12 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 123456789101112 SonuncuSonuncu
180 sonuçtan 31 ila 45 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

gün
    Alıntı Orijinal metin Ömer Kanıpak tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Taze bir haber. Islerin bu arada nasil isledigini hatirlatmak adina. Daha bugun cikmiz Arkitera.com 'da.

B2 karneli bir muteahhitlik firmasi Polatli Persembe Pazari'na bir proje yapacak simdi, sonra da insaatini yapacak. Kimsenin soz hakki yok proje ile ilgili... Ama hersey kanunen dogru...
    Sorun idarelerde değil demek ki, mevzuatta...Bizde zorlama olmazsa olmaz.

magenta

düşünce balonumu kendim patlattım

Ben konuyu sadece kamu yapısı olarak görmüyorum. Burada yarışma bölümü ihtiyacın ortaya çıkışı, ihtiyacın tanımlanması, yerin belirlenmesi sürecin kanunlara uygun işleyişine başlanmasından sonra gelen bir adımdır. Öyle bir kendi içinde sorgulama-tasarlama sürecine ihtiyacımız var ki yerel yönetimlerin iktidarlarını sembolize etmeye yönelik kente yapılan ciddi müdahalelerini henüz fikir boyutundayken yakalayıp dönüştürelim. Kenti parası çok beğenisi kıt herşeye rant odaklı bakan işverenlerin oyun alanı olmaktan çıkaralım. Olaya sadece önümüze gelecek yemeğin hangi aşçı tarafından ve nasıl pişirileceği sorunsalı şeklinde bakmak yerine o yemek diyetimize uygun mu diye baştan sorgulamayı doğru buluyorum. Bunu da yapabilmenin koşulu yerel idarelerden bağımsız ama kendi içinde bir yetkisi olan denetleme kurulu oluşturmaktan geçiyor bence. Bir tür kentsel üst kuruldan bahsediyorum. Yarışmaları daha en başında açılırken denetlemeye başlayan gerekirse veto yetkisini kullanabilen bir kurul. Kamusal olan herşey üzerinde denetleme ve müdahale yetkisi olan bir kurul. Siyasetten bağımsız, üyelerinin herbirini meslek odalarının seçtiği, kişilerin aday olamadığı aday gösterilebildiği bir kurul.

Bu bir ütopya sanırım. Böyle bir kurulun varlığını meşru kılmak mevcut sistem içinde bir ütopya.

• Arabalara yapıştırılabilir
    • Mühür yapıp paftaların bir tarafına basılabilir
    • Mimarlık okullarında sağa sola sticker olarak yapıştırılabilir
    • Arkitera Mimarlık Merkezi web sitelerine, dergilerine basar, etkinliklerinde kullanır
    • Genç mimarlar ve bu konuya destek olan diğer mimarlar web sitelerine koyabilir
    • Graffiti ekipleri bu konuyla ilgili belediyelerin ve kamu kurumlarının girişlerinde çalışmalar yapabilir
    Buyrun çoğaltmaya...

Belki ilk aşamada topluca mühür yaptırabiliriz. 1.000 mühür kaça çıkar acaba? Arkipost dağıtımımız var 15 Haziran'da 1.000 mimarlık ofisine gidecek olan... Bu işe sponsor olmak isteyen olur mu? 1.000 mühürün parasını karşılamak isteyen yani...

Tabi ki daha iyi tasarımlar da önerilebilir... Elde olan her zaman işe yarar başında...

Bol yarışmalı günler...

Ömer Bey ne güzel fikirler bunlar destekliyorum...
    (aynı çalışmayı kırmızı ve turuncu renkte de görebilir miyiz?)
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

süper fikir.
    grafiti ve stencil işlerine gönül vermiş arkadaşlara sızdırabilirsek sessiz ama derin bir hareket olur. (Ömer sen söylemişsin zaten bunu şimdi yeni fark ettim)
    basın birimlerine bülten olarak sadece bunu fakslamak ve ilgi tahrik etmek te iyi gidebilir. nedir ne değildir bu iş diye birileri belki gerçekten araştırıp gazetecilik yapmak isteyebilir.

Alıntı Orijinal metin lumina tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    süper fikir.
    grafiti ve stencil işlerine gönül vermiş arkadaşlara sızdırabilirsek sessiz ama derin bir hareket olur. (Ömer sen söylemişsin zaten bunu şimdi yeni fark ettim)
    basın birimlerine bülten olarak sadece bunu fakslamak ve ilgi tahrik etmek te iyi gidebilir. nedir ne değildir bu iş diye birileri belki gerçekten araştırıp gazetecilik yapmak isteyebilir.
    Basın desteğini biz veririz. Güzel de yaparız ama biraz harekete geçirmemiz lazım önce.

Alıntı Orijinal metin MrT tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ömer Bey ne güzel fikirler bunlar destekliyorum...
    (aynı çalışmayı kırmızı ve turuncu renkte de görebilir miyiz?)
    Arkitera'nın tüm tasarım işlerinde olduğu gibi bu da bir Ömer Kanıpak çalışması... Onun yönetiminde yapıldı ilk anda anlamadım ama sonra çok iyi geldi bu fikir...

Haydi biraz daha hareket buraya...

"Kamu Tarafından Kullanılacak Tüm Yapılar"

"Kamu Tarafından Kullanılacak Tüm Yapılar"

Herşey özelleştirildiği için yakında neredeyse hiç kamu yapısı kalmayacak...

Ama her daim kamunun/tüm toplumun kullandığı yapılar olacak...

Bu nedenle; "Kamu Tarafından Kullanılacak Tüm Yapılar" gibi bir ifade daha doğru gelmeye devam ediyor bana...

Alıntı Orijinal metin Omer Yilmaz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Buyrun...
    Metin Karadağ
    12390

Kamu derken zaten devletin temsil mekanlarından bahsedilmiyor. Birilerinin kafasındaki devletin yüceliğine dair vurgularla sıkışmış ilüzyona yönelik bir girişimden çok kamu denen toplumla ilgili meselelere temas eden her türlü yapı veya mekansal büyüklüğe dair bir talep bu, bence.

Al sana kamu hizmeti...

Vaziyet planında süper lüks villa (10 - 12 adet) statüsünde bir proje gördüm bir yerde...

Villalardan birine "Çoban ve ailesi tarafından kullanılacaktır" notu düşülmüş, "Vaziyet Planı"nda.

Diğer 10 -11 villa içinse ise "Davar Ağılı" notu düşülmüş.

1/50 uygulama projelerinde ve 1/20 sistem detayında ise her bir odaya (süper lüks villa odaları) 8-10 adet plan ve kesitte koyun (küçükbaş davar) çizilmiş...

Haaa, bu proje nereye yapılıyormuş.

Sadece 2B lafını hatırlıyorum.

Kendimden geçmişim...

Siz de bu aşağıdaki "açıklama" notunu kendinizden geçtiğiniz sırada mı kaleme aldınız.

Yoksa ne yazdığınızı hiç okumadan mı gönderdiniz?...

Ayıptır, olmaz böyle şey.

"gerçekten kafanı kullanıyor musun, yoksa birileri kafanı mı kullanıyor?..." "Kamu derken zaten devletin temsil mekanlarından bahsedilmiyor.
    Birilerinin kafasındaki devletin yüceliğine dair vurgularla sıkışmış ilüzyona yönelik bir girişimden çok kamu denen toplumla ilgili meselelere temas eden her türlü yapı veya mekansal büyüklüğe dair bir talep bu, bence."
    "gerçekten kafanı kullanıyor musun, yoksa birileri kafanı mı kullanıyor?..."

Alıntı Orijinal metin lumina tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Kamu derken zaten devletin temsil mekanlarından bahsedilmiyor. Birilerinin kafasındaki devletin yüceliğine dair vurgularla sıkışmış ilüzyona yönelik bir girişimden çok kamu denen toplumla ilgili meselelere temas eden her türlü yapı veya mekansal büyüklüğe dair bir talep bu, bence.
    Metin Karadağ
    12390

Metin bey,
    açıkçası zihin frekanslarımız çok farklı o yüzden algılama sıkıntıları yaşıyoruz gibi geliyor bana ama bence provokatif örnekleme yapayım derken ortalık bulandırıp sonra da başka alanlara sıçradığınızdan ne diyeceğimi bilemiyorum. Neyse ki hayatın içinde hepimize yer var.

magenta
    "Kamu" sözcüğünün dönüşmesidir bence "Tüm Kamu yapıları yarışma ile yapılsın" söylemi. Oradaki "tüm" yeterince güçlü bir tavırdır. Devletten doğru bakış yerine halktan doğru bakış. Önce bu bakışın değişime ihtiyacı var Metin bey. Devletin olan halkın olan ayrımı yerine hepsi halkındır gözüyle bakmak gerek.

Yani o özet cümle bana ait değil.

Konuyu bu tarz tartışma haline getiren ben değilim ki.

"Kamunun kullanımındaki tüm yapılar..." dediğime göre sadece "devlet mülkiyetindeki yapıları" kamu yapıları olarak almıyorum demek ki.

"Kamunun yani tüm toplumun /bunun içinde devlet DE dahildir.../ kullanımındaki tüm yapılar" denildiğinde; mülkiyeti özel DE olsa, kamu tarafından "kullanılan/kullanılacak olan" tüm yapıları içerir...

Bu konudaki kapsamın alanı ve anlamı olabildiğince geniş olmalı ki; sözkonusu kampanya ile elde edilmek istenen sonuca en verimli biçimde ulaşılsın...

Bu nedenle konuyu forumda görür görmez; "Arkimeet / Mansilla/Tounon Toplantısı"ndaki konuşmayı buraya "özetle" aktardım...

O özet cümle bana ait değil.

Mansilla/Tounon'un aktardığından aktardığımı söylemiştim...

Daha önce de İspanyol UİA temsilcilerinden bir satır cümlecik olarak duymuştum ama "uygulanıyor olmasına hiç mi hiç ihtimal vermemiştim..."

Bu nedenle sohbet sırasında Ömer Kanıpak o soruyu sormuştu.

...

Alıntı Orijinal metin magenta tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "Kamu" sözcüğünün dönüşmesidir bence "Tüm Kamu yapıları yarışma ile yapılsın" söylemi. Oradaki "tüm" yeterince güçlü bir tavırdır. Devletten doğru bakış yerine halktan doğru bakış. Önce bu bakışın değişime ihtiyacı var Metin bey. Devletin olan halkın olan ayrımı yerine hepsi halkındır gözüyle bakmak gerek.
    En son Metin Karadağ tarafından düzenlendi : 24-05-2007 17:23 Nedeni: Ek
    Metin Karadağ
    12390

cgdm

kamuya terk alan 'lar...

konu başlığının yakınından geçiyor ama uzak,sanıldığı kadar büyükte değil ölçek küçük ama birde ' kamuya terk alan' lar var ...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •