6 sonuçtan 1 ila 6 arası gösteriliyor.

Konu: 2010 yili İtİbarİyle yurtdiŞi eĞİtİmİ

2010 yili İtİbarİyle yurtdiŞi eĞİtİmİ

Merhaba arkadaşlar;
    Ben şuan hala mimarlık bölümünü okumaktayım. Sadece bir dönemim kaldı ve büyük bir boşluğa düştüğümü söylemek isterim.
    Yaptığım araştırmalarda yüksek lisans eğitiminin 2 yıl, ardından da doktara eğitiminin 4 sene olduğunu öğrendim. Yurtdışında bazı yerlerde lisansüstü eğitim almadan direk doktora eğitimi alındığı yazıyor.

Bir arkadaşım geçen sene İtalya' da bulunan "Politecnico di Milano" okuluna lisansüstü eğitim yapmaya gitti. İtalyan arkadaşlarım da o okulun mimarlık ve mühendislik alanında duyulmuş bir üniversite olduğunu söylediler. Yaptığım araştırmalarda da bu üniversitenin önceden iyi olduğu şimdi ise bozulduğu söyleniyor. Türkler çok yoğun olarak oraya gidiyorlarmış. Bunun içinde toefl sınavında bir yeterlilik puanı istemeye başlamışlar. Öğrenim dili İngilizce' ymiş ve Milano da sadece İngilizce eğitim veren üniversite burasıymış. Öğretmenlerin bazıları italyanca karıştırarak ingilizce konuşuyorlarmış, bazıları ise gayet iyilermiş. Öğrencilerse canavar gibi İngilizce konuşuyorlarmış. Fiyatı zenginliğe göre değişiyormuş. Zengin ailesi olandan 3000euro durumu normal olandan da 1000-2000 euro alıyolarmış.

Bir de yurtdışından staj için MBA - GMAT - GRE gibi şeyler var. Bunu tam araştıramadım. Ama Amerika da okulların başvurusu için az vakit kaldığı bunun için yukarıdaki sınavlara girilmesi ve başvurulması gerekiyormuş. Gre bizim alanımız için olan sınavmış. (Bu da bir başka arkadaşımdan)

İngilizceme mesleki anlamda pek güvenemiyorum. Hatta planlarımı yurtdışı için yapacaksam gelecek dönem mesleki ingilizce kursuna başlayacağım tabii öle birşey varsa.

Öğrendilerim bu kadar, bilgisi olan arkadaşların benim gibi bu başlık altında paylaşmaları herkes için iyi olur. Yurtdışı - yurtiçi herhangi bir üniversite de okuyan arkadaşlarımızdan bu konuda aydınlanmak için yardımlarını bekliyorum.

Viyana üniversitelerinin bu konuda hem daha kolay gidilebilir hem de daha ekonomik olduğunu biliyorum.
    Tabii, Almanca şart.

Danışmanlık şirketlerinden bilgi alabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Öğrenim dili İngilizce olan ve önerdiğiniz bir üniversitevar mı peki?

Viyana'nın dışında pek bilgi sahibi olduğumu söyleyemem. İngilizce eğitim olarak Macaristan-Budapeşte var diye biliyorum. Lisans öğrenimi var; ancak Yüksek Lisans konusunu bilmiyorum.
    Bir de alternatif olarak; İskandinav ülkelerinde de İngilizce eğitim veren çok üniversite var sanırım; dediğim gibi Viyana dışında pek bilgi sahibi değilim.

Mutlaka profesyonel birilerine danışın derim.

papatiii
    Viyana hakkındaki bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Viyana üniversitelerine başvurabilmek için ÖSYM tarafından 4 yıllık herhangi bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekiyor. Sadece Türkiye'de yerleştiğiniz bölümü okuyabilirsiniz Viyana'da. Özel üniversiteler ve Kıbrıs üniversiteleri de kabul görmektedir.
    Eğitim dili Almanca'dır.
    İlk senenizde Almanca hazırlık sınıfı okursunuz; daha sonra eğitiminize başlarsınız.
    Lisans için böyle, Y.Lisans veya Doktora için daha değişik koşulları var.

Birçok internet sitesinden daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz, yurtdışı eğitim şirketlerinden özellikle.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •