5 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 12345 SonuncuSonuncu
74 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Vray Donanım Testi

BLL Design
    Cihan Bey rekor sizde sanırım

Pardon benim emektarda

Smile

Alıntı Orijinal metin BLL Design tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Kesinlikle yavaş değil.

Emektar laptop'um bu sahneyi tam bir buçuk saatte tamamladı

6.yılını bitirmiş efsane bir cihaz Belki bilenler vardır.Compaq Presario 2825 ea.

Pentium 4 m 1,9GHZ işlemci, 512+256 mb ram Ati radeon 7500 64 mb ekran kartı, dvd combo, cd yazıcı.

Sene 2002 arkadaşlar ve xp'nin ilk sürümü ile satın almıştım.

O zamanlar masaüstü pc ler de en fazla 256 mb ram bulunuyordu

Konumuza gelelim Noltalji yaşadım bir an

XP 64-Bit Edition 16 GB Ram'i destekler.

Vista 64 ;

Home Basic : 8 GB

Home Premium : 16 GB

Ultimate : 128+ GB

Business : 128+ GB

Enterprise : 128+ GB

Desteklemektedir.

Saygılarımla.
    Teşekkürler
    En son uygarokman tarafından düzenlendi : 31-07-2008 17:24 Nedeni: eksik

Bu dosyayı başka bir sitede daha önce denemiştim, merak ettiğim birşey var "Düzenleyen BLL Design" yazmışsınız peki orjinal halinden farklı olarak ne gibi değişiklikler yaptınız dosya üzerinde? Böyle bir ekleme yaptığınıza göre dosya içerisinde birşeyleri geliştirdiğinizi farz ediyorum aksi halde dosyanın ilk sahibine haksızlık etmiş olursunuz.

BLL Design
    Alıntı Orijinal metin Ugar tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bu dosyayı başka bir sitede daha önce denemiştim, merak ettiğim birşey var "Düzenleyen BLL Design" yazmışsınız peki orjinal halinden farklı olarak ne gibi değişiklikler yaptınız dosya üzerinde? Böyle bir ekleme yaptığınıza göre dosya içerisinde birşeyleri geliştirdiğinizi farz ediyorum aksi halde dosyanın ilk sahibine haksızlık etmiş olursunuz.
    En başta bir RUS sitesinden alıntı olduğunu belirttim bu birincisi.

İkicisi ise, madem daha önce denediniz, o zaman orjinal sahnede yer alan rus sitesi'nin adresini de

görmüşsünüzdür!

Ben, adresi silip "Düzenleyen BLL Design" ibaresini kullandım.

Sonuçta tasarlayan ! yazmadım.

Ortada bir düzenleme işlemi var sadece.

Siz ne için bu kadar takıldınız onu da anlamış değilim....

Bende

core 2 duo 2.13 GHz + 2 GB RAM
    XP Pro SP2 var.
    max 2008
    grafik kartını bilmiyorum çok önemli değil sanırım. (7300 GT imiş)
    Sanırım grafik kartından çok Anakartın modeli önemli olmalı sonuçta o aktif olarak kullanılıyor. Benimki ASUS P5B yani vasat bir kart.

34 dakika sürdü. Pek de kısa sayılmaz. Son baharda QUAD'lara geçmek iyi olacak anlaşılan. Eldeki işlemciyi de 2. ele artık. Belki anakarta da bakmak gerekir...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    En son Çetin Tüker tarafından düzenlendi : 02-08-2008 04:57
    www.cetintuker.com
    Bazi Türkçe karakterleri yazamiyorum :(

En başta bir RUS sitesinden alıntı olduğunu belirttim bu birincisi.

İkicisi ise, madem daha önce denediniz, o zaman orjinal sahnede yer alan rus sitesi'nin adresini de

görmüşsünüzdür!

Ben, adresi silip "Düzenleyen BLL Design" ibaresini kullandım.

Sonuçta tasarlayan ! yazmadım.

Ortada bir düzenleme işlemi var sadece.

Siz ne için bu kadar takıldınız onu da anlamış değilim....
    Vaktinizi harcayıp, belli bir emek vererek yaptığınız herhangi bir şeyi başka bir sitede sizin isminiz yada imzanız silinerek yayınlanması hoşunuza gider miydi?

Amacım gereksiz bir tartışma yaratmak değil ama ayağa düşmüş forum sitelerinin ayağa düşürdüğü ama aslında ayağa düşmemesi gereken "emeğe saygı" adına yaptığınız şeyi çok da doğru bulmuyorum, bunu belirtmek istedim. Orjinalindeki internet adreslerinin gözükmesinde de hiç bir hakınca yoktu bence.

"Tasarlayan" yerine "Düzenleyen" yazmanız sizi haklı çıkarmıyor, zaten size neyi düzenlediğinizi de sormuştum.

Bu kadar sözden sonra artık merak eden var mıdır bilmiyorum ancak benim çalışmam 12 dak. 41 saniye sürdü.

q9300 işlemci
    4 Gb overclocked ram
    1 Gb 9600 GT ekrran kartı
    XP 32 bit
    Max 2008

BLL Design
    Alıntı Orijinal metin Ugar tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Vaktinizi harcayıp, belli bir emek vererek yaptığınız herhangi bir şeyi başka bir sitede sizin isminiz yada imzanız silinerek yayınlanması hoşunuza gider miydi?

Amacım gereksiz bir tartışma yaratmak değil ama ayağa düşmüş forum sitelerinin ayağa düşürdüğü ama aslında ayağa düşmemesi gereken "emeğe saygı" adına yaptığınız şeyi çok da doğru bulmuyorum, bunu belirtmek istedim. Orjinalindeki internet adreslerinin gözükmesinde de hiç bir hakınca yoktu bence.

"Tasarlayan" yerine "Düzenleyen" yazmanız sizi haklı çıkarmıyor, zaten size neyi düzenlediğinizi de sormuştum.

Bu kadar sözden sonra artık merak eden var mıdır bilmiyorum ancak benim çalışmam 12 dak. 41 saniye sürdü.

q9300 işlemci
    4 Gb overclocked ram
    XP 32 bit
    Max 2008
    Hoşuma gitmesi yada gitmemesi tartışma konusu değil.

Açıkcası doğru bulup bulmamanızda önemli değil.

Sizce sakınca olması yada olmamasıda benim açımdan hiç önemli değil.

"Tasarlayan" yerine "Düzenleyen" yazmanız sizi haklı çıkarmıyor,
    Burda beni haklı yada haksız kılmaya karar verecek kişi de siz değilsiniz.

Ortada bir art niyet yok!

Bizler çocuk değiliz!

Konularımız tavan yapsın, sağdan soldan konular bulalım buraya koyalım!

Düşüncesi içinde değiliz!

Ben sekiz yıldır Türkiye'deki Otomobil ve Modifiye sitelerinin bir çoğunda aktif olarak yer aldım.

Aynı zamanda yine Otomobiller ve Modifiye üzerene şahsi bir sitem bulunmaktadır.

Bakınız; Club Modify

Demem o ki;

Evet, bir değişiklik söz konusudur.

Tamamen bilinçli olarak değiştirilmiştir.

Sahne'de bir rus sitesinin reklamını yapmaktansa, kendi nick'imi yazmayı tercih ettim.

Bilgilerinize.

Saygılarımla.

12 dak. 41 saniye sürdü.

q9300 işlemci
    4 Gb overclocked ram
    XP 32 bit
    Max 2008
    Birincisi işletim sisteminiz max 3.25gb ram desteklemektedir.

İkincisi işlemciniz OC'li mi çalışıyor?

Üçüncüsü ekran görüntüsü koyar mısınız?

3.25 gb ram ile 12dk 41 saniye biraz zor gibi.

Eğer doğruysa,

bizim sistemlerimizde bir sorun var.
    En son BLL Design tarafından düzenlendi : 02-08-2008 12:21

Kızmayın gücenmeyin ama bu tür denemelerin sonuca etkisi olduğuna inanmıyorum ben.

Bir şeyi tasarlarken ve tabii ki renderı alırken test renderlarını hızlı almak çok çok önemli. Dsha çok ona zaman gidiyor benim işlerde.
    Ondan sonra zaten son renderı yani filnali alırken makineyi render'a bırakıyoruz. Ha 20 dakika önce bitirmiş ha 1 saat fazla sürmüş. Onun yerine 1000-1200 USD'lik bir laptop'u da kuvvetli masaüstünün yanında koşturuyorum yine de kardayım. O belki 4 saat uğraşıyor ama bitmiş işten bir sahneyi kotarıyor. Tek kullanıcı sistemlerde belki sorun olabilir.

Hah zevkine bakayım benim makine ne durumda diye zaman tutuluyorsa o zaman hava hoş tabii.

Ben sadece "aman bunu 10 dakikada yapacak makine almalıyım" takıldım. Öyle bir düşünceniz olmadığını da biliyorum ama burayı okuyan işe yeni başlayacak olanlar için yazdım.

"Düzenleyen BBL design" ibaresini de pak yakışı kalır bulmadım. Rus sitesinden alınmışsa burakın olduğu gibi adamın ismi dursun neden siliyorsunuz ki. Yani zaten avatarınızda isminiz yazıyor. Yani bana sorarsanız silip-yazmak anlamlı olmamış.

Buna niye takıldığını sormuşsunuz. Bu basit bir şey. Ama herşeyin başı. Bu basitlikten başlayan silip-yazma sonra daha karmaşık şeylere de yol açar diye korkulduğundan.

Bu forum ciddi takip edilen bir forum. Sonra 6 ay sonra başka biri de arama motorlarından bu konuya düşüyor. Yani yazılanları ve yapılanları çok ciddiye alıp iyi düşünmek icabında takılmak lazım.

Kolay gelsin.

BLL Design
    Alıntı Orijinal metin ayasofya tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Kızmayın gücenmeyin ama bu tür denemelerin sonuca etkisi olduğuna inanmıyorum ben.

Bir şeyi tasarlarken ve tabii ki renderı alırken test renderlarını hızlı almak çok çok önemli. Dsha çok ona zaman gidiyor benim işlerde.
    Ondan sonra zaten son renderı yani filnali alırken makineyi render'a bırakıyoruz. Ha 20 dakika önce bitirmiş ha 1 saat fazla sürmüş. Onun yerine 1000-1200 USD'lik bir laptop'u da kuvvetli masaüstünün yanında koşturuyorum yine de kardayım. O belki 4 saat uğraşıyor ama bitmiş işten bir sahneyi kotarıyor. Tek kullanıcı sistemlerde belki sorun olabilir.

Hah zevkine bakayım benim makine ne durumda diye zaman tutuluyorsa o zaman hava hoş tabii.

Ben sadece "aman bunu 10 dakikada yapacak makine almalıyım" takıldım. Öyle bir düşünceniz olmadığını da biliyorum ama burayı okuyan işe yeni başlayacak olanlar için yazdım.

"Düzenleyen BBL design" ibaresini de pak yakışı kalır bulmadım. Rus sitesinden alınmışsa burakın olduğu gibi adamın ismi dursun neden siliyorsunuz ki. Yani zaten avatarınızda isminiz yazıyor. Yani bana sorarsanız silip-yazmak anlamlı olmamış.

Buna niye takıldığını sormuşsunuz. Bu basit bir şey. Ama herşeyin başı. Bu basitlikten başlayan silip-yazma sonra daha karmaşık şeylere de yol açar diye korkulduğundan.

Bu forum ciddi takip edilen bir forum. Sonra 6 ay sonra başka biri de arama motorlarından bu konuya düşüyor. Yani yazılanları ve yapılanları çok ciddiye alıp iyi düşünmek icabında takılmak lazım.

Kolay gelsin.
    Sevgili Ayasofya,

Bu denemelerin tabiki sonuca etkisi yok.

Sonuca etkisi olması için yapılan yada yapılmış bir test değil bu.

Burada, kullandığımız sistemlerin performansını görüyoruz.

En önemlisi, farklarını görüyoruz.

Benim cihazım 13 dk da alıyor, bir diğeri 10 dk.

Daha kısa sürede tamamlayan sistemi inceliyorum sonuçta.

Kullanılan işlemci, ram miktarı vb. gibi özellikleri.

Örneğin; o_mlk arkadaşımın pc'si.

Xeon çift işlemci'li bir sisteme sahip, fakat aradaki fark sadece 3 dk.

Şahsen bende çift xeon işlemci düşünüyordum, şu an düşünmüyorum.

Fiyat açısından değerlendirecek olursak çift xeon, quad'ların iki katı civarında.

Bu sonucu gördükten sonra 3 dk için xeon tercih etmem açıkcası.

En azından bu sene için.

Diğer konu hakkında yazdıklarınızdan dolayı ile sahneyi orjinal'i değiştiriyorum.

Bilgilerinize.

Saygılarımla.

ORJİNAL SAHNEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ !

Not: Eski mesajlarımı düzenleyemiyorum. İlgilenirseniz sevinirim.
    En son BLL Design tarafından düzenlendi : 02-08-2008 13:22

Bir de şu var, bu sahne render edilirken bende 1 GB altında ram kullanıyor gibi görünüyordu. Ya da belki bir ara hafifçe üstüne de çıkmıştır ancak bu sayı pek de yükselmedi. Bu durumda 2 GB, 8 GB ya da 38 GB RAM (kafiye) takmış olmanız etkilemeyecek. Diğer taraftan RAM lerin hızı etkileyecektir tabi olayı.

Bir de VRAY render sırasında grafik kartını kullanmıyor. Onun da hıza etkisi yok. Evet MAX'in VP hızını etkiler ama render hızını değil. Yok arada bir değişiklik olduysa da ben bilmiyorum bunu. Bu durumda anakartın özellikleri daha önemli.

Tabi yine hatırlamak gerekiyor ki makine hızı işin kalitesini belirlemiyor. Olsa olsa donanıma pek para bağlamadığınızı gösterir. Elinizde yetişmesi gereken çok iş varsa o zaman elbette hızlı bir sisteme hatta sistemlere sahip olmak gerekli.

Bunları yazıyorum ki daha sonra okuyan biri konunun bu yönlerinin de tartışıldığını görsün.
    www.cetintuker.com

Mourner
    Alıntı Orijinal metin Çetin Tüker tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle

Tabi yine hatırlamak gerekiyor ki makine hızı işin kalitesini belirlemiyor. Olsa olsa donanıma pek para bağlamadığınızı gösterir. Elinizde yetişmesi gereken çok iş varsa o zaman elbette hızlı bir sisteme hatta sistemlere sahip olmak gerekli.

Bunları yazıyorum ki daha sonra okuyan biri konunun bu yönlerinin de tartışıldığını görsün.
    Aslında kaliteye ciddi de bir katkısı var bence hocam, belirttiginiz gibi cogu zaman calisma sureleri kisitli oluyor, olabildigince test yapmak gerekiyor. Saglam bir konfigurasyon isi dogrudan etkiliyor benim tecrubelerim dogrultusunda.

Sevgiler

Hayır demek istediğim profesyonel amaçla ard arda işler devam ediyorsa mecburen donanıma yatırım yapmak gerekir tabi. Yapmamak anlamsız olur. Ama yok burdan reflection burdan refraction burdan şunu burdan bunu katmakla kaliteli iş çıkartılacağı beklenirse o zaman donanıma çok para yatırmak anlamsız. Eskiden yani 10 sene önce 3ds R4 ile bile baya iyi işler yapılabiliyordu.

Diğer taraftan aman canım ne donanımı ben yavaş makinemle 8 günde renderlarım yaklaşımı da bir okadar komik olur.

Yani sonucta yaptığım işler kötü oluyor çünkü makinem yetersiz ya da süper makine topladım en kaliteli işleri ben yapacağım gibi kaçamak sonuçlara varmamak gerekir. Yoksa bir optimum nokta her zaman var tabi o denegeyi kurabilmek gerekiyor.
    www.cetintuker.com

kenansatir
    Alıntı Orijinal metin o_mlk tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bildiğim kadarıyla çift işlemcili makinalar render alırken tek işlemciye göre 2 kat performans göstermiyorlar zaten.
    Hatalı bir cümle. Yanlış anlaşılmalara neden olmamak için mesaj sahibinin bu mesajını düzeltmesini tavsiye ederim. Çekirdek sayısı, render süresini doğrudan etkiler.

kenansatir

Wink

Mid tower sanırım.

Kasa'nın boyutu ısınma ve performans konusunda çok önemli bir faktör.

Kullandığım kasa 25 x 58 x h : 60 cm Full tower.

Kasanın içinde, tüm ekipman parçalarının fanları ile toplam 11 ad fan yer alıyor.

Kasa'ya bağlı 3 ad.

Ramler üzerindeki fanlar 6 ad.

İşlemci - Ekran kartı 2ad.

Belki biraz abartılı ama performansı çok iyi

Fan sayısının çok olması, soğutmanın çok iyi olacağı manasına gelmeyeceği gibi fazladan elektrik harcayarak güç kaynağına yük olacaktır. Hava ile doğru soğutma yapmak için :
    - Kasa içerisinde hava dolaşımını engelleyen her türlü kablo, cihaz vs. toplanmalı ve düzenlenmeli.
    - Hava, kasa içerisinde önden girip arkadan çıkacak şekilde yol izlemeli.
    - Hava akışının zor girebileceği bölümlere (Ram olabilir) akışı yönlendirecek parça veya fanlar koyulmalı.
    - İşlemci üzerindeki fan'ın da havayı ön taraftan alıp arkaya doğru vermesi sağlanmalı. (Orjinal intel fanları overclock için yetersizdir)
    - Kasanın ön kapağındaki sökülebilir bütün kapaklar (kullanılmayan CD kapakları dahil) çıkarılmalı ve hava girişinin olduğu her yere 1x1mm deliklere sahip tül gibi bir filtre koyulmalı.
    - Kasa dışının her tarafı hava dolaşımına açık olmalı.
    - Son olarak da bütün soğutucuların termal macunları en geç yılda bir yenilenmeli.

Bu şartlarda soğutulan anakartların ve işlemcilerin overclock şansı en az %20 artar.

kenansatir

Arrow

Alıntı Orijinal metin uygarokman tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Overlock vs yapmayı düşünemem zaten zamanım da bilgim de yok
    Sistem değişikliği de şu şekilde olabilir Vista Ultimate 64 bite geçersem Ram artırabilirim.Zira XP 3 GB dan yukseğini desteklemiyor biliyorum...
    Peki Vista 64'e geçmek ve ram artırmak mı daha mantıklı yoksa XP 64 Bit ile ram artırabiliyorsam bu mu mantıklı?
    Vista'ya bir türlü alışamadığım için soruyorum...

Ve son olarak çok yavaş değil sanırım PC 'im =)
    İdare eder değil mi,sizinkilerin yanında =)

Teşekkürler.

".:uygaR
    * Overclock yapmamak bence sahip olduğunuz gücü kullanmamaktır. Korkacak hiç birşey yok, 2-3 saatlik araştırmayla bilgisayarınızın performansını en az %20 arttırabilirsiniz. Normalde bu performans artışını sağlayabilmeniz için ödemeniz gereken minimum rakam 500$

* Orta ve büyük çaplı projelerle uğraşanlar için 64bit işletim sistemi kesinlikle önerilmez, emredilir

* Render süresini azaltmanın en ucuz ve kalıcı yolu, modellemenizin ve vray ayarlarınızın optimize edilmesidir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •