Merhabalar,

Benim sorum biraz ilginç olacak. 2007 yılında Bilkent Elektrik ve Elektronik bölümünden mezun oldum çeşitli sebeplerden dolayı mesleği yapmak istemediğimden aynı sene ÖSS'ye tekrar girerek Bilkent İç mimarlığı kazandım ve hala iç mimarlıkta okuyorum. Mesleği seviyorum ve ilerisi için akademisyen olmayı düşünüyorum. Mühendislik ve yazılım bilgim olduğundan dolayı kendime mimari tasarımda bilişim konusunu seçtim ve bu konuda ilerlemek istiyorum.
Aslında iç mimarlığı bitirip çift diplomalı bir şekilde yükseklisans ve sonrasına devam etmek istiyorum ama henüz daha 2. sınıf bitti daha önümde en azından 2 sene ve askerlik zamanı var. (2. lisansım olduğu için askerliği ertelemiyorum)Ayrıca buna ek olarak yaşımda geçiyor ve geçim derdim ortaya çıkmaya başladı. (Bilkentte burslu okuyorum bu arada) Bu yüzden danışmanlarıma danışarak yükseklisansa başvurmaya karar verdim ve elektrik elektronik diplomamı kullanarak Bilkent İç mimarlık ve itü mimari tasarımda bilişim programlarına başvurdum ve her ikisinden de kabul aldım. Yanlız danışmanıma ve hocalarıma sorduğumda bana yükseklisansın benim için daha avantajlı olduğunu bu durumda yükseklisansı tercih etmemin daha mantıklı olduğunu söylemişlerdi ve beni de ikna etmişlerdi.
Bütün bu fikrim itü'de mülakata girince değişti çünkü mülakat jürisi benimle çok ilgilendi ve durumumun çok avantajlı olduğunu iç mimarlığı da bitirirsem elimin çok kuvvetli olacağını ve bu alanda kendimi iyi bir şekilde yetiştirebileceğimi söylediler. Kısaca iç mimarlığı bitir dediler ve bunda ısrarcı oldular. Tabii durum böyle olunca kafam allak bullak oldu.
Soru kısmına gelince sizce ne yapmalıyım? Henüz tasarım olgumun tam olarak oturduğunu söyleyemeyeceği hala projelere bir mühendis gözüyle bakıyorum ama tabi gün geçtikçe bu yaklaşımım değişiyor. Yani tasarımda kendimi geliştirmem gerek. Bu gelişimi kendim sağlayabilir miyim yoksa iç mimarlıkta kalıp tasarım studyolarını alıp sonrasında böyle bir şeyler yapmam daha mı mantıklı? Ayrıca ekstradan bir iç mimarlık diploması bana neler verebilir ya da harcayacağım en az 2,5 senelik zaman benim için iç mimarlık diplomasından daha değerli midir sizce? Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum, hala bir karar verebilmiş değilim çünkü. İşin kötüsü itünün kayıtları bu perşembe günü.