12 sayfanın 12. sayfası İlkİlk 123456789101112
180 sonuçtan 166 ila 180 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

Yarışmalar Girişimi Çalışmalarına Başladı

Kurulduğu günden itibaren daha iyi bir fiziksel çevre için çalışmalarını sürdüren Arkitera Mimarlık Merkezi, 2007 yılında "Tüm Kamu Yapıları Yarışmayla Yapılsın" kampanyasıyla "mimari üretimin daha nitelikli hale gelebilmesi için neler yapılabilir?" sorusunun cevabını aramaya koyuldu. Geçtiğimiz günlerde yine Arkitera Mimarlık Merkezi'nin öncülüğünde bu aktörlerin belirleyicileri olan mimarlar davet edilerek, yarışmalar ile ilgili tüm sorunları ve istekleri bir çatı altında toplayıp gerekli çalışmaları yapacak bağımsız bir platform için ilk adım atılmış oldu.

Oluşumun ilk toplantısı 14 Eylül tarihinde Arkitera Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Çağrı yapılan mimarların yoğun katılımının gözlendiği toplantının başlıca amacı, çalışmanın kapsamını ve önceliklerini belirlemekti. Bu girişimin bağımsız şekilde yürümesini sağlamak için "çerçevesi nasıl belirlenmeli?", "gerekirse ne tür hizmetler alınmalı?" ve "çalışma yöntemi nasıl olmalı?" konuları tartışıldı. Yarışmaların hukuki bir çerçeveye oturduğu düşünülerek, oluşumda konuyla ilgili hukukçuların da yer alması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Böylesi bir oluşumun kamunun düzenlendiği yarışmaların yanı sıra sayısı hızla artan özel sektördeki davetli yarışmalarla ilgili de çalışmalar yapabileceği, gerekirse kurumlara danışmanlık hizmeti verilebileceği konusu üzerinde duruldu.

Sivil ve bağımsız bir oluşum olarak devam etmenin önemi üzerinde durulurken, envanter toplama, yönetmeliklerle ilgili bilgi sahibi olma gibi konuların da üzerinde çalışılması gereken unsurlar olduğu konusunda katılımcılar görüş belirttiler.
    Yarışma sürecinin yönetimi, şartnamelerin yeterliliği, jüri seçimi, raportör - jüri çalışmaları, yarışma raporlarının açıklayıcılığı ve yarışma sonrası sürecin yönetimi, katılımcıların tartışmaya açtığı konu başlıklarıydı.

Toplantı sonunda, ideal yarışma mekanizmasının nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yapmak için gönüllülüğe dayalı bir çalışma düzeniyle sanal ortamda bir kütüphane oluşturup ikinci toplantıyı bu veriler üzerinden yapmak üzere sözleşildi.

An itibariyle açık Ulusal Mimari Proje Yarışması yok.

http://www.arkitera.com/y1250-ytongd...ebilirlik.html

nasıl ga gözden kaçırmışsınız, forumda yazmayınca göremediniz herhalde

Biliyordum aslında bunu ama kaçmış Belki yer ile bir bağı olmadığı için kafamda doğru yerleştiremedim ilk anda. Bu vesile ile Ytong'u tebrik etmek isterim.
    (Galiba ben bunu Twitter'ımda yazdım ama işte tamamen geçicilik üzerine kurulu olan Sosyal Medya'da geriye dönüp bulmak olanaksız.)

Varsa da bir tane var Yarışma açacak belediyelere duyurulur

Alıntı Orijinal metin Omer Yilmaz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Biliyordum aslında bunu ama kaçmış Belki yer ile bir bağı olmadığı için kafamda doğru yerleştiremedim ilk anda. Bu vesile ile Ytong'u tebrik etmek isterim.
    (Galiba ben bunu Twitter'ımda yazdım ama işte tamamen geçicilik üzerine kurulu olan Sosyal Medya'da geriye dönüp bulmak olanaksız.)

Varsa da bir tane var Yarışma açacak belediyelere duyurulur
    Henüz kesin tarih belli olmamasına rağmen 20011/Temmuz Ayı içerisinde Manisa Belediyesi (BHB) Proje Teslim Tarihini belirlemeğe çalışıyor, daha öne alamıyoruz iki kademeli olmasından dolayı.
    Kolokyumu da aynı ayda yapmak istiyoruz.

2009 yılında toplanan Kentleşme Şurası çalışmaları ve diğer çalışmalar sonucunda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde hazırlanan, 4 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ve geçtiğimiz günlerde Bayındırlık ve İskan Bakanı tarafından tanıtımı yapılan "Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı" (KENTGES) içerisindeki strateji ve eylemlerden birisi şöyle :

STRATEJİ 1.7. Kentleşme ve imar konularındaki uygulamalar, Ar-Ge çalışmaları ile desteklenecektir.

EYLEM 1.7.2: Nitelikli kentsel tasarım plan ve projelerinin elde edilme yöntemleri geliştirilecektir.

Nitelikli kentsel yaşam çevrelerinin oluşturulabilmesi için kentsel mekân ve yapı projelerinin elde edilmesi, tasarım yarışmaları, katılımcı proje geliştirme süreçleri gibi mekanizmaların uygulanması, bu amaçla merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapması önerilmektedir.

KENTGES belgesi şu an Türkiye'nin kentleşme alanındaki 2023 vizyonu olarak kabul edilmiş bulunmakta. Bu belgenin oluşturulması esnasında izlenen yöntemler de açıkçası sevindirici. Geniş katılımın sağlandığı, ortak bir akıl oluşturmaya yönelik faaliyetlerle desteklenen bir sürecin sonunda ulaşılmış bir belge olarak görünüyor. 2009 yılında toplanan Kentleşme Şurası'nda kurulan komisyonların hazırladığı raporlar belgenin oluşumunda çok etkin rol almışlar. Ayrıca anladığım kadarıyla bu strateji belgesinin gelişmesi yönünde çalışmalar hala devam ediyor ve bu yönde yarışmalar konusunda da bir adım atılabilir diye düşünüyorum.

İncelemek isteyenler için KENTGES... http://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/sayfa.php?Sayfa=kentges
    En son Ebubekir Küçük tarafından düzenlendi : 16-12-2010 19:59
    ebubekir küçük...

Salı günü Urfa'daydım. Belediyenin Başkan seviyesinden başlayarak elinden gelen tüm gayretle kente bir şeyler kazandırmaya çalıştığına bizzat şahit oldum.

Konuşulan, çalışılan onca şeyin arasında bir konu bu başlıkla ilgiliydi. Balıklı Göl'ün hemen yakınındaki Halepli Bahçe denen yer için bir müze yapılacak anladığım kadarıyla. Bu müzenin nasıl bir şey olacağını çok da anlamadım. Ama anladığım projesinin ihale yoluyla elde edileceği. Üzerine bu kadar titrenen bir alan için proje elde edilecek ve bu ihaleyle olacak. Olacak iş mi? Ama oluyor. Daha da vahi mi (ya da iyisi) ihaleye yeterli sayıda başvuru gelmediği için iptal ediliyor. (neyse ki)

Bahsettiğim alan sınırlarını tam bilmesem de kabaca şöyle:

Name:  2010-12-17_01-04-49_%title.jpg
Views: 516
Size:  255,8 KB

Bu alan için yapılacak projenin yarışma yoluyla elde edilmesi lazım, bunun için ne yapılacaksa yapalım, Kültür Bakanlığı'ndan bu mesajı okuyanlar varsa cevap yazarlarsa memnuın olurum.

Bir diğer potansiyel yarışma konusu Kayseri'de yeni kurulacak Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi yerleşkesi. Bu kampüsten yakın zamanda haberim oldu. Kayseri'de ikinci bir devlet üniversiyesi kampüsü kurulacak olması çok güzel bir haber. Ama bu kampüsün bazı haber başlıklarında gördüğümüz gibi sadece şekilcilik üzerinden "Selçuklu tarzı" olması ihtimali hiç de iç açıcı bir haber değil. Sadece biz mimarlar için değil işveren için, Kayseri için, orada okuyacak öğrenciler ve akademisyenler için de iyi bir haber değil.

Yeditepe Üniversitesi örneği önümüzde, onlarca kötü kampüs önümüzde, bir Selçuklu Kampüsü daha olmasın, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi kampüsü yarışmayla projelendirilsin. Kayseri'de güçlü bir şube var, İstanbul ve Ankara gibi olmadıklarını biliyoruz. Kayseri Şubesi de bu konuyu takip etsin. En başta Kayserililerin yararına olacak bu yarışma açılsın

Yukarıda bahsettiğim haberlerden birisinden alıntı:
    ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ'NE SELÇUKLU DAMGASI
    Başkan Özhaseki, yerli ve yabancı onlarca bilim adamının katılımıyla geçtiğimiz gün Kayseri'de başlayan 1. Selçuklu Sempozyumu'nun Kayseri'nin Selçuklu şehri olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu ifade ederek, Kayseri'de kurulacak Abdullah Gül Üniversitesi'nin tüm binalarının Selçuklu motiflerine sahip olacağını sözlerine ekledi.

Yanlış hatırlamıyor isem Balıklı Göl'ün yakınında büyükce bir park vardı. Müze yapılabilecek bir alan olduğunu zannetmiyorum veya yapılması için uygun bir yer yok diyebilirim. Tarihi ve önemi itibariyle kutsal ve dini açıdanda anlamı olan bir bölge, bu alana hiç dokunulmaması gerekir diye düşünüyorum.
    Müze için yer çok, ancak buranın tabii dokusu bozulmamalı derim.

Alıntı Orijinal metin Omer Yilmaz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bir diğer potansiyel yarışma konusu Kayseri'de yeni kurulacak Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi yerleşkesi. Bu kampüsten yakın zamanda haberim oldu. Kayseri'de ikinci bir devlet üniversiyesi kampüsü kurulacak olması çok güzel bir haber. Ama bu kampüsün bazı haber başlıklarında gördüğümüz gibi sadece şekilcilik üzerinden "Selçuklu tarzı" olması ihtimali hiç de iç açıcı bir haber değil. Sadece biz mimarlar için değil işveren için, Kayseri için, orada okuyacak öğrenciler ve akademisyenler için de iyi bir haber değil.

Yeditepe Üniversitesi örneği önümüzde, onlarca kötü kampüs önümüzde bir Selçuklu Kampüsü daha olması, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi kampüsü yarışmayla projelendirilsin. Kayseri'de güçlü bir şube var, İstanbul ve Ankara gibi olmadıklarını biliyoruz. Kayseri Şubesi de bu konuyu takip etsin. En başta Kayserililerin yararına olacak bu yarışma açılsın

Yukarıda bahsettiğim haberlerden birisinden alıntı:
    Kayseri Selçuklu Eserleri ile tarihi önemi olan bir kent. Kentin Merkezinde bulunan kalesi ve etrafı çeşitli Selçuklu Eserleri ile dolu, aralarından geçirilen trafik yolları ayırmış olsa da.

Bu alanda bulunan büyük ağaçları, koyu gölgesi olan ve kentlinin sıkça kullandığı parkın köşesine bir cami yapılmış taklit olduğu besbelli bu kadar Selçuklu Eserinin yanında sırıtıyor. Üniversite yapılarının Selçuklu Tarzı olması; Kayseri'ye, bu kadar Selçuklu Eserlerine bir saygısızlıktır.

Selçuklu'ya hakkını vererek tarihimize saygı duyalım.
    Üniversiteye, çağımızın hakkını vererek çağdaş eğitim ile modern Kayseri'yi dünyaya tanıtalım.

Zannımca Kayseri'de Üniversite için Selçuklu mimarisi diye içi oyulmuş ve üzerinde oynanmaktan canı çıkmış kavramı tepeden inme kararlar alındığında göre yarışma marışma olmayacak.

Al sana bir kayıp daha...

Bu tartışma konusunun adı "Yarışmayla Yap" olarak değiştirildi.

Ayrıca şöyle bir Cause'umuz oldun: http://apps.facebook.com/causes/bull...ause_id=563961

Af yasası veya yeni bir yasa çıkacağı zaman, çıkarılması düşünülen yasa zor şartlar içeriyorsa müracaat edenler kuyruklar oluşturur. Yeni yarışma yasası çıkacak herhalde yarışmalar yağmur gibi geliyor.

Manisa, Troya, Uşak, Kepez, Yozgat, Çamlıca, Şişli birkaç tane daha. Bu yaz tatil yok. Yetmezmiş gibi Arkitera zorluyor Hızlı Tren İstasyonları, Hastaneler, Postaneler.

İyi ,Şişli Lisesi Yarışma ilan tarihi 18 Nisan neredeyse bir ay olacak, arkitera.com arama robotu bakımda mı?

Mimarlar Odası Van Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şahabettin Öztürk'ün konuyla paralel düşen açıklamaları http://www.arkitera.com/haber/index/...nmesi-onerisi-

4 yıl olmuş. 4 yılda Yarışmayla Yap diyerek epeyce yol aldık.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •