3 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 123
40 sonuçtan 31 ila 40 arası gösteriliyor.

Konu: Bir Ahşap Konağın Anatomisi

Alıntı Orijinal metin tatlisupiresi tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Acaba havalandırma menfezlerini biraz detaylandırabilirmisiniz. Hastasıyım ahşabın, bu evin ustasının çırağı kadar bilsek bu işi şimdi neler yapılmazdı. Paylaşımın için çok teşekkürler, o kadar değerli bilgiler var ki, keşke herkes sizin gibi paylaşsa yeniden dönsek ahşap yapılara.
    Maalesef elimde başka bilgi yok. Menfez konusu da aslında bir varsayım.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Sayın Phin, Ben hekimim 2005 yılında tescilli bina satın aldım rekostruksiyon uygulaması ile doğan görünümlü şahin olarak adlandırdığım yapıda ikamet ediyorum, hala betonarme olarak evi yaptırdığıma pişmanım, fakat Eskişehir'de ahşap rekonstruksiyon yapabilecek usta da yok, "nerde o eski ustalar" demek yerine eserleri hala ayakta olan ve sizin gibi mimar arkadaşlarda bu yapı tekniğini restorasyonlarda gördükleri ve uyguladıkları için gelecek kuşaklara aktarmak için kitap haline getirebilirmisiniz bir fikir olarak sunuyorum. Aslında şu paylaşım bile çok hoş ama yetersiz daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Acaba yeni bir ahşap ev inşaa etseniz siz, yeni yapı teknikleri ile beraber eskilerden hangilerini birlikte kullanırsınız (anladığım kadarıyla yanal kuvvetleri karşıladığı için bağdadi çıtayı OSB ye tercih edersiz?). Kerpiç mi, yoksa başka bir yapı malzemesi mi? daha bir çok

Sayın Phin, Ben hekimim 2005 yılında tescilli bina satın aldım rekostruksiyon uygulaması ile doğan görünümlü şahin olarak adlandırdığım yapıda ikamet ediyorum, hala betonarme olarak evi yaptırdığıma pişmanım, fakat Eskişehir'de ahşap rekonstruksiyon yapabilecek usta da yok, "nerde o eski ustalar" demek yerine eserleri hala ayakta olan ve sizin gibi mimar arkadaşlarda bu yapı tekniğini restorasyonlarda gördükleri ve uyguladıkları için gelecek kuşaklara aktarmak için kitap haline getirebilirmisiniz bir fikir olarak sunuyorum. Aslında şu paylaşım bile çok hoş ama yetersiz daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Acaba yeni bir ahşap ev inşaa etseniz siz, yeni yapı teknikleri ile beraber eskilerden hangilerini birlikte kullanırsınız (anladığım kadarıyla yanal kuvvetleri karşıladığı için bağdadi çıtayı OSB ye tercih edersiz?). Kerpiç mi, yoksa başka bir yapı malzemesi mi? daha bir çok
    Doğan görünümlü şahin benzetmenize çok güldüm

Yalı ; Bu başlığa da baktınız mı?
    Kitaplar ; Burada da restorasyonla ilgili kitaplar var. Eldem'in ve Günay'ın kitaplarında ahşap yapılarla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Biz genelde yapının özgün detaylarını kullanmayı ya da yorumlamayı tercih ediyoruz. Yani olabildiğince aslına sadık kalmayı, çünkü genellikle bu detaylar yerindeki gereksinimler sonucunda oluşturulmuş oluyor ve mutlaka tespit edebildiğimiz ya da edemediğimiz bir sorunu çözüyor.
    Ama bunun sonucunda inşaat maliyetleri artıyor ve süre uzuyor.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

kitap yazma

Kitap başlıklı yazıyı size mesajı attıktan sonra gördüm, bu hafta İstanbuldayım ve o kitapkarı inceleyip anlayabileceğim gibiyse almayı planlıyorum (ne de olsa meslek dışından olduğumuz için), benimkisi hobi. Kitap yazma konusuna gelince, bilgi ve deneyimler kolay kazanılmıyor mutlaka gelecek kuşaklara aktarılmalı, en azından forumlarda paylaşmak bile çok güzel, teşekkürler

Kitap başlıklı yazıyı size mesajı attıktan sonra gördüm, bu hafta İstanbuldayım ve o kitapkarı inceleyip anlayabileceğim gibiyse almayı planlıyorum (ne de olsa meslek dışından olduğumuz için), benimkisi hobi. Kitap yazma konusuna gelince, bilgi ve deneyimler kolay kazanılmıyor mutlaka gelecek kuşaklara aktarılmalı, en azından forumlarda paylaşmak bile çok güzel, teşekkürler
    Rica ederim,
    Kitaplara YEM yayınevinden bakabilirsiniz, bu kitaplar her yerde bulunmazlar.
    Her mimarın yaptığı işlerde edindiği deneyimler var. Bunlar zaman zaman mimarlar odası ya da KUDEP in düzenlediği toplantılarda paylaşılıyor, forum o anlamda daha pratik bir paylaşım sağlıyor.
    Benim de bunları buraya yazmamın asıl nedeni paylaşımı arttırmak, bazı arkadaşlar katıldı ama forum çoğunlukla soru sormak için kullanılıyor.
    Halbuki mesleki deneyimlerimizi paylaşarak bir bilgi bankası oluştursak çok iyi olacaktı.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Volta Döşeme Detayı

Bahsi geçen yapının volta döşeme detayı ile ilgili aldığım notlar ve volta döşemenin fotoğrafıName:  79.jpg
Views: 3022
Size:  232,3 KBName:  tara0001.jpg
Views: 2946
Size:  190,7 KB

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

paylaşımlarınız için teşekkürler

Arşivimi düzenlerken ve eski fotoğraflara bakarken bu konuyu genişletmeye karar verdim. Yeni bir başlıkta daha düzenli olarak yazacağım.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

elinize sağlık sayın phin, koruyarak restorasyon buna denilir işte.. yapının son halinin fotoğraflarınıda paylaşırsanız görmek isteriz. iyi çalışmalar.

Alıntı Orijinal metin phin tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Arşivimi düzenlerken ve eski fotoğraflara bakarken bu konuyu genişletmeye karar verdim. Yeni bir başlıkta daha düzenli olarak yazacağım.
    paylaşımlarınızı severek takip ediyorum ve sıradakinide sabırsızlıkla bekliyorum

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •