2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
25 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Tarihi dokuda yeni yapı

ein

Arrow Tarihi dokuda yeni yapı

Türkiye'de veya dünyada, beğendiğiniz tarihi dokuda yeni yapı örnekleri var mı? Özellikle Türkiye'deki örneklerini merak ediyorum.

Ben bir süredir bu konuyu araştırıyorum fakat Türkiye'de iyi örneklere ulaşamadım. Sanırım Türkiye'de koruma imar planlarının yeni yapıyı tanımlarken parçacıl bir takım kuralların dışına çıkmamaları da bu konuda etken.

volkanbayrakcı

eğer senin dediğin kadar bir örnek olmasa da safranbolunun evleri çok güzel bana göre ben mimar falan değilim kendi görüşüme göre

ein
    Yanıtladığın için teşekkür ederim. Bence de Safranbolu evleri çok güzel fakat ben tarihi dokulardaki boşluklara yapılmış olan çağdaş mimari örneklerini kastetmiştim. Yani eskinin yanına çağdaş bir mimari ifadeyle yapılmış, yapıldığı dönemi - bugünü- yansıtırken aynı zamanda içinde bulunduğu çevreyle de uyum içinde olan yapıları.

Anneanne ve torunun birbirinden çok farklı olması ama yanyana durduklarında bir bütün oluşturmaları, uyum içinde olmaları gibi yani. Böyle örnekler pek yok sanırım Türkiye'de...

ein

iki fotoğraf

Ekte Roma'dan iki fotoğraf var. İlkindeki binanın mimarini bilmiyorum, 2.sinde beyaz yapı Richard Meier'e ait bir muze: Ara Pacis. Roma'nin tarihi kent merkezinde modern bir yapi.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar   

GüneseDogru
    Acikcasi konu benim de ilgimi cekti ve biraz arastirip iyi bir örnek bulmak istedim Almanya´dan.
    Aklima ilk gelen Berlin´deki müzeler yarimadasinin yeni planlanan girisi oldu.
    Yilda buradan 4 milyon kadar ziyaretci adadaki 5 müzeyi ziyaret ediyor hatta bunlardan biri bizi de cok yakindan ilgilendiren Bergama müzesi.
    Bu antre David Chipperfield tarafindan planlandi.
    Biraz aciklamaya calisacagim ama yetersiz mimari Türkce bilgimi mazur görün.
    Dikey cizgiler dikkat cekiyor ki bu girilince karsilasilacak yüksek yapilara cok uyumlu.
    Yeni yapinin rengi olan koyu krem de yapilarin dogal taslardan yapilmis olmasindan kaynaklanan rengine uyum sagliyor.
    Uzun direkler (Säule: Türkcesini almanca bilen biri söylerse sevinirim) yine tarihi yapi stiline uyuyor.
    2012 de bitecek olan yapi 73 milyon euro ile bütcelendirilmis.
    resim yüklemeye calisacagim simdi insallah beceririm.

ein
    Bence hacim ve yukseklik acisindan iddiali ama şeffaf oluşuyla baskın olmayan bir yapı oluşuyla da ilginç bir örnek bu. Çünkü genelde özellikle yüksekliğin çevredeki tarihi yapıları aşmaması bir kriter olarak belirlernir. Bir anlamda tarihi dokuda yeni yapı için koyacağımız genel-geçer kriterlerin işlemeyeceğini de gösteriyor yüksek oluşuyla bence.

heros
    Bende sizinle Santral İstanbulun resimlerini paylaşmak istedim Osmanlıdan kalma ilk elektirik santrali.Bu günlerde yapılan tadilatlarla müze olarak kullanılıyor.

heros
    Bunlar da farklı resimler.

aysuntoprak
    Bu yazının faydalı olacağını düşündüm; "Tarihi bir dokuda çağdaş mimarlık olur mu? - Yılmaz Kuyumcu"
    http://www.mimdap.org/index.php?opti...2118&Itemid=40

ein

müze kısmını hantal buluyorum.

Santral İstanbul'u (müze kısmını) ziyaret ettim. Tarihi yapının iç mekan sunumu bence başarılı olmuş, ahşap kaplama catwalk, sade bir şekilde hem ek olduğunu ifade edip, hem de geri planda kalabiliyor. Fakat ek yapıyı hantal buldum. İç mekanı açısından da ana dolaşım alanlarını bütünleştiren atrium dışında 3 boyutlu ilişkilere olanak veren sergi mekanları yok, kat kat, dilim dilim sergi mekanları çağdaş mimaride aranan asıl mekanlar değildir sanırım. (mekansal çeşitlilik ve kalite?)

Ama sonuçta böyle bir yatırımın yapılmış olması sevindirici bence. Özellikle Ankara Havagazı fabrikasının başına gelenler düşünülürse.

edm

rant

ankara hava gazı fabrikası ranta yenik düşen yerlerden biri.

Alıntı Orijinal metin edm tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    ankara hava gazı fabrikası ranta yenik düşen yerlerden biri.
    biraz açar mısınız? şehrin göbeğinde oluşmuş bu karanlık noktanın çözümlenememe nedenini çok merak ettim...

ankara hava gazı fabrikası, bildiğim kadarıyla 1940'ların alman teknolojisiyle yapılmış ve tarihi eser diye korunuyor 'dünyada tek, almanlarda bile yok' ama sadece korunuyor, alana sadece elektrik faturalarınızı ödemek için giriyorsunuz o kadar... sanırım karabük'te de buna benzer bir durum var sahildeki bir fabrika kültür varlığı diye istimlak edilemiyor... rant meselesini biraz açarsanız sevinirim...
    En son lumina tarafından düzenlendi : 21-01-2008 01:15

carpediem53
    konuyu açan arkadaşa sölüyorum...tarihi dokulara uygun yapılar için seni karadenize götürmek isterdim..ben getiremem belki ama sen mutlaka gezmelisin..ben rizeli olduğum için bu konuda şanslıyım biraz

carpediem53

seçme resimlerim..

ein
    Sanirim Karadeniz'de malzeme ve yapım tekniği sürekiliği var ve bu yüzden yeni yapılar ve eskileri birbirine uyumlu ve bir dil birliği içinde. Fakat birçok başka kentte betonarme yapılar özgün malzeme ve yapım tekniğinin önüne geçmiş durumda. Tasarımcıların da bir dil birliği kaygısı olmayınca eski yapıların değerleri göz ardı edilmiş oluyor ve tarihi çevreler bozuluyor.

Rize örneğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim, ilk fırsatta gitmeliyim bence de.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •