Belki betonarmeden farklı bir malzeme için gereklidir

fatoş83
14-01-2007, 21:20
selam arkadaşlar aranızda ahşap dograma detayları ile ilgili verisi bulunan varsa bana cevap yazabilirmi..? tşkler

Emrextreme
14-01-2007, 21:23
selam arkadaşlar aranızda ahşap dograma detayları ile ilgili verisi bulunan varsa bana cevap yazabilirmi..? tşkler

http://www.arcat.com/details/divs/dd_div06.shtml

fatoş83
14-01-2007, 21:41
teşekkürler sana saol

fatoş83
14-01-2007, 21:52
http://www.arcat.com/details/divs/dd_div06.shtml

başka kaynak var mı acaba=?

Emrextreme
15-01-2007, 00:00
başka kaynak var mı acaba=?

http://www.awc.org/CAD/index.html

mimarkenan
22-01-2007, 19:21
http://www.triodetic.com/english.html.

genelde çelik yapılarla ilgili muhtelif çözüm ve detayları içeriyor. faydalı olabilir.

cukur
16-02-2007, 18:47
Benim de giydirme cephe örneğine ihtiyacım var
selami.k@hotmail.com
bi atarsanız sevinirim

smile_88
16-02-2007, 21:39
Herkes ihityacını yazmış, ben eksik kalmayayım dedim. Bir sesimiz duyan olur heralde:)
Spider detaylarına ihtiyacım var.Elimdekiler bir türlü yetmedi projeme:(
Ümidim kesilmeyecek, bir gün bulacağım o detayları:)

mimarkenan
17-02-2007, 12:23
sn "cukur",

giydirme cephe örneği derken resim, şema veya fotoğraf tarzında bir bilgiyemi ihtiyacınız var? aşağıdaki adreste veya bu adresin türkiye temsilciliğinde sn. ışın köklü hn (sormadım kendisine ama) veya yetkili bir arkadaş döküman konusunda yardımcı olabilir. katılmış olduğum eğitim seminerlerinde detaylı bilgiyi gerek döküman olarak gerek sunum olarak vermişlerdi. tavsiye ederim.

kolay gelsin

adres:

http://www.schueco.com.tr

mimarkenan
17-02-2007, 12:25
sn smile_88

hangi detaylara ihtiyacınız var ? net söylerseniz belki elimdeki bilgilerde size yardımcı olacak detaylar olabilir

samse
20-02-2007, 23:46
Detay konusunda bilgi arayan dostlar!(Öğrenci dostlarım hariç)

Ofislerde çizdikleri projeleri, uygulanmak üzere şantiyelere gönderen meslektaşlarım.

Siz en iyisi şantiyecilerle görüşün.

sngl
08-03-2007, 20:37
merhabalar,
bu dönem bir havaalanı projesi üstünde calışıyoruz ve taşıyıcı sistem için kolay anlaşılır çelik strüktür detaylarına ihtiyacımız var..yardımcı olabilicek yada elinde bu tür detay olan arkadaşlar varsa ve tabiki paylaşırlarsa:) çok sevinirim..teşekkürler..:)

asm
04-04-2007, 19:24
merhabalar,
bu dönem bir havaalanı projesi üstünde calışıyoruz ve taşıyıcı sistem için kolay anlaşılır çelik strüktür detaylarına ihtiyacımız var..yardımcı olabilicek yada elinde bu tür detay olan arkadaşlar varsa ve tabiki paylaşırlarsa:) çok sevinirim..teşekkürler..:)

detaylar hep sıkıcıdır ama detaylar önemlidir.Bir paylaşım noktası oluşturulursa sevinirim herkes istediği detaya istediği şekilde ulaşmış olur arkitera bünyesinde...

sngl
09-04-2007, 18:16
detaylar hep sıkıcıdır ama detaylar önemlidir.Bir paylaşım noktası oluşturulursa sevinirim herkes istediği detaya istediği şekilde ulaşmış olur arkitera bünyesinde...

aslında cok yardımcı olan arkadaşlar var fakat evet dediğin gibi detay sıkıcı ve ben anlamakta cok zorluk çekiyorum..:(

jesus
09-04-2007, 21:38
Adres'im cigdemkadan@hotmail.com
Detayları yollarsan sevinirim.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Prometheus
29-04-2008, 01:20
Selam, arkadaşlar gerçekten detay çok sıkıcı ve yorucu bir konu, internet üzerinde araştırdığımız materyallerde genelde doğal olarak belki de türkiye dışında yapılan uygulamaların detayları ve anlamakta gerçekten büyük zorluklar çekiyoruz, mimarlık öğrencisi olarak ben açıkçası hiç birşey anlamıyorum şantiyede gördüğüm, gözlemlemeye çalıştığım uygulamalarla bu internetten gözlediğimiz sistemleri pek bağdaşlaştıramıyorum...

Türkiye'de yapılmış uygulamalarda bana sistem, ahşap kapı detayları gönderebilecek olanlar varsa gerçekten çok sevinirim...

birhan
07-05-2008, 21:05
Detaylara bir problem olarak bakarsaniz eger cevap aradiginiz sorulari alt alta yazmakla ise baslayabilirsiniz. Ne aradiginizin farkinda olmadan aradiginiz 'hazir' detaylar sadece hazir detaylar olarak projenizde var mi var seklinde kalakalir. Sistemin varolus mantigini kavradiginizda detay bir puzzle gibi tum parcalar yerine oturarak cozulecektir. Detaylarin cozumunde sadece malzemeye yonelik cozumler yeterli olmayacaktir. Yapinin bulundugu fiziksel kosullar, imar yasalari, yangin yonetmelikleri, iklimlendirme kosullari v.s. de en az kullandigimiz malzemeler kadar onemlidir. Ha bir de 'nasil imal edilecek bu detay' sorusuna 'bir sekilde yapilir nasilsa' seklinde bir cevap vermeyeceginiz detaylar uretmelisiniz. En basarili detay imal edilebilendir. Santiyelerde ofislerde gunlerce ozene bezene cizdiginiz detaylarin cogu cope gitmekte cozumler yerinde uretilmek zorunda kalmaktadir. Detay cizen/cozen tum ofis mimarlarinin bilgisine...

sıla
09-05-2008, 01:27
Öncelikle şunu belirtiyim firmalar kendi ürünlerine ait detayları internette verme taraftarı degiller.Örneğin alçıpan duvar detayı arıyorsun markaların sitelerine gidiyosun çok basit ve genel detaylar veriyorlar.Ama biraz zahmet edip firmaların mağazalarına giderseniz çok daha detaylı bilgi ve çizim alabilirsiniz.Ben yaptım çok işe yarıyor :)

burakistanbul34
11-05-2009, 12:09
Bu seneki Tüyap 09 Fuarında çoğu firmadan detay cd'leri aldım.Normalde dağıttıkları broşürler yerine detaylı bilgi ve alaka gösterince kendilerinden cd alabildim =) Fuarı incelemenizi öneririm. İzmir ve Ankara sırada

_mim_52
19-05-2010, 23:22
merhaba
Çelik strüktüleri plan çizimlerimizde nasıl gösteririz? genel olarak ne kadar aralıklarda çelik strüktür kullanırız? betonarme bir binaya çelik ek bir bina yapacağımızda nelere dikkat etmeliyiz ve bunların bağlantı detayı nasıl çizilir? bilgi ya da bunları araştırabileceğim, anlayabileceğim bir kaynak verebilir misiniz?

caginse@yahoo.com
21-05-2010, 09:28
NELERE İHTİYACINIZ VAR

YANLIŞ ANLAMAYIN

TEFRİŞLERMİ
MERDİVEN DETAYLARIMI

elinde özellikle ahşap görünümlü pvc kapı detayı olan varsa benle paylaşabilirse çok sevinirim

kayraburak
02-09-2010, 10:58
ingilizcem olmadığı için nasıl bulacağımı bilemiyorum.

muhendiz35
21-03-2011, 11:34
bana bir binanın Adan zye metrajı gerekli ince iişler ve kaba işler dahil bir de detayları
kapı pencere gibi yardımcı olursanız sevinirim.
muhendiz35@hotmail.com

Birmimar
21-03-2011, 21:42
sorması ayıp,bu dökümanı hangi amaçla kullanacaksınız?
neredeyse komple bir proje istiyorsunuz. Yani bir mimarlık hizmetinin tamamına yakınını; geriye ne kalıyor?

muhendiz35
22-03-2011, 12:36
sorması ayıp,bu dökümanı hangi amaçla kullanacaksınız?
neredeyse komple bir proje istiyorsunuz. Yani bir mimarlık hizmetinin tamamına yakınını; geriye ne kalıyor?
ya kardeş demek ki gerekli bir şeyler öğrenmek için istiyorum.
gerekli oldugu için.

volkan_hksc
19-11-2011, 16:10
Merhaba, Su izolasyonunda kullanılacak yer süzgeçleri ve kanal ızgara grupları ile ilgili detaylar için yardımcı olmak isterim.Saygılarımla

ahmet
19-05-2012, 11:37
dwg formatında spider cephe sistem detayına ihtiyacım var arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz