13 sayfanın 6. sayfası İlkİlk 12345678910111213 SonuncuSonuncu
181 sonuçtan 76 ila 90 arası gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi'nde Ahşap Yalı Restorasyonu

Buradaki ise yeni imal edilmiş bir köşe-yastık. Köşedeki kertilmiş alan dikmenin geçme boşluğu.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yenilenmiş duvarda konstrüksiyon köşe detayı.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Yeniden kurulmuş konstrüksiyon ve detayı. Bu detayda ara kayıt ile ana dikme arasındaki geçme detayı da görülüyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta bir duvarın yeniden kuruluşu sırasındaki çalışmayı gösteriyor. Önce ölçüler belirleniyor ve ana dikmeler yerleştiriliyor. Daha sonra ana dikmenin üzerine kat yastığı yerleştirilecek fotoğraf çekildiği sırada bunun ayarlamaları yapılıyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Döşemeler

Ahşap yapılarda döşemeler sık yerleştirilmiş ahşap kirişlerden oluşur. Bu kirişler ahşap yastıkların üzerine oturur. Kirişlerin altı ahşap tavan kaplaması ile üstü ise ahşap döşeme kaplaması ile tamamlanır. Genelde kaplama yönleri kiriş yönünün dikinedir.
    Ahşap kirişlerin yönü oda boyutlarına göre, kısa kenara paralel yerleşir. Ancak odada çıkma varsa kirişler çıkmaya doğru yönlenir, böylece kat yastığının üzerinden konsol çalışırlar. Kirişlerin arasında bağlantı kirişleri bulunur. Bunların şekli ve miktarı çok değişkendir. Bu fotoğrafta çıkmalı baş odanın döşemesi görülüyor. Kirişler denize doğru, çıkma yönünde uzanıyor. Soldaki odada çıkma olmadığı için kirişler bu odanın dik yönünde yerleştirilmiş.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Bu fotoğrafta aynı yastığa oturan iki ayrı odanın kirişleri görülüyor. (üstten bakış)

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Döşemeleri restore ederken olabildiğince yerinde koruduk. Bu şekilde tavanları da korumuş olduk. Bu fotoğrafta yerinde tutulan ama yeni kirişlerle desteklenmiş ve tesviye edilmiş bir döşeme görülüyor. Bu çalışmanın asıl amacı özgün döşemeyi sökmeden, yastığa oturan kafalarının bir bölümü çürümüş kirişleri desteklemek. Eski ve yeni elemalar renklerinden ayıredilebilir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Poyraz duvarı olarak tanımladığım kuzeybatı duvarına bakan döşeme kirişlerini tamamen yenilememiz gerekti. Bu duvara oturan döşeme kirişleri yerinde korunamayacak kadar bozulmuştu. Hatta döşemeleri açınca, bu nedenle bir dönem bu kirişlere ek kirişler çakılmış olduğunu gördük. (Bir tanesini örnek olarak kırmızı ile işaretledim.) Bu fotoğrafta kuzeybatı cephesi solda, yani kiriş başları bu cephedeki konstrüksiyona oturuyor.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konstrüksiyonda kullanılan dövme çiviler

Özgün dövme çivilerin fotoğrafları:

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

burakistanbul34
    Bu belgeler çok işe yarayıcı paylaşım için teşekkurler ! detaylar zor iştir.
    En son phin tarafından düzenlendi : 11-05-2009 09:36

İstinat Duvarı

Konstrüksiyon onarımı yapılırken yapı çevresindeki çalışmalar da devam ediyor.
    Yol kotunun altında kalan ve binayı çevreleyen istinat ve bahçe duvarlarının durumunu görmek, gerekli sağlamlaştırmaları yapmak için sıvaları temizlendi. Sıvaların ve duvarların çoğu binaya betonarme ekin yapıldığı döneme ait görünüyor, malzeme olarak çimento kullanılmış. Niteliksiz duvarlar sağlamlaştırılıp tekrar sıvanırken, diğerlerinden farklı konumlanmış bir duvar bize sürpriz yaptı. İş başlangıcında, zemin güçlendirme çalışması sırasında statik olarak gerekli görüldüğü için set kotunun altına inerek iksa çalışması yapılmış duvara önce iskele kuruldu.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Duvarın sıvaları söküldükçe altından kemerler, nişler, taş ve tuğla almaşık örgüye sahip bir duvar çıkmaya başladı.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

İksa seviyesine kadar tüm duvardaki sıva temizlendi,

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Temizlenmiş Tarihi Duvar

Henüz sağlamlaştırma ve onarım yapılmamış ancak sadece sıvası temizlenmiş duvarın son durumu. Üst parça daha niteliksiz olmakla beraber bu noktada bir de yola terk etmemiz gereken alan var. Bu duruma çözüm olarak hem duvarı destekleyecek, hem yol kotunda gerekli düzenlemeyi yapacak hem de tarihi duvarı koruyacak bir çözüm bulduk. Önümüzdeki günlerde imalat yapıldıktan sonra son durumunu da sizlerle paylaşacağım.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Alçı Tavanda Kalıp Alınması

Yalının tek ahşap olmayan (özgün) tavanı birinci katında bulunan baş odanın tavanıdır. Bağdadi çıtaları üzerine bağdadi sıvalı bu tavan alçı bezemelidir.
    Tavan planından bir bölüm;

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •