4 sayfanın 1. sayfası 1234 SonuncuSonuncu
53 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: İshakpaşa Sarayı Restorasyonu

İshakpaşa Sarayı Restorasyonu

İshakpaşa Sarayı, restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açıldı. Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, yaklaşık 2 yıldır restorasyon çalışmasının yürütüldüğü tarihi sarayda son aşamaya geldiklerini söyledi.

Muhsin Bulut, 2 yıllık çalışma sonucunda İshakpaşa Sarayı'nın bazı duvarların güçlendirildiğini, sarayın kar ve yağmur sularından korunması amacıyla çatısının yapıldığını belirtti.
    Şimdi bu koruma amaçlı bir restorasyon ise, keşke korunmasaymış.
    İnsanın yağmurdan korunması için yağmurluk yerine çöp poşeti giymesi gibi bir şey olmuş bu.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

3.boyut
    Bir Atasözü vardı "altı meyhane üstü şişhane"...

biraz daha detaylı bakarsak... Geçmiş olsun, artık İshakpaşa gibi bir değerimiz de yok.

yazıyorum , yazıyorum; çok ağır oluyor siliyorum...

pöh...
    En son iNsoMniA tarafından düzenlendi : 26-09-2009 09:57

Orda, bir köy var uzakta...
    "(...)Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
    Yangelmişim diz boyu sulara
    Hepinize iyiniyetle gülümsüyorum (...)" T. Uyar

Şöyle bir sıkıntı var gibi geliyor bana: En azından öğrenciliğimizin geçtiği yıllarda (90'ların ilk yarısı) restorasyon etkinliğinin "çağdaş" bir dil yerine, eskiyi mümkün olduğunca güncel iz içermeden tamamlama anlayışı içinden üretildiğine dair eleştiri parçacıkları vardı. Şimdi de kendisine "çağdaşlık" atfedilen malzemelerle bir şeyler yapma eğilimi var. Ama nedense restorasyon etkinliği bir tasarım sorunsalı olarak hala gündeme gelemiyor. Cam, çelik, ahşap kullanıldı mı "çağdaş" şekilde "geçmişe sahip" çıkıldı zannediliyor. Burada olan da bu kapsamın dışında değil. Eşyaların, malzemelerin kendi bünyelerine içkin değerleri olduğu sanrısı hiç sarsılmadan devam ediyor, nedense.

Benzer bir çağdaşlık hastalığına Divriği Ulu Cami restorasyonunda tutulmuş görünüyor. Yerel gazetelerde "fanus fantazisi" başlıklarla anılmış, yapıyı olduğu gibi cam ve çelikten bir kapla kapatmaya indirgenmiş, yine tasarımın bir başka bahara ertelendiği bir restorasyon tutkusuna işaret ediliyordu.

3.boyut
    Alıntı Orijinal metin iNsoMniA tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    yazıyorum , yazıyorum; çok ağır oluyor siliyorum...

pöh...
    Yazdım çizdim sildim...Al benden de o kadar.

Alıntı Orijinal metin lumina tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ama nedense restorasyon etkinliği bir tasarım sorunsalı olarak hala gündeme gelemiyor.
    Bütün mesele burda kilitli. Koruma amaçlı restorasyonun da yaratıcılık gerektiren bir tasarım problemi olduğunu ne yazık ki bu alanda eğitim veren okullar dahi kabul etmiyor.

İshakpaşa sarayında böyle bir uzmanlık dahi alındığını sanmıyorum detaylı fotoğraflara bakınca. Temel amaç binanın içine su girmesini önleyecek ilk akla gelen biraz da estetik görünüşlü bir çözümü bir an önce uygulamak olmuş.

Sivas Divriği de ise durum daha farklı. Bu sefer de orda dozu kaçmış bir yaratıcılık, overdesign bir durum var.

Ortasını bulana dek böyle bir kaç tarihi eseri daha harcamamız gerekecek anlaşılan.

Her ne kadar sorunlu bir yarışma geleneğimiz varsa da belki restorasyon projeleri için de yarışmalar düzenlenebilir. İyi olmayan bir tasarım seçilse hatta uygulansa bile en azından süreç tartışılmış, kamu oyu ile paylaşılmış olur. Bizler de bu gibi uygulamalar tamamlandığında değil proje aşamasındayken haberdar oluruz.

elevation
    Bu rezaletin er geç telafi edileceğini düşünüyorum. Bu konuda çok iyimser olduğumu düşünebilirsiniz ama böyle düşünme sebebim tamamen uygulamanın başarısızlığındandır. Neredeyse her türlü Tarihi eser katliamına göz yuman sevgili yetkililerimizin bile buna katlanamayacağını düşünüyorum . Elbet birileri bunun için bir şeyler yapacaktır, yapmak zorunda . Umarım geri dönüş için çok geç değildir.

cgdm
    kabus kabus kabus

Eserlerimiz kimlere teslim edilmiş;yazık
    '' Expreyonist ''

RedRapsody
    Geçen yıl yapıyı ziyaret etme şansım olmuştu. Restorasyon konusunda bildiğim herşeyi unutmaya karar verdim.

Hiç ahkam kesmeden. Uzman gibi düşünmeden soralım? Taş duvarlar üzerine 20cm beton dökerek üzerine ahşap kirişli çatıyı kondurmak bu yapıyı kurumak mıdır?

Müellif Ofisin Adı 'KABA MİMARLIK' , zarif bir yapıydı İshakpaşa Sarayı...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •