12 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 123456789101112 SonuncuSonuncu
180 sonuçtan 46 ila 60 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

Question

yarışma olmaksızın, çabuk tarafından halledilmesi için eşe dosta havale edilen, tanıdık firmalara Yap İşlet devret, 49 yıllık kiralama gibi çok çeşitli şekillerde devredilen bu yapı tasarım ve inşaa süreclerini en bilinen metodlarında biri de ilgili belediyelerde "dostlar" yardımıyla plan notlarının değiştirilmesi ve yapılacak inşaata uygun hale getirilmesidir.

merak ettiğim bu durumun mahkeme kararı dışında ne gibi bir kontrol sürecide takılma, geri dönme şansı vardır.

Bilgilendirirseniz sevinirim...
    N. Caner ÇAMBEL - Mimar (İ.T.Ü.)
    "Dubito ergo sum"

gün
    Alıntı Orijinal metin ncc tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    yarışma olmaksızın, çabuk tarafından halledilmesi için eşe dosta havale edilen, tanıdık firmalara Yap İşlet devret, 49 yıllık kiralama gibi çok çeşitli şekillerde devredilen bu yapı tasarım ve inşaa süreclerini en bilinen metodlarında biri de ilgili belediyelerde "dostlar" yardımıyla plan notlarının değiştirilmesi ve yapılacak inşaata uygun hale getirilmesidir.

merak ettiğim bu durumun mahkeme kararı dışında ne gibi bir kontrol sürecide takılma, geri dönme şansı vardır.

Bilgilendirirseniz sevinirim...
    Yapı -İşlet -Devret gibi sistemler küreseldir, ihaleye girer kazanırsınız...

RedRapsody

yarışmaların itibarı

Konuya katılmamak mümkün değil. Kamunun daha çok kullanacağı binalar ve kentsel alanlar elbette yarışmalarla karara bağlanmalı.

Ama öncelikle ülkemizdeki mimari yarışma sisteminin sağlam bir zemine oturması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlardaki yarışmaların ve gerçekleşen projelerin ülke mimarlığımıza katkısını tartışmalıyız. Felsefe olarak bize ne getirdi , mimarlığımızda ne değiştirdi bu yarışma projeleri. Jüriler raporlarında neye önem verdi, jüri adil davrandı mı? Yarışmalar sonucunda gerçekleştirilen projeler uygulamada ne kadar başarılı oldu? İşte bunların her birine sağlam zeminde cevap verilebildiğinda ulusal mimarlığımız adına umutlanacağım. Mimarlığımızın şimdiki duruşunu gözlemlediğimde,beynimde için içi boş bir kutunun içinde elinde tuğlalarla oynayan insanlar ve kutuyu sürekli silkeleyen bir çocuk tasfiri canlanıyor.

Yarışmalar için "ÖN KOLOKYUM" modeli...

Yarışmalar için "ÖN KOLOKYUM" modeli...

Bilirsiniz, yarışmalarda kolokyumlar çok değerli bir işleve sahiptir...

Jüri, kazanan ve kaybeden yarışmacılar, ilgililer, meraklılar, hevesliler,... daha da sayabilirsiniz.

Konu alanında önemli bilgi, kültür, görgü alışverişi gerçekleşir...

Ancak tüm olan-bitenden sonra bir bilgi ve algı paylaşımıdır bu...

Bunun bir de öncesi ile bağlantılı bir süreci yaşamak ve yaşatmak çok çok daha önemlidir diye düşünüyorum...

Örneğin, yarışmadan önce yarışma ile ilgili soru ve yanıtların yazılı olarak ilanından 3 gün sonra bir "ÖN KOLOKYUM" ile yedekleri de dahil jürinin tam kadro olarak;

ilgili kamuoyu ile bir araya gelip yarışma şartnamesinin ruhu ile(amaç, gerekçe v.s.,vb., v.d.) ilgili tematik atmosferi eşzamanlı olarak seslendirmeleri; "varsa geri dönüş bilgilerini" deklare etmeleri yarışma sürecinin bütünleyici bir anlama sahip olduğunun da kanıtı olacaktır...

Tüm bunlar bu alandaki kültürel olgunluk olarak yine kendimize geri kazanım olarak dönecektir kanısındayım.

Denemek gerek değil mi?

...
    Metin Karadağ
    12390

Alıntı Orijinal metin RedRapsody tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    . Felsefe olarak bize ne getirdi , mimarlığımızda ne değiştirdi bu yarışma projeleri. Jüriler raporlarında neye önem verdi, jüri adil davrandı mı?
    Jüri yarışma açılması kadar önemli bence.
    Mimar,yalnız işverene veya belediye mevzuatına değil,kendi sanatına,insana,çevresine,dünyaya ve dünyanın yaratıcısına karşı da sorumludur. T.CANSEVER

Logoda küçük bir revizyon var...
    Yakında sticker'ları geliyor.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Evren Başbuğ

Tüm Logolar Yarışmayla Yapılsın!..

Çok güçlü bir kampanyaya doğru gidebilecek bir potansiyeli var bu işin gibi görünüyor...

Ancak logo için bir kaç alternatif daha üretilebilir belki (işi fazla büyütüp amacından saptırmadan tabi). İlk akla gelen şey yapılmış gibi duruyor. Hem grafik olarak hem de mesajın içeriği açısından biraz daha geliştirilse iyi olur sanırım.

Mesela logodaki podyum rekabeti akla getiriyor ilk bakışta. Ancak bence yarışmaların güzelliği katılanların birbirleriyle yaptıkları rekabetten çok ortaya çıkarılan ürünün / ürünlerin o yarışmaya özel değişkenler (konu / jüri kompozisyonu / diğer projeler) çerçevesinde duruma en uygun ürün olma iddialarından kaynaklanır. (Belki de grafiği bir türlü sevemeyip kendi kendime bahane arıyorumdur duruma...)

Asıl önemli konu ise mesajın içeriği... Burada 2 nokta üzerinde durmak gerekiyor bence;
    1 . "Tüm Kamu Yapıları" ile kastedilenin kapsamı. Örnek: İzmir Kültürpark. Kültürpark bir yapı mıdır? Yapı değil ise Projesinin yarışmayla elde edilmesine gerek yok mudur? "Mekan" kelimesi belki burada daha faydalı olabilir. "Kent Mekanları" örneğin daha hoş olabilir.
    2 . Hitap edilen kalabalığın genel olarak mimarlardan oluşmayacağı aşikar görünüyor. Bu durumda "Yarışmayla Yapılsın!" serzenişi mimari proje yarışmalarına aşina olmayan bu güruha anlamsız gelebilir... Sonuçta "İhale" denilen şey de bir nevi yarışma sayılır. Orada da fiyatlar yarışmaktadır! Çözüm önerim ise "Proje" ve "Elde Edilsin" anahtar kelimelerini kullanmaktır. Örnek vermek gerekirse "... Yarışmayla Projelendirilsin!" ya da "... Projeleri Yarışmayla Elde Edilsin" gibi.

Bunlar bir slogan için fazla kalabalık ve karmaşık mı olur diye de düşünmek gerekir tabi. Önerdiğim kelimeler kullanılmasa bile asıl mesajı daha doğru aktarmanın önemli olduğu görüşündeyim yine de. (Belki de mesajı bir türlü sevemeyip kendi kendime bahane arıyorumdur duruma...)

Bununla beraber bu kampanyanın ne olursa olsun zamanla bu keyifli anarşik havasından çıkıp daha ciddi girişimlere dönüşmesini diliyorum...

Alıntı Orijinal metin gün tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Yapı -İşlet -Devret gibi sistemler küreseldir, ihaleye girer kazanırsınız...

ülkemiz için çok iyi niyetlisiniz...
    bugün bile kamu kurumlarınca özel sektöre 49 yıllıgına yapı inşaa edilmek yahut işletilmek üzere yıl bazında artan kar paylaşımlı kiralanan yer biliyorum... kast ettiğim hukuk dahilinde hülle yapılmadan giden projelr değil...

selamlar...
    N. Caner ÇAMBEL - Mimar (İ.T.Ü.)
    "Dubito ergo sum"

Evren Başbuğ'un açılımları gerçekten önemli. Kelimelerle olan mesafesizliğimiz ile kelimelerin edindikleri dilsel, tarihsel ya da pratik angajmanları / anlamları göz ardı etmemek, biraz daha didikleyerek, tartışarak, soruşturarak yeniden kurmakta gerçekten yarar var gibi görünüyor.
    Logo ya da arzulanan spotu tekleştirmek yerine tematik bir çoğulluk üzerinde çeşitlendirmek te düşünülebilir. Evren Başbuğ'un logo yarışması önerisi bu çeşitlendirme için bir biriktirme olarak değerlendirilebilir belki.

Yarışma olabilir... Şartname yazılabilirse biz duyurusunu yaparız.

Öte yandan yarışma olması şart da değil. Tasarım önerileri buraya gönderilebilir daha önce de yazdığım gibi.

RedRapsody

son birkaç örnek

Gözümün önünde olan birkaç örneği vererek durumun ne denli ciddi bir sorun olduğunu hatırlatmak istedim.

Birinci örnek yeni Ankara B.Ş. Belediye kulesi. Geçtiğimiz dönem belediye binalarını inceledik, belediye binası projesi yaptık. Bir belediye binası nasıl olmamalıdır derseniz ilk sıraya bu yeni binayı koyarım. Bu bina yarışma ile mi yapıldı acaba? Bu konuyu bilmiyorum ama eğer yarışma ile yapıldı ve jüri böyle bir binaya izin verdiyse beni ikna edebilmeleri için 1000 sayfa rapor isterim. Bence bu bir facia.

İkinci örnekler ise Kayseri'den . Kayseri gerçekten Ankaranın doğusundaki Avrupa diyebileceğim bir kent, en azından kent planı olarak yerleşim olarak Avrupa kalitesine yakın. Zamanında bu kentte Vedat Dalokay , Merih Karaaslan gibi daha birçok önemli mimar kamu yapısı gerçekleştirmiş. Kentin tarihi dokusuna göndremeler yapan binalar , yarışma ile belirlenmiş ve bence başarılı binalardır.

Ama şimdi kentte mimarlıkla dalga geçen bir zihniyet hakim. Vedat Dalokay'ın(Ural-Dalokay) kentin dokusuna uygun renkteki belediye binasını mora boyayıp, kolonadlarının üzerine kromajlı halkalar taktılar. Yeni yapılan projeler ise yarışmaya bile açılmadı. Terminal binası, yeni stadyum , kongre merkezleri vs. birçok prestij yapısı yarışmaya açılmadan gerçekleştirildi.

Peki nerede kaldı mimarlık? Şimdi kentin yönetimi bu denli mimarlığa saygısız olursa, geri kalan halktan mimarlığa saygılı olmasını bekleyebilir misiniz? Mimarlık onlar için ' yap şu binayı da çekil ayak altından' olarak baktıkları bir iş. Bu ortamda neyin mimarlığından , kimin mimarlığından söz edilir? Mimarlık adına ne konuşulur. Bu kampanya çok önemli. Logosu falan önemli değil. Ben bu Stickerlardan bolca istiyorum , veya jpg olarak foruma koyarsanız, alır gördüğüm yere msn avatarıma yerleştiririm. Birilerini uyarma zamanı geçiyor.

Logo çok hoş olmuş. hemen msn görüntü resmime ekledim .Sticker çıkınca arabamada yapıştıracağım.Ama benden nacizane bir katkı .Podyumu binaya benzetip üzerlerine numara koysak nasıl olur?
    Veni, vidi, vici

atek
    Alıntı Orijinal metin mimar mahmut tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Logo çok hoş olmuş. hemen msn görüntü resmime ekledim .Sticker çıkınca arabamada yapıştıracağım.Ama benden nacizane bir katkı .Podyumu binaya benzetip üzerlerine numara koysak nasıl olur?
    Onlar podyum muydu? Ben bina zannetmiştim. Bence "logodakiler" son haliyle binaya zaten benziyor.

gün
    Alıntı Orijinal metin ncc tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle

ülkemiz için çok iyi niyetlisiniz...
    bugün bile kamu kurumlarınca özel sektöre 49 yıllıgına yapı inşaa edilmek yahut işletilmek üzere yıl bazında artan kar paylaşımlı kiralanan yer biliyorum... kast ettiğim hukuk dahilinde hülle yapılmadan giden projelr değil...

selamlar...
    Sürekli kötü görmek de pek bir çözüm getirmiyor...Söylediğiniz şey kiralama işi, üst hakkını alıyorlar vs.

Herneyse, ben de destekliyorum ama belli bir dereceye kadar...Bütün kamu yapılarını dahil etmeye çalışmak ancak boş bir hayal olur. Gerçekçi olalım. Belli yapı tiplerinin yarışmaya açılmasının zorunlu olması yolunda yapılacak mücadele daha gerçekçi olacaktır...

Alıntı Orijinal metin atek tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Onlar podyum muydu? Ben bina zannetmiştim. Bence "logodakiler" son haliyle binaya zaten benziyor.
    kübik şekil olarak değilde,yüksek bina siueti olarak mesela
    Veni, vidi, vici

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •