4 sonuçtan 1 ila 4 arası gösteriliyor.

Konu: Üniversite Not ortalamam 2.99 .Doktora yapamayacak mıyım hiçbirzaman ben??

Datvi

Üniversite Not ortalamam 2.99 .Doktora yapamayacak mıyım hiçbirzaman ben??

Merhaba,benim üniversitedeki not ortalamam 2.99.
    Ben Doktora yapmak için en az 3.00 not ortalaması gerektigini bilmiyordum! Bilseydim bütünlemeye girerdim notumu arttirmak için ama kimse bunu bana söylemedi...Haberim olmadığı için girmedim yükseltme sınavına(bu şansım olduğu halde)
    Benim şimdi hayatım boyunca doktora yapma şansım bitti mi?? Hiç mi başka şansım kalmadı??
    Yüksek lisans yapsam,daha sonra doktora yapamayacak mıyım ben hiçbirzaman için??
    Lisans not ortalaması 2.99 olan biri,yükseklisansta belli bir not ortalamasını aştığında,doktora yapamıyor mu ki??
    Ya bu not ortalaması insanı gerçekten çıldırtıyor!
    2.99
    Şaka gibi!
    Ne olur en kısa zamanda cevaplayın,kafayı yiyecegim...

Benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla, 3.00 not ortalaması, direkt lisanstan doktoraya geçiş yapmak isteyenler için geçerli. Eğer önce yüksek lisans yapıp, ondan sonra doktoraya başvurursanız, son bitirdiğiniz yüksek lisans programındaki notunuza bakılacaktır (ki o da 3.00'dan aşağı olamıyor). Ben de şu anda yüksek lisansı bitirdikten yıllar sonra doktoraya başvurma aşamasındayım; okuduklarımdan anladığım bu. Eğer elinizde konu ile ilgili bir yönetmelik varsa, onun ilgili maddesini buraya eklerseniz, üzerinden daha sağlıklı bir sonuca varabiliriz...
    Hayat, biz planlar yaparken başımıza gelenlerdir... (J. Lennon)

Doktora yapmanın ne olduğunu öncelikle iyi kavramalısınız.
    Yani "Hayatım boytunca doktora yapamayacak mıyım?" sorgusu "artık yürüyemeyecek miyim" gibi bir durummuş gibi algılanmış.

Yüksek lisansın bile sorgulanması gerekir eğer tam anlamıyla doğru yapılmazsa. Anladığım kadarı ile daha yüksek lisansa dahi başlamamışsınız. Şimdi tezli bir yüksek lisans programına girin. Gerçekten danışmanınızla beraber bilimsel bir çalışma araştırma ve tez ortaya koyma sonra bunu jürisinde savunma gibi kavramları iyi yakalayın. Sonra belki de elli kere doktora ile ilgili fikirleriniz değişecektir.

Zaten doktora çok çok farklı bir olay. Ancak ve ancak içine girdiğinizde hatta herşey bitip de doktora savunmasında jüri önünde tek başına kaldığınızda dahi "yahu ne işim var benim burada" bile diyebilirsiniz. O anda bile.

Not ortalamanız ise lisanstan direk doktora geçiş için en alt not bildiğim kadarı ile. Zaten notu tutuyor diye lisans eğitiminden direkt doktoraya geçenleri anlamakta zorlanmıyor değilim. Yani eğer amaç zaman kazanmaksa yük. lisans yapıp sindire sindire doktora yapıp doktor olma zamanıylei direkt doktor olma arasında çok çok büyük zaman farkı yok. Bunu tez danışmanınız ya da diğer hocalarınızla da tartışabilrsiniz.

Doktorayı gerçekten çok çok istiyorsanız ve gerçekten bilimsel bir şey ortaya koyacaksanız yapınız. Önce bir yüksek lisansı layıkıyla bitirin de...

Size tavsiyem budur.

ArchSTaR
    Sorunuzun cevabını buldunuz mu bilmiyorum ama..
    Doktora yapabilmek için 3.00 lisans ortalaması gerekir diye birşey olmadığını söylemek isterim..
    Bazı fakülte/bölümler için bu geçerli, siz hangi anabilim dalında yüksek lisans/doktora yapmak istediğinize göre, hedefinizdeki üniversitelerin sitelerinden bunları kontrol edin derim ben..

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •