3 sonuçtan 1 ila 3 arası gösteriliyor.

Konu: Yerel yönetimlerin kamusal mekan yönetimi. AVM - Metro bağlantısı

Yerel yönetimlerin kamusal mekan yönetimi. AVM - Metro bağlantısı

Kanyon AVM'ne İstanbul Metrosu'ndan bir giriş var İstanbullular'ın bildiği gibi. Bu metro girişi Gültepe mahallesi ve civarında oturan ya da çalışanlar için iyi bir yaya ulaşımı rotası. Kentlerimizin yaya ile olan ilişkisi yani tam olarak söyleyecek olursak kaldırım kalitemiz düşünüldüğünde sanırım çoğumuz metrodan dışarı çıktıktan sonra yürümektense metronun içinden ve takiben bir AVM'nin -hele de Kanyon'un- içinden yürümeyi tercih edecektir ulaşacağı yere gitmek için. Bir de meteorolojik koşullardan korunaklı olma durumunu ve eğer meraklıysanız mağazarlara da bakma şansına sahip olacağınızı düşünürseniz sanırım metro istasyonu - Gültepe ulaşımı çoğunluk için Kanyon'un içinden geçer. Buraya kadar sorun yok.

Gelgelelim Kanyon'a girebilmek için bir güvenlik kontrolünden geçmelisiniz. Bugüne kadar bu güvenlik kontrolünün de bu denli sorun olabileceğini düşünmemiştim. Öyle ya bomba arıyor olmalıydılar ve uçak güvenliği gibi bir kontrol söz konusu olmamalıydı. Bugün bu konuda yanıldığımı gördüm. Metro girişinde bir kişinin çantasındaki maket bıçağından dolayı içeri alınmadığını gördüm. Belki bir inşaat ustası belki bir mimarlık öğrencisi bilemiyorum neyin nesi, önemi de yok. Ama hepimizin başına gelebilecek bir durum. Bu durum başına gelen kişinin geri yürümesi, metrodan çıkması ve sevimsiz bir rotadan gideceği yere ulaşması gerekliydi.

Sorum ve bu tartışmayı açmaktaki amacım şu: Yukarıda tanımladığım Kanyon AVM'nin metro - Gültepe yaya aksı arasında kalan bölümü yani bildiğimiz alt katı kamusal bir mekan mıdır? Kamusal ise güvenlik taraması sonucu içeri alınmayan kişi hakkını nasıl arayacak? Kamusal değilse -ki öyle olmadığını biliyoruz kağıt üzerinde- belediye buraya neden metro girişi verir?

Eğer metro girişi verildi ise güvenlik talimatlarına belediye olarak müdahale etmek bu kadar mı zor. Liberalizm bu olmasa gerek: Bırakının yapsınlar (güvenlik taraması) dediği kadar bırakınız geçsinler (yaya ulaşımı) de demez mi liberalist düşünce!

Projelendirme açısından bu güne kadar göz ardı ettiğim bu konu, yani AVM' lerden toplu taşıma araçlarına istasyon yaparak böyle bir fonksiyonu AVM' ye sağlamak. Vakit ayırarak veya vakit varsa oyalanarak saati gelen araça binip gitmek.
    Süper.
    Güvenlik benim işim değil. AVM' nin de buna çare bulması gerekir.(Armut piş ağzıma düş!)

Bakkallara çare arayalım derken AVM' leri cazip kılacak gelişmeleri planlıyoruz.
    Şu bizim mimarlar sakın ola dünyayı yönetenler olmasın. Veya derin cevlet falan.

bunebu
    Çok güzel bir konu , gerçekten tebrikler. İşin daha da komik tarafı, maket bıçağı yüzünden içeri alınmadığınız AVM'ye "temiz" girdikten sonra içeride zaten istemediğiniz kadar maket bıçağı hatta bıçak satın alabilirsiniz. Güvenlikte gerçekçi "sınırlar" olur herşeyden önce...

Dışardan yiyecek getirmeme kuralına benziyor. "Dışarıdan silah getirmeyiniz" kuralı...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •