8 sonuçtan 1 ila 8 arası gösteriliyor.

Konu: kesikli çizgi

kesikli çizgi

planda kesikli görünmesi gereken çizgiler oluyor...
    bunları s.u da nasıl gösterebiliriz ??

...

Merhabalar,

Malesef Autocad'te olduğu gibi Sketchup'ta çizgi tipleri mevcut değil. En azından benim bildiğim kadarı ile. Fakat şöyle bir yol önerebilirim.

Kesikli olmasını istediğiniz çizgiyi çizin ve uzunluğuna bakın. Sonra bu uzunluğu görmek istediğiniz kesikli çizginin boyutlarını elde edebilecek şekilde eşit sayıya bölün. Daha sonrada elde ettiğiniz uzunluğu çizip, bu çizgiyi birer boşluk bırakacak şekilde çoklu kopyalama metodu ile çoğaltın. Çoğalttığınız çizgileri grup yapın. İstediğiniz kesikli çizgi oluşmuş olacaktır.

Umarım söylediğim anlaşılabilir. Kolay gelsin.
    Sen seni üzme !

Kesikli olarak bahsettiğiniz çizgileriniz tam olarak nedir.?
    İzdüşümleriniz, akslarınız vs. ?
    3 boyutlu modelleme yaptığınız çizimlerinizde neden kesikli çizgiye ihtiyaç duyuyorsunuz.?
    Biraz daha açıklama yaparsanız sevinirim.
    Kolay gelsin.
    ''Her rüzgarda otlar gibi eğilip bükülürsen, dağ bile olsan bir ota değmezsin.'' Hz. Mevlana

plan çıktısını direk olarak sketch up tan almayı düşünüyorum daha canlı olduğu için ..
    phoshop ta tek tek uğraşmak yerine ....
    o yüzden planda su ı tercih ediyorum fakat planda kesikli olması gereken çizgileri elde edemiyorum...
    etic:söylediğin şekilde kesikli çizgiyi oluşturmak çok uğraştırıcı olsa gerek
    başka çözümü olan varsa paylaşırsa sevinirim....

Alıntı Orijinal metin Semih Borva tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Kesikli olarak bahsettiğiniz çizgileriniz tam olarak nedir.?
    İzdüşümleriniz, akslarınız vs. ?
    Şayet Akslarınız ise, Sketchup içerisinde aks çizgisi mevcuttur.
    ''Her rüzgarda otlar gibi eğilip bükülürsen, dağ bile olsan bir ota değmezsin.'' Hz. Mevlana

Alıntı Orijinal metin ycamuzcu tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    plan çıktısını direk olarak sketch up tan almayı düşünüyorum daha canlı olduğu için ..
    phoshop ta tek tek uğraşmak yerine ....
    o yüzden planda su ı tercih ediyorum fakat planda kesikli olması gereken çizgileri elde edemiyorum...
    etic:söylediğin şekilde kesikli çizgiyi oluşturmak çok uğraştırıcı olsa gerek
    başka çözümü olan varsa paylaşırsa sevinirim....
    Çok uğraştırıcı olduğunu zannetmiyorum. Pratik bir çözüm olarak görünmeyebilir ama ne kadar hakim olduğunuza göre ayıracağınız vakit değişir. Şahsen benim 30 sn. mi alır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
    Sen seni üzme !

Konu biraz eskiymiş ama olsun.

Genel olarak autocad ve diğer benzeri programlarda olan ama sketchupta olmayan komutları ileri sketchup kullanıcıları pluginler vasıtasıyla telafi ediyorlar. Bu kesikli çizgi işini kolaylaştıracak birkaç plugin buldum. İki tanesini kaynak olarak kullandığım sitelerin linkleri de vererek kısaca anlatayım bir sonraki mesajımda.

İlk pluginimiz;

cline tool - (Construction Line Tool - Yardımcı Çizgi Aracı)

Sketchup'ın varsayılan komutları arasındaki 'tape measure' ile çizilen yardımcı 'aks' çizgileri her iki tarafa doğru ilerleyen sonsuz uzunlukta çizgiler yaratır. Cline tool ise bu aks çizgilerinin istediğimiz yerde başlayıp istediğimiz yerde bitmesini sağlar. Başındaki ve sonundaki oklar üzerine sağ tıklanarak açılan pencere vasıtasıyla istenirse silinebilir. Burda çizgi kalınlığı, rengi ya da çizgi aralığına müdahale edemeyiz. Render'da nasıl görünür bilemem, denemedim hiç.

Kullanımı: Program Files/Sketchup/Plugins klasörüne yükleyip programı tekrar başlattığımızda 'draw' üst sekmesi altında 'draw construction lines' komutu olarak belirir.

Name:  plugin1.jpg
Views: 2099
Size:  100,1 KB

İndirme linki: http://rapidshare.com/files/33536735...etool.zip.html

Yararlandığım kaynak site:
    http://sketchuptips.blogspot.com/200...line-tool.html

...........

Diğer pluginimiz daha kapsamlı bir set niteliğindeki;

2DTools

Bu pluginde birçok seçenek olmasına rağmen sadece bir fonksiyonundan bahsedeceğim.

Kullanımı: Yine plugins klasörüne yükleyip programı tekrar başlattığımzda sırasıyla
    Draw üst çekme menüsünden, 2dtools, 2dline style seçeneğini tıkladığımızda çizgi tipini, rengini ve kalınlığını belirleyen bir ekran çıkar. Burda gerekenleri işaretledikten sonra tek yapmamız gereken şey çizgiye tıklamaktır. Belirlediğimiz özellikler çizgiye aynen aktarılacaktır. Bunu da render da denemedim hiç, pek işim olmuyor.

Name:  plg2.jpg
Views: 2106
Size:  108,4 KBName:  plg3.jpg
Views: 2055
Size:  110,0 KB
    Name:  plg4.jpg
Views: 2101
Size:  101,8 KB
    İndirme linki: http://rapidshare.com/files/335370471/2Dtools.zip.html

Yararlandığım kaynak site: http://forums.sketchucation.com/view...185760#p185760
    En son nesriny tarafından düzenlendi : 14-01-2010 23:52

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)