12 sonuçtan 1 ila 12 arası gösteriliyor.

Konu: hatch deseni ekleme

elmyra

hatch deseni ekleme

merhaba,

benim sorunum hatch ile ilgili.. Ben hatch desenlerine kendi çizdiğim birkaç tane yeni desen eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim??

Yardımcı olursanız sevinirim..

turist
    Hatch komutuna girdiğinde Type bölümünde "predefined" işaretli gelir, onu "user defined"a getirirsen sen yeni hatch desenleri yaratabilirsin. Ama sen başka bir ortamda yaratmak istediğin desenleri buraya aktarmak istiyorsan onu bilemeyeceğim
    Umarım bu bilgi işine yarar, kolay gelsin.

elmyra
    yanıtın ıcın cok tesekkur ederım,
    fakat anlamadıgım bır sey var;

user defined ı actıgımda nereden veya nasıl yaratmam gerekıyor ?? desenın ustune tıklayınca custom bolumu acılıyor - kı burası da bomboş..

(bır de autocad help ı bıraz okudum, acad.pad de sayısal degısıklerle desen yaratabılırsınız dıyor, ama sayıları o sekılde kullanarak desen yaratmak ıcın einstein falan olmak gerek sanırım))

neyse kısacası ben acad de cok kolay bır seyı desen olmasını ıstıyorum ama soyledıgın gıbı bır yere gelemedım malesf..

rocktuel
    Size çok daha kolay bir yol söyleyeyim.. Ama bunun için express menüyü yüklemiş olmanız gerekiyor. Express menüde SUPER HATCH diye bir komut var. Adından da anlaşılacağı gibi Çiziminizde hazırladığınız bir bloğu, ya da bir resmi ya da bir çizimi hatch dokusu olarak atayabiliyorsunuz. Ancak MODÜLER tekrar etme prensibini de göz önünde bulundurun. deneyin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Kolay gelsin..

evet en geçerli yol superhatch.Express menunun altında.Ancak hatchin tekrarı için ust alt ve sağ sol ilişkisini denetle.
    Eğer yeni hatchler istiyorsan tavsiye olarak archicad altındaki hatchleri dwgye çevirin.veya photoshop altında yeni texturelar oluşturun.......
    Kolay gelsin...

elmyra
    cok tesekkur ederım,
    bana cok yardımcı oldunuz

hatch

Efendim kitabın birinde hatch oluşturmak için çok sabır isteyen ama asla imkansız olmadığını söylüyordu. Eğer superhatch değilde ben illada zorlanıp kendi hatch imi standart hatchlerin olduğu listeye ekliyeceğim diyorsan autocad in kurulu olduğu dizinde support dizini altında "acad.pat" isimli dosyanın içine bir bak. Orada var olan taramaların matematiksel ifadeleri var. Biraz incelersen nasıl yapıldığını kolaylıkla anlayabilirsin. Tıpkı line type oluşturmak gibi ama onun kadar basit değil. işe birinin başladığı yerde öncekinin bittiğinin denk gelmesi gibi şeyler giriyor.
    ......................................................

rocktuel
    Ne gereği varsa?

elmyra
    hakikaten bu sağ elinizle sol kulağınızı tutmaktan bıle zor,

zaman ve enerji tasarrufu açısından superhatch çok pratik..

kabul ediyorum iş baya zor ama super hatch kullanıp çizim dosyamın stabilitesini bozmaktansa tanımlanmış hatch kullanmak daha mantıklı.

rocktuel
    "Çizimin Stabilitesini Bozmak" ? Bunu hiç anlamadım... Bu ne demek ?

Superhatch elemanını autocad hangi entity ismi ile hafıza tutuyor. Veya bir kaç adet suprehatch den sonra bilgisayar performansına hiç dikkat ettiniz mi? Program veya bilgisayar Stabilitesi demek güvenilirlik anlamında da kullanılabilir. Lafı uzatmak istemiyorum, stabilitesi bozuk bilgisayar da kilitlenme problemleri çıkar, stabil olmayan programda problemler çıkarır. Autocad sistem olarak gerçekten stabil bir program. Ama bu özelliğini bazı özel nesnelerle zorlarsanız sizi sinirden öldürür. Bence eğer superhatch yapacaksanız çizimin sonunda bunu yapmanız yararınıza olur.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)