4 sayfanın 1. sayfası 1234 SonuncuSonuncu
48 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Yeni başlayan mimar ve tasarımcılara fotoğraf makinesi seçimi hakkında bilgi...

Yeni başlayan mimar ve tasarımcılara fotoğraf makinesi seçimi hakkında bilgi...

Özel mesajıma şöyle bir mesaj geldi.

Alıntı Orijinal metin frax tarafından gönderilmiş
    Sayın Ahmet Turan bey,
    Öncelikle rahatsız ettiğim için özür diliyorum.Sizi daha önceden burayı takip ettiğim için kullanıcı adınızdan az çok biliyordum.Ben İTÜ mimarlık bölümüne 1 ay önce başlamış bir öğrenciyim.Ders seçimini danıştığım hocalarımın tavsiyesi üzerine fotoğraf dersi aldım.Hiç bir makinem yok ve bir makine alıp öğrenebildiğim kadar bu konu hakkında bilgi sahibi olmayı istiyorum.Size özel mesaj göndermemin sebebi fotoğraf makinesi danışma konusu açsam yardımcı olur musunuz diye idi çünkü bu konuda hiç bilgim yok.Umarım mesajımı görüp zaman ayırırsınız.Şimdiden teşekkürler.
    Saygılarımla İsmail.
    Not:Burayı liseden beri bilip takip ediyorum ancak öğrenci olma sıfatını yeni kazandığım için ve artık yazmam gerektiği için yeni kayıt oldum, mazur görünüz.
    Ben de sadece bu üyenmize değil, kısıtlı bilgimi tüm forum üyeleri ile paylaşmak için buraya taşıdım.

Lütfen siz de eklemelerinizi yapınız. Yapınız ki güzel bir rehber olsun.

Teşekkürler.

Efendim,

Mimarlığa yeni başladınız. Çevrenizde olan bitenleri ve tabii mekanları fotoğraflamak istiyorsunuz. O yüzden cep telefonunuzun kamerasının dışında, belegeleme amaçlı bir makineniz olsun istiyorsunuz.

Mimar dediğin tasarımcı dediğin çevresi ile ilgilidir. Çevresindeki mekansal tüm olguları hemen belgelemek ister. Bu yüzden gezilerinde, arsa keşiflerinde ya da sokak sağlıklaştırma işlerinde binaların cephelerini çekeceği gibi sümüklü sevimli bir veletin "beni de çek ağbi-abla" dercesine bakışını da yakalar. Zevklidir yani.

Sonra bunları tarihleri konuları ve özellikleri ile yedeklemek ve 6 yıl sonra diyelim bakıp o günü hatırlamak çevresel gelişimleri takip etmek de çok hoştur.

Ancak kısıtlı öğrenci bütçeleri ve her zaman kullanılacak rahat bir makine almak isteği de doğaldır. O yüzden kategorilendireceğim.

Efendim önemli konu maddiyat. Öğrencilerimizin zorlanmalarını istemeyiz. Harçlıklarla alınacaktır bu makine.

KOMPAKT MAKİNELER.

Mecburen kompakt diye tabir edilen makinelere bakılacak. 3-4 ayda bir tüm modeller değiştiğinden size bir marka model veremiyorum. Hatta bana danıştıklarında dur bir bakayım deyip yeniden makine başına geçip o aralar ne gibi makineler var nasıl fiyatları bakıyorum. Yani 3-4 ayda bilgilerinizi eskimesi durumu var.

Bu tür kompakt makinelerde önemli değişkenler var.

1- Çözünürlük (Megapiksel)
    2- Lens
    3- Zoom
    4- Pil
    5- Hafıza kartı tipleri
    6- USB çıkışları ve makineye erişim

1- Megapiksel herşey değildir. Aslında olay basit makinenin çektiği en büyük çözünürlüklü fotonun yatay ve düşey piksel sayıları çarpılır 1.000.000'a yani bir milyona bölünür. Mpx değeri çıkar. Kötü foto ortaya çıktıktan sonra yüksek mpx değeri bir işe yaramaz. Poster filan gibi yüksek çöznürlüklü iş yapmıyorsanız bazen makinenin en yüksek mpx değerinin bir altında çalışmak daha uygundur. Örneğin 10 mpx bir makineniz var. Normal mod çekerken 8 ya da 6 mpx ayarlayın. İki foto arasındaki bekleme süreniz de azalır. Hafıza kartını daha az doldurursunuz.

2-Lens. Önemli tabii. Kompakt makinelerde lens değiştirilmez. Yani mekinenizin lensi makineyle beraberdir bir kere seçersiniz olur biter. O yüzden makine çok ince olacak diye mini bir lensi olan ultra hafif ince bir modele paralar saymayın. Varsın olsun biraz makineden çıkıntı yapsın lens. Mimar geniş açı çeker. (acı değil açı) O yüzden mümkünse alacağınız makinenin lensinin mm cinisinden karşılığını bulun sorun. Size 10x bu dediler mi onun zum olduğunu bilin. Kardeşim bu lensin en geniş açısı yani en düşük çekebildiği mm değeri nedir diye sorun. Eşime aldığım makinenin en düşük mm değeri 28mm. Bence uygun. Ama 20mm filan yakalarsanız kaçırmayın. Yani bu değer ne kadar azalırsa daracık bir mekanda sırtınızı duvara verdiğinizde karşı duvarda daha fazla alanı fotoğraflarsınız. Rölöve işlerinde çok önemli bir detaydır.

3-zoom. Zum da derler. Zumu 10x filan diyorlar. Neyi neyle 10 ile çarpacağız ki. Adam adam 28mm-280mm deseler ya. Demiyorlar. Yani şöyle demin öğrendiğiniz en geniş açı mm değerini verilen x değeri ile çarpın lensin zum aralığını bulursunuz. 30mm-200mm aralığı açılan lensler bence iyidir. Ama açıklık ne kadar fazlaysa o kadar iyi. Haaa bu rada optik zum'a bakın. Dijital zum değerine hiç itibar etmeyin çünkü anlamsız. Ben hususi dijital zum'a başvurmam çekimlerimde. Gerekirse Photshop ne güne duruyor.

4- Pil. Lit-İon pillere bence daha çok değer verin. Geceden iyi bir yükleme (şarj) ile o günkü hatta ondan sonraki gün tüm çekiminizi pil ile yaparsınız. AA tipi kalem pilleri de yeniden dolabiliyor ama onlara bir türlü ısınamadım. Onları yeniden yüklemek de mesele. Standartı yok. Şarj eden zımbırtıları çok yer kaplıyor çok kaba. Yedek aldığını pilin ne kadar dolu olduğunu bilemiyorsunuz. Sonra aslıdna 4 tane koymak lazım makineye bence 2 tanesi az geliyor. 4 tanesi de ağırlaştırıyor. Bir türlü alışamadım. Pilsiz kalmaya hiç dayanamıyorsanız Li-İon pilin bir de yedeğini alın. Ooohhh rahat edin. Çok para değil.

5- Hafıza kartlarında SD kartlar artık standart oldu oluyor. Bütün laptoplarda SD okuyucular da var. 4gb SD kartlar 10-15 lira. Doldurmanız zor. Kendi hafıza kartlarını dikte eden markalara gıcığım. örneğin Olympus ve Sony. Kardeşim standartlaştırsanız yahu. O yüzden SD kartlı olan tercih edin diğerleri az kullanılıyor okuyucu bulmak zor. Ancak SD kartların da çok çok da kötüsüne itibar etmeyin. Biraz hızlı olsun. Kompakt makineler arka arkaya foto çekemiyorlar hala. Çekiyorsunuz bekliyor önce size bir çektiğinizi gösteriyor sonra kendine geliyor. Ancak bu iki kare arasında 1-2 saniye demek. Bir hareket yakalamaya niyetliyseniz olmuyor tabii. Ben aslında bir bastım mı elimi çekmeden arka arkaya 9 tane 10mpx foto almak isterim. Ancak o da DSLR denen makinelere özgü daha çok. Kompaktta o hızı yakalayan olmadı ama Casio'nun bir aleti video çekerken düşük bir çözünürlük olursa sanide 200 kareye kadar video çekebiliyor bir yerder görmüştüm. Alsam da içi su dolu balonun nasıl patladığına baksam demedim değil. Dediğim gibi DSLR nakimeler CF kart denilen SD kartların 4 katı kadar bütük daha kalın katlar kullanırlar. Nispeten pahalıdırlar büyüktürler ama çok hızlıdırlar. Bir de bunların da arasında hızlı olanlar vardır. ferrari modeli mi vardır bir tanesinin. Sonraki iş.

6- Bçye stadart dışı orijinal kablolara sizi mahkum eden makinelerden hoşlanmıyorum. Basit bir USB kablosu ile her yerde erişebileceğiniz kablosu olsun. Zaten Sd kartı çıkartıp foto transfer ettiğiniz için çok da anlamı kalmadı gibi. Bir de USB'den şarj olsalardı tadından yenmezdi.

Bence bu kompakt makienler için gavur parası ile 100-300 avra arasında para verilebilir. 300 avroya çıkarsanız yarı kompakt yarı pro makinelere bakın. Ama iyi bakın makinenize.

Eğer her yerde yanınızda taşıyacaksanız hızlı açılan hızlı ilk çekimi yapabilen ucuz ama keliteli bir makine alın. Ona verilen paraya acımayın. Bir DSLR'ınız olsa bile onun yeri ayrı. Benim dana kadar bir makienm var. 7 adet de lensim var. En ağır lensim 1.5 kilo. Taşınacak gibi değil. Hızlı bir yere gidip 10-15 foto için hanıma aldığım kompakt makineyi aşırıyorum. O yüzden bunun tadı ayrıdır.

DSLR hakkındaki engin!!! bilgilerimi de diğer mesajda yazayım. Zira arka planda yetişmeyi gereken bir iş var.

Teşekkürler. (Ekleme yapabilrisiniz)

Bu arada almak istediğiniz beğendiğinizi makinenin linkini verirseniz kritiğini yapabiliriz.

Teşekkürler.

frax
    Ben konu hakkında yeni yeni bilgi sahibi olduğum için çevremdekilere danışarak makineler hakkında fikir ediniyorum. Bana şu ana kadar tavsiye edilen Fujifilm Finepix S1500 (sıfır) ya da Canon Eos 350D (2.el) idi.Benim doğrudan yeni bir makine almalıyım diye bir takıntım yok.Sizlerin tavsiyelerine uyacağım sonuçta tecrübe ve bilgiye güvenilmelidir.
    İlginiz için çok teşekkür ederim.

İkinci el 350D yerine ikinci el 400D bakınız hiç değilse. Yaklaşık fiyatları aynıdır ama 400D biraz daha iyi.

Fujifilm'in makinesi de iyi ama DSLR alırsanız üzerinde hangi lenslerin olduğu da önemli. Şimdilik Fujifilm alıp ileride yani mezun olmaya yakın bir de SLR almanızı öneririm. O zaman SLR'lar daha da ucuzlayacaktır. Belki makine ve lensleri toptan bir şekilde alırsınız.

Fujifilm'in bence tek üzücü tarafı AA pil kullanması. Onun dışında 33mm-396mm aralığı var ki oldukça iyi.

En ucuz olarak http://www.webdenal.com/store/fujifi...kakce&v=1.57.7 bu adreste var. Peşin 470 lira.

Kolay gelsin.

frax
    İlginiz için teşekkür ediyorum tekrar.Birkaç gün daha bakacağım makinelere.Buna göre yeni tavsiye edilenler de olabilir, başka arkadaşlara da yardımcı olabilir bu konu.Benim dikkatimi çeken modeller olursa onları da eklerim.

agart
    Ahmet'cim selamlar...

madem ekle dedin eklerim bende

sevgili frax
    öncelikle iç mekan mı, dış mekan mı yoksa her ikisini birden mi çekeceksiniz?
    bütçeniz ne kadar?
    mimari dışında da bir şeyler çekecek misiniz ( genellikle bunun cevabı evet olur )? (porte vb..)

bunları sorduktan Ahmet'in yazdıklarına ek olarak şunları söyleyebilirim.

iç mekan (da) çekecekseniz size kompakt makina asla yetmeyecektir. Hele üstündeki flaş (dahili flaş) işi daha da berbet hale getirebilir. Zaten Ayasofya gibi tarihi mekanlarda izin almadan flaş kullanamayacaksınız. (bu durumda diyaframı açmanız gerekecek ve/veya iso-asa değeri yükseltmeniz gerekecek - kompakt makinalarda çok gelişmiş bir iso değeri yoktur; günü kurtarır.) Bu yüzden tercihin bir DSLR olmalı veya DSLR like olmalıdır.

şimdilik bu kadar.
    yukardaki sorularıma cevaplarsanız daha net cevaplar veririm.

mesela full frame bir makina önerebilirim.
    tilt-shift lens önerebilirim.
    10-22 geniş açı bir lens önerebirim...

para benim değil ya önerdikçe öneririm artık

uym
    Yıllardır çeşitli kameralar kullanmış biri olarak benim tavsiyem DSLR olacaktır, kompakt makinaların çektiği fotoğrafları artık ortalama bir cep telefonu da çekebiliyor. Pratik olmasının yanında kompakt makinanın bir mimara ya da mimar adayına yakışmayacağını (en azından mesleki çekimler için) düşünüyorum. DSLR da benim test ettiğim, kullandığım ve önerebileceğim 2 marka var, Canon ve Nikon. Sırasıyla Canon EOS1, Nikon F1, Canon EOS5 (SLR) ve en son EOS 300D (DSLR) aldım. 2004'ten beri 300D'yi kullanıyorum ve çok çok memnunum. Sıfır fiyatlarına bakılınca biraz yüksek görünüyorlar ama sahibinden.com vb. gibi sitelerde temiz kullanılmış cihazları uygun rakamlara bulmak mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, işlemcisinin ve shutter'ının faal olmasıdır ve cihazın suyla temas etmemiş olmasıdır. İşlemci dış etkenlere karşı narin ve shutter'ın da belli bir ömrü olduğundan bu tip 2. el ürünleri imkan varsa satın almadan önce firmaların Sirkecideki distribütörlerinin servislerine veya belli başlı fotoğrafçılara göstermek gerekir, hatta 2. el oralardan da araştırılıp alınabilir. Bu iki markanın piyasanın hakim markalarıdır ve başka bir markayı almayı önermem. Eos düşünülüyorsa, 300 ile 350 arasında çözünürlük farkından başka çok ciddi bir fark göremedim, çözünürlük de bu sınıfa geçince ciddi bir konu değil zira 300D ile çektiğim bir resim evde bir duvarı kaplamakta. 400D hız, enstantane, işlemci açısından çok gelişkin görünüyor o yüzden iyi bir şey olsun istiyorsanız 400D öneririm yoksa 300D gayet yeterli ve makul fiyatlıdır. Canonlarda 2 makinamda da yaşadığım bir sorun, zamanla otomatik açılan flaşın bozulması oldu, onun dışında da defalarca yağmurda kalmasına yere düşmesine ve ısı farklılıkları yaşamasına rağmen üzerindeki hatıra dolu çiziklerle hala iş görüyor, shutter 18.742 göstermekte ve en ufak bir derdi yok ve filmle çekim yapan eski makinalarımın objektiflerini de sorunsuzca kullanabiliyorum, bu anlamda farklı markalara geçiş yapmak eğer elde öncekinden kalan nitelikli bir lens varsa yazık olmasına sebep oluyor.

Sonuç: Canon EOS 300 veya 400-Nikon 300 veya 3000 alınmalı, ilk etapta 18-80 veya 18-105 lens de alınabilmişse ne aladır. Akabinde sirkecinin arka sokakları dolaşılarak yeni lensler edinilebilir.

İyi çekimler!

Evet mimar ve fotoğrafçı arkadaşlar DSLR öneriyorlar. Haklılar. Bense sırasıyla şimdi SLR like makineler hakkında bilgi paylaşımı yapayım demiştim. SLR like makineleri atlıyoruz. Direkt DSLR'a geçelim.

SLR kısaltması Single Lens Reflex demek. DSLR, Dijital olanı demek.
    Name:  camera-diagram4..gif
Views: 5053
Size:  9,6 KB
    Bu çizim anlatıyor. Ancak Bu plan bakışı değil. Gavur "top view" demiş. Yanlış.
    Bu makinenin kesiti aslında. Bir ayna var ve siz deklanşöre bastığınızda ayna yukarı kalkıyor ve dışarıdan gelen ışık direkt filmin ya da dijital sensörün üzerine düşüyor ve o anın fotosu çekiliyor. Deklanşöre basılmadığında ise lensten gelen ne var ne yoksa ayna ve beşgen prizma sayesinde kullanıcıya görünüyor.

Yani ve kısaca kompakt makine dediklerimiz aslında bir güvenlik kamerası gibi. lensten gelen görüntüyü işleyip sonra arkasındaki lcd ekrana tv gibi yansıtıyor. Yani ortalıkta bir göz seçme ve tartma gibi sanatsal olfuları BARINDIRAMIYORLAR.

O yüzden mimar ve fotoğrafçı arkadaşlar bunları beğenmiyorlar. Ancak gel gör ki maddi açıdan ve her yere götürülebilmeleri açısından lisans öğrencilerinin de harçlık durumlarını düşündüğümüzden böyle öernmelerde bulunduk.

Ben DSLR kullanmaya başladığımdan beri kompakt makinelerle çektiklerimden hiç birini seçtiğim fotolarım içine alamadım. Girmediler yani.
    Neyse aynen devam edeyim.

BU dünyada iki büyük oyuncu var. Canon ve Nikon. Sony, Pentax vehatta leica bile bu ikisi ile yarışamıyor. Bu onların kötü oldukları anlamına gelmiyor ama işi ciddiye dayandı mı lens desteğinden kullanım kolaylığına kadar konularda Canon ve Nikon kadar olamıyorlar.

Canon ve Nikon, Fenerbahçe Galatasaray gibi. Ekşi sözlükte iflah olmaz Canoncu olan bana zorla Nikon satmaya çalışan Media Markt satıcısını mat ettiğim hakkımda yazdığım mesaj yüzünden az kötülenmedim. Bütün nikoncular çok kızmış bana. Ama ben Nikon kullanmayı da çok severim. Eğer bana güvenen secgiğim bir arkadaşımda Nikon varsa bir kaç çekim için izin isterim. Herkesten de makine almam. Bir kaç çekim için bile istemem. Bu benim prensip sahibi olduğumdan değil bir şey olur olmaz korkumdan. Başkasına da makinemi vermem. Kayınbirader istedi benim makineyi vermedim. Çok bozuldu ama bu numaralı gözlüğünü versene iki üç gün takayım gibi bir şey benim için.

Teknik bilgilerden çok uzaklaştık. Onu da diğer mesajda vereyim.

Bizi takip ediniz ve eklemeler yapınız ...

cihan
    Ben Sony DSC R1 ve Canon 450D kullanıyorum ikisinden de çok memnunum özellikle taşıma açısından sony inanılmaz rahat oluyor. Sonyde lens olarak 24-120mm carl zeiss var. Öğrenci arkadaşlara bulabilirlerse temiz ikinci elini almalarını tavsiye ederim. Fiyat performans açısında iyi bir makinedir.

Evet ben SLR'a kısıtlı çok kısıtlı bütçem olan harçlıklarımla, bazen sinemaya gitmeyerek, bazen yövmiye usulü rahmetli babamın işlerini yaparak kazandıklarımla aldığım Zenith ile başladım. Çok karizmatiktir. Benim gibi çoğu arkadaşın ilk göz ağrısıdır. Unutmam. Unutmamam. Hala duruyor. Hala çalışıyor ama çok yıprandı.

İşte benim ilk SLR'ım.

Name:  zenit11..jpg
Views: 4871
Size:  13,3 KB

Bu aletin şöyle çekenini dahi yapmış Ruslar. Hiç denemedim ama çok zevkli olsa gerek.
    Name:  Zenit-silah..jpg
Views: 5277
Size:  12,5 KB
    Sonra bu dururken ilk dijitale geçenlerden biri olarak Sony Mavica aldım. 1999 yılında hem de. Bildiğiniz 1.44'lük disketlere çekebilirdi. 22 tane foto koyabilirdi bir diskete.
    Hala çalışmaktadır.
    Name:  fd88_front_angle..jpg
Views: 4635
Size:  18,2 KBName:  fd88_back..jpg
Views: 4601
Size:  19,7 KB

İşte bununla çektiğim bir foto

Name:  ikiz..jpg
Views: 3907
Size:  82,4 KB

Sonraaaa ilk DSLR'ım olan Canon 400D'yi aldım. Hikayesini sizinle paylaşırım.

Cihan'ın Sony'si de çok hoş makinedir. Ama o da artık 450D'ye geçti.

Herkes hikayesini ve makinelerini yazarsa yeni başlayanlar bu işin değerlib ir uğraş oılduğunu anlayacaklardır. Herkesten bekliyoruz. Memnun oldukları konuları, olmadıklarını belirterek tabii.

cihan
    Benimde ilk makinem zenit ti duruyor hala hatta 300mm tele objektifim bile var.
    Evet 450D geçtik fakat hala ısınamadım ben ona.

frax
    Kusura bakmayın birkaç gün internetten uzak yaşadığım için cevap yazamadım.Bütçem esneyebilir ancak 800 liranın üstüne çıkmayı düşünmüyorum.Bu da en iyi ihtimalle 2.el DSLR oluyor.Önerdiğiniz gibi sahibinden.com daki ilanlara baktım güzel bir 2.el için bütçem yetiyor bu açıdan iyi bir durum benim için.Çekim alanım şu anda dış çekim bunu da belirteyim.Zaten şu aşamada 2.el DSLR düşünüyorum bu da şok sorun oluşturmuyor.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •