4 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 1234 SonuncuSonuncu
48 sonuçtan 31 ila 45 arası gösteriliyor.

Konu: Yeni başlayan mimar ve tasarımcılara fotoğraf makinesi seçimi hakkında bilgi...

Alıntı Orijinal metin mimarina tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Nikon D3000 ile Canon 1000D arasında kaldım. Ne dersiniz?
    İkisi de 1.6 çarpan.
    Bu Fenerbahçe, Galatasaray gibi bir konudur aslında.

Eğer çevrenizde Canon'cu varsa Canon, Nikon'cu varsa Nikon önereceklerdir. "Sen önerileri bırak da gerektiğinde bana lenslerinden ödünç verecek misin" diye sorduğunuzda yanıt olumlu ise onun sözünü dinleyiniz.

Haaa ben Canon'cuyum. Canon alın derim. Lenslerimi ödünç verir miyim. I-ıh ne yazık olmaz.

Seçim sizin.

Bu konuya daha önce de mesaj yazmıştım fakat maddi problemlerden ötürü önerilen makineyi alamadım. Şu sıralar sorunumu hallettim ve sıra tekrar makine seçimine geldi.

Canon sx130 ile Fujifilm Finepix s2800 Hd makineleri arasında kaldım. Canon'un beni çeken yanı kalitesi ve güvenilirliği fakat Fujifilm'inde özellik olarak çok farkı var.

Ben fotoğrafçılık konusunda kendimi geliştirebileceğim bir makine almak istiyorum. (Canon'unda Fujifilm'inde manuel modları mevcut)

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

SLR ile ancak fotoğrafçılık geliştirilebilir. Tabii bu dediğime karşı çıkanlar da olabilir. Yeni kompakt makineler gerçekten becerikli.

Bana ister takıntılı deyin, ister teknolojiyi takip etmiyor deyin ama ben aynadan yansıyan ve mercekten geçen görüntü ile haşır neşir olduğumda mutlu oluyorum. LCD ekrana yansımış görüntü düzgün bir sonuç çıkartmıyor.

O yüzden biraz daha para biriktirip belki ikinci el ucuz bir DSLR ve kit lensi ile başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Alıntı Orijinal metin ayasofya tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    SLR ile ancak fotoğrafçılık geliştirilebilir. Tabii bu dediğime karşı çıkanlar da olabilir. Yeni kompakt makineler gerçekten becerikli.

Bana ister takıntılı deyin, ister teknolojiyi takip etmiyor deyin ama ben aynadan yansıyan ve mercekten geçen görüntü ile haşır neşir olduğumda mutlu oluyorum. LCD ekrana yansımış görüntü düzgün bir sonuç çıkartmıyor.

O yüzden biraz daha para biriktirip belki ikinci el ucuz bir DSLR ve kit lensi ile başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

2. el DSLR'i düşünüyordum fakat 2. ele pek güvenmiyorum açıkçası. Ama yinede bunu bir kez daha düşüneceğim. Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

2. el SLR alacaksanız perde ömrüne dikkat edin. Makine kaç çekim yapmış? Sonra perde açılıp kapana açılıp kapana arazlar başlayabilir.

Bir süredir Nikon D90 kulanıyorum. O kadar çok işlevi var ki, bir konser piyanisti gibi her gün saatlerce çalışmanız gerekiyor, makinenin yetenekleri ile kendinizinkileri biraraya getirmek için. Aksi halde, basit bir kompakt makine almak yeterli olacak.
    Bazan, bir kaç gün üstüste, daha kolay taşındığı için ve makro çekimlerdeki yetenekleri dolayısıyla Nikon Coolpix 5400 ile dolaşıyorum; D90 ile olan dostluğum hemen zarar görüyor; makine bana küsüyor. Gönlünü almak için epeyce uğraşmam gerekiyor.
    Acaba, günün birinde Zenith'in SLR makinesi gibi, sadece temel özellikleri olan bir DSLR çıkaracaklar mı piyasaya?

Şahane bir cevap için Sayın Birmimar'a çok teşekkürler.

beyaz forum sayfalarında görmek istediğimiz hareketler pardon mesajlar bunlar...

peki, makine modelini belirledik... fakat pek çok yerde, pek farklı fiyatlar mevcut.
    nereden satın almamız önerilir?

Birkaç seçenek var.
    Firmaların Türkiye Dist. çok fahiş satıyorlar.
    Ancak eğer yurtdışından bir tanıdığınız geliyorsa filan onunla getirtebilirseniz çok iyi olur.
    Ya da Sirkeci'de Hayyam Çarşısı'na gidebilirsiniz.

Ya da ebay'de bakabilirsiniz.

Ben genelde yurtdışından getirttiriyorum.

elifayan
    merhaba ben mimarlık son sınıf öğrencisiyim..profesyonel fotoğraf makinesi almak istiyorum bu konuda da çok amatörüm maddi açıdan bir sınırlamam yok almışken de iyisinden almak istiyorum ama ilk defa kullanağım için karmaşıklığı beni biraz ürkütüyor..çekim alanı olarak da dış çekim tercihim..burda okuduğum kadarıyla 18-80 18-105 özellikleri olan bir makinem benim ihtiyaçlarımı karşılayacak ama dediğim gibi ilk makinem olcak yani baya amatörüm..bu konuda sizin tecrübeleriniz sonucu önerileriniz ne olabilir? bir kursa gitmeli miyim ayrıca kendim karıştırarak da baya çözebilir miyim

Günümüz fotoğraf makineleri -maalesef- bir bilgisayara dönüştü, çok fazla olanak sunuyor. Eskiden laboratuarda yapılan işlemlerin bir çoğu, doğrudan makine üzerinde yapılır hale geldi. En basit amatör makineyi de alsanız bu böyle.Sahiden iyi fotoğraf çekmek ve bu konuda sürekli kendinizi geliştirmek isterseniz, edineceğiniz makinenin şu iki özelliğe sahip olmasına dikkat edin:1. Makine ,objektifleri değişebilen SLR denen türden olmalı; gerek duydukça farklı durumlar için değişik objektifler alıp takabilmelisiniz.2. Tüm ayarlar (ışık ve mesafe) gereğinde elle (manuel olarak) yapılabilmeli; fotoğrafçılığı ancak ayarları elle yaparak öğrenebilirsiniz.Almışken en iyisini alma devri kapandı; teknoloji çok hızlı değişiyor. Ayrıca bu işi biraz öğrendikten sonra kendi tercihleriniz olmaya başlayacaktır; makineyi değiştirme gereği duyabilirsiniz. Dolayısıyla, yukarıdaki iki özelliğe sahip makinelerin en ekonomik olanını almanızda yarar var.Yukarıdaki özelliklere sahip herhangi bir makine, doğru marka seçerseniz, size fazlasıyla yeterli olacaktır. Doğru markadan kasıt, eskiden beri makine üreten firmalardan birinin ürününü almakanon, Nicon, Pentax gibi. Burada en önemli nokta, objektif kalitesidir.Son olarak, pil dayanma süresinin en uzun olduğu bir makine seçin. Ayrıca, gereğinde her yerde kolayca bulunabilen şarj edilebilen AA normunda pillerin kullanılabilir olması da bir avantajdır.Size tek bir marka ve tek bir model önermeyişimin nedenini de açıklayayım:Makine seçmek için vereceğiniz uğraş, o makineyi daha iyi tanımak ve onu "sevmek" için de yararlı olacaktır. Fotoğrafçılık teknik bir uğraşı alanı olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır; burada, kullandığınız gereçlerle ilgili duygusal bağların da önemi vardır. Makinenizi kendiniz seçin bu iş için zaman ayırın. Bu amaçla internette yapacağınız araştırmanın yanısıra, İstanbul'da yaşıyorsanız, Sirkeci'deki fotoğraf makinesi ve malzemesi satan dükkanları ziyaret edin; bilgi (ve not) alın; arkadaşlarınızdan kullandıkları makinelerle ilgili bilgi alın. Seçiminizi yapmaya yakın bir noktaya geldiğinizde yine bu forum ortamında soru sorup görüşleri değerlendirebilirsiniz.Kolay gelsin.

Günümüz fotoğraf makineleri -maalesef- bir bilgisayara dönüştü, çok fazla olanak sunuyor. Eskiden laboratuarda yapılan işlemlerin bir çoğu, doğrudan makine üzerinde yapılır hale geldi. En basit amatör makineyi de alsanız bu böyle.Sahiden iyi fotoğraf çekmek ve bu konuda sürekli kendinizi geliştirmek isterseniz, edineceğiniz makinenin şu iki özelliğe sahip olmasına dikkat edin:1. Makine ,objektifleri değişebilen SLR denen türden olmalı; gerek duydukça farklı durumlar için değişik objektifler alıp takabilmelisiniz.2. Tüm ayarlar (ışık ve mesafe) gereğinde elle (manuel olarak) yapılabilmeli; fotoğrafçılığı ancak ayarları elle yaparak öğrenebilirsiniz.Almışken en iyisini alma devri kapandı; teknoloji çok hızlı değişiyor. Ayrıca bu işi biraz öğrendikten sonra kendi tercihleriniz olmaya başlayacaktır; makineyi değiştirme gereği duyabilirsiniz. Dolayısıyla, yukarıdaki iki özelliğe sahip makinelerin en ekonomik olanını almanızda yarar var.Yukarıdaki özelliklere sahip herhangi bir makine, doğru marka seçerseniz, size fazlasıyla yeterli olacaktır. Doğru markadan kasıt, eskiden beri makine üreten firmalardan birinin ürününü almakanon, Nicon, Pentax gibi. Burada en önemli nokta, objektif kalitesidir.Son olarak, pil dayanma süresinin en uzun olduğu bir makine seçin. Ayrıca, gereğinde her yerde kolayca bulunabilen şarj edilebilen AA normunda pillerin kullanılabilir olması da bir avantajdır.Size tek bir marka ve tek bir model önermeyişimin nedenini de açıklayayım:Makine seçmek için vereceğiniz uğraş, o makineyi daha iyi tanımak ve onu "sevmek" için de yararlı olacaktır. Fotoğrafçılık teknik bir uğraşı alanı olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır; burada, kullandığınız gereçlerle ilgili duygusal bağların da önemi vardır. Makinenizi kendiniz seçin bu iş için zaman ayırın. Bu amaçla internette yapacağınız araştırmanın yanısıra, İstanbul'da yaşıyorsanız, Sirkeci'deki fotoğraf makinesi ve malzemesi satan dükkanları ziyaret edin; bilgi (ve not) alın; arkadaşlarınızdan kullandıkları makinelerle ilgili bilgi alın. Seçiminizi yapmaya yakın bir noktaya geldiğinizde yine bu forum ortamında soru sorup görüşleri değerlendirebilirsiniz.Bir kursa gitmekte yarar var; ama bu konuda deneyimli bir tanıdığınız da size yardımcı olabilir. İyi bir öğretici ve öğrenci iseniz, deneme yanılma yoluyla da yol katedebilisiniz.Kolay gelsin.

Objektifi değişebilir makine alın

Günümüz fotoğraf makineleri -maalesef- bir bilgisayara dönüştü, çok fazla olanak sunuyor. Eskiden laboratuarda yapılan işlemlerin bir çoğu, doğrudan makine üzerinde yapılır hale geldi. En basit amatör makineyi de alsanız bu böyle.

Sahiden iyi fotoğraf çekmek ve bu konuda sürekli kendinizi geliştirmek isterseniz, edineceğiniz makinenin şu iki özelliğe sahip olmasına dikkat edin:
    1. Makine ,objektifleri değişebilen SLR denen türden olmalı; gerek duydukça farklı durumlar için değişik objektifler alıp takabilmelisiniz.
    2. Tüm ayarlar (ışık ve mesafe) gereğinde elle (manuel olarak) yapılabilmeli; fotoğrafçılığı ancak ayarları elle yaparak öğrenebilirsiniz.Almışken en iyisini alma devri kapandı; teknoloji çok hızlı değişiyor. Ayrıca bu işi biraz öğrendikten sonra kendi tercihleriniz olmaya başlayacaktır; makineyi değiştirme gereği duyabilirsiniz. Dolayısıyla, yukarıdaki iki özelliğe sahip makinelerin en ekonomik olanını almanızda yarar var.Yukarıdaki özelliklere sahip herhangi bir makine, doğru marka seçerseniz, size fazlasıyla yeterli olacaktır. Doğru markadan kasıt, eskiden beri makine üreten firmalardan birinin ürününü almakanon, Nicon, Pentax gibi.

Burada en önemli nokta, objektif kalitesidir.Son olarak, pil dayanma süresinin en uzun olduğu bir makine seçin. Ayrıca, gereğinde her yerde kolayca bulunabilen şarj edilebilen AA normunda pillerin kullanılabilir olması da bir avantajdır.

Size tek bir marka ve tek bir model önermeyişimin nedenini de açıklayayım:
    Makine seçmek için vereceğiniz uğraş, o makineyi daha iyi tanımak ve onu "sevmek" için de yararlı olacaktır. Fotoğrafçılık teknik bir uğraşı alanı olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır; burada, kullandığınız gereçlerle ilgili duygusal bağların da önemi vardır. Makinenizi kendiniz seçin bu iş için zaman ayırın.

Bu amaçla internette yapacağınız araştırmanın yanısıra, İstanbul'da yaşıyorsanız, Sirkeci'deki fotoğraf makinesi ve malzemesi satan dükkanları ziyaret edin; bilgi (ve not) alın; arkadaşlarınızdan kullandıkları makinelerle ilgili bilgi alın. Seçiminizi yapmaya yakın bir noktaya geldiğinizde yine bu forum ortamında soru sorup görüşleri değerlendirebilirsiniz.

Bir kursa gitmekte yarar var; ama bu konuda deneyimli bir tanıdığınız da size yardımcı olabilir. İyi bir öğretici ve öğrenci iseniz, deneme yanılma yoluyla da yol katedebilisiniz.

Kolay gelsin.

Pil dert değil. Yedek piller en iyi makine için 30-40 TL. Hafif. Ben bir Sultanahmet yaptığımda bazen makinede 2. pile geçerim.
    Kompakt makineden hem uzak durun hem de durmayın. Fotoğraf ile ilgili iseniz sizi köreltir. Ama fotoğraf ile ilgili iseniz her daim 10 kg'den ağır su geçirmeyen bir çanta ile dolaşmanızı engeller. Size kalmış. Alın bir tane dursun.

SLR ve DSLR ayrı bir dünya. Bu dünyaya adım atacaksanız yavaş yavaş, aheste aheste makine parkınızı geliştirin. DSLR makineniz varsa M42 halka alın. 9-10 liradır. Onunla Zenit ve muadilleri vidalı lenslerle manuel fotoğraf çekmenin zevkine varsın. (DSLR'ı full manuel yapsanız bile yien işinize karışıyor.)

Arada sıkılırım diyorsanız hiç fotoğraf işine girmeyin. Para harcamayın yazık.

Çok para iyi lens ve gövde=iyi fotoğraf olmadığını söyleyenler olacaktır. Doğrudur. Ama yine de bir kaç poz tesadüfi iyi şeyler çıkartırsınız. Önemli olan onu da görebilemektir.

Ucuza kaçacaksanız alacağınız kompakt makineyi bir üstte çıkartayım diye uğraşmayın. Eğer ucuz makine dersiniz varsa filmli eski tip manuel makinelere göz kırpabilirsiniz. Tab fiyatları dahi düştü artık.

Fotoğraf hakkında araştırma yapın, yatın kalkın. Kendinize zaman ayırın. İstanbul'da iseniz kendinizi şımartın ve İstanbul'u çekin. Değilsenisiz kentinizi çekin.

Paylaşın, her türlü bilgiyi fotoyu. Kendinize saklamayın.

Dünyanızı değiştirin. Zevk alın.

5 ay önce aldığım Canon 600D ile birkaç öneriyi yazayım;
    HD video için alacak olanlar (bu aralar çok moda) SD hafıza kartı'nın sınıfı'nın yüksek olmasına dikkat etmeli (Class 8 ve üzeri)
    Nikon'un zoom lensleri Canon'un denk lenslerinden ucuz.

En erken yazın 18-200mm lens alabilirim...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •