7 sayfanın 6. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
105 sonuçtan 76 ila 90 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlar Odası 41. Dönem Seçimleri (Mart 2010)

halil karakas

mimarlık için bir platformun oluşumu hakkında :

Tüm mimarlar platformu oluşumu hakkında bir bilgilendirmedir.

Siyasi partilerle iş birliğinden uzak bir anlayışla yola çıkıldı
    Neden siyasetten uzak olmalı?

Platformun çalışma grubunda bulunan bir mimar olarak tüm meslektaşlarıma bir rica ile sesleniyorum

bu yapı içinde çalışmalar başladığı vakit
    kararlı ve net görüşlü arkadaşların bir talebi oldu, siyasetten uzak olmak şartıyla çalışmalarda varız ortak karar alındı hiç bir şekilde siyasete girilmeyecek
    milli ve ahlaki değerlerimiz tanınmak ve bilinmek için bizim en büyük gücümüz olacak
    sevgi ve uzlaştırıcı bir vizyon esas alınacak ki öylede oldu
    13 mart cumartesi günü genel kuruldu mevcut yönetimin ikiye bölündüğü karşılıklı atışmaların olduğu bir atmosferde tüm mimarların söylemleri ortamı yatıştırıcı gerilimi dindirici bir tablo ortaya koyarak teşekkürler tebrikler ve alkışlar aldı
    tüm mimarlar karşıt adaylara hiç bir şekilde cephe alacak söylemden uzak oldu, bunda da samimi ve itidalli bir duruşla seçim gününe kadar devam etti ve yola devam ediyor.
    tüm mimarlar platformu üyeleri vurana elsiz sövene dilsiz gönül koyana gönülsüz oldu yunus emre ahlakıyla. Başta arz ettiğim milli ahlak gereği ve böyle olmaya da devam edecek

Eski iktidar Eyüp muhçu bey sözlü ifadeleriyle siyasetten uzak olduğumuzu kabul etmekle beraber rengimizin demokrasi olduğunu seçimlerde demokrasinin katılımcılığın artmasına olan desteğimize saygısını diler getirdi ve teşekkür ve diyalog ilişkileri içerisinde görüşmelerimiz devam etmekte ve edecektir.

Oktay ekinci bey cumhuriyet gazetesinde yazdığı yazının bir yanılgı olduğunu çalışma grubumuzda ki arkadaşların aylar evvel arkiterada yazdığı bir yazıdan tüm grup hakkında bir yazı yazmanın hoş bir durum olmadığını belirterek üzgünlüğünü belirtti.

Oktay ekinci beyin yazısını okuyarak seçimlerde bizleri olmadığımız bir yapı içine sokarak hakaret eden meslektaşlarımızla, tüm sözlerine rağmen kendimizi anlatma imkânımız oldu ve şahsen birçok kişi bize, sizleri yanlış tanımışız özür dileriz ifadelerinde bulundular...

Mevcut yönetim sandıkta genç oyların %50 sinde fazlasını alan platform yönetimine sevgi ve saygı çizgisi içinde tebriklerini sundu, karşılıklı ilişkilerin devamı dileklerinde bulunuldu.

Sözün özü bu yıl 53 yıllık istanbul mimarlık tarihinde toplum mimarları bir gökkuşağı gibi farklı renklerde buluştu...

bu tablonun dağılmaması gerektir diye düşünüyorum...

15 bin üyenin 2 bin kişisi bu yıl vardı

Diğer yıllarda katılımın artması gökkuşağının tüm renklerinin tamamlanması gerektir...

Bizler siyasi partiler değiliz

Seçime katılan 3 grubu tüm hislerimle tebrik ediyorum

Seçim günü yatağımızda yatmaya devam etmeme hassasiyetsizliğini ne zaman terk edeceğiz...

tüm meslektaşlarımıza selam ve saygılarımla.

yilmaz
    Metin bey, öncelikle kendine geliniz. Eğer geçen seçimlerde gönderilen kaynağı belirsiz, imzasız geceyarısı mesajının “alçakca” olduğunu söylüyorsam bunun gerçekten öyle olduğundan emin olabilirsiniz. Diğer şeyler için de...
    Galata grubu ile hiçbir zaman vedalaşmadım, çünkü ayrılmadım.
    “Helalleşmeye” gelince anlaşılan diliniz bile değişmeye başlamış, "uyum" sağlıyorsunuz herhalde...
    Sorularınızı, görüşlerinizi bekliyorum.
    Ayrıca Aslı’ya da katılıyorum.
    Selamlar.
    En son yilmaz tarafından düzenlendi : 22-03-2010 20:06

Mimarlar odası siyasi parti değildir.kimse odayı yönetmek hevesilisi değildir.yıllardır "çözülmeyen"problemler bizleri bunaltmıştır. mevcut yönetim artık siyasi söylemeleri terkedip kendi işine odaklanmadır.bugün
    büro sahibi olsun maaşlı olsun mimarlar ekonomik sıkıntı içindedirler.Piyasa iyice kontrolden çıkmıştır.rant bölgelerinde proje bedelleri dibe vurmuştur.ortaya çıkan ürünler adeta "katliam" derecesinde düşük kalitelidirler .mimar olmayan bazı oluşumlar.ekonomik sıkıntı içindeki mimarların imzalarını kullanarak proje piyasaında cirit atmakdırlar.mimarlar bugün eğitimsiz ve dolayısıyla hiçbir mimari kaygısı olmayan adına "müteahit"denilen bazı kimselerin tahakkümü altındadırlar.Bugün kenar mahalle alçıpancısı,boyacısı,emlakçısı mimarın rakibi haline gelmiştir. Odamız artık fildişi kulesinden inip piyasayı kontrolü altına almalıdır.
    Veni, vidi, vici

Alıntı Orijinal metin mimar mahmut tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Mimarlar odası siyasi parti değildir.kimse odayı yönetmek hevesilisi değildir.yıllardır "çözülmeyen"problemler bizleri bunaltmıştır. mevcut yönetim artık siyasi söylemeleri terkedip kendi işine odaklanmadır.bugün
    büro sahibi olsun maaşlı olsun mimarlar ekonomik sıkıntı içindedirler.Piyasa iyice kontrolden çıkmıştır.rant bölgelerinde proje bedelleri dibe vurmuştur.ortaya çıkan ürünler adeta "katliam" derecesinde düşük kalitelidirler .mimar olmayan bazı oluşumlar.ekonomik sıkıntı içindeki mimarların imzalarını kullanarak proje piyasaında cirit atmakdırlar.mimarlar bugün eğitimsiz ve dolayısıyla hiçbir mimari kaygısı olmayan adına "müteahit"denilen bazı kimselerin tahakkümü altındadırlar.Bugün kenar mahalle alçıpancısı,boyacısı,emlakçısı mimarın rakibi haline gelmiştir. Odamız artık fildişi kulesinden inip piyasayı kontrolü altına almalıdır.
    Yazdıklarınızla pek çok kişinin duygu ve düşüncelerine tercüman oldunuz. Maalesef meslek odaları nedense mimarların sorunlarından çok siyasetle ilgilenmeyi tercih ediyorlar. Kamudan ihale alabilmek için odanın belirlediği birim fiyat üzerinden yapılan kırımlar %70-80 leri bulmaktadır. Serbest piyasada ise mimar olmayan kişiler cirit atmaktadır. Gel de çık işin içinden. Nerede haklarımızı koruması gereken meslek odaları? Memleketimizde ki anlayışı tarif etmem gerekirse "Düzensizlikte bir düzendir" görüntüsünün hakim olduğudur. Kim kime, dum duma. Üzerine alınmak isteyen alınabilir.
    "Göremiyorsan kendini aynada, kabahat aynada değil, kirli olmasında." Anlaşılmadı mı? O zaman şöyle yazayım. "Aynayı kirleten sende!"

piyasada resmen "orman kanunu" geçerli
    Veni, vidi, vici

HİÇ KİMSEYE...

Sayın Gregor Samsa

"Aritmetik" deyice aklımıza dört işlem gelir değil mi?
    Toplama (+); Çıkarma (-); Çarpma (x); Bölme(/)...
    Bunlardan sadece birini kullanarak da aritmetik işlem yapmak olanaklı.
    Ben de sadece onu yapmış ve toplamıştım.

Şimdi bir de çıkarma yapayım diyorum.
    Bu Yıl Katılmayan Listenin Oyları - Ak Liste Oyları =... yani...
    800 - 550 = 250 (Hadi 300 diyelim) çıktı...

Ak Liste aldığı oyları bileğinin hakkıyla aldığı için de tebrik etmiştim...

Gelelim şu siyaset meselesine:

Geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Mimarlar Odası seçimlerine oy kullanmaya gelmiştir.

Ak Liste'nin Operatör Adayları tarafından kapıda karşılanan Sayın Kadir Topbaş, yine Ak Liste Operatör Adayları eşliğinde/refakatiyle oy kullanmaya götürüldükten diğer ziyaret işlemlerinden sonra yolcu edilmiştir.

Kalabalık bir ortam bile olsa görünenler yeterli olmuştur, diğer bir dizi ayrıntılı olan bitenden (operasyonlar) söz etmeye hiç gerek kalmaksızın.

Takiyye'nin bir siyaset öznesi ya da aracı olup olmamasını kimisi tartışır, kimisi tartışmaz şu an sırası değil ancak akılda tutmakta her zaman yarar vardır.

Bir diğer konuda Ak Liste Operatörleri'nin önceki seçim sonuçlarını öğrendiklerinde sıcağı sıcağına "Bir sonraki seçime (yani bu ay yapılan) tek başına girmek artık şart oldu" demişlerdir.

Dediklerini yapıp büyük bir başarı da sağlamışlardır.

Gerek TMMOB gerekse diğer yönetimleri seçimle değişen yapılarda "Sağ Koalisyonlar" kendilerini "Meslekte Birlik" ortak adıyla açıkca ilan ederek seçimlere katılırlar.

Ancak Mimarlar Odası seçimlerinde tepki oylarını artırmamak için bu ismi kullanamazlar...

Bu nedenle seçimlere başka isimle katılımışlardır.

Ak Liste tepeden tırnağa siyasi ve ideolojik listedir...

Tüm yazdıkları söyledikleri kendi siyasi çıkarları içindir.

Ülkede tablo bu aşağıdaki halde iken, tablonun sorumlusu olarak Mimarlar Odası'nın mevcut yönetimlerini suçlamayı tercih etmektedirler.

Üstelik de iktidar kendilerindeyken...

http://www.yapi.com.tr/Haberler/mima...siz_77657.html

Mimar ve Mühendislerin 90 Bini İşsiz
    Haber: Cumhuriyet Gazetesi / Özlem GÜVEMLİ 17.03.2010

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı odaların yaklaşık 350 bin üyesi bulunuyor. Bu üyelerin yüzde 25’i, yani yaklaşık 90 bini işsiz ya da meslek dışı alanlarda çalışıyor. Her yıl mühendislik ve mimarlık fakültelerinden yaklaşık 35 bin kişi mezun oluyor. Ancak meslekte yeni iş yaratma hızı bu kadar yüksek değil.
    TMMOB’un 2005-2009 yılları arasında gerçekleştirdiği geniş kapsamlı “Türkiye’de Mühendis Mimar Şehir Plancısı Profil Araştırması” da aradaki bu farkın iş hayatına yansımasını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre meslek odalarına üye olanların yüzde 2.8’i, üye olmayanların yüzde 4.2’si işsiz. İş arayan mimar ve mühendislerin yüzde 44.1’i ücretli-maaşlı çalışırken yüzde 43.7’si okuldan mezun olduktan sonra hiç iş bulamamış. İş arayan bu kesimin yüzde 28.3’ü bir yılı aşkın süredir iş aradığı belirtiyor. Mimar ve mühendislerin işsiz kalma nedenlerinin ilk sırasında olan elverişsiz çalışma koşulları geliyor. Bunu; düzensiz ücret ödenmesi, işverenle anlaşamama takip ediyor. İş arayan mühendislerin yarısı kendi mesleği ile ilgili iş ararken yüzde 37’si bu konuyu çok fazla önemsemediğini belirtiyor. Meslek dışında iş arayan yüzde 12’lik kesim kendi branşların iş bulma umudunu yitirmiş durumdalar. Bütün mühendis ve mimarların üçte biri okulu bitirdikten sonra en az 1 kez işsiz kalmış.
    Yeni mezunlarla işsizlik artıyor
    Mühendis ve mimarların yarısı işsizliğin meslektaşlarının sayısındaki artışa bağlıyor, yüzde 44’ü de yeni yatırımların azalmasından kaynaklandığını düşünüyor. Yüzde 30’luk bir kesim de işsizlik konusunda yatırım ve istihdam politikalarının önemli olduğunu ifade ediyor.
    “Türkiye’nin bugün karşı karşıya olduğu ve acilen çözülmesi gereken en önemli 3 sorunu nedir” sorusuna mimar ve mühendislerin yüzde 53.7’si “işsizlik” diye yanıt veriyor. Bu yanıtı yüzde 36.5 ile “hayat pahalılığı ve diğer ekonomik sorunlar”, yüzde 23.3 ile “gelir dağılımındaki eşitsizlik” takip ediyor. “Türkiye’de son 5 yılda en çok kötüye giden konular” sıralamasında işsizlik açık farkla birinci sırayı alıyor.
    Mühendis, mimar ve şehir plancıları gelişmiş bölgelerde yoğunlaşıyor. İstanbul, mühendis ve mimarların yüzde 20’ye yakınını Marmara Bölgesi ise toplam sayının yaklaşık üçte birini barındırıyor. Araştırmaya göre mühendis ve mimarların yüzde 52.4’ü mesleği ile düş kırıklığı yaşıyor, genelde düş kırıklığının nedenlerinin başında ise yüzde 25.9 ile iş bulma olarakları geliyor. Mühendis ve mimarların yüzde 22.5’i para kazanma olanakları-sağladığı refah düzeyi, yüzde 18.1’i de mesleki uygulamaların tatmin edici olmama nedeniyle düş kırıklığı yaşıyor.
    Her sektörde gelecek kaygısı
    Mühendis ve mimarların yüzde 32.5’i, kamu sektöründe çalışanların yüzde 24’ü, özel sektördekilerin yüzde 39.3’ü “işiyle ilgili gelecek kaygısı” taşıyor. Kaygının nedenlerinin başında özel sektörde çalışanlar açısından ilk sırada işten çıkarılma ve işyerinin kapatılması geliyor. Kamu sektöründe de “tatmin edici ücret alamama” ilk sırada yer alıyor. Bir işyerinde çalışan mühendis ve mimarların yüzde 16.2’si branşları dışında çalışıyorlar ve mesleklerini yapamama nedenlerinin başında iş bulamama geliyor.
    Metin Karadağ
    12390

Ak liste diye nitelendirdiğiniz grup siyasi ve ideolojik te mevcut hükümdarlar hiç mi siyasi ve ideolojik değil? "Benim siyasetim ve ideolojim seninkini döver" mantığının mimarlık ortamına ne katkısı var? Buna alternatif gibi görünmeye çalışan çıkışların da açıkçası "milli ve ahlaki değerler"den "sevgi ve uzlaştırıcılık"tan dem vuran pozisyonlar da mimarlık bilgisi içinden kurgulanmış gibi görünmüyor açıkçası.

Gözünüzden mi kaçtı tam olarak anlayamadım.
    "Biz siyasi değiliz, ideolojik değiliz" genel söyleminin temamen saçmalığına dikkat çekiyorum, o kadar.

Hiç kendisi ve dünyanın varoluş/varkalış sürecine duyarsız ve bu konuda hiçbir düşünce taşımayan insan, insan olabilir mi?
    Bir siyaset ve düşünce (yani ideoloji) sahibi olmaksızın bir toplumda var olunabilir mi?

En büyük yalan, en okkalı takiyyedir bu söylem.

Kendinin bu halini taze fikir diye pazarladığından habersiz yalan söylemektir düpedüz.

İstesek de istemesek de, saklasak da saklamasak da düşünce yapımıza uygun siyasetimiz ortaya konulan mimarlıkla birlikte "becerilebildiği oranda" yaratıcılığımızla birlikte bu dünyaya yansır...

Siz de şu an bu söylediklerinizle birlikte bir düşünce ifade etmekte yani siyaset yapmaktasınız...

Aristo "İnsan siyasi bir hayvandır" sözü ile insanın insanlaşmasındaki kültür yolunu kastetmiştir diye düşünüyorum.

Sayısal çoğunluk ile doğruluk-yanlışlık karşılaştırılması yapılamaz.

Oy çokluğu ile yerçekimini değiştirebiliyor musunuz?

Ancak en genel doğruluk-yanlışlık karşılaştırmasındaki bütün olan bitenlerde konu ne tür omurga kullandığınızla ilgilidir, öyle değil mi?

İnsanı, doğayı, kültürü, etiki ve bir dizi anlamlı değeri bir dizge ile sıralayarak hayatı okumaya başlarsanız duyarlılıklarınızla birlikte omurganız da oluşur...

Neymiş siyaset?

.

Ak liste diye nitelendirdiğiniz grup siyasi ve ideolojik te mevcut hükümdarlar hiç mi siyasi ve ideolojik değil? "Benim siyasetim ve ideolojim seninkini döver" mantığının mimarlık ortamına ne katkısı var? Buna alternatif gibi görünmeye çalışan çıkışların da açıkçası "milli ve ahlaki değerler"den "sevgi ve uzlaştırıcılık"tan dem vuran pozisyonlar da mimarlık bilgisi içinden kurgulanmış gibi görünmüyor açıkçası.
    Metin Karadağ
    12390

Buna dair fikirlerimi iletmiştim:
    http://forum.arkitera.com/showthread...rlar-platformu

Sizden başka herkes nedense omurgasız zaten.

A-aa, hatırladım.
    Sizin mimarı, özellikle ülkemizdeki mimarı; "John Wayne" ile karıştırdığınızı unutmuştum.

Buna dair fikirlerimi iletmiştim:
    http://forum.arkitera.com/showthread...rlar-platformu

Sizden başka herkes nedense omurgasız zaten.
    Metin Karadağ
    12390

Sayın Lumina

Örnek olsun diye kendinizce bir "Öncelikler Sıralaması" yapabilir misiniz?
    Amaaa, Maydanozda E vitamini, Portakalda C vitamini halinizden başlayıp Enzimleriniz'e kadar sıralayarak...

Deniz Anası'nın da bir omurgası olduğuna göre...
    Hem omurga konusundaki bu alerjik takıntınızı da aşar geçeriz belki...

Başlayınız ben bir süre sonra gelir bakarım...
    Maksat, cemaat boşluğa bakakalmasın...

Hadi bakem...

.
    Metin Karadağ
    12390

Laf ebeliğinden başka türlü var olabilmeniz mümkün olamıyor, değil mi? Bir ömür böyle geçmiş, ne yazık.

sayın metin bey yazılarınızı sabırla okudum
    gerek odaya ziyaretimizde gerek genel kurulda ve seçim günü gözlemlediğimiz "panik"hissini sizdede görüyorum .operatör aday ,meslekte birlik vs.söyleminizden rakibinizin kim olduğunu bilmediğinizi yada tanımaya çalışmadığınızı anladım .zaten seçim günü kurmaya çalıştığımız diyaloglara uzlaşıya yaklaşmayan,suçlayıcı,hemen ideolojik pozisyona geçer karşılıkar. bunu destekler vaziyetteydi.
    Emin olun metin bey kimse mevcut yönetim kadar ideolojik değil .Hatta mevcut yönetim o kadar ideolojikki mimarları hiçbir şelikde ilgilendirmeyen yok tekel işçileri yok 1 mayıs yok bilmemneyle ilgilenmekten felç olmuş mimarlık ortamını unutmuş durumda.ha mevcut yönetim illaki siyasetle uğraşmak istiyorsa verir iç işlerine dilekçesini parti kurar ama bunu odanın kaynaklarını kullanmadan yapmalı
    Bizler artık bu ideolojik safsataları duymak istemiyoruz .biz sorunlarımıza çözüm istiyoruz .iş yapacaksanız orda durun ama niyetiniz iş yapmak değilse lütfen artık çekilin .artık önümüzü açacak iş bilen kadrolara ihtiyacımız var.
    Topbaş meselesine gelince bizzat gözlerimle gördüm yönetimdekiler kendisiyle can ciğer kuzu sarması modundaydı
    Veni, vidi, vici

Otoriteseverler otoriteyi okşamayı severler.

YİNE, HİÇ KİMSEYE...

Sayın Gregor Samsa

Önceki seçimde olduğu gibi resmi ya da sivil araçlarla, resmi kurumlarda çalışan personel Ak Liste operatörleri kontrolünde taşınmaya devam edildi.
    Bu seçimde öncekinden biraz farklı olarak araçlar Oda binası'ndan uzaktaki ara sokak ve caddelerde indirme işlemine Ak Liste operatörleri tarafından özen gösterildi.
    Boyuna takılan tanıtım kartları ve dağıtılan çukulata ve şekerlemenin markası da Ak Liste operatörleri tarafından özenle seçilmişti.
    Hele İstanbul dışındaki illerden, İstanbul Şube üyesi olmayanlar tarafından, İstanbul Şube üyelerinin tek tek aranarak Ak Listeye oy istemeleri ise yaratıcı bir çalışma olarak literatüre geçti.

İnsanın herşeyi sorgulayabilen "düşünce yapısına" (ideoloji) sahip olmasına karşı olan "düşünce yapısı"(Aa bu da ideoloji değil mi? Hay bin kunduz!)ndakiler bu sırtlan siyasetini 12 Eylül sonrasi süreçte kaptılar.

İdeoloji(düşünce yapısı) kelimesi ve kavramını kirli dilleri ile suçlu göstermeye çalışarak düşünmeye düşman düşünce yapısını (yani İdeoloji karşıtı İdeoloji ile) yaygınlaştırdılar...

Konu bazında siyasetin yani burada "Mimarlığın Kendi Varoluş Siyaseti'nin" evrensel bilim değerlerinin yanısıra kültürel, tarihsel, sosyolojik, psikolojik ögelerle zenginleştirilip ülke, bölge ve kent ölçeği ilişkisini, tek yapı ile kurduğu/kuracağı bağlam doğaldır ki kimlikli ve kişilikli bir siyaset omurgasını gerekli kılar...

Bunlar mı ideolojik olmayan siyasetten arınmış salt mimarlık eylemleri?
    1) Hangi omurga ya da omurgasızlık İstanbul Kenti'nin Doğu-Batı eksenini kuzeye doğru çevirerek su toplama havzalarını yapılaşmaya açmaya devam etmektedir?
    2) TOKİ'nin tek tip proje mantığı ile ortaya çıkardığı temerküz kampları ile yokedilen doğal, tarihsel, kültürel alanlar...
    3) ...
    4) ...
    5) ...
    ...
    n)...
    Metin Karadağ
    12390

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •