8 sonuçtan 1 ila 8 arası gösteriliyor.

Konu: Kırma çatı çizimi

Kırma çatı çizimi

bir villa projemin çatısını çizmem gerekiyor. Ekte planını çizdim böyle bir eğim ve çatı olabilir mi? doğru mudur? yuvarlak içine aldığım bölgelerde eğim nasıl oluşuyor tam anlaşılmıyor, 3 boyutlu olarak da modellemey çalıştım, ancak kırmızı içine ladığım alanların eğimi yalnış gibi duruyor, yani %33 değilgibi sanki, 2 yönde de kırılmış gibi...bu çatının 3d hali nasıl olmalı?
    çizime yorum yaparsanız sevinirim....
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar    

Böyle olmalı çatınız. 3d Hali biraz daha karmaşık, UCS komutları yardımıyla düz mahyaların başlangıç ve bitiş noktalarına dik çizgiler çiziniz. Bu çizgilerin yüksekliklerini çatı eğiminize göre hesaplamalısınız. Sonrasında pratik olarak 3d polyline komutuyla yüzeyleri çizip extrude uygulamalısınız.
    En son t2000 tarafından düzenlendi : 01-12-2009 19:49

çözüm yaklaşımı için teşekkürler t2000. Ancak benim çatının ölçüleri ekteki gibidir, bu durumda mavi ile işaretli yerler tuhaf ve sorunlu görünüyor;bu durum nasıl çözülmeli?

T200'nin yolladığı da doğrudur.Ben ölçülerinize göre yolladım
    '' Expreyonist ''

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

bu linkten çatının 2 boyutlu ve 3 boyutlu autocad 2004 formatında çizimini indirebilirsin.dosya boyutu 58kb.benim bildiğim çatı çözmenin en kolay yolu çatı dış hatlarını polyline ile çizip belli aralıklarla içe ofsetleyip köşe noktalarını birleştirmek.bu yöntemle çok karmaşık çatılar bile doğru olarak çözülür.diğer türlü köşe noktalarının açıortaylarından çizgiler çizerek çatı oluştururken gözden kaçan noktalar olabiliyor.Ayrıca revit de çok iyi çatı çözüyor.çatının 3 boyutunu revitte çizip autocade export ettim.

aklıma çok eskiden meslek lisesi yapı res.1. sınıfta öğrendiğim bir kural geldi

"dere mahya, tepe mahya ile kesiştiğinde 90 derece döner."

bu tip kurallardan oluşan uzun bir liste ile çatı dengelendirmesi, "meslek bilgisi" dersinde öğretiliyordu sanırım

eskiden böyle öğretiyorlardı.

birde basit yöntem (hiç yapamıyorsanız) dış hattı polyline yapıp içe doğru belli aralıkla ofsetlemek çatı dengelendirmesi için bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.

çok ilginç bir konu ?
    Veni, vidi, vici

45 derecelik gönye nin hipatenüsü ile 30/60 derecelik gönyenin uzun kenarı birbiri ile eşit uzunlukta ise bu iki gönye takım gönyelerdir, ve bu kırma çatı tanzimi işi bu iki gönye ile yapılırdı. ne güzel günlerdi.
    A3 paftayı beyaz masana yapıştırırsın şöyle, sonra başlarsın cizmeye, önce çerçeve ve antet, sonra cizimi kağıdın dört taramına eşit mesafede ortalarsın H, HB, 2B kalemlerini alırısın, bir takım gönye, paralel, pistole takımı, pergel, açı ölçer, daire sablonu, ve yazı şablonların yanındadır.

Kullanmaya kullanmaya pergelin ne olduğunu unutmuşum.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)