2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
17 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Sketch-up'ta mirror komutu-tıpkı autocad'deki gibi çalışır..

Lightbulb Sketch-up'ta mirror komutu-tıpkı autocad'deki gibi çalışır..

Merhaba;

Sketch-up'ta mirror yapmak için flip, scale, vs. gibi zahmetli işlemlerinden kurtulmak isteyenler için tıpkı autocad deki gibi çalışan bir komut bulmuştum internette, paylaşmak istedim.

Kullanımı şöyle:

1) Ekteki .rb uzantılı plugini öncelikle bilgisayarımızda
    \Program Files\Google\Google SketchUp 6\Plugins dosyasına yüklemek ve programı yeniden başlatmak gerekiyor.

2) Mirror yapmak istediğimiz nesneyi seçtikten sonra ister sağ tuşla ister yukardaki plugins çekme menüsünden mirror komutunu seçtikten sonra (programın sol alt köşesinde istediği gibi: pick first point...) mirror ekseninin noktaları belirtmek gerekiyor. ( eksen noktaları için; bknz resim 1a)

3) Sonrasında eskisini silip silmek istemediğimizi soran bir ekran çıkıyor.

işte böyle...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    Eklenmiş Dosyalar Eklenmiş Dosyalar

figenburcu
    Aldım, yükledim, çalıştırdım ve harika sonuç aldım teşekkür ederim arkadaşım.

rzeytun
    Merhaba, indirim deneyeceğim teşekkürler. Ayrıca bu tarz faydalı eklentilerin devamını nerden bulabilirim ? teşekkür ederim.

O tarz eklentiler .rb uzantılı pluginlerdir.
    Bende bir dolu var ama hepsini deneme fırsatı bulamadım, zaten kimisi de sketchupun içinde var olan fonksiyonlarını değişik bir tarzda yapıyor..
    Trim, ektend, fillet komutu yapan pluginler bile var, ya da aynı anda push pull işlemini yapanlar....
    Ben bir bakayım sonra, gönderirim...
    En son nesriny tarafından düzenlendi : 09-03-2008 18:41

rzeytun
    Merhaba, plug inleri ve asıl kullanıldıgını anlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

.rb

.rb uzantısı aslında ruby den gelir, ruby ise sketch-up kullandığı programlama dili..
    Nasıl kulanıldığını ilk mesajda maddelerle yazmıştım,
    Kısaca bilgisayarındaki google/sketchup / plugins içine kopyalıyorsun, programı tekrar başlatıyorsun, sonrasında plugins çekme menüsünden ya da nesneyi seçtikten sonra farenenin sağ tuş menusunden ulaşabiliyorsun...
    Aşağıda birkaç link gönderdim , çeşitli çeşitli .rb içeren ...
    Vaktin varsa deneme yanılma yoluyla güzel şeyler yakalayabilisin..
    Bence en yararlısı mirror idi, onu da gönderdim zaten...
    SketchUp Pro in Asia
    Ruby Library Depot

bir de render konusunda hizmet veren pluginler var, bunlar hakkında detaylı bilgi için:
    SketchUp Plugins

BRN®
    ben de şimdi yükledim mirror komutunu, oh be
    teşekkürler nesriny...

Çok işe yarayacak bir plugin, bi o kadarda teşekkürü hak eden bir plugin

Çizim sırasında mirorlamak istediğiniz objeyi gurup haline getirdikten sonra,objeyi move tuşu işe ctrl tuşuna basarak kopyaladıktan sonra scale tuşu ile merkez noktasından hangi yönde mirrorlamak istiyorsak o yöne hareket ettirmemiz yeterli olacaktır.

Alıntı Orijinal metin oNuR_ tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Çizim sırasında mirorlamak istediğiniz objeyi gurup haline getirdikten sonra,objeyi move tuşu işe ctrl tuşuna basarak kopyaladıktan sonra scale tuşu ile merkez noktasından hangi yönde mirrorlamak istiyorsak o yöne hareket ettirmemiz yeterli olacaktır.
    Çok karmaşık geometrik şekiller ve çok yönlü doğrultular içeren (hem x hem y de aynalanması gereken yerler mesela) durumlarda olayın bu kadar basit bir yolla çözümleneceğini düşünmüyorum açıkçası, olacağı varsa bile çok zehmet vereceği kesin,tabii ki basit durumlarda scale ile (-1) katsayısı oranında ölçeklendirme yoluyla isteğimize ulaşabiliriz buna bir lafım yok kesinlikle.

uğraşıp her seferinde tekrar tekrar çizmekten kurtardınız beni.çok teşekkür ederim

fasuto53
    ben neden indiremiyorum yetkim yok diyor?

Alıntı Orijinal metin fasuto53 tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    ben neden indiremiyorum yetkim yok diyor?
    Geçici sistem hatası dolayısıyla indiremiyor olabilirsiniz, paylaşım sitesine yükledim, ordan kesin indirebilirsiniz. Kolaylıklar.
    http://rapidshare.com/files/36965986...or3.0.zip.html

tarkan255
    O kadar uğraşmaya gerek yok... Mirror'u oluşturulacak cismi seçin kopyalayıp tam karşısına yapıştırın ve sağ tıklayıp Flip Along bölümünden hangi eksende dönmesini istiyorsanız tıklayın. İşte bu kadar. Hatta bir componenti kopyalamışsanız cisimlerden birini düzenlediğinizde diğer cisimde aynı şekli alacaktır...

küçük bir ipucu vereyim scale işlemi ilede mirror yapabilirsiniz

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •