2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
19 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Mimari Bilgisayar Yazılımı fiyatlari...

freemust

Mimari Bilgisayar Yazılımı fiyatlari...

Lisanli olarak program almak istiyordum. Once 2d cizim programi arastirdim. Sonra da 3d programi... İlgilendigim programlar; autocad, intellicad, cinema4d, 3ds max, revit ve autodesk viz. Turkiyede sadece bir intellicad surumu dışında hiçbir programa ait güncel program fiyatlarina ulasamadım. Hatta bazi firmalara mail ile program fiyati gondermelerini istedim. Benden randevu isteyip gorusme talebinde bulundular. İşi olan var olmayan var...
    Merak ediyorum; bu programlarin fiyatlari devlet sırrı mı da hiçbiryerde bulamıyorum? Yoksa baska olaylar mı donuyor işin içinde? Program ana bayiler nicin web sitelerinde biryerlere tavsiye edilen satış fiyatlarını koymuyorlar?
    Ayrıca bahsi gecen programların 2. elini kullanmak yasal mıdır? Nasıl temin edeceksem... onuda bilmiyorum... belki yurt dışından...

Baris Colak
    Evet, bu programların Türkiye satış fiyatları genelde web üzerinden ilan edilmiyor. Bunun sebebi de, muhtemelen, döviz kurlarının sürekli değişmesi. Farklı satış politikaları da bunda etken olabilir. Bir diğer sebep ise, lisans opsiyonlarının farklılık göstermesi. Tek ve çok kullanıcılı lisanslar arasında fiyat farkı var ve bu yazılımdan yazılıma değişiklik gösteriyor. Görüşmek istemelerindeki diğer bir sebep ise, iş alanınıza uygun diğer programları önerebilmek ve satabilmek elbette Özellikle prodüksyon şirketleri gibi, birbirinden farklı bir çok programın kullanıldığı şirketler, iyi bir mikro pazar onlar için...

Şimdi araştırdım; 3D studio Max 9 sürümünün Autodesk tarafından önerilen satış fiyatı (amerika için) $3,495. Eğer 3Ds max 8 sahibiyseniz, yeni sürüm için güncelleme fiyatı, $795. Max 7 den 9'a update ise sadece $1395

Autodesk.com da AutoCAD2008 için belirtilen online satış fiyatı $3,995.
    AutoCAD LT 2008 önerilen satış fiyatı ise $899.

Autodesk ürünleri için ayrıntılı (önerilen) fiyat bilgilerini Autodesk - Products Alphabetically adresinden, "how to buy" secenegi yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Kolay gelsin...

freemust
    Alıntı Orijinal metin Baris Colak tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Evet, bu programların Türkiye satış fiyatları genelde web üzerinden ilan edilmiyor. Bunun sebebi de, muhtemelen, döviz kurlarının sürekli değişmesi. Farklı satış politikaları da bunda etken olabilir. Bir diğer sebep ise, lisans opsiyonlarının farklılık göstermesi. Tek ve çok kullanıcılı lisanslar arasında fiyat farkı var ve bu yazılımdan yazılıma değişiklik gösteriyor. Görüşmek istemelerindeki diğer bir sebep ise, iş alanınıza uygun diğer programları önerebilmek ve satabilmek elbette Özellikle prodüksyon şirketleri gibi, birbirinden farklı bir çok programın kullanıldığı şirketler, iyi bir mikro pazar onlar için...
    Kolay gelsin...
    Bu firmalar Turk lirası yerine sattıkları urunleri doviz kurundan fiyatlandırabilirler. Ayrıca lisans opsiyonlarindaki farklılıkları web sitelerinde -en fazla bir kac paragrafla- belirtebilirler. Bunu yapmak cok mu zor? Yurt dışında bu programların online satışı var. Bu yontemi bile kullanabilecekken neden hicbir yerde fiyat yok? Benim kafamı karıştıran da işte bu...

Ayrıca photoshop benzeri bir program icin yurt dışında 110 dolara kampanya varken Turkiyede neden 280 dolara satılr ki? Madem lisanslı program kullanacagız bunları herkezin bilmesi lazım ve bunları bu firmaların acıklamaları lazım.

Peki mimarlar ne yapsın? Gidip yurtdışından daha ucuza program mı almalıyız? Yoksa ticari rakipleri kadar iyi olmasalar da, gnu-gpl lisanslı blender vb. programları mı kullanmalıyız?
    En son freemust tarafından düzenlendi : 06-06-2007 15:27

Baris Colak
    Türkiye'de şöyle bir sorun var. Lisans alımı düşük seviyede. Ciddi ticari geliri olan, kendisinden asla beklemeyeceğiniz firmalar dahi lisanssız yazılım kullanıyor. Dolayısıyla, ciddi bir pazar niteliğinde olmadığı için, kimse de lisans alımını özendirmek veya kolaylaştırmak için uğraşmıyor. Zaten çoğu firma, programların dağıtımını yan faaliyet olarak üstlendiği için, çok sağlıklı bir politika izlemiyor satışlar için.

Türkiye'de henüz dijital sanatlar, tam manası ile bir sektör değil. Bu sektörde çalışanların ve iş yapan firmaların çok ciddi sorunları var. Bir meslek olarak görünmüyor bile pek çok insan tarafından. Dolayısıyla, yazılım cephesinde de durum bu. Ciddi bir piyasadan söz edemiyorsanız, ciddi enformasyondan da, satış stratejilerinden de bahsedemezsiniz...

"Ayrıca lisans opsiyonlarindaki farklarıda web sitelerinde en fazla bir kac paragrafla belirtebilirler. Bu cok mu zor?"
    Hiç bir şey zor değil. Türkiye'deki ciddi sorunların dahi çözümü çok kolay. Ama bireysel olarak, belirli kurallara uymak, bazı gerekleri yerine getirmek lazım. Örneğin bu forumda da düzgün Türkçe kullanımı ile ilgili hassasiyet var. Mesaj atmadan önce, bu konu ile ilgili tartışmalara rastlamış olmalısınız. En azından "Özel: Lütfen Mesaj Göndermeden Önce Mutlaka Okuyun" başlığına göz atmış olmalıydınız. Bunun dışında, en hararetli konularda dahi, insanların birbiri ile iletişimlerinde korumaya özen gösterdikleri üslubu da incelemenizi tavsiye edeceğim.

Her birey, içinde bulunduğu topluluğun, platformun, meslek grubunun geleceğinde pay sahibidir. Korumakla, geliştirmekle yükümlüdür. Mevcut olan tüm hata ve sorunlar, geçmişte başkalarının yaptıklarının sonucu olduğu kadar, bugün bizim sergilediğimiz tutumun da ürünüdür.

Kolay gelsin...
    En son Baris Colak tarafından düzenlendi : 06-06-2007 14:47

saphire
    ayrıca bazı programların öğrenci sürümleri de var.keşke bütün programların olsa iyi olurdu aslında..

mayaroglu
    Benim gözlemlediğim kadarıyla ürün fiyatlarının ilan edilmemesinin bir diğer nedeni ise, ürünü satın alma aşamasına geldiğiniz zaman yapılan birebir görüşmelerde birçok tenzilat yapılması ve sizin pazarlık kabiliyetinize veya inatçılığınıza bağlı olarak fiyatların ilk söylenenden epey aşağılara çekilmesidir. Yani liste fiyatları ile görüşmeler sonucu ürünü aldığınız fiyat çoğu kez aynı olmamakta. Ama aynı yazılımların yurtdışı ve Türkiye fiyatlarının eşit veya yakın olmaması bizim için üzücü.

Ayrıca özellikle Autocad yazılımı pazarlayan firmaların birçoğunun da ne yazık ki sizin ürünü almak istediğiniz ölçüde o ürünü satma gayreti içine girmemesi beni şaşırtan bir diğer konu.

Lisanssız yazılım kullanımı ise artık kanıksanmış ve birçok insan tarafından çok normal görünmektedir. Mimarların ve diğer proje ofislerinin lisanslı yazılım satın almayı işleri için yapılan bir yatırım gibi düşünmemeleri, aksine gereksiz bir maddi külfet gibi düşünmeleri gariptir. Tabiki bunda korsan ürün pazarının kolaylıkla ulaşılabilir olması çok etkilidir. Fakat zaman içinde lisanslı ürün kullanımı bilincinin artacağını düşünüyorum. En azından ücretsiz eşdeğer yazılımların artışıyla beraber lisansa belli bir bütçe ayırmak istemeyenler de ücretsiz ürünlere yönelebiliyor.

cihan
    Yeni Revit aldık bir arkadaşın ofisi için.
    Mutlaka pazarlık yapın tenzilat olur ödeme şeklinde kolaylıklar olur ve vs.

Baris Colak
    Autodesk ve bazı başka yazılım firmalarının Türkiye distribütörleri, daha once de belirttiğim gibi, bu programların satışını, yan branş olarak üstlendikleri ve Türkiye'de ciddi bi pazar olmadığından dolayı, reklam ve pazarlama için yeteri kadar bütçe ve iş gücü ayırmıyorlar. Ben bunu pek yadırgamıyorum açıkcası. Mevcut durumu hepimiz biliyoruz.

Ancak trajikomik bir şey var. Çok yüksek cirolara ve bütçeler sahip, koca firmalar, lisanssız yazılım kullanma konusunda ısrarcılar. Aynı firmaların işgücü konusunda sergiledikleri tavır da malum. Projelendirme ve görselleştirme de, uygulama gibi önemli bir aşama. 10 senedir bu sektorde çalışan biri olarak, etkili sunumun, pazarlama sürecini nasıl hızlandırdığına defalarca şahit oldum. Buna rağmen tüm kısıntılar öncelikle bu iki branşta yapılmakta. Belkide bu sektörde çalışan insanların yani bizlerin tutumunun da bunda etkisi vardır...

Kolay gelsin....

mayaroglu
    Barış Çolak'ın da belirttiği gibi birçok işveren için lisanslı yazılım kullanmak boşuna bir masraf kapısı, çalışanların maddi ve sosyal durumunu iyileştirmek ise gündeme bile alınmayacak bir konu. Çünkü nasılsa korsan yazılım Ahmet'ten, Mehmet'ten rahatlıkla bulunur, nasılsa daha ucuza sigortasız çalışan bir "Autocad çizicisi" kapılarında bekliyordur.

Burda birçok farklı neden öne sürülebilecek olsa da bence hepsinin temelinde yatan problem "emeğe saygı" eksikliğidir. Birçok kişi piyasadaki yazılımları sanki gökten zembille inmiş, o yazılımın üretilmesi için yüzlerce kişi hiç uğraşmamış ve sanki o yazılımı korsan olarak kullanmak doğrudan onlara tanınmış bir hakmış gibi düşünmektedirler. Sonuçta bir yazılım kullanılarak maddi kazanç elde ediliyor ise, o yazılımın yaratıcılarının emeği olan miktar da ödenmelidir. Sonuçta o ürünün geliştirilmesi de tamamen ekonomik bir süreçtir. Aynı şekilde işverenler yanlarında çalışan mimar-mühendis-tekniker vb. kişilerin emekleri sonucu bir projeyi bitiriyor ve sonucunda bir kazanç elde ediyorlar ise, sadece pastanın büyük dilimini yutmayı düşünmemeli, o projeyi hayata geçiren kişilerin emeklerinin karşılığını da vermeyi bir görev olarak görmelilerdir.

Yani kısaca, farklı gibi görünen bu iki sorunun da temelinde emeğe yapılan saygısızlık yatmaktadır.

Arkadaslar neden Autocada kilitlenmissiniz; Türkiyede mimarlar icin yazilimlar yokmu;
    Mesela ARC+; Archicad; Bauplan; Allplan Nemetschek gibi bunlar varsa Türkiyedeki fiyatlari nasil.

Baris Colak
    Ben kullandığım ve dolaylı olarak bilgim olan yazılımlarla ilgili erişebildiğim fiyatları ilettim. İnternet üzerinden kısa bir araştırma ile hemen hemen bütün yazılımlarla ilgili bilgilere ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Bahsini ettiğin yazılımları kullanmadım. Ama araştırıp fiyatları buradan paylaşırsan, edinmek isteyen arkadaşlar sevinecektir.

Kolay gelsin...

Ben almanyada yasadigim icin türkiyede mimarlikta autocad kulanan cok meslektasim var. burda Autocad mimarlikta fazla yaygin degil. türkiyed internetten aldigim bilgiler Autocad ilk sirada sonrada Archicad, Allplan, yalniz tuafima giden Allplanin boya sektöründedi sirketler tarafindan kullanilmasi,
    Türkiyeye geri dönmeyi düsündügüm icin hangi programlarin kullanildigini ögrenmek istemistim kendimi ona göre egitecem.

Baris Colak
    Benim gördüğüm, hemen her firmanın AutoCAD'i bir şekilde kullandığı. Diğer yazılımları kullansalar dahi, dosya transferleri için bile olsa, AutoCAD kabul görüyor bir şekilde. Firmalar eskiye nazaran daha esnekler yazılım konusunda ama, halen külfet olarak görüldüğü için birden fazla yazılımı edinmiyorlar. Yerinde olsam, AutoCAD'e eğilirdim. Diğer yazılımlarla bağını koparmadan tabi...

benim kisa arastirmamdan anladigim kadariyla AutoCAD dieger programlara göre daha ucuz ondan bu kadar yaygin, ama ben yinede Allplan kulanmaya devem edecem.

Erdem.Işıkdoğan
    Merhaba Arkadaşlar,

Vectorworks yazılımları da Türkiye'de satışta ve Fundamentals serisi şu an KDV dahil yaklaşık 3.000 TL'den başlıyor. Paket alımlarda da çok ciddi indirimleri mevcut.

Her kesimden kullanıcının ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilir diye düşünüyorum.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •