2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
20 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Bilgisayar çizimi

snet

Bilgisayar çizimi

Ben mimarlık 2. sınıf öğrencisiyim birinci sınıfta 1 dönem projeyi el çizimiyle teslim ettim ama kaldım 2. dönem autocad'de teslim ettik ve iyi bi notla geçtim.Benim el çizimim o kadar iyi değil sizce el çizimimi nasıl geliştirebilirim.

ebonitcubuk
    ilginctir ki bizim üniversitede 1.sinifta bilgisayar cizimine izin verilmiyor.Bir yil boyunca elimizde t cetveli ve gonyeyle gezdik.boylece el cizimimiz de gelismis oldu.

llllerdemlllll
    Biz 4.sınıfa kadar el çizimi yapıyoruz ne yazık ki...Sadece autocad programımın 3.sınıfta gösteriyolar.Kendi çabalarımızla bişeyler öğrenmeye çalışıyoruz....
    El çizimi yapmak tabiki bir mimar için gerekli birşey olayın özü bu.Sana tavsiyem ,bol bol dergi veya kitaplarda gördüğün yapıların üzerine eskiz kağıdı koyarak tekrar çizmek olacak.Bu sayede hem el çizigilerin düzelecek hem de perpektif çizim kabiliyetin artacaktır.

Bence de bir mimar için elle çizim önemli, bol bol çizim yapmanızı tavsiye ederim. Bende şablonlarda hep hata yapardım. Kolay gelsin...

Baris Colak
    Elle çizim kabiliyetini geliştirecek bazı yayınlar da mevcut. Büyük kitapçılardan edinebilirsin. Bir sürü alıştırma içeriyor. En büyük sorun, bunu bir yetenek olarak görmek sanırım. Üstünde durulduğu takdirde, herkesin yapabileceği bir şey. En azında temel ihtiyacı karşılayacak kadar... Sabırla denemek lazım

Kolay gelsin

jasmina_
    Bizim okulda ilginçtir ki çok saçma geliyor bana çünkü ilk 2 yıl bilgisayar çizimine izin vermiyorlar ama 2. sınıfta autocad 3dmax gösteriyorlar.Yani bilgisayar dersleri haricinde kullanamıyoruz programları ve pratik yapamıyoruz.El çizimide tabiiki de çok önemli ama bence mesleğimizde bilgisayarla çalışacağız bence ona ağırlık verilmeli diye düşnüyorum.Sorunun cevabı değil ama gereken cevaplar gelmiş çünkü paylaşmak istedim

AKINDEMİR
    Arkadaşlar ben teknikerim ancak ;el çizimim iyidir,el çizimi nesnelerin açılarını duruş konumunu, kavrayabilmek,yaptığınız çalışmanın aklınızda tam belirebilmesi için çok yardımcı olur...Bende okulda cad programlarını iyi kullanamıyordum ancak çalıştığım firmalarda kendimi geliştirdim,zaten okuldaki bilgilerle firmalarda direkt çalışma imkanı bulamazsınız...firmaların çalışma ortamları çok farklı.Ben arcon,adeko gibi programları firmalarda ve evde çalışarak öğrendim..kısaca 1 - 2 yılınızı daha eğitiminize ayırmanız gerekli...Benim mimar arkadaşlarımda aynı problemlerle karşılaşıyorlar...

ruveydam
    biz elde çizimi ögrenerek okuduk ama şuan neredeyse tüm bürolar bilgisayarda çizim bilen elemanları işe alıyor yani el çizimim kötü diye üzülme eğer bilgisayarın iyiyse iş bulursun ilerde dert etme..

Yapı Bilgisi Uygulama Planı

Yapı2 dersi aldıktan sonra çizim konusunda kendime olan güvenim çok arttı.Çünkü her hafta yapı projesi çiziyorduk ve başlangıçtan itibaren herşeyi yavaş yavaş öğrenmeye başladım.Önce kendimiz bi tasarım yaptık ve danışman hocamızla birlikte yığma yapıya uygulanabilirliğini tartıştık ve kendi tasarlağımız konut,lokanta,dağ evi... gibi projeleri detaylandırmaya başladık.Önce vaziyet yaklaşımlarımızı belirledik tabi hepsi el çizimi olacak bunların.Tüm çizimleri karakalem başladık en sonunda rapidoladık ve sonucunda artık rapido çiziminde gölge dahi yapmayı,sunum tekniklerini öğrendik.Malzeme seçimi yaptık,tuğlasından,seramiğine kadar kullandığımız malzemeleri kendimiz belirledik.Hatta İstanbul2007 Yapı Fuarı'na gittik.1/200 vaziyet,1/200 aplikasyon planı,1/50 planlar,1/50 uygulama planı,1/50 kesitler(en az 3 tane),1/50 görünüşler,1/50 temel hafriyat planı,1/50 çatı planı ve iki kesiti,daha sonra en çok bilgiyi öğrenebileceğin sistem detayları 1/20 de(giriş,mutfak,merdiven,çatı,banyo,wc den ),sonra 1/5 te nokta detayları vee en son 1/1 nokta detayları ve sistem detayı maketi,malzeme katoloğunuz...

Teslime kadar olan süreç çok yorucuydu,klozet bile çizseniz belli bir modelden çiziyordunuz.Ama teslim ettikten sonra kişisel gelişiminizi görmeniz gerekir.

muratbayat
    El ile çizim gerçekten önemli bununda eğitim sırasında özellikle teknik resim ve mimari desen derslerinde olabileceğini düşünüyorum çalışma hayatına girdiğinizde her zaman yanınızda bi pc olmayacağını unutmayın bence..

Yüksek ihtimal kalmanızın neden el çizimi olması AutoCAD çizimi olmaması değildir. Lütfen hocanıza bu konuda yeniden danışınız.

Teşekkürler.

el çizimini tekrar yaparak geliştirirsin çize çize baya bir mesafe katediliyor.
    sonuçta beyincik kas hareketlerini bir defa kaptımı kolay kolay unutmuyorsunuz.O safhaya gelince zaten çizim hızınızdan anlaşılır.

El çizimi ile bilgisayarın tanımlayamadığım bir ilişkisi var aslında .El ile yapamayan bilgisayarlada yapamıyor.Bol bol eskiz ve rapido çizimi yapmanı şiddetle tavsiye ediyorum
    Veni, vidi, vici

Arkimania
    Bencede el çizimi çok önemli bir kere müşteriyede çizimle gösteremezsiniz ya sonuçta pratikte olsa ayaküstü eskiz bile etkiler.Bence üstüne düşmende yarar var.

Bence rapido ile çizim artık öğretilmemeli (bunun yerine serbest el ile eskiz çalışmaları öğretilebilir (Oda yetenek meselesi zaten) "tasarı geometri" serbest elle işlenebilir.
    Yapı bilgisi veya benzeri dersler serbest elle detay cizimleri çalıştırıla bilir
    Teknik çizim için, semboller, ölçek, çizgi kalınlıkları, çizgi tipleri, taramalar vb. bunların tamamı bilgisayar destekli olarak öğretilebilir.

Hatta Perspektif bile 3D olmadan bilgisayar destekli öğretilebilir.

Yapı ressamlığında başladım teknik çizime üniversite 4. sınıfa kadar el ile çizdim sonra hiç kullandım mı? Hayır kullanmadım

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)