2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
19 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Ukrayna'da başıma gelenler

Ukrayna'da başıma gelenler

Ukrayna'da başıma gelenler
    Eylül ayının başlarında Ukrayna şantiyelerine mimar aramakta olan bir şirkete özgeçmişimi gönderdim. (Hürriyet İK da yayınlanmış oldukça ciddi bir iş ilanıydı.)
    Kısa süre içinde İstanbul'a görüşme için çağrıldım ve deneme süresi verilmek üzere işe alındım. Çalışma lisansım çıkarılana kadar Ukrayna'da ticari vize ile çalışacaktım. Lisans çıktığında ise Türkiye'ye geri dönüp çalışma vizesi ile Ukrayna'ya tekrar giriş yapacaktım. Şirket Ukrayna'nın en tanınmış firması.
    Ankara'dan İstanbul'a geçeceğim gün Güriş firması Libya için görüşmeye çağırdı. Ukrayna'daki bir projede görevlendirildiğimi belirttim ve görüşmeyi nazikçe reddetmek durumunda kaldım.
    Yalta, Ukrayna'da devam etmekte olan bir inşaatta yıllık izine çıkacak olan bir mimarın yerine geçecek ve kendisi geri gelince ben yanında yardımcı şef olarak çalışacaktım.
    Ülkede bulunduğum 5-6 gün boyunca bana şantiyeyi devretmesi ve bilgilendirmesi gereken mimar arkadaş beni muhattap alıp da konuşmadı bile. Aynı mekanı paylaştığımız genç muhasebeci ile çok yakın dost havasında sohbet ederken bana oldukça soğuk davrandı.
    Şantiyedeki eksikleri listeledim çevreyi tanıdım derken 5-6 gün geçti ve beni şirket merkezine çağırdılar. (Bana söylenen başka bir şantiyede görevlendirilecek olmamdı)
    İnce işler şefi benim bakacağım şantiyeye şirket sahibinin yakınen tanıdığı bir şahsın Moskova'dan getirtildiğini ve bana verilecek başka kadroları olmadığını söyledi. Teşekkür ederek beni Türkiye'ye geri yolladı.
    Yaptığım masraflara mı yanayım teptiğim yola mı ? Yoksa kaçırmış olduğum Libya fırsatına mı ?
    Hep etik değerlerden bahsedilip durulur ama nedense kurumların kendisinde bu değerlerden zerrece bulunmaz.
    En son architurk tarafından düzenlendi : 01-12-2008 15:17

Daha da kötüsü, sizi deneme süresi sonuna kadar oyalayıp sonra (belki sizi tanıyacak kadar bile iş vermedikleri halde) "uymadı" diye geri gönderebilirlerdi. Bu insanları en erkeninden tanımak gibi bir çıkarımınız da olmuştur en azından.

Libya'da çalışmış biri olarak biliyorum ki Libya'da fırsatlar devam etmekte, çok firma eleman arıyor. Libya konusunda hâlâ hevesiniz varsa oraya gitmeniz zaten çok zor olmaz diye düşünüyorum.

Bol şans ve (Libya için) şimdiden Allah kurtarsın!
    "(...)Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
    Yangelmişim diz boyu sulara
    Hepinize iyiniyetle gülümsüyorum (...)" T. Uyar

Alıntı Orijinal metin architurk tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Daha da kötüsü, sizi deneme süresi sonuna kadar oyalayıp sonra (belki sizi tanıyacak kadar bile iş vermedikleri halde) "uymadı" diye geri gönderebilirlerdi. Bu insanları en erkeninden tanımak gibi bir çıkarımınız da olmuştur en azından.

Libya'da çalışmış biri olarak biliyorum ki Libya'da fırsatlar devam etmekte, çok firma eleman arıyor. Libya konusunda hâlâ hevesiniz varsa oraya gitmeniz zaten çok zor olmaz diye düşünüyorum.

Bol şans ve (Libya için) şimdiden Allah kurtarsın!
    Architurk,

Evet haklısınız daha kötüsüde olabilirdi.Ben 5-6 günde kurtuldum.

Libya işi artık yattı ama şu an ya Kazakistana yada Azerbaycana gideceğim kesin gibi.

Aaltunn, bence firmanın ismini söyleyebilirsiniz.

Bunlar olduysa size diytecek bir şeyleri yok. Gerçekten anlatıklarınız olduysa size haksızlık edilmiş ama "deneme" süresi yüzünden kral vaziyette oluyor işverenler.

İşverenler de "deneme" süresini suistimal etmeseler aslında iki taraf için de iyi bir sürçe ama ne yazık bu şekilde suistimaller oluyor.

Evet başıma gelenler doğrudur. Yalta şehrine saha mimarı olarak alınacaktım ama şirket sahibinin deneyimli bir arkadaşı moskovada elinde işi kalmadığı için benim düşünüldüğüm pozisyonuma alındı.
    İşe alınan tanıdık gerçekten deneyimli bir şahıs.Benim buna bir itirazım yok zaten.Son anda çok değişiklikler olabilir iş hayatında.
    Benim itirazım lakayt bir tavırla işe alma süreçlerinin işletilmesi.İşe aldıkları kişinin niteliklerine inanmıyorlarsa neden derinlemesine incelemeden işe alıyorlar ?
    Çok ayrıntılı özgeçmişim, detaylı bir kapak yazısıyla kendilerine iletilmiş ve İstanbulda karşılıklı iş görüşmeleri yapılmış.Buna rağmen sonradan kem küm edilmesi hoş değil.
    İnce işler şefi tabiiki çevir kazı yanmasın tavrında bazı ofis işleri önerdi yarım ağızla . . .Seni hakediş ve metraj bölümüne alalım dedi. Bir teknikerin odasına götürüp bu arkadaş detay çizimi yapacak dedi. Bir bilgisayara oturtulup çizimlere bakın dediler ona göre kararını ver dediler.Toplantıdan sonra seninle görüşeceğim dedi.
    Çizimleri karıştırdım biraz ama beni Türkiyeden Ukraynaya kadar getiripte kadro kalmadı sana diyen bir kurumda herhangi bir geçici işe evet demem mümkün olmadığı için hayır demeye karar verdim(üstelik ne ücret vereceği ne kadar çalıştıracağı belli değil)
    Toplantı çoktan bitmiş olduğu halde beni unutmuş şefimiz.Saatlerce oyalandıktan sonra yanına gittim ve ülkeden ayrılmak istediğimi söyledim . . .
    Şirket çalışanlarının bazılarının deyimiyle Ukraynanın Enkası. Gerçekten organizasyon olarak ülkenin belkide en tanınmış firması ama tavırları hoş değil.
    Şirket Erbek İnşaat. www.erbek.com.tr

aaltunn karşılaştığın bu ilgisizliğe üzüldüm; ama bunu yaşamadan da öğrenemiyoruz. İnsan yurtdışı diyor ve dolgun maaş, istihdam düşünürken; böyle amblemli bazı şirketlerde gerekli ciddiyeti ve itimadı suistimal edebiliyor. İstihbaratımız güçlü değil ki anlaşmaya varacağımız şirket hakkında bir şeyler öğrenelim.
    En son architurk tarafından düzenlendi : 26-09-2008 12:18
    '' Expreyonist ''

mhtr
    Gelecek planlarım arasında yurtdışı vardı.Sizin adınıza üzüldüm.Kendi adıma önemli bir ders çıkardım,paylaştığınız için sağolun.Architect9'un da bahsettiği gibi bu konuda tecrubesi olan büyüklerimiz ayrı bir başlıkta paylaşsa detayları ile birlikte çok güzsel olacak.

RedRapsody
    Alıntı Orijinal metin architect9 tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    aaltunn karşılaştığın bu ilgisizliğe üzüldüm; ama bunu yaşamadan da öğrenemiyoruz. İnsan yurtdışı diyor ve dolgun maaş, istihdam düşünürken; böyle amblemli bazı şirketlerde gerekli ciddiyeti ve itimadı suistimal edebiliyor. İstihbaratımız güçlü değil ki anlaşmaya varacağımız şirket hakkında bir şeyler öğrenelim.
    Benim de Türkmenistan deneyimim olmuştu. Farklı bir ülkede bambaşka koşullarda mesleği deneyimlemek başınıza ne gelirse gelsin yararlıdır diye düşünüyorum. Eğer suistimal ediliyorsanız alternatifiniz de oldukça bol, firmalar bu konuya dikkat etmezlerse çok zor durumda kalabiliyorlar.

Aslında Türkiye'de bir problem yaşasanız bu kadar önemli olmayabilir. Fakat yurtdışında en ufak şeyden etkilenebiliyorsunuz. Firmaların çoğunluğu kurumsallaşmış değil. Benim bilgiğim firmalardan ENKA dışında çalışanına profesyonel yaklaşan pek firma yok. Son dönem parlayan bazı firmalardan arkadaşlarım da durumlarından çok memnun değil.

Firmalar arasında inanılmaz bir eleman sirkülasyonu var, bir gittiğiniz şantiyede 2 ay sonra aynı kişileri göremezseniz şaşırmıyorsunuz. Yurt dışında çalışan, çalışmak isteyen mimarların birbiriyle diyaloğu çok önemli.
    En önemli istihbarat bizleriz. Nasıl ki firmalar çalışanlar için istihbarat alıyorsa, çalışanlar da firmalar hakkında istihbarat almalı.

Ali Cengiz
    evet gerçekten zorbir durum.Acaba bakü de çalışma ortamalrı nasıl bilgisi olan varmı?

Alıntı Orijinal metin Ali Cengiz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    evet gerçekten zorbir durum.Acaba bakü de çalışma ortamalrı nasıl bilgisi olan varmı?
    Çalışma mekanının neresi olduğu çok fena haller dışında çokca önemli değildir.Önemli olan hangi şirketle gittiğinizdir.

Çalıştığınız şirket kurumsal bir yapılanma ise nerede çalıştığınız fark etmez.

Ali Cengiz
    Azerbeycan'da, Bakü'de kurumsallaşmış, iş yapan Türk firmaları hangileri var acaba? Bilgisi olan yazarsa sevinirim.
    En son architurk tarafından düzenlendi : 06-10-2008 10:54

nicea
    Herkese merhaba;
    Ben burcin BÜBER ,aaltunn nick name li arkadasın bahsetmiş oldugu erbek group'da calısan ve yukarıda sözü gecen mimari teknikerim.Sadece sunu belırtmek ıstıyorumkı ben yaklasık 9 aydır bu fırmada calısan genc bır bayan olarak maddı ya da manevı hıc bır eksıklıkle karsılasmadım kı hala burda olusum bunun en buyuk kanıtıdır.
    Erbek,bunyesıne aldıgı elemanları ıslevsellıgıne bakar sadece erbek degıl butun fırmalar boyledır.Bu piyasadasınız hepiniz bilirsiniz heleki santiye mimarı alacaksa bir firma ondan cok sey bekler.Siz o kişi iseniz hem mimar olmalısınız hem mühendis olmalısınız hem sıva ustası hem boya ustası hem marangoz olmalısınız yanı o santıyedekı her kalemın hepsınde ustalık derecesınde becerıye sahıp olmalısınız kı santıye sıze teslım edılsın.
    Simdi erbek böyle insanlarla calısır.Örnegin aaltunn arkadasın sozunu ettıgı teknıker benım ama ben burda bır mımarım bır muhendısım yeri geliyor santıyede işçiyim buna gorede karsılıgını alıorum. Ben buraya cv yollarken hepsını yazmıstım becerılerımın gelısımde 4 gun ıcınde oldu zaten.Ama bazı arkadaslar sozum ona sadece cv uzerınde becerı sahıbı oluyorlar ıcıne baktıgınız zaman bos kof ıse yaramaz.Kımse boyle bır ınsanla calısmak ıstemez.
    Son olarak sunu eklemek ıstıyorum "AİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ"..
    Bazı seyler vardır anlatmakla bitmez..
    Bir kere anlatmakla bitmez..
    İki kere anlatmakla bitmez..
    Durup bir düşünmek gerek...

Mourner
    Alıntı Orijinal metin nicea tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Herkese merhaba;
    Ben burcin BÜBER ,aaltunn nick name li arkadasın bahsetmiş oldugu erbek group'da calısan ve yukarıda sözü gecen mimari teknikerim.Sadece sunu belırtmek ıstıyorumkı ben yaklasık 9 aydır bu fırmada calısan genc bır bayan olarak maddı ya da manevı hıc bır eksıklıkle karsılasmadım kı hala burda olusum bunun en buyuk kanıtıdır.
    Erbek,bunyesıne aldıgı elemanları ıslevsellıgıne bakar sadece erbek degıl butun fırmalar boyledır.Bu piyasadasınız hepiniz bilirsiniz heleki santiye mimarı alacaksa bir firma ondan cok sey bekler.Siz o kişi iseniz hem mimar olmalısınız hem mühendis olmalısınız hem sıva ustası hem boya ustası hem marangoz olmalısınız yanı o santıyedekı her kalemın hepsınde ustalık derecesınde becerıye sahıp olmalısınız kı santıye sıze teslım edılsın.
    Simdi erbek böyle insanlarla calısır.Örnegin aaltunn arkadasın sozunu ettıgı teknıker benım ama ben burda bır mımarım bır muhendısım yeri geliyor santıyede işçiyim buna gorede karsılıgını alıorum. Ben buraya cv yollarken hepsını yazmıstım becerılerımın gelısımde 4 gun ıcınde oldu zaten.Ama bazı arkadaslar sozum ona sadece cv uzerınde becerı sahıbı oluyorlar ıcıne baktıgınız zaman bos kof ıse yaramaz.Kımse boyle bır ınsanla calısmak ıstemez.
    Burcin Büber hanımefendi,

Bir mimar bir muhendis bir isci olmaniz sizi baglar, mesela ben de bu sabah Superman olarak uyandim ki bu da beni baglar. Burada calistiginiz sirketi korumak adina yazilar yazmanizi refleks olarak algiliyorum o nedenle son yazdiginiz cumlelerden olusan siir/mani karisimi manzumeyi bir kez daha yuksek sesle okumanizi rica edecegim.

Sonucta ortada yapilmis sifai bir ayip vardir, hele ki yurtdisinda is yapan bir firmaysaniz buradan insan alip goturmek ciddi bir sorumluluktur, ve hangi yasalarla korundugunu tam olarak bilmedigim(benim eksikligimdir) deneme sureci kavraminin arkasina siginip hadi gule gule demek herseyden once ayiptir.

Ha bu arada cok bos ve kof oldugumu da yazdiklarimdan anlamissinizdir diye dusunuyorum.

Basarili bir calisma hayati dilerim.

Selamlar, sevgiler.

Manidar bir laf değil mi?

Herkese merhaba;
    Cevabiniz icin tesekkurler1-SANIRIM ORTADA BIR YANLIS ANLAMA VAR.BEN HIC BIR TEKNIKERDEN(ilk yazimda) BAHSETMEDIM.YAZIMI IYI OKUYUN.BAHSETTIGIM KISI YALTADA GOREVLI BIR MIMAR BEY.SIZ SANIRIM ALUSHTA MERKEZDESINIZ.2-YALTADA SANTIYE SEFI OLARAK GOREVLENDIRILMEK UZERE ANLASMIS OLMAMA RAGMEN 5 GUN SONRA KADRO KALMADI SIZI OFISE ALALIM DEDILER VE BENIM ITIRAZ ETTIGIM VE YAKINDIGIM NOKTA BUYDU.GURIS(libya) DESBUILD(hindistan) ENKA(kazakhstan) firmalarinin seceneklerine ukrayna santiyesi icin anlasmaya vardigim icin hayir demek zorunda kalmistim.BU NEDENLE O YAZIYI YAZMISTIM.3-J.A.JONES VE FLUOR INTERCONTINENTAL FIRMALARINDA KAZAKISTAN,HAITI,JAMAIKA VE KAFKASLARDA CALISTIM.SU AN BESIX FIRMASINDA MIMAR OLARAK CALISIYORUM VE KOF OLDUGUMU ZANNETMIYORUM.BUYUK HARFLER ICIN OZUR DILERIM KLAVYEDEN SECIM YAPAMIYORUM.
    En son aaltunn tarafından düzenlendi : 01-12-2008 14:57

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •