14 sonuçtan 1 ila 14 arası gösteriliyor.

Konu: Tonoz çatı oluşturmak?(archicad)

hancock

Tonoz çatı oluşturmak?(archicad)

Tonoz çatı oluşturmayı çözemedim bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim

Ekran görüntülerinden takip ediniz. Önce tonozun profilini 2d araçlarla belirleyin.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar      

312şerref
    Sevgili hancock,

Tonozu Archicadde 2d penceresinde yapmayı Lumina gayet güzel açıklamış. Naçizane tavsiyem tonozu 2boyut penceresinde değil 3d görünümü açıp orada yapmayı denemeniz. Eğer üzerini kapatmayı düşündüğün alanı duvarla yada döşemeyle...vs ile belirledikten sonra 3d penceresinde tonoz aracını seçip bu altlıkta köşe noktalarından tutarak yapmaya çalışırsan emin ol gayet basit şekilde tonozu yaptığını göreceksin. 2D penceresinde yapılanı ben ezelden beri çözemedim galiba bu gidişle çözemem de ... O yüzdendir ki uzun süredir konuyu bu şekilde halletmekteyim.. Umarım faydasını sizde görürsünüz....
    İyi çalışmalar...

lumina'nın gösterdiği yöntem sayesinde çatının yay dışında başkaca (eğrisel, çizgisel + kırıklı, vb.) geometrilerde oluşturulması da mümkün oluyor.
    ---------------------------
    www.ikikalem.com

hancock
    2 gecemi aldı ama magic wand ile tonoz oluşturdum

Bu yöntemi de öğrenmiş oldum sayenizde Çok teşekkür ederim

Compu'nun dile getirdiği farklı profil kesitleriyle de bir örnek ekliyorum.

Tanımlamayı aynı profilin sağ yönüne doğru yapsaydık sonuç şöyle olacaktı:

Sayın limuna gerçketen çok faydalı oldu biraz uğraştım ama sayenizde yaptım fakat sizin örneğinidede öyle gerçide çok kırık kırık acaba daha pürüzsüz bir şekilde ayarlayamıyomuyuz çünkü ili parça yaptım ve yan yana devamı gibi durması gerekiyo fakat kırıklar tam hizaya gelmiyor. Bir çözümü varmı acaba?

Magic Wand ayarlarında eğrilerin hangi yöntemle ve ne kadar kırıklı olması gerektiğini belirlerseniz (sayıyı yükseltmek) daha yumuşak yüzeyler elde etmeniz mümkün ancak parça sayısı artacağından dolayı modelde ağırlaşmalar baş gösterebilir.

Archicad 16 da tonoz çatı simgeyi gözükmüyor acaba başka komutla mı? yapılıyor :K

Shell(Kabuk) aracından 'extruded'(yukarıdaki kısımda) seçeneğiyle çok rahat şekilde yapabilirsiniz. Mantığı anlama bakımından 3B düzlemde oluşturmanızı tavsiye ederim.

yalnız... resimler silinmiş tekrardan yükler misiniz

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •