4 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 1234
53 sonuçtan 46 ila 53 arası gösteriliyor.

Konu: İshakpaşa Sarayı Restorasyonu

bektasbaran
    uzerinde daha cok dusunulmesi gerekirdi... cok daha iyi cozumler uretilebilirdi diye dusunuyorum...

CreeN
    Alıntı Orijinal metin RedRapsody tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "İhale sisteminin yanlışlığından hep.
    Teknik açıdan yeterli olana değil, en ucuz yapana veriyorlardı. Oysa yurtdışında tarihi eserlerde ucuzluk değil, teknik yeterlilik esastır. Vahim bir onarım hatası yaptılar. Bir çok yerde taşları söküp yenileme yaptılar. Oysa gerek yoktu, malzeme orada duruyordu, sağlamlaştırmaları gerekirdi. Üstelik kullandıkları taş da uygun değil. Çimento kullanılmamalıydı. Şikayette bulunduk. Yapılanlar yanlıştır diye rapor yazdık. Soruşturma oldu, ama hiçbir şey çıkmadı"

Açıklama ne kadar tatmin edici bu tartışılabilir. Beni tatmin etmeyen kısmı örtünün şekli ve yapı kimliğini derinden etkilemesinin uygulama hatalarıyla bağlantısının olmaması. Detay hataları, beton kullanımı konusunda ikna oldum.

Peki kontrolör ve şantiye şefi olan Ahmet ŞELBEŞOĞLU ve Erdal CİVELEK'i neden yok sayıyorsunuz? Kardeşim bu uygulamaya nasıl onay verdin diye sormuyoruz? Çünkü biliyoruz ki belki de şantiyeye hiç gelmemişlerdir!

yazdığınız yorumu okudum oldukca sizin için üzüldüm öncelikle yaptıgınız hiç bir çalışmaya uymayan bir yorumda bulunmussunuz şimdi size sorma ihtiyacı duyuyorum siz ne kadar süre buranın restorasyonunda oradaydınız da acaba başka insanlar için boyle talihsizce acıklamlarda bulunuyorsunuz??? ayrıca sizin % 1 oranda bilgi sahibi olduğunuzu düşündüğüm ihale sistemi ile de talihsiz yorumlar yazabilmişsiniz. size önerim yazılarınız yayımlamadan önce bir kez daha okuyup o sekli ile yayımlamanız ve lütfen ishakpaşa sarayı ile bilgi edinmek istiyorsanız asıl o kişilere danışmanızı öneririm çünkü asıl işi bilen onlar siz değilsiniz...

melikebiz
    Sizin yorumunuzu da ben okudum. Şantiyede belliki zaman geçirmişsiniz belliki projenin gerektirdiklerini bizden daha iyi biliyorsunuz.. Ama gerekçe ne olursa olsun sonuca bir bakmanızı öneririm. Asıl kişilere siz yakınsanız rica edelim ozaman bizim yerimizede sorun bir zahmet bu çirkinliğin açıklamasını!
    En son phin tarafından düzenlendi : 01-11-2010 14:41

elifsimu
    Bu firma ve tüm çalışanları meslekten men edilse az bir ceza olur...
    En son phin tarafından düzenlendi : 01-11-2010 14:41

Hiç dokunulmasaydı en azından birbaşkası tarafından restore edilme şansı daha olurdu. İçler acısı

Gerçekten doğru dediniz. Üzerine konan üst örtü fazla modern kaçmış. Gerek üst örtü malzeme kaplaması, gerek geometrisi eski mimariden uzakta olduğundan 'çöp torbası' etkisi vermiş Yazık... Oraya sağlam bir restorasyon mimari alıp, onun kontrolünde projelendirseler iyi olurdu.

İshakpaşa Sarayı Restorasyonu

Son üç mesaj için: bu projenin mimarının restorasyon dünyasındaki konumunu, kim olduğunu, başka neler yaptığını biliyor musunuz?

Bir yapının ortaya çıkış sürecinde, hangi aşamalarda kimlerin hangi kararlarının uygulamayı yönlendirdiğini bilmeden, tasarımcıyı idam etmeye kalkışmak, adil bir tutum olmasa gerek.

Keşke, denizcilikteki gibi, bir seyir defteri tutulabilse ve bu meslek topluluğuna açık olsa, ne olup bittiği izlenebilse; bu defter, sadece izlemeye değil yazmaya da açık tutulsa ve tüm tarafların gözüyle olayı görebilsek.

İnternet ortamı, böyle bir şey için gerekli teknik olanağı sunuyor ama, bunu birilerinin örgütlemesi ve meslek topluluğunun da bunun yararına inanması gerek.

Şunu da itiraf edeyim ki, bu düşünceyi hayata geçirmeye kalkıştığımızda, böyle bir seyir defterinde, gerçeklerin yanı sıra, gerçek dışı olan bir yığın yazıya da rastlanabilecek; böyle bir yığının içinden gerçeği açıklamak o kadar da kolay olmayacak. Bilindiği üzere denizcilikte seyir defterini sadece kaptan tutar; bu bir tür kara kutudur ama gerçekleri mi yansıtır? İşte bu konu kaptanın vicdanına kalmıştır.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •