3 sonuçtan 1 ila 3 arası gösteriliyor.

Konu: Yarışma Sonuçlarının Belirlenmesi - Rotterdam Örneği

Yarışma Sonuçlarının Belirlenmesi - Rotterdam Örneği

Rotterdam Belediye Binası'na ek bina yapılması için davetli bir yarışma açılmış. Yarışma sonucunda finale kalan 5 ekip belirlenmiş: Claus en Kaan Architecten, Mecanoo Architecten, Meyer en van Schooten Architecten, OMA ve SeARCH.

Finale kalan projeler 1-13 Eylül tarihleri arasında NAi'de, 14-20 Eylül tarihleri arasında da Rotterdam City Center'da sergilenecek. Serginin açılmasının önemli bir amacı var: Seçilecek projeyi sadece jüriye bırakmadan kentte yaşayan halkın da görüşlerine başvurmak. Nihai sonuç Ekim ayında açıklanacak.

Halk, oylarını sergi yapılan mekanlarda ve yarışmanın internet sitesinden (De 5 Ontwerpen - Stadskantoor Rotterdam) kullanabiliyorlar.

Sonuç ne olur bilinmez? Umarım demokrasi kazanır. Türkiye'de böylesine bir süreç işler miydi merak ediyorum.

Finale kalan projeler sırayla:

Claus en Kaan Architecten

Mecanoo Architecten (Kossman.deJong ve Wubbo Ockels ortaklığıyla)

Meyer and van Schooten Architecten (architects Fritz ortaklığıyla)

OMA (abt ortaklığıyla)

SeARCH (Christian Müller Architects ortaklığıyla)
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar      

Bilemiyorum bana çok "şukela" bir yol gibi gelmedi doğrusu. Mimarlık eğitimi almış hacalar bile kaliteli render ve uğraşılmış maket görünce etkileniyorken halktan fazlasını beklemek enayilik olur kanısındayım. Sonuçta çıkacak ürün bir koltuk, bir masa, ayakkabı değil ki hergün eline alsın, otursun, kullansın. Çıkacak ürün mimari bir projeyse, fonksiyonel çözümlerinden estetik çizgisine kıstasları yaratacak, tartacak olanın da mimarlar olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten jürilerde danışman üyeler de bulunmakta, bunların asli görevi jüriyi oluşacak alan konusunda gerektiğinde bilgilendirmektir, zira asli jüri danışman jüri kadar alana hakim olamayabilir.

Aslında benzer durum bence anayasa referandumlarında da oluşuyor. Tamam belki anayasayı halk kullanacak ama ne anlarız genel kalıbı dışında kanun yapmaktan. Anayasa referandumları hukuk fakültelerinde, 2. sınıftan büyük öğrencilere yapılsın. Benzer örneği de buraya aksettireceğim, halk oyuna sunulacağına jüri bizzat mimarlık öğrencileri olsun derim ben...

________________________________________________________________________________

Not: Şukela diye bir kelime olmadığının farkındayım; çukolata, şokella gibi lezziz bir yol gibisinden o anlık yarattığımı ve bu hussusta affınıza sığındımığı eklemek isterim...

. . . serhat
    sarğın

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •