6 sonuçtan 1 ila 6 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlıkta parabol

damla94

Mimarlıkta parabol

Mimarlıkta parabolün önemi ile ilgili bilgisi olan paylaşabilir mi?

Bir ihtimal

Mesajınızda belirtmediğiniz ama bildiğimiz kadarıyla bir lise öğrencisi için 'fazla detaya kaçan' bir konu olmuş ödeviniz, hangi ders için, isteyerek mi seçtiniz türünden kısımlar da çok önemli bir kriter aslında, yine de daha genele yayılan bir konu olabilirdi.

Herneyse, mimari tasarımdaki 'form'un ve 'yaratılan mekan'ın geleceğini belirleyen önemli faktörlerden bir tanesi de strüktür ve konstrüksiyon alanındaki gelişmelerdir. Zaman ilerledikçe daha az malzeme kullanarak daha fazla açıklık geçme daha fazla mekanın üstünü örtme gibi ihtiyaçlar türemiştir. Sizin örneğinizdeki 'parabol' kavramını bu açıdan inceleyebilirsiniz mesela, asma köprülerin o kadar uzun açıklığı geçmek için kullandığı sistemlerden birisidir parabolik sistemler. Diğer ve benzeri detaylı anlatımları-örnekleri aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Ek: Aslında Gotik ve Osmanlı mimarisinde çoğunlukla görülen kemerler de bir şekilde parabol sınıfına giriyordur sanırım ama emin değilim.

http://www.iku.edu.tr/TR/iku_gunce/F.../FMC1S3_57.pdf

http://fiveprime.org/hivemind/Tags/a...cture,parabola

Name:  2013604_2e042790b7.jpg
Views: 7487
Size:  45,8 KBName:  3901699907_1433b38919.jpg
Views: 6952
Size:  90,3 KBName:  design3654.jpg
Views: 5685
Size:  72,6 KB

damla94
    Ödev matematikten okul bitirme projesi, konuyu değil ama ödevi isteyerek aldım.Teşekkür ederim.

Alıntı Orijinal metin damla94 tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Mimarlıkta parabolün önemi ile ilgili bilgisi olan paylaşabilir mi?
    Mimarlıkta düz çizginin ne kadar önemi varsa parabol'un, noktanın, dairenin vs bir o kadar önemi vardır. Bu soru açıkcası bana biraz enteresan geldi . Bir takım kabukların oluşumunda paraboldan yararlanılabilir, söz gelimi bir parabolu tepe noktasından geçen bir eksen etrafında döndürdüğümüzde oluşacak şekli hayal edebiliriz örneğin buna dönel paraboloit deriz, bir kubbenin oluşumu da buna benzer bir yaklaşımla oluşur yada tonuz benzeri yapı elemanların oluşumuna bakarsak bir parabolün kendine dik doğrultuda ötelenmesi sonucunda oluşur vs vs vs......

RedRapsody
    Harika bir konu seçimi. Derinlerinde kaybolmadan, fazla da yüzeysel kalmadan özünü anlarsanız eğer...
    Konu integral ile ilgili. İntegral herşeydir, yani geometrik olmayan bir hacmin tanımlanabilmesini, hesaplanabilmesini sağlar. Bu konuyu anlamak istiyorsanız, integralin 3 boyutlu grafiklerini incelemeniz gerekir. Parabol'ün eksen etrafında dönmesiyle oluşan şekil tanımlanabilir, hesaplanabilir.

Bu Calculus dediğimiz ileri düzey matematiğin konusuna girer.

Mimaride bunu anlamak için bu farklı formlarla , bu 3 boyutlu grafiklerin benzerliğini araştırabilirsiniz. Heino Engel'in strüktür sistemleri kitabındaki basit çizimlerle , 3 boyutlu integral grafiklerini karşılaştırabilirsiniz. Karmaşık gibi görünen integral formülleri bu konuyla görünür hale gelir.

Çok daha karmaşık formların mimari olarak ele alınması ve yapılması da aslında bu integral hesaplarına dayanır. Günümüzde artık bu işlemleri özel yazılımlar yapıyor. Bizim formüllerle işimiz olmuyor. Mühendisler de mimarlar da bu hesapları yapma işini bilgisayarlara bırakmış durumda. Yani öyle ki, elinize aldığınız bir hamuru sıktığınızda oluşan şeklin bile mimari tanımı mümkün. Bu yazılımlar inanılmaz detaylı formülleri anında hesaplar ve size gerekli, alan, yüzey ve hacim ölçülerini verir. İmal edebilecek tekniğiniz varsa da inşaa edersiniz.
    En son RedRapsody tarafından düzenlendi : 01-07-2010 00:17

RedRapsody
    Lise öğrencisi için ağır evet.
    Parabolik diferansiyel denklemler konusuna ben şahsen üniversitede şöyle bir baktım geçtim ve bir daha görmeyeceğim için hiç üzülmedim!

Şimdi bu işleri biz tembel nesil için bilgisayarlar yapıyor.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)