5 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 12345 SonuncuSonuncu
74 sonuçtan 31 ila 45 arası gösteriliyor.

Konu: Vray Donanım Testi

kenansatir
    Alıntı Orijinal metin Çetin Tüker tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Diğer taraftan RAM lerin hızı etkileyecektir tabi olayı. .
    Sanıldığı kadar değil, max'de en kaliteli ram ile vasat bir ram arasındaki performans farkı %3'ü geçmiyor.

Alıntı Orijinal metin Çetin Tüker tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bir de VRAY render sırasında grafik kartını kullanmıyor. Onun da hıza etkisi yok. Evet MAX'in VP hızını etkiler ama render hızını değil. Yok arada bir değişiklik olduysa da ben bilmiyorum bunu. Bu durumda anakartın özellikleri daha önemli.
    Evet haklısın, VRay, Mental Ray, Brasil, Final Render gibi render motorları için durum böyle. Ama NVidia'nın Gelatosu için durum böyle değil. Ekran kartının işlemcisini kullanarak render alıyor, dolayısı ile ne kadar pahalı ekran kartınız varsa o kadar hızlı render alabiliyorsunuz.

kenansatir

Arrow

Alıntı Orijinal metin BLL Design tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Xeon çift işlemci'li bir sisteme sahip, fakat aradaki fark sadece 3 dk.

Şahsen bende çift xeon işlemci düşünüyordum, şu an düşünmüyorum.
    İşi render olan birisi için o 3 dakika muhteşem bir performans artışı.
    Evet belki Xeon alacağım diye 2-3 bin $ fazla para yatıracaksınız sisteminize.
    Bu işten yılda 40-50bin YTL kazanan biri için bence büyük bir rakam değil.
    Size geri dönüşü olan bir yatırım olduğu için hiç düşünmemek lazım.

Ayrıca olayı sadece Render olarak da düşünmeyin. Modelleme safhasında da Xeon işlemcilerin
    rahatlığı kaydadeğer bir durumdur.

Şu an düşünmeyin, ama ileride mutlaka düşünün.

Alıntı Orijinal metin kenansatir tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Sanıldığı kadar değil, max'de en kaliteli ram ile vasat bir ram arasındaki performans farkı %3'ü geçmiyor.

Evet haklısın, VRay, Mental Ray, Brasil, Final Render gibi render motorları için durum böyle. Ama NVidia'nın Gelatosu için durum böyle değil. Ekran kartının işlemcisini kullanarak render alıyor, dolayısı ile ne kadar pahalı ekran kartınız varsa o kadar hızlı render alabiliyorsunuz.

Vray, mental ray, max ya da diğer yazılımlar bunu biliyor mu peki? Yani özel render kartları olduğunu herkes biliyor. Ancak bu kartlar kendi shader sistemleri, kendi özel sürücüleri ile gelirler ve bu kartların işlemcilerini kullanabilmek için o shaderleri seçersiniz. Bu durumda kullandığınız render motoru vray ya da mental ray olmaz. O kartın kendi render motoru olur.

Bir dönem bu tarz bir kart kullanmıştık. Ancak aldığımız sonuç yukarıda bahsettiğim konulardan dolayı pek de parlak olmadı. Yani o karta verilecek paraya 2 ya da 3 tane fazladan sistem toplanabiliyordu ve sonuçta aynı sürede daha kaliteli iş yapılıyordu, daha kaliteliydi çünkü bu kart sadece raytracing sırasında hatırı sayılır bir hızlanma sağlamıştı. Diğer taraftan vray çok daha fotogerçekçi sonuçlar veriyordu. Sonuçta verimli olmamıştı.

Bu durumda bahsettiğiniz kartın vray veya mentalray ya da max ile uyumluluğunun hangi yol ile sağlandığını ve test sonuçlarının ne olduğuna bakmak gerekiyor.
    www.cetintuker.com
    Bazi Türkçe karakterleri yazamiyorum :(

Nitekim web'de yapılan ufak bir araştırma sonucunda bu sistemin MAYA ve MAX'e birer plug-in ile eklenlenen ap ayrı bir başka sistem olduğu kendi komutları olduğu vesaire vesaire bilgilere ulaşılabiliyor.

Yani benim en başta söylediklerimi çürütmüyor. Bu sistemi vray veya mentalray ile kıyaslamak ise ap ayrı bir başka forum konusu.

Aşağıda Gelato ve MAX hakkında kısa başlıklar.

3ds Max Plug-In: Gelato ships with Amaretto, a plug-in to Autodesk 3ds Max that reads scenes and objects created in Max.
    • Geometry. Amaretto supports all 3ds Max geometry objects.
    • Surface Shaders
      • Supports Gelato shader networks
      • Gelato GSO base material implementation in 3ds Max
      • File parsing and automatic GUI generation of Gelato shaders in 3ds Max
      • 3ds Max standard materials implemented as GSO shaders.
      • 3ds Max maps implemented as GSO shaders
      • Advanced shader preview in the material editor
    • Lights and Shadows
      • 3ds max direct lights
      • 3ds Max default scene lights supported as direct lights.
      • Omni lights support.
      • 3ds Max spot lights
      • Both raytraced shadows and shadow maps supported
      • Global illumination support
      • Ambient occlusion shader support
    • Cameras.
      • 3ds Max standard cameras and perspective viewports
      • Orthogonal cameras and viewports
      • Camera and object multi-segment motion blur with shutter angle support, centered, forward and backward alignment, segments and temporal quality controls
      • Depth of field global or camera-specific settings, including explicit, target and custom focus objects support
    • Output
      • RGBA Output as TIFF, EXR, JPEG files
      • Render Passes output to TIFF, EXR, JPEG for Diffuse, Specular, Ambient, Normals and any custom shader variables
    Gelato konusunu burda kapatıp VRAY testlerine geri dönelim.
    www.cetintuker.com
    Bazi Türkçe karakterleri yazamiyorum :(

Hatalı bir cümle. Yanlış anlaşılmalara neden olmamak için mesaj sahibinin bu mesajını düzeltmesini tavsiye ederim. Çekirdek sayısı, render süresini doğrudan etkiler.
    2.5 Ghz lik bir quad işlemciyle, duo işlemci arasında 2 kat hız farkı olabilir. Ancak işlemci sayısı 1'den 2'ye çıktığında (çekirdek 4'den 8'e) maalesef 2 kat hız artışı olmuyor. Ofiste hem kısa süren renderlarda (4-5dk) , hem de uzun süren renderlarda yaptığımız denemelerin hiç birisi 2 katlık bir fark yaratmadı.
    onur

3.boyut
    intel core 2 duo 1,9Ghz işlemci
    xp 32 bit işletim sistemi
    2gb kingston ram
    rodeon x1950 512 MB ekran kartı
    max9 32 bit vray r1,53

toplam render süresi 37,08 dk..

10-12 dakikaları duyduktan sonra makinamdan direk soğudum..

Bu işin sonu neresidir..Makinamı1,5-2 yıl önce aldım o zamanlar parmakla gösteriliyordu şimdi çöpe atayım diye düşünüyorum.Bu işin sonu nedir nereye kadar. Artık makina almıyor 2 yılda bir değiştirdiğimiz için aylık kiralar olduk bilgisayarları.

Yakında 8 işlemciler baya popüler olacak. Diyeceğiz ki hadi onlara geçelim.

Geçenlerde bir formda okumuşturm Amd 128 işlemci çıkaracakmış??

3.boyut
    Render'ı koymayı unutmuşum.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

BLL Design
    Fan sayısının çok olması, soğutmanın çok iyi olacağı manasına gelmeyeceği gibi fazladan elektrik harcayarak güç kaynağına yük olacaktır.

Fanlar hava akışını pozitif yönde etkileyecek biçimde monte edildiğinde, soğutma çok iyi olacaktır.

Negatif yönde bağlanmasıda imkansızdır değil mi? En azından kimse bağlamaz diye düşünüyorum.

Güç tüketimi konusunda, eğer Power Supply 600w ve üstünde ise sorun olmayacaktır.

BLL Design
    Alıntı Orijinal metin 3.boyut tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    intel core 2 duo 1,9Ghz işlemci
    xp 32 bit işletim sistemi
    2gb kingston ram
    rodeon x1950 512 MB ekran kartı
    max9 32 bit vray r1,53

toplam render süresi 37,08 dk..

10-12 dakikaları duyduktan sonra makinamdan direk soğudum..

Bu işin sonu neresidir..Makinamı1,5-2 yıl önce aldım o zamanlar parmakla gösteriliyordu şimdi çöpe atayım diye düşünüyorum.Bu işin sonu nedir nereye kadar. Artık makina almıyor 2 yılda bir değiştirdiğimiz için aylık kiralar olduk bilgisayarları.

Yakında 8 işlemciler baya popüler olacak. Diyeceğiz ki hadi onlara geçelim.

Geçenlerde bir formda okumuşturm Amd 128 işlemci çıkaracakmış??

Sevgili 3.boyut,

Eğer sistem yenilemeyi düşünüyorsanız, ilk aşamada yeni nesil bir anakart ve quad işlemci öneririm.

Gördüğünüz gibi aradaki farklar bu iki unsurdan kaynaklı.

İkinci aşamada ise ram takviyesi ve 64 bit işletim sistemi tamamlayıcı etken olacaktır.

Saygılarımla.

cemka
    evet üstatlar bende denedim fakat maalesef sonuca ulaşamadım.hiç bir değişiklik yapmadan render aldım ama 45 dakika geçti ama sadece noktacıkların çıktığı ekrandan ileri gidemedim. tekrar denedim yarım saat sonra max hata verip kapandı. hatayı göremedim.
    sonra sadece 3 parça kalacak şekilde diğer elemanları sildim. tekrar render aldım ve ancak resimdeki sonuca ulaştım.
    pc özelliklerim

core2 quad cpu Q6600 2.40 GHZ
    2 GB RAM
    32 BİT İŞLETİM SİMTEMİ
    GEFORCE 8600GT 512

RAM 3,5 GB'a çıkarabiliyorum ama frekanslar farklı olduğu için işe yarayacağını sanmıyorum. ama pcde ram 3,5 görünüyo3,5 gb ram ilede denedim sonuç aynı.

ÜSTATLAR ÖNERİ VE FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM

cemka
    hiçmi fikri olan yok

cemka
    vray tekrar yukleyince sorun bir nebze çözüldü. fakat açarken resimdeki uyarıyı veriyo
    ve renderda resimdeki gibi eksik sonuç veriyor
    VRay150 Sp2 ve max 9 kullanıyorum.

VRay'i ve MAX'i satın aldığınız firmaya danıştınız mı?
    Onlardan gelen cevabı forumla paylaşırsanız seviniriz.

Teşekkürler.

cemka
    Satın aldığım firma internet aracılığıyla üretici firmaya başvurmamı tafsiye etti.İngilizcem iyi olmadığı için danışamadım.Bilgisayarı formatlayıp Vray ve Max'ı kurup yeniden denemeyi düşünüyorum. Bunu yaparsam forumda yayınlarım.

İlginize teşekkürler.

Alıntı Orijinal metin cemka tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Satın aldığım firma internet aracılığıyla üretici firmaya başvurmamı tafsiye etti.İngilizcem iyi olmadığı için danışamadım.Bilgisayarı formatlayıp Vray ve Max'ı kurup yeniden denemeyi düşünüyorum. Bunu yaparsam forumda yayınlarım.

İlginize teşekkürler.

Aaaa var mı öyle şey. Hem satacak hem de problemi çözemeyecek.

İsterseniz mahkemeye bile verirsiniz. O firma kendisini tasfiye etsin o zaman.
    Onlar soracak, çözümü bulacaklar ve onlar sizi bilgilendirecekler.

Hangi firmaymış bu. VRay satan tüm firmaları tanıyorum. Arkitera Eğitim Merkezi de VRay eğitimi veriyor. Gerekirse öğrencilere bu firmanın durumunu bile anlatırız. Siz ismini vermekten çekinmeyin. Müşteriyi yarı yolda bırakmak neymiş görsünler bence.

VRay ucuz bir şey değil ki.

Teşekkürler.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •