13 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 12345678910111213 SonuncuSonuncu
181 sonuçtan 46 ila 60 arası gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi'nde Ahşap Yalı Restorasyonu

Sofaların her katta birbirinin devamı şeklinde iki adet olarak yerleştirildiğine, bu sofaların bir geçit ile birbirlerine bağlandıklarına eldeki izlerden faydalanarak karar vermiştik.

Aşağıdaki plan katların sofa alanlarına bir örnek.

Sofalar tavan planlarında görüleceği gibi sonradan bölünmüş, bu nedenle oda kapılarının bazılarının yeri değiştirilmiş. Ortada yüklük benzeri bir mekan var. Bu plan şeması oldukça yabancı ama tavan planlarından şemanın doğru olduğu görünüyor.

Rölöve planı ve tavan planı. Kırmızı ile işaretlenenler ek duvarlar ve tavan profilleri:
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar   
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Alttakiler ise aynı alanın Restitüsyon planı ve tavan planı.

Yeşille işaretlenmiş kapılar bizim restitüsyon için önerdiğimiz kapılar. Sıva sökümünden sonra bu kapılarla ilgili önerimizin doğru olduğunu ispatladık.

Tavan planı ise ek duvarlar kaldırıldığında tavanın olması gereken halini gösteren çizimler.

Tamamlamalar şemanın geometrisinden faydalanarak hazırlandı.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta duvarlar ve diğer ekler kaldırılınca ortaya çıkan tavan görünüyor.

Restitüsyon projesinde çizilmiş tavan şeması tamamen doğru çıktı.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Ve restitüsyon projesinde önerdiğimiz kapıların izleri de ortaya çıktı.
    Bu fotoğrafta baş odaya açılan ikinci kapının odadan ve sofadan izi görülüyor.

Kapı kaldırılarak yerine bağdadi örülmüş.

(yukarıdaki restitüsyon planında yeşille işaretlenmiş kapılardan biri)

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Restitüsyon plan şemasının nasıl hazırlandığına gelince.
    Boğaziçi Sahilhaneleri kitabındaki Harem-Selamlık ilişkisi hakkındaki tarif bize şema hakkında bir ipucu verdi. Mekanların kullanımını kurguladık. (Konunun başlarında bu şemalar var http://forum.arkitera.com/128895-post9.html ) Bu da eksik kapıları gösterdi.
    Sofalardaki duvarları kaldırınca bazı kapılar ve mekan kurguları ortaya çıktı.
    Binayı birebir ölçerken içinde birçok iz bulundu. 2. kat tavanındaki bir parça bize betonarme yapılarak bozulan bölümün şeması hakkında bir ipucu verdi. Bu şekilde sözlü anlatımlar, binadaki korunmuş izler ve tipolojik örnekler bizim restitüsyon planını hazırlamamıza yardımcı oldu. http://forum.arkitera.com/128896-post10.html

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Restorasyon çalışmalarına geri dönersek;
    Sıva sökümlerinden sonra duvarların en az bir tarafı açılarak konstrüksiyon ortaya çıkarıldı. Her durumda ağaçların sağlamlık derecesine bakılması ve ilaçlanması için duvarların açılması gerekiyor. Konstrüksiyon onarımı -kaba inşaat aşaması ahşap yapı restorasyonunda en ağır ilerleyen aşama. Çürük taşıyıcıların değiştirilmesi, başlık imalatları, konstrüksiyonun tekrar kurulması, mevcut korunan elemanların doğru düzleme getirilmesi, ilaçlama derken bu aşamada onarım tekrar yapımdan çok daha zorlu bir süreç oluşturyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Dış duvar konstrüksiyonundan bir örnek. Taşıyıcıların üzerindeki izler bağdadi çıtalarının izleri. Arka fonda gözüken ise dış cephe kaplamasının iç yüzü.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta duvar yüzleri açılmış. Çalışma yapılan duvarda sol parça özgün. Çapraz destekler ve ahşap yataylar binanın özgün konstrüksiyonu ile uyumlu. Sağdaki duvarın konstrüksiyonu ise daha niteliksiz. Çünkü burası aslında önceki bölümde bahsettiğim eskiden kapı boşluğu olan bir alana sonradan yapılmış bir konstrüksiyon; çapraz elemanlar yok, yatay elemanlar olması gerektiği gibi lento kotunda değil.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yerinden sökülmüş bir ana ve ara dikmenin temizlenmesi sırasında; Önce ahşaplardaki çiviler sökülüp temizleniyor. Dikmenin dibinde çürümüş bir alan var. Özgün ana dikmeler genelde iyi silinmemiştir. Tam boyutlandırılmaz ya da şekillendirilmezler. Bu yapının ana dikmeleri diğer birçoklarında rastladığımız gibi meşe. Ara dikmeler ise çam. Bu fotoğrafta ikisi de özgün olduğu halde meşe ana dikmenin tam boyutlandırılmamış, ara dikmeler ise tam boyutlandırılmış olduğu görülebiliyor. (Şekil olarak biçimsiz ya da dikdörtgen kesitli anlamında)

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yalıda özellikle dış duvarların sıvanarak boğulması hem kaplamanın hem de konstrüksiyonun büyük ölçüde kullanılamaz hale gelmesine neden olmuş. Taşıyıcılar açılınca, büyük ölçüde yenilenmeleri gerektiği ortaya çıktı. Bu nedenle yenilemeden önce taşıyıcı sistemin de rölövesi alındı ve yenileme projesi hazırlandı. Kotlar ve ölçüler belirlendi.

Bu fotoğraflarda aşama aşama sıva sökümü ve konstrüksiyona yapılan müdahale görülüyor:
    Balkon ile pencereler arasında ortaya çıkmış alan baca arkası. Tuğla baca söküldükten sonra altından yer yer kaplamasız alanlar çıktı.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Özgün cephe kaplaması… Önde görünen alan sıvanmamış, devamındaki siyah alan ise sıva altından çıkan kaplama. Büyük olasılıkla sıvamadan önce ahşap cephey epetrol bazlı bir yalıtım sürülmüş. Kaplamanın üzerinde sıva için çakılmış çıtalar var. Özgün ahşap cephe kaplaması ne yazık ki beklediğimizden daha az nitelikli çıktı. Biz geçme detayında daha çok profil olmasını, kaplamaların da daha yüksek olmalarının bekliyorduk.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

hozcank
    sayın phin,
    her zamanki gibi (rastladığım her yazınızı okuduğum gibi) bir solukta okdum. Ve inanın o kadar güzel hazırlanmış bir çalışma ki (sanki bir dilim çikolatalı pasta yemiş gibiyim) okurken ve aşamaları izlerken çok lezzet aldım.elinize sağlık...
    Evin kaplamaları soyulunca daha kolaylıkla anlaşılıyor niteliği, açıkçası ilk gördüğüm fotoğraflarda bir yalıya benzetememiştim. Böyle çalışmalar yapabilmek istiyorum ama sizin gibi ustalara yetişebilmek çok zor benim için...
    kolaylıklar diliyorum...kendinize iyi bakınız...
    En son phin tarafından düzenlendi : 03-04-2009 22:58

Alıntı Orijinal metin hozcank tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    sayın phin,
    her zamanki gibi (rastladığım her yazınızı okuduğum gibi) bir solukta okdum. Ve inanın o kadar güzel hazırlanmış bir çalışma ki (sanki bir dilim çikolatalı pasta yemiş gibiyim) okurken ve aşamaları izlerken çok lezzet aldım.elinize sağlık...
    Evin kaplamaları soyulunca daha kolaylıkla anlaşılıyor niteliği, açıkçası ilk gördüğüm fotoğraflarda bir yalıya benzetememiştim. Böyle çalışmalar yapabilmek istiyorum ama sizin gibi ustalara yetişebilmek çok zor benim için...
    kolaylıklar diliyorum...kendinize iyi bakınız...
    Merhaba, iltifatlarınız için teşekkür ederim. Devamını da ilgi ile takip etmenizi dilerim. Şimdi güncel çalışmaları yakaldığım için daha detaylı aktarabiliyorum.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Askılama

Daha önce yazdığım gibi en başta yapı askıya alındı. Askılamanın 2 nedeni var, birincisi binanın yıkılmasını önlemek: Konstrüksiyonun çoğunun bozularak yokolduğu alanlarda sıvaların ve bağdadinin sökülmesi hiç taşıyıcı kalmamasına neden oldu. Askılamanın diğer nedeni ise çalışma imkanı yaratmak. Söküm ancak o kattaki yük alındıktan sonra yapılabiliyor. Her katı söküm ve imalat başlamadan önce askıya aldık. Kaldırma işini kamyon krikosu ile yaptık.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Aşağıdaki şemada bu mantığı basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Kırmızı katta çalışmak için turuncu kattan itibaren yük başka taşıyıcılar aracılığı ile zemine aktarılır. Böylece kırmızı katta gerekiği şekilde söküm, onarım ve çalışma yapılabilir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •