12 sonuçtan 1 ila 12 arası gösteriliyor.

Konu: Metraj çıkartma nasıl yapılır?

erdincuguz

Metraj çıkartma nasıl yapılır?

metraj çıkartma nasıl yapılır bana anlatabilirseniz sevinirim..

Bilgisayarsız ortamda mı? Geleneksel bilgisayar ortamında çizim programlarında mı? BIM programlarında mı?

erdincuguz
    bilgisayarsız ortamda basit bir odanın metrajı..

mimank2003
    biraz uzunca bir işlem tabi ama;
    soru sorarak size yardımcı olmaya çalışayım
    sıva+boya(duvarların m2si-kirişlerin döşemealtı yükseklikleri unutulmdan ve de boşlukları eksilterek - gerekir) için mi?
    zemin kaplaması(döşeme m2si gerekir)
    kapı pencere boşlukları için mi?
    beton metrajı için mı?

erdincuguz
    beton metrajı dışındakiler..yapı ekonomisi adlı bir dersimiz var onun için.basitce bir odanın metrajı

gün
    Metraj kullanılacak malzeme miktarını bulmak ve maliyeti hesaplamak için yapılıyor biliyorsunuz...İşlem basit....Tavan, taban ve duvarların metrekarelerini bulmak....Metretül hesabı yapılacak yerlerde de sadece uzunluğu hesaplamak....Duvarlarda dikkat edeceğiniz husus, duvar boşluklarını çıkarmak doğal olarak...Ancak pencere ve kapı merkezlerini de hesaba dahil etmeyi unutmamalısınız...Süpürgelik ve kartonpiyer gibi metre hesabı gerektiren şeyler için de bunların yer tutacakları mesafeyi ölçmek yeterli...Bir oda için hepsi bu...Tabi asıl konu karmaşık bir yapıda başlıyor....Sonuçta bakkal hesabı işte...:).

[QUOTE=gün;102854]Metraj kullanılacak malzeme miktarını bulmak ve maliyeti hesaplamak için yapılıyor biliyorsunuz...İşlem basit....Tavan, taban ve duvarların metrekarelerini bulmak....Metretül hesabı yapılacak yerlerde de sadece uzunluğu hesaplamak....Duvarlarda dikkat edeceğiniz husus, duvar boşluklarını çıkarmak doğal olarak...Ancak pencere ve kapı merkezlerini de hesaba dahil etmeyi unutmamalısınız...]

Metrajini cikaracaginiz yapinin projelerine hakim olmakla basliyor is,her katin hem planini hem kesitini onunuze aliniz,ornek olarak;bir ic duvarin siva metraji, planda duvarin uzunlugunu ve kapi varsa eger kapinin genisligini gorusunuz bu duvari gosteren kesit'de duvarin ve kapinin yuksekligini gorursunuz, gerisi kolay, bildigin yuzey hesabi:uzunluk X yukseklik, kapi boslugunuda minha olarak cikardin mi o duvarin siva metrajini cikarmis olursun.

arkadasim metraj da cok onemli olan bir konuyu aciklamis,kapi pencere icleri hesaba dahil edilmelidir, zaten en cok gozden kacan isin bu kisimlari :)

chuckmak
    ACİLLLL !
    merhabalar final ödevim için acil yardım lazım. Metraj ve keşif dersi için bir villa projesinin beton,kalıp,sıva, demir metrajını yapmam ıstendi. Dürüstçe konusmak gerekirse bu derste hiç iyi değilim şuan aklıma gelen bi kaç soruyu soruyorum; beton metrajı nasıl yapılır, nasıl daha kolay olur, örneğin mimari projeyi açtım önume kesıt ve gorunuse bakıorum döşemenin beton kalınlıgını goruorum katın eni ve boyunu goruorum bunları carpıp m3 olarak buluorum yalnız dıkkat etmem gerekenler neler yanı kolon ve duvarlarla ılgılı, ayrıca döşemenin sıva metrajı nasıl olcak yani sizdem ricam kafam çok karısık bıldıklerım hpsı birbirine girdi lütfen bu malzemelerim metrajı hakkında temel bılgıyı ve cetvelin nasl doldurulacağını söylermsiniz çok sağolun teşekkürler.......

m_bahadır
    metrajı en basit şekilde excel programında yaparsın onun için excel programı bilceksin en azından förmülleri yada idecad programını biliyorsun o kendi hesaplıyor her türlü metrajı yoksa excel hazır tablolar var internet onları araştır

elevation
    Merhaba,
    İlginç yardım talepleri gelmeye başladı :)
    Anlatalım , İnce yapı imalatlarının metrajı genelde şöyle olur :
    Betonarme döşeme + Tesviye Betonu ( ıslak hacimlerde şap vs olabilir ) + zemin kaplaması = kullanılacak malzeme miktarı m2 olarak hesaplanır. Odanın alanı ölçülür.
    Duvar ( hafifgazbeton, betonarme, tuğla olabilir ) + sıva + boya ( veya projede belirtilen duvar kaplama malzemesi ) = miktar m2 ile olarak hesaplanır. Duvar boy ve yükseklikleri çarpılarak toplanır
    Tavan + tavan sıvası + boya ( veya projede belirtilen kaplama malzemesi ) = m2 olarak hesaplanır. Döşeme imalatları ile aynı rakama ulaşırsın .

metraj çıkarmam gerekiyor bunu nasıl yapıca ? lütfen yardım

herkese merhabalar yardımınıza ihiyacım var... arkadaşlar bir hastanenin 113 adet denizlik var bu denizliklerin her birinin genişliği 33cm uzunlukları ise her pencerenenin uzunluğu farklı olduğu için denizliklerin uzunluğu farklı farklı. 113 adet denizliğin toplam uzunluğu 3729x31412 çıkıyor. şimdi bu denizlikler mdf üzerine laminat kaplama olacağı için bir tabaka mdf nin uzunluğu 183x366 olduğuna göre benim toplam kaç tabaka mdf almam lazım ki bütün denizlikleri mdf kaplayabileyim. lütfen acil cevap yardımınıza ihtiyacım var.

herkese merhabalar yardımınıza ihiyacım var... arkadaşlar bir hastanenin 113 adet denizlik var bu denizliklerin her birinin genişliği 33cm uzunlukları ise her pencerenenin uzunluğu farklı olduğu için denizliklerin uzunluğu farklı farklı. 113 adet denizliğin toplam uzunluğu 3729x31412 çıkıyor. şimdi bu denizlikler mdf üzerine laminat kaplama olacağı için bir tabaka mdf nin uzunluğu 183x366 olduğuna göre benim toplam kaç tabaka mdf almam lazım ki bütün denizlikleri mdf kaplayabileyim. lütfen acil cevap yardımınıza ihtiyacım var.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

5 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 5 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •