12 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 123456789101112 SonuncuSonuncu
180 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

Alıntı Orijinal metin gün tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Sürekli kötü görmek de pek bir çözüm getirmiyor...Söylediğiniz şey kiralama işi, üst hakkını alıyorlar vs.

Herneyse, ben de destekliyorum ama belli bir dereceye kadar...Bütün kamu yapılarını dahil etmeye çalışmak ancak boş bir hayal olur. Gerçekçi olalım. Belli yapı tiplerinin yarışmaya açılmasının zorunlu olması yolunda yapılacak mücadele daha gerçekçi olacaktır...
    Şu anda durum zaten bu "belli" tarzı tanımlar yüzünden karmakarışık. "Belli" kurumlar Kamu İhale Kanunu'na dahil değiller örneğin...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışması açılmıştı hatırlarsanız bir kaç yıl önce. Yarışmayı Murat Tabanlıoğlu'nun projesi kazanmıştı.

İstanbul Çağlayan'da aynı arsa için, İstanbul Adliyesi ihalesi dün sonuçlandı. Sonuçlanan ihale müteahhitlik hizmetleri içindi. İhale'yi en düşük teklifi veren Taşyapı kazandı.

Peki bu İstanbul'un en büyük yapılarından birisi olacak yapının projeleri nasıl elde edildi? İhale yöntemiyle...

Merak edenler için projeler Mustafa Aytöre ve Ali Osman Öztürk imzalıydı...

gün
    Alıntı Orijinal metin Omer Yilmaz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Şu anda durum zaten bu "belli" tarzı tanımlar yüzünden karmakarışık. "Belli" kurumlar Kamu İhale Kanunu'na dahil değiller örneğin...
    Kamu İhale Kanunu kurumları değil, konuları istisna kapsamında tutar...Ayrıca belli yapı tiplerini koymazsanız karmakarışık bir ortam, işlemeyen bir sistem elde ederiz...Zaten sınırsız olması, mümkün de değildir...

"Belli" kurumlar yerine "belli" konular yazsanız da yukarıda yazdıklarım geçerli...

KİK konusunu açmak zorundayız bu konuyu konuşabilmek için, onun için şimdilik sadece sizin söyleminiz üzerinden cevap yazıyorum.

Arkitera.com ana sayfasında artık kampanyaya destek logosu var... Tüm genç mimarlardan da benzer çalışmaları bekliyoruz.

gün
    "Belli" kurumlar yerine "belli" konular yazsanız da yukarıda yazdıklarım geçerli...

KİK konusunu açmak zorundayız bu konuyu konuşabilmek için, onun için şimdilik sadece sizin söyleminiz üzerinden cevap yazıyorum.
    Yukarıda yazdıklarınızın geçerli olması bir şeyi değiştirmiyor. Sizin için geçerli...Hala tüm kamu yapıları derken neyin kastedildiğini anlamış değilim, eğer anladğım şeyse, bu talebi karşılamanın mümkün olmadığını düşünüyorum...Gerçekçi olmak güzeldir...

KİK'i ise konuşuruz tabiki...Daha önce biraz değinmiştik aslında...

Tüm Kamu Yapıları = Tüm Kamu Yapıları.... Bunun istisnası nasıl olabilir ki?

Kamu'nun kullandığı tüm binalar, alanlar herhangi bir kişi ve kuruma ait değilse kamu mekanıdır. Kamu=Halk.

Yani özel mülke girmeyen, girişi-çıkışı serbest ve ücretsiz, herkesin kullanımına açık mekanlar kastediliyor. Üniversiteler, devlet okulları, develete ait tiyatrolar, kültür yapıları, adliyeler, parklar, iskeleler, meydanlar, pazar alanları... hatta hatta itfaiye, polis merkezi gibi yapılar bile... Çünkü bunların da sahibi özel şahıs ve kurum değildir. Hepsi Türkiye Cumhuriyeti'nin malıdır.

Girişi-çıkışı serbest ve ücretsiz, yine herkesin kullanımına açık ancak yine de özel mülk olan yapı (örnek alışveriş merkezleri) ve alanlar bile belirli ölçekte kent yaşamını ve kentin fiziksel yapısını (urban landscape demek daha doğru) etkiliyorsa onlar da yarışma ile yapılmalıdır.

Alıntı Orijinal metin Ömer Kanıpak tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Tüm Kamu Yapıları = Tüm Kamu Yapıları.... Bunun istisnası nasıl olabilir ki?

Kamu'nun kullandığı tüm binalar, alanlar herhangi bir kişi ve kuruma ait değilse kamu mekanıdır. Kamu=Halk.

Yani özel mülke girmeyen, girişi-çıkışı serbest ve ücretsiz, herkesin kullanımına açık mekanlar kastediliyor. Üniversiteler, devlet okulları, develete ait tiyatrolar, kültür yapıları, adliyeler, parklar, iskeleler, meydanlar, pazar alanları... hatta hatta itfaiye, polis merkezi gibi yapılar bile... Çünkü bunların da sahibi özel şahıs ve kurum değildir. Hepsi Türkiye Cumhuriyeti'nin malıdır.

Girişi-çıkışı serbest ve ücretsiz, yine herkesin kullanımına açık ancak yine de özel mülk olan yapı (örnek alışveriş merkezleri) ve alanlar bile belirli ölçekte kent yaşamını ve kentin fiziksel yapısını (urban landscape demek daha doğru) etkiliyorsa onlar da yarışma ile yapılmalıdır.
    Yeterlidir umarım sevgili Gün.

Bunlara TOKI'nin yaptirdigi sosyal konutları da eklemek lazım. Bir kamu kuruluşunun kamu arazisinde kamunun parası ile yaptırdığı yapılar sonunda özel mülk olacaksa bile baştan yarışma ile projelendirilmeli.

Yarışma ile projelendirilmeli ki şu örnekte olduğu gibi paralar çarçur olmasın. 5 sene sonra baktığımızda yazık olmuş paralara, ama yıkıp yeniden yapmak lazım demeyelim.

(Sivas Suşehri TOKİ Konutlarından ve Gümüşhane Tortul'daki konutlardan birinin birinin cephesi. Goruntuler TOKİ'nin resmi web sitesinden alındı)
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar   

gün
    Yeterlidir umarım sevgili Gün.
    Sorun bu zaten...Ben de bu belirlediğiniz sınırın tamamının yarışma ile yapılamayacağını, bunun mümkün olmadığını savunuyorum...Hepsi bu...Bu kadar geniş bir yelpazaye bu devlet izin vermez...Bu kadar geniş bir yelpazeyi talep etmek de "bana göre" mantıklı değildir...Fikrim budur...Geri kalanı sizlere kalmış...

KİK'deki süreçleri iyi irdemelek lazım bunun için...

Bu devlet elbette yapmaz. Yapsaydı zaten bizim burada bu lafları etmemizin anlamı yoktu.

Maksadımız devletin davranış şeklini değiştirmek ise, ideal olanı ortaya koyup onun üzerinden konuşmak tartışmak gerekir diye düşünüyorum.

gün
    Bu devlet elbette yapmaz. Yapsaydı zaten bizim burada bu lafları etmemizin anlamı yoktu.

Maksadımız devletin davranış şeklini değiştirmek ise, ideal olanı ortaya koyup onun üzerinden konuşmak tartışmak gerekir diye düşünüyorum.
    Söylemek istediğim şu, biliyorum belki sizler açısından fazla uzattım ama idare edin artık...Devlet kabul etmez ama bu, devletin geri kafalı olmasından kaynaklanmıyor sadece...Benim düşüncem, tüm kamu yapılarının yarışma ile yapılması şeklindeki bir kanun değişikliğini devlet kabul etmez. Çünkü, böyle bir durum devletin işlerliğini aksatabilir...Uzun bir süreç sonuçta...Bunun yerine Kanun'da belirtilecek belli yapı tiplerinin, ya da belli kurumlara ait hizmet binalarının yarışma ile yapılması zorunluluğu getirilmesinin daha gerçekçi olacağı...Dediğim budur...İnat etmiyorum yanlış anlamayın...Sadece açık tanımlar ve gerçekçilik sonuç almak için kolaylık sağlar...Naçizane...

devletin işlerliğini elbette aksatacak bu sistem. Ne de olsa şimdi hızlıca ihaleye çıkartılıyor, bir günde kimin yapacağına karar veriyorlar. Sonra şantiye perdeleri indiğinde ucubelerle karşı karşıya kaldığımızda tek yapabildiğimiz razı olmak.

TOKİ'nin konutlarının resmini koydum işte yukarıya. 5-6 sene sonra "bu yapılar çok çirkin oldu ya, üstelik içinde yaşayanlar da balkonlarını kapattılar, sağına soluna bişeyler eklediler, her tarafı dökülüyor" diyeceğiz.

Devletin işlerliği kısa vadede aksayacak ama biz uzun vadede kalıcı sağlıklı ve doğru binalar istiyoruz. Yıkıp yeniden yapmakla zaten yeterince zaman ve para kaybediyoruz. Hiç değilse sadece zaman kaybederiz.

gün
    devletin işlerliğini elbette aksatacak bu sistem. Ne de olsa şimdi hızlıca ihaleye çıkartılıyor, bir günde kimin yapacağına karar veriyorlar. Sonra şantiye perdeleri indiğinde ucubelerle karşı karşıya kaldığımızda tek yapabildiğimiz razı olmak.

TOKİ'nin konutlarının resmini koydum işte yukarıya. 5-6 sene sonra "bu yapılar çok çirkin oldu ya, üstelik içinde yaşayanlar da balkonlarını kapattılar, sağına soluna bişeyler eklediler, her tarafı dökülüyor" diyeceğiz.

Devletin işlerliği kısa vadede aksayacak ama biz uzun vadede kalıcı sağlıklı ve doğru binalar istiyoruz. Yıkıp yeniden yapmakla zaten yeterince zaman ve para kaybediyoruz. Hiç değilse sadece zaman kaybederiz.
    Bu konuda diyeceklerim yukarıdaki kadardır. . Yolunuz açık olsun...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •