12 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 123456789101112 SonuncuSonuncu
180 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

gün
    Alıntı Orijinal metin ncc tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    aynı kafayla devam efendim, devam...
    Siz benden de kötümsermişsiniz...

Kamu yapılarının tanımı önce net bir şekilde yapılmalı. Çünkü özelleştirme kanunu ile kamuya açık alanlar önce özelleştirilip 49 yıllığına filan bir şirkete kiralandığı için o süre içinde özel mülk oluyor. Bakınız Kadıköy'deki Salı Pazarı. Herkesin para ödemeden özgürce kullanabildiği bir kent parçası bir şirkete kiralanıyor, o şirket işletiyor orayı. Böyle bir durumda kanunen o şirketin malı olan bir alan için siz istediğiniz kadar "projeni yarışma ile ortaya çıkart, şeffaf ol" diyin. "Sen ne karışıyorsun ki benim özel mülküm" diyecektir büyük ihtimalle.

Alıntı Orijinal metin Metin Karadağ tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "Kamusal Yapı" derken...

Programdan sonra Ömer Kanıpak sorduğunda Mansilla-Tounon, (Hangisi hangisiydi şimdi tam olarak hatırlamıyorum..) "AB'ye girmeden önce İspanya'da yasalarda yapılan düzenleme ile "mülkiyeti özel bile olsa" kamu kullanımına açık tüm yapılar kamusal yapılar olarak değerlendirilip projeleri uluslararası yarışmalar ile yapılabiliyor..." diye açıklamada bulunmuştu.
    Sayın Ömer Kanıpak, yukardaki tanım yeterince kapsamlı bir tanım değil mi ?
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

Değil, çünkü Metrocity veya Kanyon gibi alışveriş merkezleri de bu tanıma göre kamu yapısı. Bu mekanlar da herkese açık mekanlar ama kamu yapıları değil. Bana göre bu yapılar da kentte ciddi anlamda fiziksel değişime neden olduğu için yarışma ile yapılmalı ancak özel bir mülkiyetin mimari projesini de yarışma ile elde etmemiz için epey yol katetmemiz gerek Türkiye'de sanıyorum. Hele önce kamu kurumlarına ait mekanları yarışma ile elde etmeyi öğrenelim de...

Genellikle belediyeler projelerini "parti"yandaşı ofislere çizdirirler ve bu ofisler rakipsiz oldukları için projeleri "facia"gibidir vede eleştriyede gelmezler nasıl olsa paralarınıda hemen alırlar .iş garanti+para garanti+ zaman kısıtlı= mimari facia (ismini vermek istemiyorum ,bir tanesini uyguladım ) .Belediye başkanları kraldırlar.Onlar kimseye birşey sormak zorunda değildirler.her türlü bilgiye vakıftırlar doğrusu bile anlatmaya kalksanız bağırıp çağıramaya başlarlar Ekselansları sayın başkan aynı anda hem fen işleri müdürüdür hem park ve bahçeler müdürüdür hem kontroldür .Esasen Ekselansları sayın başkanın yanında mimari büro bile solda sıfırdır çünki proje Ekselansları sayın başkan tarafından zaten çizilmiştir mimari büroya kalan işin teknik resim kısmını halletmektir.Ekselansları sayın başkan yarışma açıpta onları değerlendirmeylemi uğraşacak?Sonra yarışmaya giren projeler mazallah Ekselanslarının beynini zorlarsa?Ya ekselanslarının tebasıı daha önce teyahül edemeyecekleri bir binayı beyenip isterlerlerse ya şımarıp başka güzel binalar isterlerse? gerek var.nasıl olsa kimse sorgulacak kapasiteye sahip değil .Kapla kompozitle camla ohhh ! bitti.işte sana modern kamu binası
    Kamu projeleri ile ilgili bir kanun varmı yokmu bilmiyorum ama bu şekilde devam etmemesi gerektiği kesin.Kamu yapısından bütün toplumun yararlanması ne kadar doğalsa onun tasarımınıda bütün meslek erbabının yapma hakkına sahip olması o kadar doğaldır .Belediyelerin yaptığı resmen hak ihlalidir.ve buna dur denmelidir .
    Veni, vidi, vici

Metro City ve Kanyon gibi örnekler biraz daha radikal kalabilir tartışma içinde.

Kadıköy Salı Pazarı örneğin eğer özelleştirilecekse ne olacak? Bunun cevabı üzerinden konuşmak biraz daha kolay...

Sık başvurulan arsa ya da değer üzerinden özelleştirme durumlarında ne yapılacak? (Galataport ve benzerleri...)

Bence bu durumlar üzerine kanunlar oluşturulmalı. Yani mülkiyeti kiralama ya da satış üzerinden değiştirilse bile yarışma ile elde edilmesi zorunlu olabilmeli.

Öte yandan bu sorunları da içermeyen pek çok kamu yapısı var ve bunlar yarışmayla projelendirilmiyorlar...

Jüri

Bu konuyu (tüm kamu yapıları yarışmayla projelendirmeli) arkadaş arası sohbetlerde hep dillendirirdik, olayı foruma taşıdığınızdan ötürü teşekkür ederim. Gerçek mimarlık ancak yarışmalarla yaşanır.Ama yarışma açılması kadar jüri de önemlidir. Hemde çok çok önemlidir. Bu anlamda pompidou sanat merkezinin jüri kararı sonucu seçilmiş olduğunu hatırlatmak isterim. Olaya olumlu yada olumsuz olarak bakmıyorum şu an, fakat bu sanat merkezinin birinci seçilmesi büyük cesaret isteyen bir karar. Ve her jüri bu binayı birinci seçemezdi.
    Mimar,yalnız işverene veya belediye mevzuatına değil,kendi sanatına,insana,çevresine,dünyaya ve dünyanın yaratıcısına karşı da sorumludur. T.CANSEVER

Alıntı Orijinal metin ssss tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bu konuyu (tüm kamu yapıları yarışmayla projelendirmeli) arkadaş arası sohbetlerde hep dillendirirdik, olayı foruma taşıdığınızdan ötürü teşekkür ederim. Gerçek mimarlık ancak yarışmalarla yaşanır.Ama yarışma açılması kadar jüri de önemlidir. Hemde çok çok önemlidir. Bu anlamda pompidou sanat merkezinin jüri kararı sonucu seçilmiş olduğunu hatırlatmak isterim. Olaya olumlu yada olumsuz olarak bakmıyorum şu an, fakat bu sanat merkezinin birinci seçilmesi büyük cesaret isteyen bir karar. Ve her jüri bu binayı birinci seçemezdi.
    Ankara'da oluşmuş yarışma kültüründen öğrenecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum bu safhada... Yanlış tarafları da elbette var. Ama yıllar boyunca birikmiş bir kültür var Ankara'lı mimarlar ya da Ankara mimarlık dünyasında ağırlıklı olarak. (Tanımsıza yakın ve her yana çekilebilecek bir şey söylediğimin farkındayım ama bunu anlatmanın başka bir yolunu bulamadım.)

Tartışmada 'kamu yapısı' kavramını tanımlanmasının önemli olduğunu düşünüyorum ve "mülkiyeti özel olsa bile kamu kullanımına açık tüm yapılar kamusal yapılar olarak değerlendirilmelidir" tanımına katıldığımı yineliyorum.

Burada 'Mimarlık Dergisi, sayı 335'den 'Türkiye Mimarlık Politikası Üzerine Görüşler' bölümünden sayfa 20 de Doğan Tekeli'nin yazısından alıntı yapıyorum;

"3. Madde'de kamu yapılarının tesbit edilecek bir büyüklükten daha büyük olanları için mutlaka ulusal proje yarışması açılması gerektiği, bunun gerekli kaliteyi ve örnek olacak davranışı sağlamak için olmazsa olmaz bir yöntem olduğu ifade edilebilir"

Şu anki Türkiye Mimarlık Politikası metni içerisinde böyle bir ifade yok ama Sayın Doğan Tekeli'nin de belirtiği gibi iyi ve kapsayıcı bir kamu yapısı tanımı ile birlikte böyle bir metin politika metni içerisinde yer almalıdır. Buradaki tartışmamızda da hem bunu sağlamak yönünde çaba harcamalı hem de tanım ve yöntemi netleştirmeye çalışmalıyız...
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

özmen

Kayseri Kent Yapıları Örneği

Buradaki konuya paralel olarak verilebilecek en güncel örneklerden biridir Kayseri. Şu an için yapılan yapılardan hiçbiri yarışma projesi ile elde edilmiş değildir.Ekteki linkte yeralan projeler örnek olarak incelenebilir."Marka Şehir" olarak tescil edilen bir şehrin uygulamaları malesef büfe binaları için bile yarışma açan belediyeler kadar olmaması üzüntü verici.
    Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Yavaş yavaş güzel olacak

Başka fikirler de geliyor akla böyle katkıların da gelmesiyle. Belediye'ler kuşkusuz en önemli paydaşlardan birisi. Belediyeler üzerinden neler yapılabilir?

Yaratıcı projelere ihtiyaç var... Fikirlerinizi bekliyoruz.

özmen
    Aslında bu tür belediyelerin mimarlarını belirlemesinde Mimarlar Odası"nın biraz ne oluyor demesi lazım değil midir? Bunun kanuna-tüzüğe aykırı olduğunu herkesten çok onlar bilmezler mi?Neden bu konuda da duyarsızlar?

Alıntı Orijinal metin özmen tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Aslında bu tür belediyelerin mimarlarını belirlemesinde Mimarlar Odası"nın biraz ne oluyor demesi lazım değil midir? Bunun kanuna-tüzüğe aykırı olduğunu herkesten çok onlar bilmezler mi?Neden bu konuda da duyarsızlar?
    Gerekir tabi. İstanbul Şube hariç genelde oda şubelerinin elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Hukuki mücadele anlamında ellerinden geleni yapıyorlar şubeler... (Genel tabloya bakarak söyleyebiliyorum bunları; yoksa her şubenin çalışması hakkında bilgi sahibi olmamız imkansız.)

Arkalarında destek olmadan bu mücadele bir yere kadar verilebiliyor. Bizlerin de destek olması şart kuşkusuz ki.

Öte yandan bu ilk aşamalar sadece hukuk, yetkiler ve yapılmış düzenlemeler üzerinden olmamalı. Bunu internet üzerinde bir beyin fırtınası denemesi olarak görebilirsek bir yerlere varabileceğimizi umuyorum.

Yarışma türlerimizde eksikler var

Aşağıda bu konuya katkıda bulunmak için verdiğim alıntı, 2001-2006 arasında 5-6 kez buna benzer forumlarda sunuldu. Birden çok kez Mimarlar Odasına iletildi, Mimarlık Dergilerinde yayınlandı:

"ÖNERDİĞİMİZ YENİ YARIŞMA TÜRLERİ:

1. İKİ KADEMELİ YARIŞMALAR
    Önemli konular, özellikle kamuoyunun ve/veya işverenin ciddi katkısının beklendiği konular, olabildiğince iki kademeli yarışmaya açılmalı, bu yöntemde, birinci kademe sonrasında, gizlilik ortadan kaldırılmalıdır.
    İlk kademeyi başarıyla geçen, örneğin beş-yedi proje ilgililerin ve kamuoyunun katılımı ile tartışılmak üzere sergilenmeli, değerlendirme ölçütleri geliştirilmeli ve bundan sonra ikinci kademeye geçilmelidir. Bu yöntemin şeffaflık, katılımcılık gibi yararları yanısıra, kamuoyunda bir “mimarlık ve çevre kültürü” oluşmasına katkıda bulunacağı da unutulmamalıdır.

2. BİLEŞİK YARIŞMALAR
    Ülkemizde de (örneğin, İstanbul Olimpiyat Stadyumu) uygulanmaya başlayan, “projelendir- inşa et” (design- build) yönteminde, proje elde etme yöntem ve süreçlerini evrensel değerler doğrultusunda düzenleyecek kurallar, yeni yarışmalar yönetmeliğinde belirtilmelidir.
    Bilindiği gibi, bu yöntem ile, yüklenici adaylarının kaynakları ile ihale sürecinde yapım tekliflerinin eki olarak proje elde edilmektedir.
    Bu yöntemi düzenleyen kurallar, “GRW- Alman Fiziksel Planlama Şehircilik ve Mimarlık Alanlarında Geçerli Yarışma İlke ve Yönergeleri” nden (veya dengi herhangi bir AB. Ülkesi yönergelerinden) alınarak düzenlenebilir.
    Ancak, düzenleme sırasında dikkat çekmek istediğimiz esas unsur:
    İhaleye katılan yüklenici adaylarının hazırlattığı projeler arasından en iyi projenin, başka ölçütlerin katılımı ile de ihaleyi kazanan aday tarafından yaptırılmamış olması durumudur.
    Bu durumda, karar “ödül almış yarışmacılar ile fiyat veren girişimcilerin katılacağı bir açık pazarlık” sonucunda verilmelidir.

3. YATIRIMCI YARIŞMALARI
    Gene Ülkemizde son dönemde, çokça (örneğin turizm alanlarında) gerçekleştirilen, “Yap- İşlet- Devret” benzeri yöntemler ile girişimcilere tahsis edilen Kamu arazileri üzerinde girişimcilerin gerçekleştirecekleri kullanım biçimi ve yapıların projelerinin de yarışma yöntemi ile elde edilmesi şartı getirilmelidir.
    Böylece, özel girişimin çıkarı ile kamu yararı arasında bir denge kurulacağı açıktır."

Taze bir haber. Islerin bu arada nasil isledigini hatirlatmak adina. Daha bugun cikmiz Arkitera.com 'da.

Polatlı Belediyesi, 60 yıllık geleneği bulunan Perşembe Pazarı’nın sekiz dönümlük alanına kurulacak kapalı Pazar yeri, iş merkezi ve otoparkı ile ilçe tarihinin en büyük projesini gerçekleştirdi. İhale bedelinin ise yaklaşık 15 milyon YTL olduğu belirtiliyor. Polatlı’da kentsel dönüşüm sayılabilecek en büyük projenin ihalesi yapıldı. B- 2 müteahhitlik belgesine sahip beş büyük firmanın katıldığı ihale, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Kale’nin başkanlığındaki komisyon tarafından yapıldı. İhale, en düşük teklifi veren Demars Ltd. Şti. firmasında kaldı, ancak Kamu İhale Kurumu’nun onayı gerçekleştikten sonra sonuç kesinleşecek.
    B2 karneli bir muteahhitlik firmasi Polatli Persembe Pazari'na bir proje yapacak simdi, sonra da insaatini yapacak. Kimsenin soz hakki yok proje ile ilgili... Ama hersey kanunen dogru...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •