7 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
105 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlar Odası 41. Dönem Seçimleri (Mart 2010)

Tamam ben de güncellemediklerini biliyorum.
    Zaten bir farklı platformun da siteleri de yapım aşamasında.
    Sanırım bu seçimde de bir şey değişmeyecek...

ozkalis
    MİMARLAR ODASI ADANA ŞUBESİ GENEL KURUL VE SEÇİMLERİ: 23-24 OCAK 2010 TARİHLERİNDEDİR.
    YENİDEN MİMARLIK GRUBU OLARAK DUYURULARIMIZ, ADAY LİSTEMİZ VE SEÇİM BİLDİRGELERİMİZ İÇİN:
    www.yenidenmimarlik.org
    www.yenidenmimarlik.com

Alıntı Orijinal metin ozkalis tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "Statikocu" değil efendim "Statükocu"...

ozkalis
    Düzeltildi sağolun...

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Genel Kurul ve Seçimleri, 16-17 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleşti.
    17 Ocak 2010' da yapılan seçim sonunda oluşan ; Yönetim, Denetleme, Disiplin ve Uzlaştırma ve Delegasyon listeleri şu şekilde;

Yönetim Kurulu Asil

Asım GÜZEL
    Ö. Faruk ARPACIOĞLU
    Esra KASAPBAŞI
    Murat PARLAK
    Ebru YAZGAN SAY
    Canan DOĞAN
    Hüsnü UĞUR

Denetleme Asil

Akif UĞRAŞ
    Ferudun FADILOĞLU
    İ. Ercan ŞAHİNALP

Disiplin ve Uzlaştırma Asil

M. Cevdet BAKIRCI
    Ertuğrul UZAK
    O. Zafer BEYHAN
    Mehmet UFACIK
    İbrahim YÜKSEKBİLGİLİ

Delegasyon

Levent KANAY
    M. Cevdet BAKIRCI
    M. Cemil AÇIKKOL
    Cihangir UYGUR
    Cemal ERCAN
    Handan YETKİN
    Akif UĞRAŞ
    İ. Ercan ŞAHİNALP
    Ertuğrul UZAK
    Erol SANAĞ
    O. Zafer BEYHAN
    Ferudun FADILOĞLU
    Asım GÜZEL
    F. Aslı ÖLÇAL TEZEL
    İbrahim ÇÖÇELLİ
    Abdulkadir GÜLLÜOĞLU

halil karakas

oda kaynakları ve bütçe kullanımı.

Oda kaynaklarının kullanımı konusunda;Oda politikalarına denk düşen gider bütçelerini oluşturan,Genel Kurulların bilgi ve onayına sunan şeffaf ve denetlenebilir bütçe anlayışını savunan,
    demokrat mimarlar , mevcut yönetimde menun olmadıkları bir hususu öncelik olarak ele almışlar .. bu husus dikkate değer...
    kazandıkları takdirde bu işin takipçisi olacağız
    ancak tüm mimarlar platformu olsun yada seçime diğer katılacak gruplar olsun
    şöyle ki : oda kaynaklarını kullanımda hassasiyet olmassa olmazlardan
    insanların az yada çok meslekleri adına bütçelerinden ayırdıkları maddi kaynak nerelerde kulanılıyor bilmeleri önemli
    mevcut yönetim kusura bakmasınlar bu konuda artık güvenilmez durumdalar
    meslek odasının siyasi mitingle ne işi olabilir
    hele konu mimarlık olursa
    diğer teknik tabanlı mesleklerden farklı
    edebi sanat tarih kültür ve bir çok gözbebeği barındıran mimarlığı ne hale getirdiler...
    ideolojik siyasi bir yapılanma mimarlığa yakışmıyor
    mimarlık artık yeniden anlatılmalı
    toplum ile barışmalı

tüm mimarlar platformundaki arakdaşlarımızı
    ve seçime giren yenilikçi tüm meslektaşlarımıza selamlar...

gringo
    Bence Mimarlar Odası'nın mimarlara yapabileceği en iyi şey kendini fesh edip harç adı altında mimarları soymaya son vermesidir. Alın terinizden bi şeyi verirseniz geriye bir hizmet almayı beklersiniz. Vergi dairesinden farksız, hatta daha kötü. Vergi dairesinde en azından yol, su, elektrik olarak geri döneceğini ümit ediyorsun. Burada o da yok.

Alıntı Orijinal metin gringo tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bence Mimarlar Odası'nın mimarlara yapabileceği en iyi şey kendini fesh edip harç adı altında mimarları soymaya son vermesidir. Alın terinizden bi şeyi verirseniz geriye bir hizmet almayı beklersiniz. Vergi dairesinden farksız, hatta daha kötü. Vergi dairesinde en azından yol, su, elektrik olarak geri döneceğini ümit ediyorsun. Burada o da yok.
    Dergi geliyor evime ayda birkaç tane, bir de hayat sigortası yapıyorlar yıllık.

Şimdi bazı şeyleri eleştirirken, sokaktaki insanın mantığı ile hareket edersek, büyük çoğunluğu mimarlardan ve üniversitelerin 4 yıllık diğer bölümlerinden mezunlarından oluşan bu forumun çok da bir anlamı kalmayacağını düşünüyorum.
    Mimarlar Odası'nın mevcut yönetimini eleştirebilirsiniz; buraya kadar bir sorun yoktur. Ancak, üyelerden aidat alınması konusunu inatla gündeme getirmek ve "alınmasın" demek hangi akla hizmettir, gerçekten anlayamamaktayım. Bugün ister Türkiye'de ister dünyanın diğer ülkelerinde, istediğiniz meslek örgütünü inceleyin, gayet basit bir gerçeği göreceksiniz: Hepsi aidat alırlar.
    Ayrıca yasal olarak baktığınızda, dernek, vakıf, meslek odası, sendika gibi oluşumların, varlıklarını sürdürebilmek için üyelerinden aidat toplayacakları açık ve net olarak belirtilmiştir.
    Buna ek olarak, bazı meslek odalarının da çok geniş yaptırım hakları bulunmaktadır: Örnek vermek gerekirse, Baro'ya yıllık aidatını yatırmayan bir avukat, (ki şu anda 450 TL civarında) serbest avukatlık yapamamakta, kurum avukatı dahi olsa hiçbir davaya da girememektedir. Aynı şekilde Serbest Mali Müşavirler için de benzer koşullar geçerlidir (ki onların rakamı da en son aynı civarlardaydı). Doktorlara baktığınızda, Tabipler Odası'na aidat ödemeyen doktorların, en basitinden işyeri hekimliği veya aile hekimliği gibi eğitimleri alamadığını (oda tarafından verilen) ve dolayısıyla bu sertifikalara sahip olamadıklarını görebilirsiniz. Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir.
    Mimarlar Odası'na üye olmak, yukarıda bahsettiğim odaların tersine bu mesleği icra etmek için zorunlu değil. Sadece serbest mimarlık yapmak isterseniz ve projenizin altına imza atmak isterseniz ya da şantiyede TUS, resmi şantiye şefi vb. olacaksanız, yasalar gereği Oda üyesi olmak, aidatınızı ödemek ve gerekli belgeleri almak zorundasınız.
    Aidat rakamlarına gelince, bazı mühendislik odalarına göre %20-30 yüksek olmakla beraber, yukarıdaki meslek gruplarının da sadece %30-35 i civarında. 12 takside bölündüğünde, ayda 11 liraydı en son. Yani yaygın öğrenci tabiriyle, 2 bira parası
    Bu kadar yaygaranın neden koparıldığını gerçekten anlayamıyorum. Ödenen aidatların yanlış yerlere harcandığını, kasıtlı olarak birilerinin hesabına geçirildiği vb. iddia ediliyorsa, bunun belgelenmesi gerekir ve ilgili mahkemeye suç duyurusunda bulunulup dava açılması sağlanır. (yani evrensel hukuk ilkelerine inanıyoruz diye varsayıyorum)
    Buna ek olarak, önümüzdeki seçimde mevcut yönetime karşı alternatif liste oluşturulur ve o şekilde seçim kazanma yöntemiyle, eleştirilen yönetim yerine geçilerek, eleştirilen konular düzeltilmeye çalışılır. Ama bugünkü yönetim değişip de, yerine yeni bir yönetim geldiğinde, tek bir konu sabit kalacaktır: Üyelerden o aidatlar talep edilecektir...

Meraklısına not: 3 yıl önce, ödenmemiş aidatlardan dolayı Oda Yönetimi tarafından üyelere "ödememe durumunun devam etmesi halinde haciz gelebileceği" yönünde bir uyarı mektubu gönderilmişti ve ortalık birbirine girmişti. Bir dernekte uzun yıllar yöneticilik yaptığım için, şu bilgiyi sizinle paylaşayım: O mektup, değişen Medeni Kanun'un dernekler, vakıflar, odalar vb. kuruluşları ile ilgili aidat düzenlemesi nedeniyle yazılmıştı. İlgili maddeye göre, 2 yıl sonunda (yani 1 dönem) aidat borcunu ödemeyen üyelerin ya üyelikten çıkarılması ya da aidat borçlarının mevcut yönetim kurulu üyeleri tarafından ödenmesi gerektiği belirtilmekteydi. Ek olarak, aidat borcunu ödemeyen üyelerle ilgili olarak, yönetim kuruluna avukat aracılığıyla borç takibi ve haciz yapma hakkı da veriliyordu. Tabii, bunun uygulamasının nasıl ve ne kadar olduğu tartışılabilir (aynı sigara yasağı gibi); ama Emniyet Müdürlüğü'ndeki Denetim Masası'na gittiğinizde, yönetici olarak bu konularla ilgili de hesap vermeniz isteniyor.

Uzun bir yazı oldu; ama lütfen kimse kusura bakmasın, bazı konularla ilgili gerçekten bilmeden konuşuyoruz ve sokakta ağzına mikrofon uzatılan yurdum insanından bir farkımız kalmıyor o zaman da...

Sadece Kadıköy'deki o kocaman binaya olumlu ÇED raporu veren bu mimarlar odası yönetimi
    Name:  Scan02022009_172639.JPG
Views: 1290
Size:  151,6 KB

--
    Kadıköy sahilinde yapımı devam eden otel inşaatı, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından protesto edildi. Mimarlar Odası, Kadıköy sahilinde yapımı devam eden otel inşaatını protesto etti.

İnşaatı devam eden Corner Otel önünde toplanan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi üyeleri, çeşitli dövizler taşıdılar.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu yaptığı açıklamada, “otelin mimarlık ve kültür cinayeti olduğunu” öne sürerek, inşaatın hukuka, bilime, çevreye ve kent dokusuna aykırı olduğunu savundu.
    ---
    Bir de utanmadan üyelerini örgütleyip "mahsusçuktan" protesto ettiler.
    Bu yukarıdaki belge ney, bu protesto ney?

Açıkçası bu yönetime bir daha oy verirken bu tezatı aklınızdan geçiriniz.

halil karakas
    mevcut yönetimde olsun yönetimin derinliklerinde olsun olup biten herşey biliniyor...
    anlattıklarınız yüzde yüz doğru olmakla birlikte...
    asıl dikkatten kaçırılmaması gerekenin
    mimarlığın... bir bilim bir sanat... bir yönüylede zanaat olduğudur...
    miamrlığı bir ideolojiye hapseden gardiyan anlayışı kınıyor...
    mevcut odanın katıldığı katılımcı olduğu çağrısında bulunduğu mitingler yürüyüşlerde açılan pankartlar nekadar nahoş...
    üyelerinin düşüncelerini değerlerini dikkate almayan ...
    yıllardır bildiğim bildik diyenler ne kadar talihsiz...
    ülkemizin son çeyrek asırda mimarlık politikalrı ne kadar sığ...sebep nedir oda boş ve vazifesi olmayan şeylerle uğraşıyor....
    üyeleri kendi fikir bariyerleriyle örgülemiş.. ve yıkılmaz duvarlarla bir kaleye çevirmiş analayış ne kadar talihsiz...bizlerde odamızda hizmet edemediğimizden ne kadar muzdaribiz..
    yoksa üye aydatı nedirki...
    vatana millete hizmet ediliyorsa .... mimarlık adına bir şeylere harcanıyor olsa sorun yok...

tüm mimarlarımız mesalektaşlarımız şeffalık istiyor...
    bir davada örneğin oda bütçesinden avukat giderleri ne kadar ödeniyor görmek istiyor......

tüm meslektaşlarıma saygılarımla...

gringo

Oda har(a)çları

Bir emekçi, artı değer üreten bir vatandaş, eğer ürettiği artı değerin bir kısmını birine harç, haraç, vergi vs. olarak veriyorsa, bu paylaşımın karşılığı olarak hayatında bir kolaylık, bir anlam yada materyal olarak bir değer beklemekten daha doğal ne olabilir?
    Mafyavari bir çeteye verilen bir haracın geri dönüşümünün olmasını tabiki fazla beklenmez, ama söz konusu mimarlar odası olunca ve zor kazanılan para söz konusu olunca kusura bakmayın insan sormadan edemiyor: Mimarlar Odası ne için var? Yada ödenen har(a)cın karşılığında mimarlar için ne yapıyor?

Twincam
    Alıntı Orijinal metin gringo tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bir emekçi, artı değer üreten bir vatandaş, eğer ürettiği artı değerin bir kısmını birine harç, haraç, vergi vs. olarak veriyorsa, bu paylaşımın karşılığı olarak hayatında bir kolaylık, bir anlam yada materyal olarak bir değer beklemekten daha doğal ne olabilir?
    Mafyavari bir çeteye verilen bir haracın geri dönüşümünün olmasını tabiki fazla beklenmez, ama söz konusu mimarlar odası olunca ve zor kazanılan para söz konusu olunca kusura bakmayın insan sormadan edemiyor: Mimarlar Odası ne için var? Yada ödenen har(a)cın karşılığında mimarlar için ne yapıyor?
    Mimarlar Odası ile ilgili hatırladığım tek şey, bilmem kaç sene Süzer Plaza'yı yıktırmaya çalıştıkları, bir de yılda bir kaç defa içinde hep aynı öğretim görevlisi ya da mimarların, makale v.s. yazdığı dergiler göndermeleri. Bir de seçim zamanı kendilerine fiyakalı grup isimleri bunlan arkadaşların aday olmaları. Biz hala sosyal hak vb. konular ile ilgili sorunlar yaşarken bu konular ile ilgili kayda değer hiçbir ilerleme kaydetmemeleri.
    Ayrıca bir yapı kataloğu veriyorlar ki bu devirde internet bu noktalara gelmişken niye yaparlar hala anlayamıyorum... Eczacılar odası, doktorlar birliği vs. örgütleri gördükçe kıskanmamak elde değil.
    Son olarak da hiç kimsenin umrunda olmayan "proje hizmetleri en az bedel hesaplama programı gibi birşey vardı sanırım." O hesaplama en az bedelin daha da altına kim inebilir diye kullanılıyor bilginize

Bu bakış açısıyla gidersek, Oda'ya aidatları ödemeyelim'e geliyoruz. Güzel, zaten daha önce mektup gelmesine rağmen, kimse kapımıza haciz memuru ve avukatla dayanmadı. (yanlış mıyım?) Ama minik bir sorun var, projeye imza atma, TUS, resmi şantiye şefliği vb. için, ne yazık ki mevcut yasalar gereği, o har(a)cı ödemek zorundasınız. Ben mezun olurken, birçok arkadaşım, yukarıda bolca sıralanan, "Mimarlar Odası bizim için hiçbir şey yapmıyor ki" gerekçesiyle, üye olmadılar. Peki sonra ne oldu? Hepsi teker teker, işleri düştükçe, kendilerine para kazanma olanağı çıkınca, güzel bir şekilde geriye dönük bütün aidatları da ödeyerek üye oldular.
    Şimdi bu konu şuna benziyor: Ben mevcut hükümeti onaylamıyorum, o yüzden vergi de vermeyeceğim, askere de gitmeyeceğim, nüfus sayımında kendimi saydırmayacağım, oy da kullanmayacağım vb. (hadi son ikisini yapabiliyorsunuz da, peki ya ilk ikisi?) Bu forumda (ve bazı başka ortamlarda da) inatla ve tabii ki bilinçli olarak, Yönetim Kurulu ve Oda kavramları karıştırılıyor. Bu aynen hükümet ve devleti karıştırmak gibidir. Hükümetler illa ki bir gün gider, aynı bugünkünün de gideceği gibi, ama 10 yıl, ama 20 yıl, ama 30 yıl. Hiçbir yönetici sonsuza kadar iktidarda kalamamıştır. (şarkıda dediği gibi, Bu dünya Kanuni'ye kalmadı...) O nedenle, Meslek Odası kavramıyla, bugünkü yönetimi iç içe sokmak tamamıyla sorunu çözümsüzlüğe götürmek için seçilmiş bilinçli bir yoldur. Bugünkü yönetim, 20 küsur yıldır grup olarak orada olabilir, bir 20 yıl daha kalacak da olabilir; ama illa ki bir gün değişecek. Ve sanıyorsunuz ki, yeni gelen yönetim 2-3 ayda mucizevi bir şekilde herşeyi düzeltecek. Öyle mi?
    Ama işler öyle yürümüyor ne yazık ki. Örnek olarak, yine hükümetten gidelim: Farz edin, muhalefettekilerden biri geldi, ne değişecek? Sadece laik-antilaik, siyasal İslamcı olayı değişebilir; bunun da dış siyasete ufak tefek yansımaları olur (Müslüman ülkelerle ilişkiler falan) Onun dışında, doğalgaza yine zam gelecek, ötv yine kalkmayacak, özel üniversiteler yine açılacak, yandaş şirketler yine ihale alacak, rüşvet, adam kayırma vb. yine devam edecek. Aşırı karamsarca gelebilir, ama sadece yakın tarihe bakarak çıkarımlarda bulunuyorum, hepsi o kadar.
    Mimarlar Odası'na geri dönersek, mevcut yönetimi bir şekilde gönderme hikayesi başarıldı diyelim, (şimdi aklıma geldi, kimse har(a)cları ödemezse, belki parasız kalıp yönetimden ayrılmak zorunda kalabilirler, ne dersiniz? :P) gerçekten yerine gelecek yönetim kurulunun (kimseyi ayrı tutmuyorum, çünkü hiçbirimizin elinde sihirli değnek yok) neyi çok farklı yapacağını düşünüyoruz acaba?
    Bütün mesele sadece, eylemlere katılmak mı? Basın açıklaması yapmak mı? Üyelere gönderilen 4 adet dergi mi? Ya da her gün gelen e-mailler mi? Odaya karşı açılan davalar için ödenen ücretler mi? Bunlar yapılmayınca, bütün sorunlarımız çözülecek mi? Bu kadar basitse eğer, ne mutlu bize...
    Yeni gelen herhangi bir yönetim, aidat toplayacak mı? Toplayacak (yasa gereği) Önüne gelen projeler için harç alacak mı? Alacak (yasa gereği) İstenen belgeleri verirken, gerekli ücretleri alacak mı? Alacak (yasa gereği)
    Peki, yeni yönetim kurulu mimarlara asgari bir ücret belirleyip bunu bürolara, inşaat şirketlerine vb. ne kafasına vura vura uygulatabilecek mi? Pardon, en son ülkemizde yasaları TBMM çıkarıyordu galiba? Oraya sunduğunuz tasarılar, oradan duvar çarpmış gibi geri dönüp yasalaşmadığı sürece nasıl olacak bu? Herkes biliyor herhalde, çoğu milletvekilinin kendisi olmasa bile, illa ki yakınları, eşi dostu müteahhit ve istediğiniz hükümet gelsin gitsin, bu sistemde müteahhitler ve genelde patronlar aleyhine hiçbir yasayı çıkartamazsınız bu parlamenter sistemde. Bir de nedense milletimizin geneli gibi biz mimarlar da balık hafızalı oluyoruz giderek, sürekli burada bildirileri yayınlanan SMD, geçmişte asgari mimar ücreti ile ilgili düzenleme için Danıştay'a iptal başvurusunda bulunmuştu. (Böyle bir ülkede yaşıyoruz işte...)
    Peki, yeni yönetim kurulu mevcut Oda bünyesinde çalışanları "arpalık" olarak görüp işten mi çıkaracak, maaşlarını mı azaltacak? Belki yasada belirtilen hakkı kullanmayıp kendileri yönetim kurulu üyesi olarak maaş almayacaklar? Güzel, o zaman nereden geçimlerini sağlayacaklar? Örneğin çalışmaya devam edip, kendi mimari büroları, inşaat şirketleri aracılığıyla getirdikleri projeleri yine kendileri onayladığında, bunun adı ne olacak? (şimdikiler yapıyor yapmıyor tarafını tartışmıyorum, çünkü onları oradan indirdik, senaryonun başında hatırlayacağınız gibi )
    Peki, bu yeni yönetim kurulu, kendi sınıf arkadaşı, eski iş arkadaşı, eşi-dostu vb. den gelen isteklere nereye kadar "ilkeli" bir biçimde dayanabilecekler? Ya da daha basiti, "siyasiler"den gelen baskılara hangi noktaya kadar göğüs gerebilecekler? Haklarında açılan davalardaki bütün tazminat, masraf vb. ni nereye kadar kendi ceplerinden karşılayabilecekler? Hangimiz o kadar zenginiz diye de sorsam arada? Ya da neden görev aldığım bir kuruluşla ilgili bir davada, yasayla kuruluşun sorumluluğu belirlenmişken ben kendi bütçemden ödeme yapayım vb.? (görevden aldığımız şimdikileri göğüs ger(e)medikleri için eleştiriyoruz ya)
    Dolayısıyla, alt alta topladığımızda elimizde sadece şunlar kalıyor pratikte:
    1) Katılınan siyasi eylemler, basın bildirileri vb.
    2) Gönderilen 4 adet dergi
    3) Gönderilen toplu e-mail ve sms ler

Bütün koparılan fırtına bunlar için mi? Gerçekten soruyorum, başka bir yönetim pratikte neler yapabilecek? Sayfalar dolusu teorik hikayeler içeren programlardan bahsetmiyorum, çünkü onlardan ben de zamanında çok yazdım. Hatta mimarlıkta zerre kadar iddialı değilimdir; ama bu konuda fazlasıyla iddialıyım

Son not: Beni cevaplarken çarmıha gerecekler için, ben mevcut yönetimi kişisel olarak zerre kadar tanımam; toplasanız 1-2 defa çeşitli yerlerde yine 1-2 üyesini görmüşlüğüm vardır; ama oturup iki kelime konuşmuşluğum yoktur. Yukarıda yazdıklarımı, Oda seçimlerinde kime oy verdiğim/vereceğimden bağımsız yazıyorum; çünkü sistem değişikliği yapılmadığı sürece iktidarların değişmesinin, aynı futbolda uzatma dakikalarında zaman geçirmek için yapılan oyuncu değişiklikleri esprisinde olduğunu düşünüyorum...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •