12 sayfanın 6. sayfası İlkİlk 123456789101112 SonuncuSonuncu
180 sonuçtan 76 ila 90 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışmayla Yap

omerselcuk
    Merhaba
    Biz...Yani ben ve ekip arkadaslarim. Ayrica birlikte calistigimiz farkli ekipler bu kampanyanizi destekliyoruz.
    Süreci, neyin nasil yapilacagi ve aktif olarak neler yapilabilecegiyle ilgili fikirler gelistirmek gerekiyor. Ama Istanbul Metropolitan planlamanin bir dizi kentsel yarisma hazirligi yaptigini biliyorum.Yeterliligi tartisilabilir...

Öncelikle tip egitim yapilarindan, adliye yapilarindan vazgecmeliyiz.Bu tutum güya maliyeti düsürmek icin yapilan ama sonra yapi kalitesinin düsmesine sebeb olan bir yaklasim. Biliyoruz ki proje maliyetleri insaat maliyetleri yaninda cok düsüktür. ve iyi düsünülmüs projeler tip projelerden daha ekonomik olacaktir!

Tüm kamu yapilari seffaf yarismalarla elde edilmeli! Bu ülke olarak mimarlikla iliskilerimizi biraz degistirebilir.
    Mimarlarinda , olmayanlarinda!!
    iyi calismalar

Arkitera Üyesi

Müze Binaları Yarışma ile Yapılmalı

Turist Rehberleri Birliği Başkanı'nın 2006'da çıkmış bir yazısı var. Zamanında (2004 ya da 2005 yılında) kendisi ile görüşüp bu fikrimizi paylaşmıştık. Sağolsun bunu bir yazısında dile getirmiş. Ancak bugüne dek somut bir adım atılamadı her konuda olduğu gibi. İşte o yazı.

Müzelerimize Mimari Kimlik Projesi
    Şerif Yenen
    Kaynak: Akşam Akdeniz

Bir müze, içerdiği eserlerin yanısıra, yapısı ile de ziyaretçilerine hitap edebilmeli.

Zengin kültür varlıklarımızın toplumun bilgisine aktarılmasında en etkin kurumlar olması gereken müzelerimiz, bugünkü yapılarıyla ne yazık ki çekim merkezi olmaktan uzaklar. Müzelerin ve ören yerlerinin, yalnızca tarihi eserlerin korunup sergilendiği mekânlar olarak görülmesi nedeniyle, bilgilendirme ve tanıtma işlevleri zayıf kalıyor. Müzelerin hem yerli, hem yabancı turistlerin daha fazla vakit geçirebileceği ve daha kalıcı etkiler bırakacak mekanlar olmasını sağlayacak projeler geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bugün pek çok müze ve ören yerinde ziyaretçiler harabe görünümlü bilet ve bekçi kulübelerinin önünden geçmekte, derme çatma yolları kullanarak gezmekte, hijyen olmayan tuvaletleri kullanmak zorunda kalmakta. Yine pek çok müze ve ören yerinde turistler için konforlu dinlenme ve alışveriş mekanları bulunmuyor. Biz rehberler de turistlerin bu eksiklikler yüzünden konforlu otellerine bir an önce dönme isteği ile sık sık karşılaşmaktayız.

Öte yandan pek çok tarihi eser, ören yerlerindeki yetersiz müze mekanları yüzünden depolarda bekletiliyor. Bunların uygun mimari yapıda müze yapılarında sergilenmesi turistlerin ören yerlerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacaktır.

Ülkemizde ne yazık ki ‘müze mimarisi’ diye bir kavram gelişmedi. Bir müze, içerdiği eserlerin yanısıra, yapısı ile de ziyaretçilerine hitap edebilmeli. Gelişmiş ülkelerde kültür ve sanatla ilgili kurum ve kuruluşlar ile bu vizyona sahip yerel ve merkezi yönetimler müze binaları ve ören yerlerinin mimari niteliğinin yüksek olması için para ve zaman harcıyorlar. Avrupa’nın pek çok kenti daha çok yerli ve yabancı turist çekmek için tematik müze binaları planlıyor ve bu müze yapılarının yarışmalar yolu ile ünlü ve yetenekli mimarlar tarafından tasarlanmasını sağlıyor. İspanya’nın küçük kasabası Bilbao, buna en güzel örnek. Ünlü mimar Frank Gehry’nin radikal tasarımı ile bir müze yapısı kazanmış olan Bilbao, bir anda Avrupa’nın en önemli turistik çekim merkezlerinden biri olmuş durumda.

Biz de profesyonel turist rehberleri olarak, Arkitera Mimarlık Merkezi'nin önerdiği “Çağdaş müze yapılarının oluşmasını sağlayacak uluslararası mimari proje yarışmaları düzenlensin” önerisini bu nedenle gönülden destekliyoruz. Arkitera Mimarlık Merkezi, bilgi birikimini ve deneyimini Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile paylaşarak bu konuda bir ön çalışma başlattı. Arkitera’nın aşağıdaki önerisine kulak verelim ve ülkemize değerli kültür varlıklarımıza ev sahipliği yapacak değerli mimari yapılar kazandıralım:

“Kimi müze binaları için bu yarışmalar dünyanın sayılı bir kaç mimarının katılabileceği davetli yarışmalar olabileceği gibi, kimi müze binaları ve ören yerleri için ise uluslararası ve ulusal düzeyde açık mimari proje yarışmaları düzenlenmelidir. Nitelikli ön hazırlık süreçleri, doğru jüri seçimi ve katılımı teşvik edecek miktarda ödülle, dünyanın ve Türkiye’nin pek çok ünlü mimarı Kültür ve Turizm Bakanlığı için sayısız nitelikli projeye imza atabilir. Böyle bir “Müze Mimarisi” kampanyası sadece Türkiye’de değil, tüm uluslararası camiada, gerek mimarlık ortamında gerekse basında büyük ses getirebilir. Avrupa Birliği’ne girmeye aday Türkiye için kültür mekanlarının en önemli yapıtaşlarından olan müzelerin mimarlığının bu tip çağdaş bir yöntemle elde edilmesi ise Türkiye’ye artı bir puan daha kazandıracaktır.”

Örneğin işe, dünyada birçok insan tarafından tanınan ama genellikle Yunanistan’da olduğu düşünülen Troya antik kentiyle başlanabilir. Antik kentin yanına insanların düşlerindekiyle uyumlu bir mimariye sahip Troya Müzesi’nin kurulmasının yaratacağı etkilerini düşünebiliyor musunuz?

Şerif Yenen
    TUREB BAŞKANI

(Bu yazı Akşam gazetesinin Akdeniz ekinde ‘Rehberin Gözüyle’ köşesinde 3 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanmıştır.)

FLuXuS

merkez*kap kuvveti !

destekliyorum !
    evæt _ kamu yapıları yarışma ile yapılsın _ por favor !

¿ peki hangi hedefe yönelik _nasıl bir kamusal mekanı kurmak için ?

_ yarışma denen müessese bir hedefe yönelik kurulmalı ve en az hedefi kadar çeperlerinden de beslenmeli çünkü yarışma kurumu ancak kendini var eden katılımın ufkunu görebildiği zaman gerçekten var olabilir

_ ama siz yarısmalara _ ihale dosyası olarak bakıyor ve güzel sanatları gelistirirken
    < guzel > olanı yutuyorsanız ; < merkez-kap kuvveti> nden muzdaripsiniz demektir

merkezinizi tarif etmek için önce _ çeperleri geniş bir mimarlık düşüncesi geliştirmeli
    sonra da beyaz gömlekli network_ing mimarlarınızı ace teyzelere geri iade etmelisiniz

lakin soyle seyler var belki alakalidir :
    < Europan 9 >
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Arkitera Üyesi
    çeperleri geniş bir mimarlık düşüncesi geliştirmeli
    Kamu yapılarının şeffaf bir şekilde yarışmalar ile yapılması, hem de güzel sonuçlar alacak şekilde yapılması sadece ihale kanunları ile, yarışma yasaları ile filan olmaz. Dediğiniz doğru. Başka bir kampanya ile de desteklenmesi gerekiyor:

"Eğitimde Değişim Şart"

Onu da biz başlatmayalım artık. Mimarlık Okulları biraz kendilerine baksınlar...Çeperler derken mimarlık okullarının çeperleri epey kalın, genişleyemiyor bir türlü... İlk ve Orta öğretim seviyesindeki değişimi ise herhalde üniversiteler talep etmeli öncelikle... Yoksa daha çoook uzun süreler üniversitelerin ilk yılları temel tasarım, temel mantık, temel felsefe, temel eleştiri, temel okuduğunu anlama, temel yorumlama gibi temel atma çabaları ile geçecek. Sonra tabii 4 yıl bize yetmiyor 6 yıl yapalım şu mimarlık eğitimini demeye devam edeceğiz.

Europan'ın Türkiye'de bir türlü oturmamasının nedeni ise tam da bu nedenden işte...

FLuXuS

bu sizi ilgilendiriyor !

_europan bir yarısma olmaktan cok bir < forum > belki de
    bu forumu üretebilmenin bir agırlıgı var , bu forum
    mimarlık talep etmek demektir çünkü

yarısma denen kurumun gercek varlıgı
    aslında onun < öneriler için bir davet > olmasıdır
    belki de mimari proje yarısmasını ihale dosyasından uzaklastıran sey
    onun mimarlık alanına katkı çerçevesinde iddialı olmasıdır
    _ degil mi(?)

bu önerilerin merkez_in ceperinde var olma istenci
    görece şıklıklar ve risk almayan olagan modernliklerin ötesinde
    < kaldırımların altında kumsal arama inancı >
    ile_de ilgilidir.
    cemaat toplumunu , açık topluma dogru geliştirmek
    için mimarlık en önemli araçtır _eğer amacınız bu ise (?)

bir mimari önerinin mekan politiği
    < devlet aklı > tarafından yonetiliyor olmalıdır _sanki (?)
    "europan forumu" mesela _ bunu yapmakta ve
    europan , avrupa kentsel mekan kaliteleri
    çerçevesinde öneriler talep etmektedir
    bu "talep" her zaman bu kalitelere inanan jurilerce desteklenir

kamu yapılarını yarışma ile yapmak biraz da budur
    degil midir ?

benim merkez-kap kuvveti dediğim şey yaygın bir refleks olarak
    türkiye de bilgi üretme amacı taşıyan kurumların en büyük yanılgısıdır bence

gerçek ve biricik bir estetik ifade üretmenin yolu < kendi gibi olmak >
    ve bizzat kendi bilinçaltından kanamalı bir hasta olmak
    ile ilgilidir

< kişinin "tümüyle" kendine ait bir esteik ifadeyi -aktarımsız- üretme becerisini geliştirmesi >

işte eğitimin yapması gereken !

duygu

bence son derece yanlış olur..

ben kamu da çalışan, yeni bina hem tasarlamış hem kontrollüğünü yapan biri olarak, kamu binalarının yarışmaya yapılması karşıyım çünkü;
    - biz yaklaşık 2 -3 senedir piyadaki mimari bürolardan proje hizmet alımları yapıyoruz (özellikle tadilat projelesi), bu firmaların bir kısmını da üstelik biz çağırıyoruz, inanın en iyi işi imalatı bilen, hatta üniversitede hocalık yapan mimar bile o kadar ticari davranıyorlarki, o kadar kötü projeler teslim ediyorlarki, inanamazsınız.mimarlık sadece laf değildir, iyi proje çizmeniz, iyi imalat bilmeniz, projenizi çizgiden öteye çıkarmanız, herşeyden önce Türkiyedeki ilkokul mezunu tek derdi çok kar etmek olan müteahhitlere iş yaptırmak için herşeyi çivisine kadar olan projeler üretmeniz gerekiyor, ben daha bu kaygıyı taşıyan bu doğrultuda proje hazırlayan mimari büro görmedim.
    - bürolar projelerini ucuza mal edebilmek için her yola başvuruyor.
    - bir kamu kuruluşunun ihtiyacını en iyi oranın işletmesi bilir, dışarıdaki bir mimarlık bürosu işletmeyi anlayıp, ihtiyaca proje yapması çok zor bence imkansız...
    - etrafınıza bakın çevreki çirkin binaları kimler yapıyor, özel büro sahibi mimarlar ve/veya yarışmaya katılan mimarlar değilmi???
    daha birçok şey yazabilirim.
    bu konuya dışardan gazel okumanız, konunun içindeki biri olarak sadece boş laflardırr bence.
    iyi günler...

sayın duygu
    bu saydığın kötü sonuçlar sizin uyguladığınız yöntemin sonucu değil mi? Bu nasıl bir garip çelişkidir; mevcut durumu eleştirecek beğenmiyceksin ama yeniliğe de kapalı olacaksın. Burdaki herkes senin de beğenmediğin sonuçtan rahatsız olduğu için mimarlık adına daha doğru ürünler için kafa yoruyor. Sen nasıl bir anlayışla çıkıpta "biz bürolardan hizmet alıyoruz ama hiç memnun değiliz o yüzden yarışma yöntemi yanlıştır" dersin, mantık oalrak bile ne kadar anlamsız olduğunu göremiyor musun?
    Hizmet aldığınız büroları seçen sizsiniz, seçimlerinizin yanlış olduğunu görerek neden yanlış yaptığınızı düşünmüyorsun? İşi bilmeyenlere iş paslamaktansa bırakın yarışmaya herkes girsin ve siz de yapabilecek olanı seçin. Bu daha doğru gelmiyor mu sana?
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

duygu

mimari bürolar bu haldeyken !!!!

ben ve çalıştığım kurumda onlarca mimar aynı şekilde mimari bürolardan hizmet alımı yapıyoruz ve genel olarak çıkan sonuç sadece bazılarını aktardığım bu gibi olumsuzluklar (bende uzun süre kurumdan ayrılıp serbest çalışmayı, yarışmalara katılmayı düşünmüş biriyim oysa ve böyle yazıyorum)
    maalesef bugün mimari büroların büyük kısmı bu şekilde, kadrosu yetersiz, mimarlar bilgisiz

(bir örnek odtü mimarlık mezunu ve iş yapan bir bürodan bahsedeyim, WC leri değiştiriyoruz mevcut döşemeye verilecek imalatları yeni mezun biri bile bilmelidir az çok değilmi, ama maalesef gelen her projede WC lere"demirli beton" yazıp getiriyordu, cephede bir duvarı yıkıp yerine bir şey yapmıyordu !!!! vs. vs. -ki konsept proje ve detayalrı verdiğimiz halde- bir ünv.te hocası (üstelik yapı kürsüsünde) projesi ve imalatları son derece hatalı, yanlış, bu şekilde projeleri alamam dedim, telefonda bir mimara yakışmayacak konuşmalara muhatap oldum.)
    bu gibi örnekler çok.
    şimdi burda onalrı konuştursanız mangalda kül bırakmazlar, belki varlardır da burdada.
    mimarlığı ne kadar iyi yaptıklarını vs. ne demler vururlar.

çok iyi tanınmış bürolarda masa başı tasarımı yapıp ooo çok harika proje bu demekle olmuyor.

sizler istediğiniz kadar kamu binaları vs. yarışmaya açılsın deyin, sadece jüri üyesi olacak üç beş isime hem prim hemde onlara, gecenin bir vakti gelip kritik alıp ertesi gün projesi birinci olacak ortamlar sağlarsınız.

ben sizlere gerçekleri aktarıyorum.
    her iş, o işin içinde pişmiş, o işe ehil olmuş, kavramış mimarlarca yapılmalıdır, dışardan yapılacak işler sadece gerçeklikten uzak birtakım kaygılarla yapılmış ve yarışma jürisi kişilere birçok açıdan prim sağlayacak bir olaydan öte gidemez ve eminimki çıkan sonuçlar çok kötü olur.

dışardan ithal kumaş getirip cemil ipekçiye model kestirmekle ankara paris olurmu?

Sayın duygu
    Bahsettğiniz olumsuzluklar bizzat sistemin bozukluğundan kaynaklanmata .Hizmet satın aldığınız şirketler (muhtemelen her hatasına karşı yine ondan hizmet alıyorsunuz ).Sizleri garanti müşteri olarak görmekte.Çünki ya kurumun başındaki yöneticiyle bir bağlantısı vardır .
    yada parti yandaşıdır .Bahsettğiniz wc de "donatılı beton" yazısıda bundan kaynaklanmakta nasıl olsa iş garanti para garanti.Para kazanması sizinki kadar garanti olmayan işleri kaybetmemek için dikatini ve enerjisini neden size ayırsınki?
    Veni, vidi, vici

duygu
    bence kamu binaları "işletme"yi iyi bilen kurum içi mimarlar tarafından yapılmalıdır.

çalıştığım kurum geçmişte ünlü mimarlara binalar yaptırmış. ancak arkasından kurum içi mimarlar bu ünlü ve meşhur (eminim yarışmada olsa kazanması muhtemel isimler) mimarların arkasını toplamak için revize üzerine revize projeler hazırlıyor, sürekli hataları düzeltmeye, binaların gerek işlev, gerek teknik, gerekse cephelerini vb. düzeltmek için daha çok emek harcıyor. o zaman neden dışardan birilerine bu projeler yaptırılsın, kurumun kendi içinde her türlü teknik bilgi ve donanıma sahip, işletmeyi çok iyi bilen mimar ları varken.

bence sizlerin konuşmaları amaca çözüm bulmaktan uzak.

hizmet aldığımız bürolar kimsenin tanıdığı yada akrabası değil, sadece ulaşabildiğimiz yeterlilik şartları görünüşte iyi olanlar. (maalesef projeler gelene kadar mesleki yeterliliği ölçmek imkansız) burda kaç mimari büroyu yasakladık.

son olarak ben kesinlikle kamu binalarının (havaalanı, otobüs terminali vb. çok fonksiyonlu çok önemli yapılar hariç) kurum içi mimarlar tarafından tasarlanması ve fenni mesullüğü yapmaları gerektiğini bunun en doğru yol olduğunu söylüyorum.

"Kamu binaları" demiyoruz aslında tam olarak. Hepimizin kullanımına ait alanlardan bahsediyoruz. Kendi kullandığınız (büyük olasılıkla da ofis fonksiyonlu) yapının iyi çözülmemiş olmasından böyle bir kampanyanın geneli için sonuç çıkarmak doğru mu sizce?

kamu yapılarının tasarımımı etkileyecek bir sistemden önce ülkemizde yarışma projeleri uygulanıyormu ona bakmak lazım ,bakıyoruz uygulanmıyor ,mimarlar kendi kongrelerine ait yarışmayı bile uygulayamadılar jüri birşeyler yapıp onu uyguladı, birçok yarışma uygulanacak diye de yapılmıyor ama son 20 yılda uygulanan yarışma hatırlamıyorum hiç(neyi hatırlıyorumki zaten), belki var ama toplam düzenlenen yarışmalar arasında istatistiki olarak ihmal edilebilir düzeyde..
    Dolayısıyla Arkitera nın "Yarışma projeleri uygulansın" kampanyası düzenlemesi daha mantıklı .Bu kampanya sonuca ulaşırsa Kamu yapılarını düşünürüz..Yok öyle birden kamu yapısı yarışma falan ,malum sosyal yapımız anlayış genişliğimiz kaldırmıyor..

Zaten 1990'da bir yarışma yapılmıştı

Genelde olduğu gibi herhalde, o yarışmanın sonuçlarını da Beşiktaş kıyılarından denize atmışlar...

Biz de katılmaya kalkışmış, sonra Jüri'yi "gayriciddi" bularak (harita yerine adeta Prost'tan kalma rezil ve silik bir çizim, Çevredeki önemli yapıların rölövesi olarak da kıyıda suntadan yapılmış kitsch motor iskelesinin çizimlerini vermişlerdi...) teslim etmemiştik projemizi. Onun yerine tüm jüri üyelerine on sayfalık bir mektup yazmıştım. Ekte "yarım" kalmış Beşiktaş meydanı tasarımımızı bir anı olarak sunuyorum.
    Arkitera da o yarışmanın sonuçlarını bulup Beşiktaş Belediye'sinin dikkatine sunabilir belki...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •