13 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 12345678910111213 SonuncuSonuncu
181 sonuçtan 31 ila 45 arası gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi'nde Ahşap Yalı Restorasyonu

Bağdadi

Bağdadi sıvası sökülmüş duvarlar;

Askılama yapabilmek için kısa bir süre sonra bağdadi çıtalarının da bir kısmı sökülecek. Bir duvarı en az bir yönden açarak konstrüksiyonun durumunu kontrol etmek ve bakımını yapmak zorundayız.

Bağdadi çıtaların, ahşap yapılarda sadece sıva tutucu-sıva teli olarak kullanılmadığını gözlemledik. Aynı zamanda yanal yüklere karşı sabitleyici özellik de taşıyorlar. Bu nedenle statik olarak sorunlu olan çıkmalarda sıvaları binayı sağlama aldıktan sonra söktük. Kemerli pencereli duvar bu nedenle sıvalı bırakılmış.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Galeyan
    Bittikten sonra resimlerinide isteriz ama
    Ellerinize sağlık boğazdaki eski yalılar beni çok etkiler.

Bina taşıyıcı anlamda deseklendikten sonra aynı mekanın sıvalarının tamamen sökülmüş durumu.
    Tavan boyaları da tamamen temizlenmiş.

Eski malsahibinin bu tavanın bezli olduğu ile ilgili anlattıklarına karşın bez kalıntısı bulamadık.
    - Bez germe, kalem işi olsun olmasın bazı tavalara yapılabiliyor. Normalde sade bir tavanda kaplama birleşme noktalarına çıta çakılır. Ama çıtalarla desen verilmiş bir tavanda ne yapılırsa yapılsın zamanla ahşap tavan kaplamalarının birleşme noktalarında boya çatlaması olur ve kaplamalar belirgin hale gelir. Bu nedenle için bazı tavanlara bez gerildiğini biliyoruz.

Özellikle bu şekilde desenli çıtalama yapılmış bir tavanda boyanın bez üzerine yapılmış olması büyük olasılık.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Alıntı Orijinal metin Galeyan tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bittikten sonra resimlerinide isteriz ama
    Ellerinize sağlık boğazdaki eski yalılar beni çok etkiler.
    Teşekkür ederiz.
    Daha inşaat devam ediyor, hatta konstrüksiyon işi bile bitmiş değil
    Bu yüzden bu başlık uzun vadeli ve detaylı bir konu olacak.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta bağdadi çıtalarının yanında pencere doğramalarının ne kadar değiştirildiği de görünebilir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta sıvaları sökülmüş bir duvarın iki yüzü görülüyor. Solda ahşap dikme, önde duvarın ön yüzü, arkada ise diğer oda duvarının iç yüzü. Bu yüzde kullanılmış kereste başka bir yerden alınmış, boyalı bir kaplama.

Bağdadi çıtası olarak binanın eski elemanlarının kullanıldığına şıkça rastlamışızdır. Burada önde bağdadi sıvası sökülmüş bir yüzey, arkada ise bağdadi sıvası kısmen sökülmüş arka duvar görülüyor. Bu duvarın ahşap çıtalarının yapının eski kaplamalarından yapıldığı boyası ve renginden belli. Aynı zamanda sıva ile çıta birleşimi de görülebilir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Ve Boğaziçi'nin Süprizleri-1

Bahar aylarında hem göçer hem de yerel yunuslar buralarda dolaşmaktan keyif alıyor.
    Büyük olasılıkla balık peşindeler
    Yerel yunusları daha sık görüyoruz, daha küçük ve koyu renkler.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

RKS
    Ellerinize sağlık. Bu çalışmanın kendisi de buraya aktarılışı da çok temiz titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu belli ediyor. Bir iki sorum olacak;
    . Proje ekibi kaç kişilik?
    . İş başlangıcından bu yana ne kadar zaman geçti ve ne zaman bitmesi öngörülüyor?
    . Bu ve bunun gibi başka işleriniz de varsa şayet, onları da buraya aktarır mısınız? Yahut 'adım adım yenileme restorasyon' gibi bir kitap haline getirmeyi düşünüyor musunuz?
    . Bu aşamaları video ile kayıt altına alıyor musunuz?
    Şimdiden teşekkürler. Hem cevaplarınız için hem de mesleğinize duyduğunuz saygıdan ötürü.

Alıntı Orijinal metin RKS tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ellerinize sağlık. Bu çalışmanın kendisi de buraya aktarılışı da çok temiz titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu belli ediyor. Bir iki sorum olacak;
    . Proje ekibi kaç kişilik?
    . İş başlangıcından bu yana ne kadar zaman geçti ve ne zaman bitmesi öngörülüyor?
    . Bu ve bunun gibi başka işleriniz de varsa şayet, onları da buraya aktarır mısınız? Yahut 'adım adım yenileme restorasyon' gibi bir kitap haline getirmeyi düşünüyor musunuz?
    . Bu aşamaları video ile kayıt altına alıyor musunuz?
    Şimdiden teşekkürler. Hem cevaplarınız için hem de mesleğinize duyduğunuz saygıdan ötürü.
    1.Projeler 3 restorasyon konusunda uzman mimar, 1 restoratör ve harita ekibi ( 1 harita mühendisi, 2 topoğraf) tarafından hazırlandı. Ayrıca statik konularda iki danışmanımız vardı.

2.İş başlangıcı ve programını belediye ve kurul belirliyor desem daha doğru olur.
    Projeleri hazırlamaya ve belgeler için başvurmaya başladık. Sözleşmemizde rölöve ve restitüsyon için tamamlama süremiz 30 gündü ve proje hazırdı. 45. günde diğer raporlar, araştırmalar, fotoğraf dosyası ve analitik rölöve hazırdı. Ama kurulun sıva sökümü ve araştırma isteyeceğini öngörüp bunu malsahiplerine açıkladık ve yöntem değiştirdik. Sadece rölöve ile başvurup kısmi sıva sökümü izni talep ettik. Belediye kurul, kurul belediye, ruhsat vs derken işin süresi ve programı karıştı. Sıva sökümü ve iskele izni aldık. Yeni rölöve hazırladık, restitüsyon projesini revize ettik. Bu dönemde ruhsat almanın daha çook uzun süreceği belli olduğu için, çok önemli görülmeyen ama aslında çok vakit, emek ve maliyet getireceği belli olan zemin güçlendirme işi için hazırlık yaptık. Öncelikle bir zemin güçlendirme için statik proje hazırlandı. Kurula sunuldu, kurulda statik uzman olmadığı için prensipte izin alındı, proje Belediyenin denetimine bırakıldı. Sonunda birgün zemin güçlendirme ruhsatı çıktı. (4 ay kadar sürdü)
    Revize rölöve ve restitüsyon beraber onaylandı. Sonra Restorasyon projesi sıraya girdi. Diğer projelerin ve kurumların onaylarından sonra ruhsat alındı.
    Ne kadar sürdüğüne ve süreceğine direk bir cevap yazamadım sanırım. Arada bir de ekonomik kriz yavaşlamaları oluyor. O yüzden sağlıklı bir süre vermem mümkün değil.

3. İşleri buraya aktarmak aslında göründüğünden çok daha uzun sürüyor. Ama işlerim müsaitse aktarıyorum. Bir de önceden yaptığımız işleri dijital makina ile belgelemediğimiz için bu şekilde aktarmam mümkün değil. Aşağıda bir konağın anatomisi başlığında benim ilk çalıştığım büroda, ilk şantiye tecrübemden aldığım bir kaç not var.
    Bir de bu iş, kendi kendine anlatmakla pek iyi olmuyor. Ben yazıyorum, sağolsun okuyanlar çok güzel yorumlar yazıyorlar. Ama bir tartışma, karşılıklı alışveriş olmayınca ne forum kurgusuna uyuyor ne de ben konuları düzgün aktarıp aktarmadığımı anlayamıyorum.

4. Video ile kayıt altına almıyoruz. Sadece rıhtımın sualtı video çekimleri var. Onlarda da su çok bulanık olduğu için birşey görünmüyor. Videonun dili ayrı, ben genel olarak kurgulanmamış saatlerce çekimi çok sıkıcı buluyorum. Video için başta bir kurgu oluşturup zaman zaman çekim yapmak gerekirdi. Eşim biraz meraklı bu işe, belki başka bir işte yaparız. Aslında restorasyon uygulamaları "neydi, ne oldu, nasıl oldu " için çok uygun.

Çok yazdım sanırım Sorularınız ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
    En son phin tarafından düzenlendi : 03-03-2009 11:30

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

ozer_kk
    Gönderdikleriniz için çok teşekkürler.. Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.
    En son phin tarafından düzenlendi : 28-02-2009 11:36

Thumbs up teşekkür ve sorular..

Paylaşımınız için ben de teşekkür ederim.

Çok iyi bir çalışma, özellikle de "çorbaya dönmüş" , özgün niteliklerini oldukça kaybetmiş ve aslına bakarsanız ilk haliyle pek de nitelikli gözükmeyen bir bina için.

Benim sormak istediğim: Birbiri içine geçmiş betonarme kagir ve ahşap bölümleri tamamen ahşap olarak yenileyip yenilemeyeceğiniz? Binayı tam özgün ahşap haline getirmeyi planlamıyorsunuz zannediyorum?
    Aslına bakarsanız ben en çok binanın restitüsyonunu nasıl yaptınız onu merak ediyorum. Restitüsyon çizimlerini eklerseniz çok sevinirim. Özellikle cepheleri.

Bir de bina heralde en erken yüzyıl başı, 1930 lara kadar gelebilir gibi gözüküyor (buradan öyle gözüküyor ) bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

Tekrar teşekkürler.

edit: biraz önce sitenizden de projeyi inceledim sorularıma kısmen cevap buldum. Ama şimdi ayrıca 3d görselleştirmelerde ne kullandığınızı sormak istiyorum. Özellikle iç mekan renderları çok.. çoK başarılı. Eğer onlar fotorgrafsa mükemmel bir iş çıkardığınızı düşünüyorum eğer değilse o zaman daha feci!!
    En son herakles tarafından düzenlendi : 27-02-2009 13:34

Cevap

Binanın ek olan bölümü ayrı bir çekirdek gibi, ayırdedilmesi çok zor değil. Rölöve aşamasında biraz kurcalamak gerekti ama zaten duvarları açtıkça düşündüğümüz gibi olduğunu gördük. Şu anda hazırlayıp göndereceğim aşama aslında tesadüfen sorduğunuz soruların bazılarını cevaplayacak nitelikte.
    Ahşap konstrüksiyonun yenilenmesi bittikten sonra betonarme muhdes ek yıkılıp tekrar ahşap olarak imal edilecek. Zaten plan şeması da bozulmuş durumda ve onu da eski haline getirmemiz gerekiyor.
    Restitüsyonda bizi düşündüğünüzün aksine plan şeması daha çok zorladı. Bir yalıya uygun merdiven çözmek ve bunu sofa ile ilişkilendirmekde zorlandık. Çünkü sofa tavanları özgündü ve sofa girişleri sürekli olarak dolap kadar ufak bir mekan gösteriyordu. Sonra çeşitli yalılarda (Bahriyeli Sedad Bey, Seniha Sultan Kökü vs) geçitli plan şemasını bulduk. Restitüe edilmiş plan şemasını tipolojik bir örnekle destekleyince kabul gördü.
    Cephe ile ilgil ibirçok arşiv gezdiğimiz halde bir kaynak bulamadık. Bulduğumuz tek fotoğraf Sedad Hakkı Eldem'in boğaziçi yalıları kitabında, eski bir fotoğrafta görünen binanın köşesi. İlginç bir şekilde tüm kaynaklarda yakın çevresi belgelenmişken tam yapının olduğu yerde herkes fotoğraf çekmeyi bırakmış. Ama sıva sökümü yapılınca zaten tüm detaylar ortaya çıktı.
    Tarihleme konusunda biz de yüzyıl başı olduğu konusunda aynı kanıdayız ama 1930lara varmaz bence. 50lerde satıldığında harap olması için bir binanın herhalde daha uzun bir süre önce yapılması gerekir. Ayrıca 30larda daha karmaşık sistemlere geçilmiş, cumhuriyet sonrası ahşap yapım tekniklerinden çok "modern" yapım teknikleri kullanılmış. Birazdan sıva sökümünden sonra çekilmiş birkaç foto da ekleyeceğim.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Alıntı Orijinal metin herakles tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle

edit: biraz önce sitenizden de projeyi inceledim sorularıma kısmen cevap buldum. Ama şimdi ayrıca 3d görselleştirmelerde ne kullandığınızı sormak istiyorum. Özellikle iç mekan renderları çok.. çoK başarılı. Eğer onlar fotorgrafsa mükemmel bir iş çıkardığınızı düşünüyorum eğer değilse o zaman daha feci!!
    İç mekan görselleştirmelerini biz yapmadık. Malsahiplerinin talebi üzerine arkadaşlarım hazırladı.
    3d atolye Evrim-İsmail Baltalı.
    Tüm görselleri bizim verdiğimiz projelerden hazırladılar, tavanlar, kapılar 1/1 ölçekli detaylardan hazırlandı. Sanırım sadece kalem işi tavanın desenlerini ve motifli parkeleri fotoğraftan adapte ettiler.
    En son phin tarafından düzenlendi : 28-02-2009 14:08

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Sıvanın altından çıkan cephe kaplamaları ve çıkma altları

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Restitüsyon Projesi ve Keşfedilen İzlerin Karşılaştırılması

Sıva sökümlerinden sonra kaldırılması gereken ekleri ve muhdes alanların bazıları da temizlendi. Normalde restorasyonda dönem ekleri nitelikli ise yerinde korunur ancak biz bazı dönem eklerini ekleri aşağıda anlatacağım nedenlerden dolayı kaldırdık.
    Bunun yanında bina soyuldukça restitüsyon projesinde önerdiğimiz değişikliklerin doğru olduğunu gördük.
    Ekler ve değişikliklerle ilgili olarak en büyük müdahale binanın arkasındaki betonarme bölüm. Bu bölüm yapılırken binanın her katı iki daire olarak kullanılacak şekilde ahşap yapıda da değişiklik yapılmış ve ana merdivenden hiçbir iz kalmamış.
    Restitüsyonda projesinde sofaları bölen duvarlar kaldırılmıştı. Duvarlar uygunsuz olduğu tavan planlarından bile belli oluyordu. Mevcut devam etmesi gereken çıtaların duvarların üstünde kaybolduğu görülüyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •