13 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 12345678910111213 SonuncuSonuncu
181 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi'nde Ahşap Yalı Restorasyonu

Askılamada döşemeler ve duvarlar ayrı çalışıldı. Duvarların askılanması için dikmelerin her iki yanından kirişler mengenelerle (işkence) sıkıştırıldı. Genel askılama mantığı dikine taşıyıcı sistemin kat yastıklarının daha üst bir kotundan tutularak yüklerinin dışarı alınması ve bu yükün zemine aktarılması üzerine kurulu. Ahşap taşıyıcı sistemin kendi kurgusu, iskelet sistem olması nedeniyle askılamaya çok müsait.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar    
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bozulamalar

Konstrüksiyonda kullanılan ağaçlardaki tüm bozulmaların temizlenmesi gerekir. Çeşitli bozulma tipleri ve nedenleri var, bunları ağaç endüstri mühendisliği ya da Ahşap Birliği kaynaklarında detaylı olarak bulabilisiniz. Buraya bozulma olduğu için yerinden sökülmüş bir kirişi örnek olarak aldım.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Kirişin üzerinde bol miktarda kurt deliği görülüyor. Ağacın bünyesine yerleşmiş kurtları temizlemenin en iyi yolu daldırma emprenye tekniğidir. Ağacı emrenye tankına daldırdığımızda deliklerin içindeki kurtları dışarı çıkararak ya da içeride yokedilebiliyoruz.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Aynı alanın yakından görünüşü; ağaç bozularak iyice kumlaşmış. Böyle bir alanı kurtarmızın imkanı yok. Bu bozulmanın sonuna kadar gidip temizlememiz gerekir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu da ana dikmelerdeki bozulmaya bir örnek. Hem çürüme var hem de kurt delikleri. Ağacın kullanılabilmesi için tüm çürümeyi temizlememiz, temizledikten sonra da ilaçlamamız gerekiyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

sn.Seda hanım,ders niteliğindeki konunuzda başarılar dilerim.İzlemeye devam edeceğim.Mikro kazıklar konusunu okurken üçboyutlu olarak şekillendiremediğim..(Kimyasal enjekte edilerek temele suyun girmeme meselesi)ni biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz.şimdiden teşkkürler
    Güneşin gölgesi olmaz...

Alıntı Orijinal metin mobildekor tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    sn.Seda hanım,ders niteliğindeki konunuzda başarılar dilerim.İzlemeye devam edeceğim.Mikro kazıklar konusunu okurken üçboyutlu olarak şekillendiremediğim..(Kimyasal enjekte edilerek temele suyun girmeme meselesi)ni biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz.şimdiden teşkkürler
    Teşekkür ederim.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

İnşaat başlamadan önce zemin etüdü yapılarak sağlam zemin tespit edilmişti.

Zemin güçlendirme projesinin genel mantığı kazıklarla sağlam zemine ulaşmak ve tutunmak, yeraltında yaratılacak bir set ile deniz suyunun parsel sınırlarına girişini kesmek (bir nevi havuz gibi) ve boşalmış zemini doldurmak üzerine kuruluydu. Deniz suyunun giriş çıkışı kesilmediği sürece dolgu zemini tutulamıyor ve binanın altı sürekli boşalıyordu.

Zemin güçlendirme rıhtım boyunca mevcut kazıkların sağlamlaştırılması, desteklenmesi ile başlayacaktı. Ancak bu kazıklar işimize yaramadı. Rıhtımdan itibaren planlanan 5 sıra mikro kazık çakıldı ve bunların üzerine bağ kirişleri dökülerek eski ve yeni kazıklar bağlandı. İlk sıra mikrokazıkların (deniz tarafı) arasına kimyasal enjekte edilerek deniz suyu kesildi. Arkasına beton enjeksiyonu yapılarak boşalmış zemin dolduruldu.
    Daha sonra binanın içine/altına ve çevresine de mikro kazıklar çakıldı ve tüm kazıklar birbirine bağlandı.

Tabii mikrok-kazık derken bunların içine 32lik inşaat demiri yerleştirilip beton enjeksiyonu yapılarak bir tür betonarme kolon olarak kullanıldıklarını söylemeliyim.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konstrüksiyon Onarımı

Bir katın üstündeki yük alındıktan yani askılandıktan sonra imalata başlıyoruz. İmalat sırasını; önce söküm, daha sonra kat yastıklarının yerleştirilmesi, atölyede önceden başlıkları ile hazırlanmış ana dikmelerin yerleştirilmesi, sıra ile çaprazların, yatay bağlantıların ve ara dikmelerin kurulması şeklinde sıralayabilirim. Bu aşamaları tek tek gösteren fotoğraflar da ekleyeceğim. Konstrüksiyon kurulumunda ve onarımında demirciye yaptırdığımız geleneksel dövme çiviler, normal çivi, vida ve deniz tutkalı kullanılıyor. Ahşap elemenlar arasında çeşitli geçme detayları kullanılıyor. Duvarın ana taşıyıcıları tamamlanınca üzerine ahşap yastık yerleştiriliyor, araları ara taşıyıcılarla dolduruluyor ve bu şekilde yük tekrar duvarın üstüne oturtulabilir hale geliyor. Duvar konstrüksiyonu kurulumu sırasında, tavan kaplamaları yerinde korunurken tavan köşe profillerini sökmek zorunda kaldık. Bu şekilde aynı zamanda döşeme kirişlerini de yerinde koruduk. Yenilenmeyen döşemelerde kirişlerin arasına destek kirişleri ve ara kirişler ekliyoruz. Ara kirişler hem taşıyıcı sistemi desteklemek için gerekli hem de herkesin bildiği döşeme gıcırtısını engellemek için yapılıyor.
    Yalı konstrüksiyonunun restorasyonunda sağlam kalmış tüm elemanlar koruınmaya çalışıldı. Çürümüş elemanlar değiştirildi, düzlemden kaçmış ölçüler düzeltildi. Bunun sonucunda duvarların çoğu sökülerek restore edilirken, döşemelerin çoğu yerinde korundu. Betonarme muhdes (niteliksiz ek) katlar ise tüm konstrüksiyon tamamlandıktan sonra yıkılacak ve bu alanın ahşap konstrüksiyonu yeni olarak imal edilecek.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konstrüksiyona Genel Bakış

Ahşap taşıyıcı sistem yatay, dikey ve çapraz elemanlardan oluşur. Bunlar da ara ve ana elamanlar olarak iki grupturlar. Ana taşıyıcılar genelde kare kesitli, ara elamanlar ise bunların yarı kesitli boyutlarındadır.

Elemanlar arasında geçiş elemanları olabilir (başlıklar gibi) ayrıca elemanlar arasında çeşitli geçme detayları olabilir. Kullanılan elemanların ve detayların niteliği genelde yapının niteliği ile doğrudan orantılıdır. Büyük metrajlı, yüksek konak ve yalılarda daha çok detay bulunurken, sokak arasında bulunan sivil mimarlık örneklerinde hem detaylar hem de kesitler basitleşir. Ahşap konstrüksiyona başlangıç için S.H. Eldem’in Yapı kitabından faydalanabilirsiniz.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Duvarlar

Alttaki çizim yalının zemin kat deniz cephesi konstrüksiyon restorasyonu için hazırlandı. (hzr: M. Ahmet Çakır ) Çizimin altında aynı alanın planı da var. Kagir temel-duvarı üzerine yatırılmış ahşap yastığın üzerinde ahşap dikmeler yükselir. Açık mavi alanlar pencere boşluklarıdır. Önce ana dikmeler sonra yastıklar ve çaprazlar kurulur. Pencere boşlukları ayarlandıktan sonra ara dikmeler ve ara yataylarla duvar tamamlanır.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Ahşap Başlıklar

Taşıyıcı sistemde ahşap başlıklar, yükün ahşap yastıklardan dikmelere aktarılmasını sağlar. Üniversite dönemindeki statik derslerinden hatırladığım kadarı ile de şekilleri bu yük dağılımının şekli ile benzer.
    Yerinde - özgün - ahşap - başlık

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yerinden çıkarılmış özgün ahşap başlık ve ana dikmelerin her iki yüzü. Bu fotoğraflarda dikme ve başlıktaki geçme detayını görebilirsiniz. Ayrıca başlık ve dikmeyi birleştirmek için dövme çivi kullanılmış.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Dikme ve başlığın geçme detayına ait şematik çizim.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Nitelikli binaların genelinde her ana dikmenin üzerinde bir ahşap yastık bulunur.

Yukarıdaki çizim ve fotoğraflar normal bir dikmeye ait.

Duvar köşelerinde ise detay değişerek, başlık her iki yöne de hizmet edecek şekilde kullanılır. Aşağıdaki fotoğrafta binanın bir köşesinin detayı görülüyor. Yukarıdan başlayarak; döşeme kirişleri, ahşap yastık, başlık, dikme, ve ara elamanlar.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •