6 sonuçtan 1 ila 6 arası gösteriliyor.

Konu: İTÜ Mimarlık Tezsiz / Yüksek Mimarlık Ünvanı

İTÜ Mimarlık Tezsiz / Yüksek Mimarlık Ünvanı

Merhabalar,

Ben İTÜ'de İnşaat Yönetiminde Bilişim yüksek lisansını bitirdim.Okula başlarken öğrenci işlerinden, bu bölümü bitirerek yüksek mimar olamayacağım, dahası, artık "yüksek" ünvanının artık hiç bir yüksek lisans sonunda verilmediği söylenmişti.Daha sonra orada burdan "olur mu öyle saçma şey" yorumları aldım.Bu konuda bilgisi olan var mıdır?Yüksek ünvanı alınabiliyor mu, alınamıyor mu?

Bunun dışında, İTÜ'deki tezsiz mimarlık bölümünde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Bu bölümle ilgili bilgisi olan var mıdır?

Özellikle ders saatleri ve yoğunluğu nasıldır?Tüm gün çalışan biri için yapılması mümkün müdür, yoksa bildiğimiz okul hayatı mı?

Tavsiye eder misiniz, neden?

Etmezseniz, yine neden?

Şimdiden teşekkür ederim.

sinemsinem
    Ben bu dönem İTÜ'de Mimarlık (Tezsiz) Yüksek Lisans Programı'nda 1. dönemimi bitirdim. Bu programı seçmemin nedeni kuramsal bilgilerle uygulamayı birleştirme amacına yönelik bir programın olmasıydı. Akademik kariyer gibi bir düşüncem yoktu. Mimari proje üretmenin sadece biçimsel mimari ürünler yaratmakla sınırlı kalmadan, içine yaşamı, sosyal, ekonomik verileri, boyutları, teknik bilgileri katarak mimari ürünü üretmenin lisans eğitimimde deneyimleyemediğim bir süreç olduğunu düşündüğüm için bu eksiğimi giderme amaçlı tercih ettim. İlk dönem itibariyle bunu sağlayabilecek içerikte bir program olarak görülüyor. Yoğun bir ders programı var. Her dönem 4 ders (proje dahil) almak gerekiyor. Bu durumda çalışmayı düşünenler için zor bir durum oluyor. Çalışırken yüksek lisansa başlayanlar işverenlerinin şikayetlerinden şikayetçi, çalışmadan başlayanlar ise yarı-zamanlı iş bulamamaktan. Bunun dışında yoğun sayılabilecek bir temposu var.

Aslında her yönüyle öğrenci olarak geçen dönem boyunca programın adında yer alan "tezsiz" ibaresi nedeniyle hep 2. sınıf vatandaş muamelesi görerek; burslardan yararlanamıyorsunuz, işe giremiyorsunuz, akademik başvurularda (araş. gör. vb.) bulunamıyorsunuz. 4. dönem sonunda da oldukça kalınca bir "rapor" adı altında tez benzeri bir teslim var.

Hafife alınacak bir durum gibi görünse de uzaktan ('tezsiz' ibaresi yüzünden), baya baya 4 dönem boyunca tam zamanlı sayılabilecek bir öğrencilik oluyor.

Yüksek lisans eğitiminden beklediğiniz kendinizi geliştirmekse bunu sağlayabilecek bir program olarak kesinlikle öneririm. Ancak dezavantajları da belirttiğim gibi.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Eğitimizde ve işinizde başarılar dilerim.

Merhaba arkadaşlar;
    Ben şuan hala mimarlık bölümünü okumaktayım. Sadece bir dönemim kaldı ve büyük bir boşluğa düştüğümü söylemek isterim.
    Yaptığım araştırmalarda yüksek lisans eğitiminin 2 yıl, ardından da doktara eğitiminin 4 sene olduğunu öğrendim. Yurtdışında bazı yerlerde lisansüstü eğitim almadan direk doktora eğitimi alındığı yazıyor.
    İngilizce bilgimin orta seviyelerde olduğunu zannediyorum. Amerika'ya 3 aylık bir gezim olmuştu ama yine de devreye teknik ingilizce gireceği için biraz tedirginlik hissetmiyor değilim.
    İtü'nün tezsiz lisansüstü eğitimi için aklımda bazı sorular mevcut. Projelerim sırasında 3boyutlu çizimleri çok kullanıyorum. Her ne kadar hocalarımız teslimlerde bazı dönemler autocad teslimi kabul etseler bazı dönemlerde autocad teslimini, derslerde autocad gösterilmesini yasaklasalar da, ben yapının içinde yaşamanın sadece hayal gücüyle sınırlı kaldığına, kesitlerde gösterilince anlaşılacağına inanmıyorum. Bunun en basit örneği olarak, dürüst, malzemeden çalmayan müteahhitlerle mimarlar arasındaki çatışmalar olarak nitelendiriyorum. Bu nedenle bu bölüm için yazılanlar benim bayağı ilgimi çekti.
    Bazı yorumlarda ben röleve üzerine master yapmak istiyorum diye şeyler yazılmış. Hangi üniversitelerin ne gibi master programları var, nereden bulabilirim?
    Tezsiz kelimesinin manası nedir?
    Ne gibi ders içerikleri var?
    Yüksek Mimar ünvanı verilmiyor mu?
    Bu dönem ne gibi şeyler yaptınız?
    Genel Ortalamanın kaç olması gerekiyor?
    Sınava girmek gerekiyor mu?
    Fiyatı ne kadardır, tezsiz olunca fiyat artmakta mıdır?
    Cevaplarınızı bekliyorum.

Bahsettiğim tezsiz yüksek lisans programı tasarımda bilgi teknolojileri' ydi. Hala devam ediyor mu acaba?

Tasarımda bilgi teknolojileri yl programı kapanmış. Duyurulur.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •