4 sonuçtan 1 ila 4 arası gösteriliyor.

Konu: Plankote-arsa eğimi-imar durumu

Plankote-arsa eğimi-imar durumu

Villa yaptırmak isteğen bir arsa sahibi arsasının Harita (plan) örneğini verdi.orda x ve y koordinatları var.Örn.x:233337.15 y:-266633.61. Bunlar m cinsinden koordinatlar mı? Z koordinatı verilmemiş.
    Ayrıca parseli yerinde de gördüm; eğimi var; ancak bana verilen Harita (plan) örneğinde eğimle ilgili veri bulamadım. Ekteki resimde benimkine benzer bir örnek buldum,ancak bendeki belgede eğim çizgileri yok.
    Arsanın eğimini ben hangi veriden çıkarırım?
    Yada başka bir belge mi istemem lazım?

Ayrıca arsasahibi buparsele villa mı yapsam, 3katlı apt. mı yapsam diye düşünüyor. Bu durumu imar çappı belgesinden öğreneceğiz sanırım, doğru musur?

Çalışmaya bir an önce başlamam gerektiğinden,bir an önce yanıt almam çok faydalı olacak..teşekkürler..
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

GÜNZAT
    proje çizebilmeniz için;

1-- aplikasyon krokisi (parselin köşe noktalarının x ve y düzlemindeki izdüşümünün sayısal degeri)
    yani; 1 nolu köşe: x:1837656.98 y:53783003.988 gibi....
    bu koordinatları çizim programınızda girerk parseli kesin olarak çizmiş olacaksınız..bu evrakı harita büroları ve kadasro verir....

2--imar durumu. bu evrakla ( kaç kata kadar yapı yapılabilir?saçak yüksekliği max kaçtır?taks ve kaks hespları) gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız

3--plankote ( arsadaki kot farklılıları) gerekli...

siz elinizdeki krokiye göre tasarımınızın konturuna temas eden eşyükselti egrilerini sayarsanız kabaca kaç m'lik eğime temas ettiginizi bilirsiniz .ancak uygulama projesi aşamasında mutlaka plankoteyi ;(haritacılar da verir belediyede) almalısınız...

plankote örneği

bir plankote örneği olan varsa, ekleyebilirse, hangi verilen yer aldığını görmüş oluruz,...ayrıca üstteki ek resimde kırmızı halkalar içindeki işaretler ne ifade ediyor?teşekkürler

Kesin olmamakla beraber bildiğim kadarını aktarayım.
    Kırmızı halkalar içine aldığınız koordinatlar [gridler (yani + şekilleri)] ülke koordinatlarını ifade ediyor; ancak dünya haritası ile karışmasın. Yani enlem, boylam, dakika, saniye gibi değil; ülkeyi düz bir satıh gibi alıyor ve sadece x,y değerleri var. Ne işe yarıyor?
    Şu işe:
    Çalışmanızı doğru yöne yerleştirmenize ve haritacıların bu koordinatları kullanarak köşe noktalarını belirlemesine...
    Belediyeler ise genelde daha farklı biçimde koordinat sistemi oluşturmuşlar. Kendi belirledikleri "0" noktaları var ve size arsa ile ilgili köşeleri buna göre veriyorlar.
    Yani durum biraz karışık. Haritacıdan yardım almakta fayda var. Çünkü farklı grid sistemlerini birbiri üzerine aktarma işini onlar yapabiliyor...

Biliyorum kafanızı daha da karıştırdım. Kusuruma bakmayınız...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)