3 sayfanın 1. sayfası 123 SonuncuSonuncu
40 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Tuğla duvar nasıl örülür ?

Tuğla duvar nasıl örülür ?

Ustalar tuğlayı iki farklı şekilde kullanıyorlar, kimisi tuğla delikleri yatay olacak şekilde duvar örüyor kimisi daha sağlam olduğunu idda ederek delikler dik gelecek şekilde örüyor. Doğru olan hangisidir ve neden ?

Yatay olanda içeri soğuk girer dikeyde girmez. Yani ısı yalıtımının incecik sıvaya bırakacaksanız o ayrı.

Not: Ben yatay olarak ören görmedim hiç.

Dikey örülür elbette.

know-how
    Bana da dikey örülmesi mantıklı geliyor.

Ama ben Beyoğlu'nda ve Beşiktaş'ta bazı yatay örülmüş eski duvarlar görmüştüm ve merak etmiştim, acaba ne gibi bir faydası olabilir diye.

Yatay dikey kavramını daha detaylı yazayım karışıklık olmasın.Delikli tuğlanın delikleri yukarı gelecek şekilde ve yana gelecek şekilde örülmesinden bahsediyorum. Ayasofya diğeri soğuk olur demiş ama soğuğu etkileyeceğini sanmıyorum. Ankarada şantiye stajı yaptığım sıralarda çok ciddi bir şantiyede , 10-15 yıllık mimarların kontrolünde tuğlaların yatay kullanıldığına şahit oldum. Hatta ilk gördüğüm ciddi iş o olduğu için doğru olanı o kabul etmiştim fakat dün dikey uygulamasına şahit olunca merak ettim.

Merhaba
    Dediğiniz şekilde olduğu zaman yalıtıma etki edecek bir durum yoktur. Ayasofya yatay dikey derken yanlış anladığı için öyle dedi herhalde. Çünkü bahsettiğiniz 2 türde de delikler iç kısımda kalıyor.Çok örnek gördüm fakat hiç merak etmemiştim. Güzel bir soru sormuşun.
    Yatay örülen duvar bana göre daha sağlam olur.

Yapmayın!

Yatay tuğla örülür mü hiç? (Genelleme yaparak söylüyorum, elbet noktasal pratik çözümler olabilir.) Hem tuğlanın kendi mukavemeti açısından hem de boşluklara girecek harcın daha iyi kavraması açısından dikey olmalı. Yatay uygulama görmüş olabilirsiniz. Eğer gördüklerimize bakacak olsak kapı pencere lentolarını da kalıplık ahşaplardan uydurmaca bir şekilde yapabiliriz örneğin.

sclerosis
    ben de ilk defa duyuyorum, şimdiye kadar yatay kullanıma rastlamadım

İki türlüsüne de rasladım fakat birinden biri daha doğru olmalı, tuğla mukavemeti ve aralara harç girmesi için dik kullanım daha mantıklı gibi.

Pekiyi biz yanlış anladık. (Ancak yanlış anlattığınızı da belirteyim kızmayın;)

Delikler yukarı bakıyor her iki çözümde de.
    Yani Tuğlanın boyutları 29x19x13.5 ise

19 cm kalınlığında 1m² duvarda 23 adet, 29 cm kalınlığında 1m² duvarda 34 adet kullanılır.

Aşağıda resmini de koydum. eğer kalın duvar istiyorsanız yığma yapı olacaksa mesela dışarı bakan kısmı 19 cm olur o zaman kalınlık 29 cm olacaktır. Eğer ince duvar istiyorsanız 29 cm dışarı bakar ve 19
    cm kalınlığında duvarınız olur.

Bunun da soruu olmaz. Duvar kalınlığına göre döşenir gider. Duvar inceyse kalınsa değişecektir.

Projeye bakılır yani.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Yanlış anlatım için kusura bakmayın. Kullanılan tuğlalar 19x19x13.5 ve 19x19x8.5 olunca sn ayasofya sizin dediğniz durum olmuyor . Ama anladığım kadarı ile o kadar da can alıcı bir mesele değil fakat dik kullanılması makbul. Cevaplar için teşekür ederim.

martin hayda gel
    Ben hala anlamadım, harç kanallarının yere dik ya da yere paralel olmasından mı bahsediliyor? Eğer öyleyse elbet yere dik olmalı. Ayasofya'nın bahsettiği, kanallar yere dik iken tuğlayı çevirmekten ibaret zaten anladığım kadarıyla, o yüzden bunun sorusu sorulmaz diyor, kalınlık tercihi. Benim anladığım serverbedi tuğlanın harç kanallarının yere dik ya da paralel olmasından bahsediyor halen. Yani ayasofyanın yukarıda gönderdiği tuğlanın konumlanışı gibi duvarı örmek? Yanlış mı anlıyorum, bilmiyorum...

Bu resim açıklar sanırım.Name:  1.jpg
Views: 7499
Size:  59,0 KB

Öncelikle Ömer Yılmaz'ın dediği ve diğerlerinin katıldığı gibi tuğla duvar harç kanalları yere dik olarak "örülmez"!!!
    Nedenine gelince ise tuğla duvar örülürken harç önce yere, eğer bir sıra tuğla örüldüyse ise tuğla sırasının sırtına dökülür. Eğer ki harç kanalları dik olursa dökülen harcın çoğu ziyan olur demektir, mukavemeti düşürürsünüz yada daha fazla harç kullanmak zorunda kalırsınız. Harç kanalları "sıra" halinde tuğla örülürken tuğlanın yanına yada yanağına sürülür ve birleşme sağlanır. Eğer ki sizlerin dediği gibi dik döşenmiş olsaydı zaten harç iki tuğlanın arasında homojen değil tabana yayılarak dururdu.
    Ve ayrıca harç kanalları delikli tuğlaların mukavemetini arttırmak için değil bina yükünü ve ayrıca taşımayı hafifletmek, bir de yalıtımı arttırmak için kullanılmaktadır. Eğer ki "dik döşenmeli yoksa mukavemeti düşer" gibi düşünürseniz gazbeton gibi uygulamaların sıhhatsiz olduğu gibi yanlış bir kanıya varırsınız.
    Bunun dışında delikli tuğla sadece diş kırılıp daraltma işlemi uygulandığında, köşelerde kısaca, dik uygulanır.

Name:  1 .jpg
Views: 11167
Size:  85,4 KB Yanlış anlamadıysam Ömer Yılmaz dikey örülmesi gerektiğini söylemiş. Deliklerin içine harç kaçma meselesini ustalar birazdaha koyu harç yaparak çözmüşler o konuda fazla sıkıntı yok. Adana ve Kayseri bölgesinde dikine kullanım oldukça fazla.(1 numaralı şekil)
    En son serverbedi tarafından düzenlendi : 11-08-2009 16:18

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)