5 sonuçtan 1 ila 5 arası gösteriliyor.

Konu: Günümüz çağının modern ahşap evleri

 1. #1
  tepky

  Günümüz çağının modern ahşap evleri

  Konut tasarımında günlük yaşamın yoğunluğundan kaçış sonucunda yeniden canlanmaya başlayan ahşap ev trendi tüm Avrupa'dan ve Amerika'dan sonra Türkiye'de de hızla yayılmaya başladı nedir Türkiye'de bu iş layıkıyla tam olarak gerçekleştirilemese yeni girişimler gelecek vadetmekte.Çoğunluğu teknolojik yetersizlikten ve ağacı bu derece mükemmel işleyememesinden kaynaklanan eksiklikler yüzünden proje ve üretimi genelde Almanya'da yapılıp ithal edilerek montajı yerinde yapılsa da bazı girişimciler bu makinaları alıp Türkiye'ye bu sektörü kazandırmaya çalışıyorlar.
  Sorun şu ki ahşap ev sektörü doğasına rağmen yurdum insanınca tam olarak anlaşılamıyor.Ahşap ev dendiğinde insanlar ucuz, dayanıksız, korumasız evler hayal ediyorlar ama ahşap ev aslında insanı en çok koruyan ve insana en uygun yaşam biçimidir.
  Ahşap evlerin özellikleri kısaca şöyledir;

  "*Yangına dayanıklılık: Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir; oysa ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Çabuk tutuşan sentetik malzemelere göre daha uzun süre yapısal olarak ayakta kalır.

  *Depreme dayanıklılık: Ahşap diğer bütün malzemelere (betonarme, çelik v.b) daha hafiftir. Hafif olmasına rağmen ahşap çekmeye ve basınca dayanıklı iken betonarme dayanıksızdır. Deprem sonucunda betonarme yapılar büyük blok kütleler halinde yıkılıp altında kalanları ezerken ahşap yapılar; ancak bağlantı noktalarından ayrılacaklar ve tek bir yönde yana yatacaklardır bu yüzden altında kalan alan bir boşluk oluşturacak ve içinde bir yaşam alanı ihtiva edecektir ve üstelik hafif bir malzeme olduğundan ezici veya öldürücü bir tehdit oluşturmayacaktır.

  *Doğal ve ergonomik olması: Ahşap doğanın içinden gelen nefes alan bir yapıdır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi; insanın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ahşap karbondioksit ve nemi depolar böylece daha temiz ve dengeli bir atmosfer sağlar. Ayrıca ahşap insan sağlığına zarar veren elektromanyetik dalgaların bazılarını engelleyerek de insan sağlığına katkıda bulunur.Hoş kokusu,rahat dokunuşu,doğal rengiyle insan vücudu ve psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır.Bununla birlikte plastik malzemeler suni oldukları için bakterilerin bu tip malzemelerde ahşap malzemelere göre çok daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

  *Yalıtım özelliği: Sesi emme kabiliyeti, yüksek ısısı, elektriği iletme seviyesinin düşük olması ve elektrostatik yük aldırma özelliği ve uygun yalıtım malzemeleriyle, yüksek kalitede yalıtım sağlar.

  *Ekonomik olması: Bir tavan altındaki ahşabın bakıma ihtiyacı yoktur. Ahşap yapı ve yapı malzemeleri diğer sentetik malzemelerle yapılmış olanlara göre daha düşük maliyetlidir.

  *Taşınabilir olması ve pratik kurulum: Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojisi gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir."(*)
  (*)Bu bilgiler www.ahsapevler.gen.tr 'den alıntıdır.

  Günümüz modern çağında yapılmış ahşap ev örneklerine :
  www.ahsapevler.gen.tr
  http://en.wikipedia.org/wiki/Log_home
  http://images.google.com.tr/images?hl=tr&rlz=1T4ADBF_enTR290TR291&q=log%20home s&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
  web adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
  En son tepky tarafından düzenlendi : 10-09-2009 15:04 Nedeni: örnekleme yapmak istediğim fotoğrafı unutmam nedeniyle metni tekrar düzenledim

 2. #2
  Ahşap, bir yapı malzemesi ve günümüzde betonermeye ülkemizde tercih edilmemesine rağmen yurtdışında gayet başarılı örnekler vardır. Özellikle lamine ahşap teknolojisi ile üretilmiş konstrüksiyonlar gayet başarılı formlarda, geniş aralık ve açıklıklarda sıva ve kaplama malzemesi kullanılmasına gerek kalmadan estetik şekillerde kullanılabilmektedir.

  Burada ise ahşap ev diye bahsi geçenler öncelikle kütük yada tomruk ev, kapsamına giriyor. Ayrıca, en azından verdiğiniz örnekler modern kategorisine girememekte, sadece günümüzde "modern yöntemlerle" inşa edilmiş örnekler görebiliyoruz.
  [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/CIZGE/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-2.png[/IMG]


  . . . serhat
  sarğın

 3. #3
  tepky
  Haklısınız örneklediğim ahşap evler tarz olarak değil teknoloji olarak modern yöntemlerle üretilmiştir.Ama aslında benim burada vurgulamak istediğim en önemli nokta bizim bu sektörde ne kadar geri olduğumuzdur.Öyleki bu tarz kütük ve tomruk ev diye tabir ettiğimiz evler Avrupa'da yıllardır uygulanagelmiş olmasına ve bu yüzden eski olmasına rağmen Türkiye'de bırakın büyük açıklıkları geçmeyi tomruk ve kütük evler yeni yeni kabul görmekte ve ahşabın malzeme olarak özellikleri çoğu uzman tarafından bile gerçek anlamda bilinmemektedir.
  Sizin örneklediğiniz yapılar da aslında aynı teknoloji ile üretilmiş fakat modern çizgilere sahip yapılardır.
  Her iki türün de Türkiye'de layıkıyla ve yaygın olarak kullanılmasını ve Ahşabın da artık ileri teknoloji inşaat malzemesi olarak görülmesini temenni ediyorum.

 4. #4
  Ahşap şu haliyle restarasyon ve rekonstrüksiyon projeleri saymazsak kullanılmamakta. Verilecek örnekler hele mimari değerlere sahip olanlar gerçektekten düşük. Sanırsınız ki betonu, betonermeyi biz bulmuşuz. Ahşap aslında gayet ucuz ve şekillenebilir bir materyal ama yaygın olmaması işçiliğini, işlenmesini maliyetli duruma getiriyor. Hatta sadece işçilik de değil teknik eleman anlamında bile sıkıntı var diyebiliriz. Bakıyoruz örneklere gayet başarılı ama statik çözümü için buradakinin ik misli taşıyıcı sunuluyor size. Ne oluyor mimari olarak sıkıntıya düşüyorsunuz alan çözümünde, maliyet artıyor daha temin ve ulaştırmayı eklemeden. Örnekler artıkça piyasası da düzenlenecek ama ilk başta birilerinin elini fazladan alta koyması gerekecek ne yazık ki.

  Alakasız gibi duracak ama bir başka benzer yapı malzemesi de kerpiç; tu kaka dediğimiz kerpiç ile özellikle Avustralya ve Yeni Zelenda'da o kadar güzel modern örnekler var ki... Vaktiyle tüm yapılar, kerpiç ve ahşaptan yapılırken, aynı malzemeleri teker teker yeniden keşfetmemiz gerekiyor ne yazık ki...

  . . . serhat
  sarğın

 5. #5
  tepky
  Gerçekten Türkiye'de ahşabı malzeme olarak kullanmak çok zor öncelikle ahsabı istediğiniz şekilde işleyecek adam bulucaksın hadi onu buldun diyelim, projesini kim çizecek ahşabı tanıyan özelliklerini bilen hesabını kitabını yapabilecek birilerini bulman gerekecek hadi o da halloldu, bu projeyi Türkiye'de kime hangi makinayla yaptıracaksın hala çoğu ahsap ustası el yordamıyla çalışmakta, hadi Türkiye'de yaptırdın iyi kötü yada Almanya'dan falan ithal ettin, neyle birleştireceksin hani bunun bağlantı elemanları, taşıyıcıları, yapıştırıcıları,izolasyonu v.s o da bitti profesyonel olarak bunu hayata geçirecek usta bulabilecekmisin?..Ahşabı Türkiye'de bilmek yetmiyor,kullanmak için gerçekten sabır gerek.Ama ahşap yapıları görüp, hayran kalmamak mümkün değil.
  Bence çok önemli bir noktaya daha parmak bastınız bu anlamda ne kadar geri gittiğimizi görmek çok acı çünkü Osmanlı ve öncesi Türkiye'de bile ahşap ile kerpicin kullanıldığı karkas evlere yoğun olarak rastlanmakta.Biraz araştırıp tekrar bi oturup düşünmek lazım neden bu kadar betona,betonarmeye düşkünüz diye, acaba çok iyi olduğu için mi, yoksa biz mi kolaya kaçıyoruz?

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

 • Yeni mesaj gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap veremezsiniz
 • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •