11 sonuçtan 1 ila 11 arası gösteriliyor.

Konu: Yenikapı Arkeolojik Kazı Çalışmaları

Yenikapı Arkeolojik Kazı Çalışmaları

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, 2 Nisan Pazartesi günü Pak İş Merkezi’nde “Yenikapı Batıkları ve Koruma Sorunları” başlıklı bir konferans düzenledi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Dr. Ufuk Kocabaş'ın yaptığı sunum, bugüne kadar yapılan çalışmaları gözler önüne serdi. Şimdiye kadar %50'si kazılan alanda, Geçiş dönemine ait 20 tane batık bulunmuş. Bugüne kadar yapılan arkeolojik kazılarda geçiş dönemine ait buluntuya nadiren rastlandığı için Yenikapı'daki çalışmalar yurtdışından da dikkatle takip ediliyor. Bulunan batıklar, başarılı bir ekip sayesinde, büyük bir titizlikle belgeleniyor, inceleniyor ve korunuyor.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dünyanın Gözü Üzerimizde başlıklı haberi okuyabilirsiniz.
    En son phin tarafından düzenlendi : 10-04-2007 19:18

çok heyecan verici bir haber.
    Sunumu kaçırdığıma üzüldüm.
    Acaba yapılan çalışmaları gösteren bir site var mıdır?
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar SedaA. Öztek
    www.oztekmimarlik.com

betyy
    Merhaba;
    İnanin Okurken KeŞke O Ekİpte Bulunabilsem Diye DÜŞÜndÜm.o Kadar Guzel Bir İŞ Yapiyorsunuzki...
    İyİkİ Bu MesleĞİ SeÇmİŞİm Dİyorum )
    Umarim ÇaliŞmalarinizda Daha BaŞarili Olursunuz.
    Yapilan İŞlerİ Daha Yakindan Takİp Etmek İÇİn Bİr Sİte Adresİ Belirtirseniz Sevİnİrİm.

Saygilarimla

jetmimar

Yenikapı arkeolojik kazı çalışmaları ve Marmaray Projesi

Yenikapı' da devam etmekte olan arkeolojik kazı çalışmalarının bir kısmı Marmaray Projesi diğer kısmı Taksim - Yenikapı metro hattı projesi kapsamında sürdürülmektedir. Marmaray projesi ile ilgili internet sitesinden Yenikapı şantiyesi fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. www.marmaray.com.tr
    Kolay gelsin...

Çalışmaların yayınlandığı özel bir site benim bildiğim kadarıyla yok. Ancak jetmimar'ın da belirttiği gibi Marmaray sitesinden şantiye fotoğraflarına ulaşabilirsiniz;

http://www.marmaray.com.tr/insaat_fotograflari.htm

Ayrıca Google'da arattığınızda da Marmaray, İBB ve National Geographic Türkiye gibi sitelerde yayınlanan haberlere ulaşabilirsiniz.

Melis Göker

Yenikapı'da Çıkarılan Kalıntılar 8 Bin Yaşında

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Marmaray kazısı sırasında bulunan tarihi eserlerin 8 bin yaşında olduğu öğrenildi.

Marmaray projesi kapsamında yürütülen kazıların Yenikapı ayağında İstanbul'un tarihini değiştirecek yaklaşık 8 bin yıllık mimari kalıntılar ortaya çıkarıldı. Arkeolojik kazılarda bir süre önce yeri tespit edilen ve yakın bir zamanda kazılmaya başlanan tarih öncesi yerleşim yerinin, tarihi yarımadanın en eski yaşam alanı olduğu belirlendi.
    Haberin devamını okumak için...

Merhabalar.
    İstanbul genelinde Marmaray boğaz tüp geçiş projesi ve Taksim-Yenikapı Metro hattı için çeşitli kazılar yapılmakta.
    Yenikapıda bulunan kazı ise bu iki projenin aktarma istasyonu olacak bir noktada iki farklı şirketin kazıları yürüttüğü bir bölge.
    İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Başkanlığında gerçekleştirilen kazı, Arkeolog Metin Gökçay yönetimi, arkeolog ve mimarların gözetiminde titizlikle sürdürülmekte. Bu arada kurul kararları da dikkate alınarak inşaat uygulamalarıda yapılmaktadır. (fore kazıkların imalatı gibi)

Bilindiği gibi en son olarak yapılan çalışmalarla bulunan liman kalıntılarında bir tsunami yaşandığı ispatlanmıştır.
    Küçük objeler ve bazı mimari buluntların yanı sıra çok değerli bir liman açığa çıkarılmıştır. Bu limanın varlığı tarihi yarımada haritalarında da görülmektedir.
    http://www.marmaray.com.tr/genel_kulturel_miras.htm
    adresinde yer alan bilgilerde İstanbul tarihinin 8000 yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. Halkın ve dolayısı ile gazetecilerin oldukça dikkatini çeken çalışjmalrın 2011 yılında tamamlanarak metro hatlarının işletime açılması planlanmaktadır.
    Kazılarda elde edilen mimari ve arkeolojik buluntuların ne yapılacağı ise hala merak konusudur. Bu konuda ise en önemli örnek yine tarihi bir bölgede inşa edilmiş olan Atina Metrosudur.

Kentin yaşanırlığını arttıracak güzel projelerde buluşmak dileği ile

jetmimar

marmaray yenikapı kazıları

Marmaray projesi kapsamında Yenikapı bölgesinde yapılmakta olan arkeolojik kazılardan elde edilen tarihi eserler bu bölgede yapılacak olan bir müzede sergilenecektir. Bu müze istasyon binaları ile de bağlantılı olacaktır. En son planlanan bu idi sanırım bir değişiklik olmamıştır. Atinada yapılan çalışmalardan proje yetkilileri haberdardır. Hatta bahsedilen metro hattına gezi düzenlemişlerdir.

Tabi bahsedilen müzede bütün eserler sergilenemeyecektir. Peki bulunan bu eserlerin sergilenmeyecek olanları ne yapılacak şeklindeki bir soruya "halen yapılmakta olduğu gibi, envanter vb. numaraları verilmiş çuvallar içerisinde, topluca geri gömülmektedir" diye yanıt verebilirim.

Peki bu eserlerin hangilerinin sergilenip sergilenmeyeceğine kim karar veriyor şeklindeki bir soruya da "müzeler müdürlüğü ile irtabata geçebilirsiniz" şeklinde yanıt verebilirim.
    Çünkü bu kazı çalışmaları müzeler müdürlüğü denetiminde devam etmektedir.

Sevgili Jetmimar,
    Bir konuya açıklık getirmek isterim. Kazılarda bulunan eserler ve buluntulara envanter numaraları veriliyor ayrılıyor fotoğraflanıyor. Ama gömülenler eserler değil. Bütünlenemeyecek durumda olan kırık keramik parçaları. Bu gömü işlemi de belirli bir sistematik çerçevesinde belgelenerek yapılıyor. Bu parçaların bir kısmı ise etüdlük malzeme olarak müze depolarında saklanıyor.
    Ayrıca bu tip kazılarda çalışmış bir mimar olarak söyleyebilirim ki her türlü zemin, kuyu, kanal, duvar, döşeme, kazık ve buluntu oldukça hassas bir şekilde arkeolojik ve mimari olarak belgeleniyor. Mimari çizimlere oda onayı alınıyor ve ilerleyen çalışmalar ilgili kurul kararlarına göre şekillendiriliyor.
    Bilindiği gibi Yenikapı Theodosius Limanı Kurtarma Kazısı'nda 20'den fazla batık gemi bulundu. Bu gemiler de uzman ekipler tarafından milim milim denilebilecek kadar detaylı ve hassas bir belgeleme ile belgeleniyor.
    İstanbul Limanı
    Dediğin gibi bütün buluntuları sergilemek mümkün değil ama bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Zaten 2010 yılında faaliyete geçmesi planlanan hatların açılışınn 2011 e sarkması da bu sebepten.
    Fakat neyin, nasıl yapılacağına dair tam bir bilgim yok.
    Bu konuda bilgi verebilecek olan varsa çok sevinirim.

elizabathory
    Merhaba, ben Muğla Üniversitesi Restorasyon Programında okuyorum. Geçen yıl stajımı Bodrum'da bulunan Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nde yaptım.Yenikapı'dan çıkarılan Bizans batığının restorasyonu ve konservasyonuna yardımcı oldum ve çok güzel şeyler öğrendim...I.N.A ( Sualtı Arkeoloji Enstitüsü) ekibi gerçekten çok başarılı bir ekip.Onlara bana öğrettiklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.Bu yılda stajımı orada yapmayı düşünüyorum.Belki Yenikapıdan bir batık daha çıkar ve ben bir kere daha o batıklardan birini görüp korunmasında yardımcı olurum...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)