2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
23 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Tarihi doku içerisinde yapı tasarımı

mimarsinan61

Tarihi doku içerisinde yapı tasarımı

konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardım ve görüşlerini ( örnekler, yaklaşımlar,dikkat edilmesi gereken hususlar) bekliyorum

şimdiden teşekkürler

Kayseri de okuyan arkadaşlarımdan biliyorum .Sizler bütün projelerinizde tarihi doku içinde çalışıyorsunuz.Fakat bütün tanıdıklarımda gördüğüm projeyi dokuya uydurmaya çalışmak.Bence dikkat edeceğin en önemli şey budur.Yani ben 4. sınıf öğrencisiyim şimdiye kadar edindiğim bilgiler doğrultusunda bu büyük bir yanlış olur.Ezik bir tasarım yapma.Tasarımın dokunun içinde kaybolup giden bir taklit olmasın.Bence yeni olduğunu özellikle vurgularsan bu anafikirle bütün arkadaşlarından çok farklı bir duruş sergilemiş olacaksın.Teknolojinin bütün imkanlarını kullanan,modern malzemelerin kullanıldığı bir proje mutlaka bakış açısıyla öne çıkacaktır.Denemeye değer.Çünkü bu sefer nabza göre şerbet vermeyeceksin hocaların öyle istiyor diye öyle yapmayacaksın sadece kendi duygularınla tarihi dokuyu bu zıtlıkla daha belirgin bir şekilde vurgulayacaksın.Sana da mantıklı gelmiyor mu?

figenburcu
    Morphology. Araştırmanı öneririm. Kent dokusu içinde tasarım yapabilmeni sağlayan bir seçmeli ders olması lazım. Türkçesini bilmiyorum özür dilerim.

Alıntı Orijinal metin TAZ_arımcı tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Kayseri de okuyan arkadaşlarımdan biliyorum .Sizler bütün projelerinizde tarihi doku içinde çalışıyorsunuz.Fakat bütün tanıdıklarımda gördüğüm projeyi dokuya uydurmaya çalışmak.Bence dikkat edeceğin en önemli şey budur.Yani ben 4. sınıf öğrencisiyim şimdiye kadar edindiğim bilgiler doğrultusunda bu büyük bir yanlış olur.Ezik bir tasarım yapma.Tasarımın dokunun içinde kaybolup giden bir taklit olmasın.Bence yeni olduğunu özellikle vurgularsan bu anafikirle bütün arkadaşlarından çok farklı bir duruş sergilemiş olacaksın.Teknolojinin bütün imkanlarını kullanan,modern malzemelerin kullanıldığı bir proje mutlaka bakış açısıyla öne çıkacaktır.Denemeye değer.Çünkü bu sefer nabza göre şerbet vermeyeceksin hocaların öyle istiyor diye öyle yapmayacaksın sadece kendi duygularınla tarihi dokuyu bu zıtlıkla daha belirgin bir şekilde vurgulayacaksın.Sana da mantıklı gelmiyor mu?
    Kesinlikle katılıyorum, tarihi doku o dönemde yapıldığı için oluşmuştur, biz ise yapıyı şimdi yapıyoruz, onlar o dönemde en uygun olanakları kullandılar biz de öyleyse kullanmalıyız, burada belki dikkat edilebilecek bir nokta zamana göre değişmeyen oranlardır. Zamanını ifade eden bir yapı tasarlamak, diğerlerine de saygı duymaktır bir yerde.

liberta
    Alıntı Orijinal metin mimarsinan61 tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardım ve görüşlerini ( örnekler, yaklaşımlar,dikkat edilmesi gereken hususlar) bekliyorum

şimdiden teşekkürler
    merhaba arkadaşım,
    restorasyon bölümü öğrencisiyim ve belki bir yardımım dokunabilir. Öncelikle diğer arkaşın söylediği gibi tarihi dokuya bağlı kalınmak zorunda olunmamalı yaklaşımını kesinlikle reddediyorum. Tam aksine tarihi doku mutlaka korunması gereken etmendir. İllaki farklılığını göstermek istiyorsan bunu o mirası koruyarakta yapabilirsin ve bunu hocaların için değil bizzat kendin için yapmış olursun. Çünkü tarihi korumak önemlidir-ki hocalarınızın da çok farklı çalışmaları kabul edebileceğini pek sanmıyorum yani umarım
    Çalıştığınız yerin tarihi dokusu neyse yani ahşap yapı ağırlıklı mı yoksa taş yapı ağırlıklı mı buna göre kendine bir yön belirleyip bu yapı türü içerisinde projeni zenginleştirebilirsin. Tam olarak nasıl bir çalışma yapıyorsunuz onu bilmediğim için çok açıklayıcı birşeyler söyleyemiyorum. Koruma üzerine mi yoksa yeniden yapılandırma üzerine mi?? Biraz daha açıklayıcı birşeyler söyleyebilirsen daha çok yardımcı olabileceğimi sanıyorum.

Adem Damar

ne kadar ve ne ölçüde

tarihi doku kavramı . şehirsel bir kuram olarak mı alınmalı ..yoksa tüme varım mantığı ile tarihi dokunun öğelerinin uyumu mu düşünülmeli en önemli si bu ikisinin uymu olmalı saygılarımla .

Alıntı Orijinal metin liberta tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    merhaba arkadaşım,
    restorasyon bölümü öğrencisiyim ve belki bir yardımım dokunabilir. Öncelikle diğer arkaşın söylediği gibi tarihi dokuya bağlı kalınmak zorunda olunmamalı yaklaşımını kesinlikle reddediyorum. Tam aksine tarihi doku mutlaka korunması gereken etmendir. İllaki farklılığını göstermek istiyorsan bunu o mirası koruyarakta yapabilirsin ve bunu hocaların için değil bizzat kendin için yapmış olursun. Çünkü tarihi korumak önemlidir-ki hocalarınızın da çok farklı çalışmaları kabul edebileceğini pek sanmıyorum yani umarım
    Çalıştığınız yerin tarihi dokusu neyse yani ahşap yapı ağırlıklı mı yoksa taş yapı ağırlıklı mı buna göre kendine bir yön belirleyip bu yapı türü içerisinde projeni zenginleştirebilirsin. Tam olarak nasıl bir çalışma yapıyorsunuz onu bilmediğim için çok açıklayıcı birşeyler söyleyemiyorum. Koruma üzerine mi yoksa yeniden yapılandırma üzerine mi?? Biraz daha açıklayıcı birşeyler söyleyebilirsen daha çok yardımcı olabileceğimi sanıyorum.
    Aslında tam olarak yanlış anlamışsınız.Ben de sizden çok farklı bir şey söylemedim.Belki malzemelerden, yapım tekniklerinden hatta plan şemalarından etkilenilebilir ama benim söylemek istediğim ne zaman yapıldığı belli olan yapılar üretmek. Geçmişi taklit ederek yaşayamayız.Ben sadece belki yeni malzemelerle günümüz mimari bakış açısında yapılan yapıların tarihi yapıların değerini göstereceğine daha da vurgulayacağına inanıyorum.Ne söylemeye çalıştığımı siz de biraz anlamaya çalışıp sonra cevap yazarsanız sevinirim.Eldeki malzemeyi kullanmak çok da farklı bir bakış açısı değil.60 kişilik sınıfta belki de 57-58 kişi onu yapacak zaten..

ac_dcdeniz
    Konuyla ilgili yaşadığım tecrübem. Umarım faydası olur.
    Bu dönemki projemiz Sultanahmet civarındaydı. Bölgeye bakınca zaten son derece tarihi bir dokusu olduğu ortada. Ben böyle bir bölgeye araç girişisini projemde yasakladım trafik yoğunluğu olan yolları buldum, o yoğunluğu aktaracak çevre yolar buldum ve bölgeye temsili bir tesis (otopark, kantin, dinlenme merkezi, turist kafilelerinin toplanıp geziye çıkılmadan önceki bilgilendirme alanı işlevlerini içeren bir tesis)yapıldığını varsayarak projeme devam ettim. Bir alt geçitle insanları tesisten bölge içerisine geçirdim.Bilgilendirme ofisi kurdum gelen turistlere (iç ,dış) yardımcı olup yönlendirilebilmesi için. Fakat kurduğum binanın "uzay mekiklerine benzemesi" yada hep kabuksal formlardan çıkan doğadan gelen ve geometrik şekillerden oluşan formlarım son derece ciddi bir plastik etki bıraktığından (ki nedeni; binamın etrafıda tamamen çimenlik ve binanın bulunduğu adadaki bütün binaları yıktım ve etraftaki bütün adalarda 4-5 katlı apartmanlar olduğudur.) Bölgeye gelen insanların burda bir turizm ofisi olduğunu şuanda 3457 yılında bulundumuzu fakat tarihi dokumuzun öylece korunduğunu varolan tarihi oldundan daha eski gösterirken şu anki yılın 2007 oldunu göstere göstere insanları büyülemek hocamın ilgisini tek kelimeyle çekmedi ve alabildiğine eleştiri aldım ve aldığım eleştiri tamamen beni proje dersimden soğuttu. Son derece ciddi bir tarihi dokuya böyle star wars filmlerinden çıkma şeyler yapmak sanırım yanlış.(hocama göre yani benim üzerimdeki otoriteye göre) Eğer bu doğruysa o zaman cidden bana tavsiye edildiği gibi dokuyla uyum sağlanmalı tıpkı diğerleri gibi son derece sıradanlıklarının içinde kaybolmuş ufak tefek farklılıklarla yetinen bir bina bence bölgeye daha iyi uyum sağlar. Ki bu davranışıda reddediyorum haklı olduğum noktalar olduğunu konuyla ilgili araştırmalar yaptıkça farkediyorum.Organik mimariyi inceledim Frank'i inceledim binalarına baktım , geometrik tasarım ve doğadan çıkan formların uygulanmış örneklerine baktım. Plastik sanatlara bakıyorum ve hala hatalarımı bulamıyorum umarım hatalıyımdırda bulurum.Yoksa piyasadaki konumla ilgili bütün kitapları okumak veya googledada aramalarımda 178. sayfayı bile daha çok incelemek zorunda kalmaya devam edeceğim sanırım :(
    En son ac_dcdeniz tarafından düzenlendi : 05-12-2007 23:05 Nedeni: imla düzeltmesi

yasemin darbaz
    merhaba arkadaşlar. ben de hem restorasyon okumuş hem de üzerine mimarlık eğitimi almış biri olarak bu konudaki fikirlerimi dile getirmek isterim.

tarihi bir dokuda yapı tasarlarken bir çok yaklaşım içinde olabilirsiniz. çevredeki, bitişikteki, karşıdaki tarihi binaların oranlarını, yüksekliklerini, mimari üsluplarını, malzemelerini baz alabileceğiniz gibi sadece kontör ve gabarisini baz alarak, ya da yine bir yaklaşım olarak, mevcut bütün verilerden sıyrılıp bambaşka, yepyeni bir veriler bütünüyle tasarım yaparak mümkün olabilir.

Tarlabaşı'nda, bitişik nizam bir sokakta iki tarihi bina arasına yapılacak bir binamızın olduğunu varsayalım. bu binayı tasarlarken, nasıl bir yaklaşım içinde olacağımız tamamen bizim tasarım kararımızla da ilgili değil elbette. bu aşamada biraz daha kentsel ölçekte düşüneceğiz. mevcut dokuya bakıp, yeni binaları tespit edip, eskilerinin niteliklerini araştıracağız. gönlümüz orada Frank O. Gehry'nin bir binasını görmek isteyebilir. Bana sorarsanız hiç de fena olmaz. Ancak bunun anlamlı hale gelebilmesi için, o dokudaki tüm yeni yapıların, bütün mevcut verilerden sıyrılacağı ön kabulu ya da bilgisiyle hareket etmemiz gerekir. Eğer o doku için, mesela bu sokak çok önemli bir sokaktır ve burayı anlamlı hale getiren, eskiden sahip olduğu dokudur, ancak bu bütünlük içinde bir anlam arzeder, gibi bir yargıya varılmış ise, o parselde yıklımış olan binaya ait mimari bilgileri toplayıp, belki de yeniden inşaa etmek en doğrusu olacaktır.

demem o ki, bence, her tarihi doku aynı özelliklere sahip değil, kentin doğru okunması, çalışma alanımız olan tarihi kısma ait doğru kararlar verilmesi, doğru senaryolar yazılması gerekir. bunun için de şüphesiz uzman bir sanat tarihçileri, mimarlar, restoratörler ve kent sosyologları topluluğuna ihtiyaç vardır.

yoksa mesele, tarihi dokuda modern yapı mı yapsak, eskiyi mi yeniden inşaa etsek tartışmasından daha öte, daha derin..

mozilla
    niye kimse bir Paris i bir Münih i Roterdam ı örnek göstermiyor ki?? biz mimarlığa giriş derslerimizde tarihi doku içerisinde ne kadar rijit bir yapı,Paris i Paris yapan kule , çevresideki dokudan tamamen sıyrılan ve çok hoş duran bir Kültür Merkezi v.s diye anlatılan bir aykırışı işledik. ve hepsinin "hoş"luğundan bahsedildi. hani hep zıtlıklar konuşulur ama projede kapısına kadar tarih koksun istenir olmuş mu hiçdenir ya.
    tarihe saygı duyalım ama tasarım da yapalım mümkünse konuşsunlar bizi de..

borabayrakçı

yanıt: tarihi doku içerisinde yapı ...

Bir de venedik tüzüğü ve kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununu okumanı öneririm...
    Biri ekte, diğerinin de linkini gönderiyorum, iyi çalışmalar...
    Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu - yapi.com.tr
    Eklenmiş Dosyalar Eklenmiş Dosyalar

mimaristik
    Öncelikle "tarihi doku" dediğiniz kavramı; bölge, kent, sokak gibi düşünebileceğimiz gibi yapı ölçeğinde de düşünebiliriz. Böyle bir bakış açısından sonra oluşturacağımız yapı ve ya yapı gruplarını bu tarihsel dokuya yedirmek sorunu ön plana çıkıyor. Bunun için Floransa Katedrali'nin bulunduğu bölgeyi incelemeni öneririm. Bu örnek, gerek yapının malzemesi ve gerekse boyutlarıyla ilgili olarak; yeni kentleşmenin yapıya nasıl uyarlandığı konusunda çarpıcıdır.

abzek
    tarihi dokuda yapılacak yapılaşmanın çok iyi irdelenmesi gerekiyor bencede yani bi tarihi dokuda yapacagımız projede illada günümüzü anlatacak diye örneğin çeliği kullanmamazı gerek yok gene o dönemde kullanılan malzeme neyse o kullanılmalı bu ayrımı yaparken yani aradaki tarihsel farklılıgı ifade için doku farklılaşmaları yapılabilir.

deeprun
    bence tarihi mekanlarda biçim veya malzeme kaygısından çok bağlamı kaybetmemek daha önemli. öncelikle kültürel ögelerin neler olduğunu iyice kavramak der insan-çevre analistleri.

İnsan-çevre analistlerinin dediklerini de biraz düşünmekten birşey kayedilmez herhalde. Bağlam dediğimiz şey sabit, verili bir donmuşluk mudur ki kaybetmekten bahsedelim? Bağlam denilen mevcut birikmişlik olası bir müdahale ile başkalaşmak ve yeniden üretilmiş olacaktır. Bunu da gözden kaçırmamak açılımlı olabilir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •