8 sonuçtan 1 ila 8 arası gösteriliyor.

Konu: Ankara Etlik Sağlık Kampüsü-OWP/P ve NKY Mimarlık

Ankara Etlik Sağlık Kampüsü-OWP/P ve NKY Mimarlık

Sağlık Bakanlığı'nın 2006'da ortaya attığı Sağlık Kent projesi kapsamında İstanbul'da Bakırköy, Ankara'da Etlik, İzmir'de Yenişehir ve Karşıyaka'da sağlık kampüsleri kurulacak. (Radikal-çevrimiçi / Türkiye / 'Sağlık kent'te geri sayım)

Ankara Etlik'te yapılacak projenin tasarımı Chicago ve Phoenix'te ofisleri bulunan OWP/P ile Türkiye'den NKY Mimarlık'a ait.

600.000 metrekare inşaat alanına sahip kampüste, 120 ameliyathane, 2.600 yatak bulunacak. Genel hastane ile birlikte kardiyovasküler, ortopedi-beyin ve sinir cerrahisi, çocuk, kadın hastalıkları ve kanser hastaneleri de yer alacak.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar    

bu yarışma mı?
    değilse çok sinirlenicem.

ustakeriman
    Savural sinirlneceksinde ne olacak acaba? İllaki yarışma projeleri yayınlanacak burada diye bir şey mi var? Pardon moderatör sensen söyle de bilelim!!!

Alıntı Orijinal metin ustakeriman tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Savural sinirlneceksinde ne olacak acaba? İllaki yarışma projeleri yayınlanacak burada diye bir şey mi var? Pardon moderatör sensen söyle de bilelim!!!
    Yarışmayla yapılsın demek istiyor. Yoksa elbette öyle bir kuralımız yok.

Moderatör değil bildiğim kadarıyla

Ancak moderatör olsa da herhangi bir şey değişmezdi. Lakin sinirlenmek için moderatör olmaya gerek yok. Sinirli moderatörlerin yapacağı bir şey de yok

dayyar
    peşkeşe kurban gitmiş güzel projeler...

usta keriman aslında cevaplar verilmiş ama ben gene de yazdıklarınızın muhatabı olarak niyetimi açıklayayım.

Bir kamu yapısı aşağıdaki yöntemlerden biri ile elde edilmeliydi,
    1-ulusal veya uluslararası bir yarışma ile
    2-sen bu işi daha önce yapmışın hem de iyi yapmışın diye 10 kişi çağırıp gene yarışma ile,
    3-tamamen kamu ihale kurumu mevzuatına uygun bir ihale ile, (pek uygun bulmasam da)

Şunu diyebilirsiniz usta keriman; kamu özel ortaklığı uygulamasından dolayı bu işin sahibi artık devlet değildir o yüzden özel kuruluş istediğine yaptırır ?sanane?. Ama bence öyle değil. Sonuçta ortaya çıkacak bir devlet hastanesi ve 49 yıl sonra devlete geçecek olsa da bir kamu yapısı. Kamu ile özel kuruluş arasındaki protokolde bu projelerin elde edilme yöntemi yukarıdaki 3 maddeden birine bağlanabilirdi.

bu işin elde edilme yöntemi bu 3 yöntemden biri olmadığını varsayarak(hala yarışma olduğuna dair umut beslemek istiyorum) profilindeki konumu bu işi yapan firma ile aynı il olan siz belki biliyorsunuzdur bu projenin elde edilme sürecini.

bide şu garip ötv kdv indirip piyasayı hareketlendirmeye çalışan, dış sermayeyi ne olursa olsun memlekete çekmeye çalışan devlet sadece mimari proje bedeli yaklaşık 6.000.000$ olan bu projenin, amerika?dan bir ekibe yönlenmesinde sessiz kalıyor. Radikalde bahsi geçen sağlık kampuslarının hepsi yarışmaya açılsa mimarlık bölümlerinin puanı yükselir.

Birde usta neriman eğer tartışma devam edecekse sanal agresifliğe gerek yok, tartışacaksak sakin lütfen.

Emre Şavural
    mimar,ODTÜ
    www.onbir41.com

Alıntı Orijinal metin ustakeriman tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ben de sayın Ömer Yılmaz'ın anladığı gibi 'bunun gibi projelerde yarışma açılsın' ümidini seziyorum savural'ın ilk tepkisinde.
    Fakat sizin bu gergin cevabınızı anlayamadım.
    Peki...
    Çok samimi olarak soruyorum; sizce bu tarz projeler nasıl elde edilmelidir?

ustakeriman
    Öncelikle şunu söylemeliyim olayın bu noktaya gelmesine üzüldüm açıkçası. Çünkü ben orada ki sitemin 'neden yarışma projeleri dışında birşey yayınlanıyor burada?' şeklinde bir sitem olduğunu düşünmüştüm o yüzden cevap yazdım ki ömer yılmaz arkadaşımda anlamış yaklaşımımı ve açıklama yapmış. Böyle bir yanlış anlamadan dolayı işi bu noktaya getirdiğim için üzgünüm.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)