13 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 12345678910111213 SonuncuSonuncu
181 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi'nde Ahşap Yalı Restorasyonu

Çok zevkli bir işiniz var.
    İşinizi de gayet iyi yapıyorsunuz.
    Ayrıca, yaptıklarınızı Forum'da paylaşmanız da ayrı bir güzel.

Bu yeni çalışmanız ile Boğaz'a yeni bir güzellik katıyorsunuz.
    Tebrik ederim.

merhaba, yazdıklarınız için teşekürler. Arada merak ettiğiniz noktalar ya da sormak istediğiniz konular varsa lütfen yazın. Bu arada ben biraz daha hazırlık yapabildim, şimdi onları da göndereceğim.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Özgün Kazık

Zemin işleri sırasında bulunmuş özgün, meşe kazık, yerinde korundu.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    En son phin tarafından düzenlendi : 10-02-2009 12:14
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Başlarken

Bu süreç sırasında diğer taraftan keşif metrajlar hazırlandı, teklifler alındı ve yükleniciler belirlendi. Ahşap yapı imlatı yüklenicisi, ahşap temini yüklenicisi, elektrik yüklenicisi, mekanik yüklenicisi ve genel inşaat ekibi belirlendi.

Ahşap temini kolay olmadı. Uygun boyutlarda, doğru kurutulmuş ve yeterli miktarda keresteyi piyasada bulmak kolay değil. Maliyetleri malsahibine açıklamak da pek zor. Ya da ürünleri birkaç tedarikçide buluyorsunuz ama herşeyi bir yerden almak gerekiyor.
    Ana taşıyıcılar için meşe talep ettik.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yapısal Ahşap Temini

Sonuçta lamine kereste kullanılmasına karar verildi.
    Bu arada mevcut sağlam elemanların yerinde korunduğunu eklemeliyim.
    Ancak dış cephe taşıyıcı sistem ağaçlarından kullanılabilir fazla bir eleman çıkmadı. Bu nedenle ana dikmelerde lamine meşe kullanıldı. Yerinde çıkan taşıyıcı elemanlar silinerek ara taşıyıcılar haline getirildi. Diğer konstrüktif elemanlar Glulam-Ladinden, doğramalar vb Yenice çamından, dış cephe kaplaması vb amerikan sarıçam termowood dan imal ediliyor, edilecek.

8x25x1200 cm boyutlarındaki ladinlerin geldiğinde.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Zemin güçlendirme çalışması sırasında yapının hafifletilmesi ve askıya alınması gerekiyordu. Bu nedenle sıva sökümü yapıldı, kiremitler toplandı. Bazı alanlarda taşıyıcı sistemin tamamen işlevini yitirdiği görüldü.

Fotoğraflar biraz karışık olmakla birlikte, yukarıda bahsettiğim konulara birçok örnek var. 7. mesajda bu duvarın sıvasının ilk söküldüğü halini görebilirsiniz.

Zemin katta 30 yıl kadar önce pencere kapatılırken yerine yapılmış beton dolgu görülüyor. Bu arada çevresindeki ahşap taşıyıcı kaldırılmış ve tuğla duvar yapılmış.

Altında konstrüksiyon başlangıç yastığı ve taş temel duvarı yerine betonarme bir kiriş var. Eski malsahiplerinin ifadesine göre 1950lerde yapılmış.

Yanında özgün tuğla baca görünüyor.

Deniz cephesinde özgün kaplamalar görünüyor.

Bu aşamada üst katların yastıklarından, ya da kiriş altlarından kat döşemeleri askıya alındı. Yeni görünümlü keresteler bu geçici askıya ait.
    En son phin tarafından düzenlendi : 10-02-2009 12:17

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Detayda çürümüş birinci kat döşeme kirişlerinin yanına konmuş geçici kirişleri ve diğer karmaşık askı keresteleri görünüyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

simfiliz
    tebrikler... Söylenecek başka ne olabilir!

Alıntı Orijinal metin simfiliz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    tebrikler... Söylenecek başka ne olabilir!
    Teşekkürler,
    ayrıca merak ettiğiniz konuları da sorabilirsiniz

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Kapıların Restorasyonu

Yalıda inşaat hazırlıkları yapılırken ahşap yüklenicisi işe başladı. Önce boyası sökülmüş kapılar atelyeye taşındı. Serenler sökülerek kapılar temizlendi, onarıldı ve düzeltildi. Bir-iki kanat dışında hepsi kullanılabilir durumdaydı ve yenilendi.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Kapıların Restorasyonu

Serenler sökülmüş, göbekler çıkarılmış. Hepsi zımparalanıp temizleniyor ve parça eksikleri tamamlanıyor. Her eleman emprenye edildi ve astar boyaları sürüldü. Bu fotoğraf ve detayda profil ve göbeklerin geçme detayı görünüyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Kapıların Restorasyonu

Serenin yandan görünüş ve kanat göbekleri.
    Diğer fotoğraf yanlış netlenmiş ama göbek bitişindeki incelmeyi gösteren bir resim olduğu için koymak istedim.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yalıda sıva sökümü, boya sökümü ve askılama devam ediyor

Tüm ahşap tavanlar yerinde korunacağı için boya sökümü yapıldı.

Boya sökümünde kimyasal değil fiziksel bir yöntem kullanıyoruz.

Boya söken ısı tabancaları ile boya kalkıyor, daha sonra kolaylıkla soyuluyor. Burada spatula kazıma için değil temizlemek için kullanılmakta.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bina giriş kapısının boyası sökülmüş durumunda özgün kerestesi görünüyor:

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •