7 sonuçtan 1 ila 7 arası gösteriliyor.

Konu: layout nasıl alınır???

abaglan

layout nasıl alınır???

selam

autocad de çıktı için kullanılan layoutlar nasıl düzenleniyor?yani layoutu açtığımızda çizimler üzerinde düzenlemeler, yada antet çizimleri nasıl getiriliyor ortama?? normal çıktı almak yerine buna geçmek isityorum.yardımlarınıza teşekkürler

turist
    Ay ne güzel, en sevdiğim ve de kullanmaya hasret kaldığım bir konu, komut...
    Öncelikle konuyu şöyle anlatabilirim:
    Model Space'te yaptığın çizimi esas çizimin, Paper Space'te yani layout'ta yaptığını da şeffaf antet olarak düşün.
    İlk tavsiyem 1/1 ölçeğinde istediğin kağıt boyutlarında (A0 / A1 / A2...) antetlerini dwg olarak farklı dosyalarda hazırla.
    Sonra anteti koymak istediğin çizimi aç, Paper Space'e geç. Paper Space'teyken başka dosyada hazırladığın anteti insert et. Aynı zamanda orada default olarak bir viewport da bulunur. O viewport'u da köşe noktalarından tutarak antettin içinde istediğin boyuta getirebilirsin. Sonra ekranın altında Paper / Model arasında geçiş yapabileceğin bir yer vardır (SNAP, ORTHO, vs'nin bulunduğu yerde), oraya tıkla ve ekranın hala Paper'dayken mouse'un Model'a geçer. O durumdayken Zoom komutuna gir. Zoom komutunda ölçek ver ( mesela: 1/50xp ) Tabii bu arada çizimi mm cinsinden ve 1/1 olarak yapmanı tavsiye ederim, yani 60 cm'lik bir çizgiyi 600 değerini vererek çizmeni. Ancak o zaman bu şekilde istediğin ölçeği rahatlıkla ayarlayabilirsin.
    Bu zoom ayarını yaptıktan sonra yine alttaki Paper/Model'a tıklayarak Paper'a geç, print komutunda ölçeğini her zaman 1=1 olarak verebilirsin çünkü tüm ölçek ayarlarını zaten zoom komutuyla yapmış olacaksın.
    Viewportlarla çalışmanın diğer avantajları:
    Mesela bir paftada birden çok ölçek kullanmak istiyorsun ve tek bir çizimin var. Paper'dayken viewport'unu kopyalayabilirsin ve demin anlattığım ölçek verme işlemini her birinde ayrı ayrı yaparak tek bir çizimden birkaç farklı ölçekte, aynı paftada çıktı alabilirsin. Hatta bazı detayları farklı layer'lara koyarak viewport'larda istediğini kapatıp açabilirsin, ki bu mükemmel birşeydir.
    Gelelim birden çok layout olayına. Diyelim ki büyük bir proje var elinde ve çizmek istediğin ölçekte plan bir paftaya sığmıyor. O zaman yine de çizimi tek bir dosyada yaparsın, gerektiği kadar layout oluşturursun. 1. layout'a projenin bir köşesini koyarsın, 2. layout'a yanındaki bölümü ve 3.'ye devamını... böylece tek bir plan üzerinden, mesela tüm 1/100 planlarını (5 pafta) tek bir dosyada oluşturabilirsin. Bu sayede paftaların kenar bölümlerinde unutulan, atlanan bölümler olmaz (hani 1 paftaya çizilen ama diğerinde unutulan ortak bölümler, vs...)
    Şimdilik bu kadar, umarım çok karışık anlatmamışımdır. Herhangi bir sorun olduğunda çekinmeden sorabilirsin, edebildiğim her zaman yardım etmeye çalışırım.
    Eski çalıştığım ofiste 4 yıl bu sistemde çalıştım ve (+) yönlerini çok iyi biliyorum, keşke şu anda çalıştığım yere de bu sistemi oturtabilsem ama bazı şeyler çok zor, insanlar yeni şeylere açık değiller maalesef

Ohhhh be sonunda şurayı kullanan birini buldum. Peki layout ta 3d bir modeli farklı açılarını tek bir paftaya yerleştirip sonra da hepsini hide yapmış olarak nasıl çıktı alabilirim.
    ......................................................

turist
    Evdeki bilgisayarımda Autocad biraz sorunlu, layout veya print'e girince mouse'um devre dışı kalıyor, o yüzden Pasha'nın sorusuna hemen cevap veremiyorum. iş yerinde biraz müsait bir zamanda deneyip cevap yazarım.
    Tahminimce şöyle olabilir:
    Paper spaceteyken nasıl birden çok viewport yapabiliyorsak ve de bunlara farklı ölçek verebiliyorsak, farklı açılardan da bakabiliriz gibime geliyor. Yani bir viewport aktif iken onun bakış açısını değiştirebilirsin, sonra da diğer viewporttakjini değiştirebilirsin. Dediğim gibi bu tahmin ettiğim yöntem, olup olmadığından emin değilim..
    Hide edilmiş olarak çıktı alma işini ise bilmiyorum, üzgünüm....

turist
    Biraz geç de olsa Pasha'nın sorusunu yanıtlayabilirim artık
    Daha önce de dediğim gibi, Paper space'teyken var olan bir viewport'u istediğin kadar çok kopyalayabilirsin. Daha sonra hala paper space'teyken _.MSPACE komutunu yazarak veya ekranın altındaki listeden paper/model değişimini yaparak model space2e geçersin. sonra üst menuden View / 3dview/.... yolunu izleyerek sadece o viewport'u görmek istediğin açıya getirirsin. Bunu her viewport için ayrı ayrı yaparak her bir viewportta farklı perspektifler yaratabilirsin.
    Hide ederek plot işi hakkında bilgim yok, onu da eğer sen başka bir yerlerden öğrenirsen bizimle paylaşırsın, di mi?

arkitek
    hide ederek plot yapma isi de pek basit.ben ilk olarak plot menüsündeki "hide objects" i denemistim ama olmamıstı.
    paper space moddayken herhangi bir komut girmeden hide etmek istedigin viewportu secitiginde sagdaki özellikler kutusunun en altinda "hide plot" secenegi var.bu secenk default olarak "no" gelmiyor.ama onu "yes" e cevirirsen sorunun cözülmüş olur.

kolay gelsin...

arkitek
    Orjinal mesajı gönderen: arkitek

paper space moddayken herhangi bir komut girmeden hide etmek istedigin viewportu secitiginde sagdaki özellikler kutusunun en altinda "hide plot" secenegi var.bu secenk default olarak "no" gelmiyor.ama onu "yes" e cevirirsen sorunun cözülmüş olur.

kolay gelsin...
    bold

sagdaki özellikler kutusu demisim soldaki yerine

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)