15 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Ora Bayrampaşa - Şefik Birkiye

Neukoln

Ora Bayrampaşa - Şefik Birkiye

Bayrampaşa’da 275 milyon euro’luk yatırımla alışveriş merkezi, otel, çocuk eğlence parkı ve kongre merkezinden oluşan bir proje başladı.

http://www.oraistanbul.com/main.html
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar      

Gökçe Aras
    Mimarı kimdir? Web sitesi çalışmıyor da.

Şefik Birkiye imiş.

Enfes bir proje olmuş, çok yaratıcı kesinlikle. Hele ki 4. görsel Avrupa orta çağ mimarisine ya da Walt Disney'e ilham kaynağı olabilecek kadar dinamik bir tasarım.

Emek falan, ama sebze çorbası. Kusura bakmasınlar, mimarlığımız geriye mi gidiyor ne. Şefik Birkiye tarzı ama çağımızın tarzı değil. Konu çok güzel mimarlığın konuşturulacağı bir proje. Ancak, projeden gayrı herkes konuşacak. İlk tepkim.

Gökçe Aras
    Alıntı Orijinal metin nesriny tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Şefik Birkiye imiş.
    Teşekkür ederim.

Bu tarza basitçe arz - talep meselesi olarak baktığım zaman "bu tür bir mimari anlayış kim tarafından talep ediliyor" sorusunun muhtemel cevabı olan "kullanıcılar" cevabı bana pek gerçekçi gelmiyor. Her neyse beklemek ve görmek lazım herhalde.

RedRapsody
    Bu postmodern eklektik mimariyi birileri ısrarla üzerimize yapıştırmaya çalışıyor ... İstanbul Park F1 pisti projesi ortaya çıktığında pek ses çıkmamıştı. Oysa Dünya'nın bizi TV den en çok gördüğü yapı grubu bundan daha eklektik ve postmodern bir üslupla elealındı Herman Tilke tarafından... Baksanıza MEB'in tip okul projelerine , Adalet bakanlığının tip adliye saraylarına... Hepsi postmodern eklektik ... Kim çiziyor bunları demekten çok , kim çizdiriyor bu projeleri diye sormak istiyorum, çünkü bunlar tasarlanmış değil bence 'tasarlatılmış' projeler... Antalya Belek , Lara otelleri de bu gruba giriyor. Birkaç hafta önce gittiğimde dekoratör bir ekip otelin çevre duvarlarını altın yaldıza boyayıp, barok detaylar işliyordu...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    En son RedRapsody tarafından düzenlendi : 20-06-2008 16:24

Neukoln
    Direnilmesi Gerekiyor.

Gökçe Aras Hanım,muhtemel cevabı olan"kullanıcılar"size ve bize gerçekçi gelsin. Ben söyleyeyim. Türk-İslam sentezcileri. Bu yeni akım.
    Bu projenin bir benzeri yanlış olmasın Silivri'de bir oteldi. Çok seneler önce belki bir derece ve bişey de almıştı. İyi de 2008 deyiz. Ne kadar lezzetli olursa olsun hergün aynı yemek yenmez ki. "Temcid pilavı" tekrarlanan söz de söyleniyor,ama,bu da bu. Kimse alınmasın,ülkem açısından kanıma dokunduğu için yazıyorum. Türkiye bu değil çünkü. Fazla incelemedim hastalanıcam.
    Projenin bir ağırlık merkezi yok,plan dümdüz olduğu gibi,cephede de dümdüz. Ufkiliği bozayım derken binaların tepelerine külah,takke,bayrak,direk,... olmaz. Herkes ayrı bir yeri planlayıp toplanmış gibi. Bu gibi şeyler olmuyor değil bilgisayar,araba,tv,falan ama marka koyamıyorlar. Kimliksiz bir proje. Bu devir kapanmadan birde dalda yolda bir derece verirler. Biz oturur ağlarız ondan sonra. Az sonra oynanacak Milli Maça heyecanlanıyorum. İnşallah yeneriz. Sonra sıra bu projeye gelecek. (Bunları samimiyetimle söylüyorum. Gerçek de projeleri bu kadar anlatmam, meslekdaşıma ayıp oluyor ama. Ben dahi bu kadarını yapamam,yapmam.)

begum
    Benim fikrim de projenin biçimcilikten çok fazla öteye gidemediği yönünde. Tasarlanan yapıların üzerine bayrak, külah dikerek cephede plan düzleminde farklılık yaratılmış olunmuyor. Gerçi ben da yeni mezun olmuş biriyim çok fazla bi tecrübem yok ama derslerde bizlere gösterilen tasarlanana yapının bütünüyle ele alınması cepehede veya yapının herhengi bir yerinde yapılacak olana harekertlerın yapıyla özdeşleşmesi gerektiğiydi. Fakat diğer arkadaşlarında dediği gibi bugüm birçok yapıya baktığığmızda gerek kamusal gerek bu tarz yapılarda karşımıza buna benzer bir çok örnek çıkıyor. Neden mimari bu hale getiriliyor veye neden bu şekilde görülmek isteniyor?Çok daha net bir şekilde tarzını çizgisini ne anlatmak istediğini ortaya koyan yapılar tasarlamak ve uygulamak gerekirken?

flub
    Alıntı Orijinal metin AZMİ AÇIKDİL tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Gökçe Aras Hanım,muhtemel cevabı olan"kullanıcılar"size ve bize gerçekçi gelsin. Ben söyleyeyim. Türk-İslam sentezcileri. Bu yeni akım.

Buna katılmak zor, bakın Rusya'ya orda da Ortodox-Çarlık Rusyası Sentezcileri, Güney Afrikaya bakın, orada da İtalyan-İngiliz Viktorya Dönemi sentezi, Dubai de Arap-İngiliz Teknolojik Sentezi, Kazakistan da artık ne sentezi olduğunu bilemeyecegim sentezler... Tüm Dünya'da olan birşey bu, ülkemizde olması bir istisna değil. Evet berbat, öğrendiğimiz ve savunduğumuz birçok şeye ters, ama bunun tek suçlusu kullanıcılar mı, yoksa sadece "güç" ün hizmetinde olan ve artık bir söz söylemekten aciz olan, toplumda (eskiye göre) itibarını yitirmiş, mimarlık mesleği mi? Örneğin modernistlerin her ne kadar ütopik ve toplumun dinamiklerinden kopuk, ve kentte maddeleşmesi çoğunlukla fiaskoya dönüşmüş görüşleri olsa da bu görüşlerini tüm dünyaya yayacak ve toplumu harekete geçirmeye çalışacak kadar cesurdular. Avrupa'da bu tür garip sentezler görmüyorsak, bunun nedeni mimarlığın topluma ulaşmış olmasıdır, herkez o yada bu şekilde mimarlık hakkıda bir fikre sahip, özellikle de politik ve ekonomik güç, yukarıda saydığım ülkelerin kaçında böyle bir durum vardır sizce? Bizim gibi akımları dışardan ithal etmiş toplumlarda, bunlar moda olmanın ötesine geçememiştir. Kaçımız anlatabilmişizdir topluma ne yaptığımızı? Çıkıp bir esnafa, taksiciye, yada iş adamına mimarlık nedir diye sorun bakalım ne cevaplar alacaksınız? Karşımdakine "mimarım" dediğimde, "önce iç mi dış mı sorusu, sonrada eee, ne yapıyorsunuz yani şimdi,çizim mi?" nin ötesinde bir sorusu olan sıradan bir insanla karşılaşabilecek misiniz bakalım. Toplum bizi anlamıyor, "güç" yani günümüzdeki karşılığı "parası olan" bizi anlamıyor, böyle garip şeyler talep ediyor demeden önce, peki biz kendimizi anlatabiliyor muyuz? sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Kaldı ki bunu tasarlayan mimarın Türkiye'deki hakim politik güç ile olan ilişkisi de ortada. Pek birşey sorgulamadan tam da hakim güç ne istiyorsa veriyor onlara, rant mı rant, neo-osmanlı mı, tamam neden olmasın. Şato şeklinde alışveriş merkezi, Neo Selçuklu ucubesi okullar, Palladio tarzı villalar, At üstünde Fatih Sultan Mehmed şeklinde binalar,dam üstünde saksağan hiçbiri şaşırtmıyor beni. Sorunu toplumla olan iletişimimizde aramak gerek, topluma zorla, "form"a dayanan fikirlerimizi kabul ettirmek yerine önce onun dinamiklerini anlayıp onun değişim süreçlerini etkilememiz gerekiyor. Ürüne değil, sürece odaklanmak. Toplumda daha fazla söz sahibi olduğumuz ve ciddiye alındığımız zaman, dinamikeri şekillendirebilme gücümüz olduğunda da böyle garip önerilerle geliyorsa müşteri, o zaman onları suçlayabiliriz istersek.

@rchik@dir
    Tamamen aynı fikirdeyim. Sebze çorbası.

Öldü...

Ora Bayrampaşa'dan Cumhurbaşkanlığı Binası'na...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •