9 sonuçtan 1 ila 9 arası gösteriliyor.

Konu: cinema 4d 8.0

cenkini

cinema 4d 8.0

selam arkadaslar,

maxon bır sure once duyurdugu cınema 4d 8.0 versıyonun demosunu web sıtesınden temın edebılırsınız.

www.maxon.net

ben cınema 4d 7 kullanıyorum.demoyu ındırdım gercekten guzel ılerlemeler yapmıs maxon fırması.

meraklı olan arkadaslara duyurulur

bora

Smile

Selam,
    ben de artık r8 kullanıcısı oldum. Süper... Render hızı (ki zaten çok hızlıydı) R7'ye göre %10 civarında artmış. Özellikle Coordinates manager üzerindeki tracklerde ayrı ayrı veya bütünleşik olarak key frame eklenmesi animasyon oluşturulmasında çok pratik.
    Line weightening ile nurbs modellemenin tekniğini geliştirmişler.

Allplan'dan veri aktarırken Allplan'da tanımladığım odalar ve metraj yüzeyleri de görsel işlemede kullanılmak üzere Object Manager'daki ağaç strüktürüne artık yansıyor.

Object manager içerisinde gruplama yaparken multiple selection olanakları geliştirilmiş.
    Bunun yanında ilişkili objelerin bone objectler kullanılarak veya kullanılmadan canlandırılmasında Set driver ve set driven seçeneklerinin sadece IK değil Soft IK'de de kullanımının etkinleştirilmesi özellikle (benim değil ama) karakter animasyonu ile uğraşan arkadaşlaın işini kolaylaştıracak cinsten. (Ne yazık ki bende olmadığından Mocca, Dynamics veya Thinking Particles modülleri hakkında pek bilgim yok.

Bu arada material tanımlamalarında Smells Like Almounds (Boodinat channels) artık programla entegre.

R8 için oldukça emek harcamışlar. Eğer kullanıma yönelik sorular da olursa fırsat buldukça yanıtlamaktan keyif duyarım.

Herkese sevgiler...

bora

ortaya karışık

Selam,
    Genel CAD konularının içinde, görselleştirmeye yönelik C4D programının tartışılması hususunda Ayasofya'nın hassasiyetine katılıyorum. Bence de tartışmanın platformu Rendering başlığı. Belki de bu kargaşanın temeli mimari görselleştirmede bilgisayarın kullanımının mimari çizim programları + görselleştirme programları bağlamında çözülmesi. Gönül ister ki tek bir program bunların hepsini karşılasın, ama her mimari yazılım bunları içinde belli bir kaliteye kadar çözerken daha ötesini (belki de hakkını) isteyen kullanıcılar için bunları ek paketler olarak piyasaya sürüyor.
    Bu paketlerin farklı formatlarda verileri kullanarak çalışmaları sayesinde de sadece kendi kullanıcılarına değil, diğer yazılımların kullanıcılarına da ulaşıyor. Bizler açısından başta dezavantaj gibi görünen bu durumun bir de seçeneklerimizi arttırması açısından sağladığı avantajı atlamamamız lazım. Bir yazılımın mimari çizim boyutu çok kuvvetliyken, diğerinin 2B zenginleştirme, bir diğerinin metraj, bir başkasının görselleştirme özellikleri üst seviyede olabiliyor. Kimisinin kullanımı kolay, kimisinin ise yapabilecekleri fazla gibi tercih kriterleri de devreye girebiliyor. Üniversite mezunu olmayı sadece bir meslek sahibi olmak değil, aynı zamanda bir formasyon sahibi olmak olarak kabul edersek, bu formasyona sahip kişilerin esas yetisinin bu kriterleri doğru değerlendirip optimum sistemi kurabilmek ve çalışma ortamında gerekli esnekliğe sahip olabilmek olduğu inancındayım. Neden Allplan kullanıcısı Artlantis veya Max veya neden Archicad kullanıcısı Maya veya Cinema 4D kullanamasın. Doğru, aynı üreticinin veri geçişlerinde sağlayacağı mutlak avantajlar vardır ancak bence nihai sonuç ve o sonuca erişimde harcanan emeğin toplamı bu kararları belirlemelidir.

Bu arada c4d ile ilgilenenlere biraz bilgi, radiosity advanced renderer paketinde var. Photoshop'a bilgi aktarılırken ışıklar, gölgeler, yansımalar, malzeme renkleri, malzeme dokuları, alan derinlik etkileri gibi her unsur ayrı birer channel olarak gönderilebiliyor ve photoshop'da ayrı ayrı işlenebiliyor. Aynı işlemi Adobe after effects'de de gerçekleştirebilir, farklı alternatifler için tekrar tekrar render almadan işlemlerinizi orada gerçekleştirebilirsiniz. Lightwave ile direkt veri alış verişi de mümkün.

Bora'ya katılmamak elde değil.

Yazılım firmalarının müşteri kitlesi oluşturmak için önemli bir kozları var. Kampüs lisansı deniyor buna.

Yani o yazılım firması anlaştığı üniverstenin kmapüsü içinde herhangi bir öğrencinin onun herhangi bir ürününü bedava kullanmasına izin veriyor. Yani kampüs içinde isterse 50.000 makine olsun buna 50.000 adet program yükleyebilir crack mrack istediğin gibi kullanabilirsin.

Ki bu yolla yetişen öğrenci X programını bilerek mezun olsun ayrıca y z ve diğer tüm harfleri biliyor olsun çıktığında ve bir büroyu yönlendirdiğinde o firmadan yana çözüm kurgulasın.

mesela Columbia Uni.'de tüm programları istediğin gibi kullanabilirsin. Yani emülatör vasıtasıyla koca koca silicon graphics'lerde AutoCAD kullananı da gördüm. Yuh dedim. Yani. Zorluyor yapıyor sistem bol kaynak bol istediği yapar.

ben de Eisenman'ın bürosuna takılırken orada çalışanlara Rhino alıııınnnnnn dediydim de almışlardı büroya. Kullanılıyor mu bilmem ama ben demiştim.

Neyse gelelim ticari işlere. İşte o zaman bora dediğin olmuyor işte. Discreet'e gidersin kendine özel MAX yazdırırsın (ki çoğu firma film yapmak için kendine özel sürüm yaptırıyor) Neyse 400 süper makine eş zamanlı aynı render işine koşar herbirine windows 2000 pro almak sana koyar dersin ki max yapın bana ama linux üzerine oluversin. Şakırt yaparlar.

(ne zamandır linux üzerine max var mı geyiği dolaşıyor)

konuyu ben karıştırmayayım. Ancak ben ticari kuruluşların her programı deneyemeyeceklerine inanıyorum. Yazılımların fiatını geçtim her bir şeye anında adapte olan elelamnı nasıl bulacaklar. Çok yetenekli adam en zor zaptedilen ya da yanında çalıştırılan adamdır. unutmayınızzzzzzz.....Sonra başka bir sürü dert var. Firma ne yazık CAD sistemini kurgularken o ülkenin şartlarını da göz önüne almalı seçimini yapmalıdır. O yüzden bu ülkede elini salllsan AutoCAD'i sular seller bilen mimara çarpiyorsun.

Fatih ile Gürdal ne kadar uğraşsalar da Allpaln'ı o seviyeye getiremezler. keşke olsa.

Gelelim CD4D'ye render konusunda ona harici render motorları yazıldığı zaman mesela işin içine "splutterfish" girerse render'ı anlam kazanabilir gibi geliyor. Ancak Allplan birlikteliği şahane tabii. Ama Nemetschek amca hemen bir harici render motoru yazarını işe kanalize etmelidir. Böylece borsada da değeri artabilir şirketin.

Ben 3D modellemenin ayrı bir dünya olduğuna inanıyorum. Bir mimari büroda hem metraj çıkarsın hemde aynı anda şaane render alsın ayrıca da o anda çatı keistini de çıkarsın , arada bulaşık da yıkasın. Bana all in one yazılım bu meslekte olmaycakmış gibi geliyor. Çünkü her işi yarım yamalak yapmaktansa porject managementi ayrı program, hakededişi metrajı ayrı program uygulama projesini ayrı program 3d'yi görselleştirmeyi ayrı program yapmalı. Bağla hepsini ODBC ile olsun bitsin.

niye derseniz aha buradan bakın örnek çalışmalara render mı sizce

http://www.splutterfish.com

konuyu dağıttım. Eğer bu konuda görüşleri olan varsa lütfen yeni konu açsın.

İyi çalışmalar.

bora
    Selam Ayasofya,
    Şartların bağlaması ile sınırlandırılan bir CAD piyasası, tekelleşen yazılımlar, sadece onlara sunulanı alan, crack programların el altından yayıldığı, üniversite mezunu insanların bir tek yazılım varmış gibi alıştırıldığı, hapis tehditleriyle yapılan satışlar... Sonrasında ne var, tüm mimarlar tek üniforma giyip fare ve klavyeyi aynı şekilde kullanmaya mı mahkum edileceğiz (Tamam abarttım belki).
    Elbette mimariyi farklılaştıran kullanılan yazılım değil mimarın kendisidir ama bu tamamen farklı bir konu o yüzden bu başlıkta deyinmeyeceğim.
    Yetenekli adam zor zaptedilendir doğru... Ama inandığım ve daima doğrultusunda yürüdüğüm bir düşüncem var : "Birinci sınıf yöneticiler birinci sınıf insanlarla, ikinci sınıf yöneticiler üçüncü sınıf insanlarla çalışırlar". Her bir firma kendi küçük evrenidir. Bu küçük evrendeki başarılar ve başarısızlıklar pek çok insanın yaşamını etkiler. Firmam iflas etse, gerçeklerin yanında pek çok timsah gözyaşları da dökülür. Dostlar üzülürken, tanıdıklar vah vahlarla geçiştirir, dışarıdaki diğer evrenler kendi içlerinde dönmeye devam ederler. Ayakta kalmak için hem yetenekli olmak, hem de yetenekli insanlarla çalışmak gerekir. Doğrudur, zordur. Ama başarılması gerekir. O ülkenin şartlarına uymak gerekir derken "ne yazık" tabirini kullanmandan senin de keşke öyle olmasa diye düşündüğünü hissediyorum. Ama kendi sistemini dışarıdan farklılaştıran, kendi küçük evreni için uygun tercihleri yapan, ve uygun tercihlerle bu evrenleri daha hızlı döndüren de çok kişi var. Sadece Allplan'ı kastetmiyorum, diğer yazılımları da kullanan o kadar çok mimar var ki.
    Sadece bizim formasyonumuzdaki insanlar önlerine koyulanı at gözlükleriyle kabul etmemelidir, araştırmalıdır, incelemelidir, kendileri için uygun olanı değerlendirmelidir diyorum. "Emrin olur ağam" diyen zihniyetten sıyrılmalı, "bi dakka, hangisi benim için uygundur" sorgulamasını yapabilen mimarlar olmalıyız diyorum.
    Haklısın, keşke her program o seviyelere gelse, insanlar serbest piyasa ekonomisinin keyfini sürüp çoktan seçim yapabilseler. Bana sorarsan yapabilecekler de.
    Sana gönülden katılıyor ve alanında senin gibi bilgili ve yön gösterebilen insanlar oldukça, bu zenginliğin artacağı kanaatini taşıyorum.

Bu arada kişisel fikrim, ben raytrace'i radiosity'e tercih ederim. Fikirlerini paylaştığım biri de Carles Piles. Buradaki fikirlerini http://www.3dluvr.com/carles/ adresinden okuyabilirsiniz.

Not: Bazı faydaları da değerlendirirken fiyat/performans kriterini de atlamazsak sevinirim...

Not: Ayasofya, bu arada yeni işyerin hayırlı ve bol kazançlı olsun.

Sevgiyle,

calli

Thumbs up selam

Yaklaşık 2.5 yıldır Cinema 4D kullanıyorum. Aslında mimar filan değilim. Sadece grafikerim ve mimari modelleme üzerine çalışıyorum. Böyle bir forum görünce müdahil olmadan kalamadım. Şimdilik bu kadar. Hepinize kolay gelsin.

wackybacky

Talking

Alıntı Orijinal metin ayasofya tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle

ben de Eisenman'ın bürosuna takılırken orada çalışanlara Rhino alıııınnnnnn dediydim de almışlardı büroya. Kullanılıyor mu bilmem ama ben demiştim.

siz peter beyin burosuna ne zaman "takiliodunuz" merak ettim? bikac ay once Mcneel,Londra rhino4 scripting tanitimindaydim, eisenmanin 95 den beri rhino yu lisansli kullandigini ve destekledigini anlattilar.

Arkitera, mimari de "computation" in yerini "gardening" ve "rendering" ile karistirio malesef, forumu yonetenlerin lugatina bakarsak.. " takilmak"

ndg
    Alıntı Orijinal metin wackybacky tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Arkitera, mimari de "computation" in yerini "gardening" ve "rendering" ile karistirio malesef, forumu yonetenlerin lugatina bakarsak.. " takilmak"
    Arkitera mimari de computation'ın yerini rendering ile karıştırmıyor. Forumun adı zaten mimari görselleştirme. Computational Design diye bir alt başlık ayrıca açılmamış, çünkü bu işlerle ilgilenenlerin sayısı iki elin parmağını geçmiyor buralarda. Nedeni de basit, gerçek hayatta generative sistemlerle üretilmiş mimarileri uygulamak neredeyse imkansız Türkiye'de. Böyle bir inşaat sektörü yok zaten.

Öte yandan, bu tip sistemleri gelişmiş ülkelerde de sadece belli başlı "dev" ofisler kullanıyor, sonuçta mimari üretken sistemler diye araştırma yaptığımızda karşımıza bir kaç okul ve o ekollerden gelen bir kaç "star" dışında doğru dürüst bu işlerle ilgilenen birileri yok. Bildiğim kadarıyla AA ve Bartlett da yapılıyor en fazla, Delft te Kas Oosterhuis'ın studiosu yapıyor, Graz'da ve ETH da da var, ama gerçek anlamda uygulama olanağı bulanlar AA den çıkıp starların ofislerinde iş yapanlar, benim bildiğim Hadid'in bürosunda rhino script ile uğraşanlar var en ağırlıklı.

Bunun dışında böyle ukalaca bir tavır yakışmıyor bu foruma bunu da belirtmek isterim.

Alıntı Orijinal metin wackybacky tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    siz peter beyin burosuna ne zaman "takiliodunuz" merak ettim? bikac ay once Mcneel,Londra rhino4 scripting tanitimindaydim, eisenmanin 95 den beri rhino yu lisansli kullandigini ve destekledigini anlattilar.

Ah ah..

YARGISIZ İNFAZ yapan arkadaşımız sizi bilgilendireyim.

İşe girmedim orada. Bir proje için DIŞARIDAN destek ve yardımda bulundum. "Takılmak" kelimesi o anlamda ve biraz da mecazi olarak kullanılmıştır. İşe girmek orada kadrolu çalışmak anlamında olmadığından tercih edilmiştir. Amaç ukalalık değil tam tersine doğrunun kısaca aktarılmasıdır. Peki ne yazmamı isterdiniz. Çalıştığım büroları veya girdiğim yarışmalar için durumumu farklı bir dille, sadece yardımda bulunduklarımı da başka bir dille izah ederim. Çoğu yarışma projesi için "takılmak" şeklinde yardımım olduğundan ismimin geçmemesine de özen gösteririm. Bu bir.

Büroda lisanslı kullanım, daha çok bilgisayar taşeronu sayesinde olmaktaydı. Sanırım hala öyle. Büronun genel bilgisayar teknolojisi benim zamanımda 99-2000 çok gelişkin değildi. Daha çok maket üzerinde çalışılıyordu. Lisanlama yapmışlar mı (özel olarak büronun imzaladığı lisans sözleşmelerine bakmadım) veya Rhino 95'ten beri lisanlı diyerek Rhino satanlar referans mı gösteriyor onu bilemem ama benim zamamında daha çok taşeronların kullandığını biliyordum. Ayrıca Rhino 95 yılında şimdiki gibi sık kullanıma sahip değildi. NURBS konusunda iyiydi ama AutoCAD arayüzü temeli ile çok satar durumda değildir.

Amacım orada Rhino ve diğer maketten modelleme programlarının ve aparatlarının kullanılması ve BENİM DE BÖYLECE DOĞRU DÜRÜST İŞE KADROLU olarak girmemdi. Benim ve tanıdığımın ısrarları ile Rhino getirildi kuruldu ama diğer aparatlar kabul edilmedi. Belki lisans sözleşmesi eskidir ama kurulması o zaman rastlar. Bu da iki.

Bizim lugatımıza bakacağınıza "karistiro" yazmayı bırakın doğru dürüst Türkçe kullanın. Üçüncüsü ise uslubunuz. Biraz daha alçakgönüllü olsanız da hemen yargı sahibi olmasanız daha iyi olur.

Budur.
    En son ayasofya tarafından düzenlendi : 27-04-2007 18:07

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •