11 sonuçtan 1 ila 11 arası gösteriliyor.

Konu: mental ray: HDR Sky + mr Sun

ex Cathedra

mental ray: HDR Sky + mr Sun

Merhaba,

mental ray motoru ile HDRI arasındaki ilişkileri keşfetmek amacıyla yaptığım bir denemeyi dikkatinize sunuyorum.

3ds Max 2009 mental ray'in mr Raytype Switcher'ı sayesinde (kullanabilmek için Production Shader'ları "unhide" etmeniz gerekiyor) gökkubbeden gelen ışık ile güneşten gelen ışık bilgisini birbirinden ayırarak çalışabiliyoruz.

Aşağıda sunduğum örnekte gökkubbeden gelen ışık bir HDRI, güneş ışığı ise mr Sun'dır. mr Sun ve mr Sky'ı ortak kullanarak gerçek ışık değerleri olan bir çevre yarattıktan sonra kameramın ışığa olan hassasiyetini ayarladım. Bu ayardan sonra mr Sky'ı kapatarak onun yerine HDRI'mı yerleştirip onun Output değerlerini mr Sky'a denk olacak seviyelere getirdim. Böylece yarattığım yeni çevre ışığı matematiksel olarak kesin doğru olan mr Sun ve mr Sky birleşiminden pek uzaklaşmamış oldu.

Ayrıca belirtmeliyim ki, bu resimde gördüğünüz renk değerlerine doğru Gamma ayarları olmadan ulaşmanız çok zordur. Gamma konusunda http://forum.arkitera.com/mimari-gor...ler-gamma.html yazı dizisini okumanızı ve oradaki ayarları deneyerek öğrenmenizi öneririm.

Saygılarımla.

proto
    Sahne, malzeme ve ayarlar hakkında biraz daha bilgi verir misin?

ex Cathedra
    Alıntı Orijinal metin ex Cathedra tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    ...Aşağıda sunduğum örnekte gökkubbeden gelen ışık bir HDRI, güneş ışığı ise mr Sun'dır. mr Sun ve mr Sky'ı ortak kullanarak gerçek ışık değerleri olan bir çevre yarattıktan sonra kameramın ışığa olan hassasiyetini ayarladım. Bu ayardan sonra mr Sky'ı kapatarak onun yerine HDRI'mı yerleştirip onun Output değerlerini mr Sky'a denk olacak seviyelere getirdim. Böylece yarattığım yeni çevre ışığı matematiksel olarak kesin doğru olan mr Sun ve mr Sky birleşiminden pek uzaklaşmamış oldu....
    Merhaba,

Bu tanımın hangi kısmı ile ilgili sorduğunuzu anlayamadım. Biraz detaylı sorarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

Teşekkürler.

ex Cathedra
    Merhaba,

Aynı ışıklandırmanın Aerial Perspective + Haze kullanılan halini sunuyorum.

Saygılarımla.

ex Cathedra
    Merhaba,

Aynı yöntemde ay ışığında çekilmiş bir HDRI ile bir sahneyi aydınlattım. Işığı göstermek amacıyla malzemelere çok basit bir wireframe shader atadım.

Saygılarımla.

not: Model bana ait değildir.

merhaba ex-cathedra denemeleriniz çok çok güzel...

Bir mental ray kullanıcısı olarak production shader ları gercekten de çok başarılı buluyorum, ama benim şöyle bir sorum olacak size ayrıntılı olarak sıkıntımı yazıyorum.

mr sky system kullanarak başarılı outdoor aydınlatmalar yapabiliyorum, fakat physical sky yerine sizin kullandığınız gibi bir hdr yada (illa hdr olması gerekiyormu?) normal bir bitmap atmak istediğimde bunu başaramıyorum. Raytype switcher yada environment switcher ile de denedim ama başaramadım.

Sanırım bir yerlerde yanlış bir şeyler yapıyorum... mesela sizin gibi mr sky mapi kapatıp kendi hdr mi yada herhangi bir bitmapi oraya atmayı bir türlü başaramadım.Hangi yolları takip etmem gerekiyor sizden bu konuda bilgi rica ediyorum çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ex Cathedra
    Merhaba,

Sahnenin etrafına bir "skydome" modelleyiniz ve ona mental ray material atayınız. mental ray material'ın Basic Shaders'ındaki Surface slot'una mr Raytype Switcher'ı atarsanız çalışacaktır.

Gamma değerlerinizin ve sahnenizin ölçekli olması hayati önem taşıyor. Aksi takdirde güzel gözükebilen ama gerçek olmayan sonuçlar çıkacaktır. Skydome'un çapının 10km (1000000cm ya da system unit'leriniz ne ise) olması iyi bir başlangıçtır.

HDR bir görüntünün Gamma değerinin büyük olasılıkla 1,0 olduğunu unutmayalım. HDR kullanmamızdaki amaç, onun sizin tone mapping için uygun gördüğünüz değerlere cevap verebilecek nitelikte olmasıdır. Onun yerine bir LDR resim koyarsanız (örneğin .jpeg, .tiff) siz tone mapping ayarı yaptığınızda o resim toplu halde kararacak ya da aydınlanacaktır. Ayrıca HDR yansımalarda çok daha iyi sonuç verir.

Gamma için: http://forum.arkitera.com/mimari-gor...ler-gamma.html

Denemelerinizi buradan paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
    En son ex Cathedra tarafından düzenlendi : 24-06-2009 13:46 Nedeni: yazım hatası

Yanıtınız için çok teşekkürler hemen deneyerek buradan paylaşacağım. İyi çalışmalar

hunuvar
    Merhabalar...Yukarıda aktarmış olduklarınız gerçekten mükemmel şeyler...bu konuda ( Gerçekçi Bir gökyüzü ) nekadar çalışma yaptıysam bir türlü sonuca ulaşamadım..Sizden ricam ( Sky dome hazırlanışı ) bu konuyla ilgili resimli olarak yada daha ayrıntılı bir anlatımda bulunursanız çok sevinirim...iyi çalışmalar...

ex Cathedra
    Merhaba,

3ds Max 2011 mental ray kullanarak "image-based lighting" için aşağıdaki link'i inceleyiniz.

http://www.infinity-vision.de/Shader...eng/su_ibl.htm

Thorsten Hartmann'a (hot chip) teşekkürler...

yunusbbayram
    Sahneler çok güzel mental ray ile nekadar uğraştımsada bu şekil de renderlar alamadım bu yüzdende vraye yöneldim lütfen bu tekniği biraz daha detaylı anlatırmısınız ders gibi yada yukardaki sahnelerden birini paylaşırsanız cok makbul olacak. Çok teşekkür eerim.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •