5 sonuçtan 1 ila 5 arası gösteriliyor.

Konu: Archicad'ten Autocad'e aktarma

Archicad'ten Autocad'e aktarma

Merhabalar,

Archicad'te tamamladığım projemi autocad'e aktarırken, kesitte,görünüşte bazı çizgiler yok oluyor.Aslında varlar,çizimi patlatınca ortaya çıkıyorlar fakat bu seferde fazla sayıda çizgi oluyor.
    Archicad'te ''save as'' yapmadan önce ''DXF-DWG Trasnlation Setup'' tan ayarları değiştirip düzgün bir sonuç almaya çalışsamda sonuç hep hüsran hep hüsran bu konuda bilgisi olan veya doğru ayarların ne şekilde olduğunu bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

hkeles
    Selam.

Ben de bu durumdan epey zaman kaybetmiş biri olarak, en son kendi bulduğun taktiği paylaşayım, belki işinize yarar.

Archicad'de, kesit ve görünüşü alıp autocad'e atmadan önce patlatın. Patlatmaktan kastım, kesit veya görünüşün bütün elemanlarını çizgi ve desene dönüştürme işlemi. Kesiti alırken bağımsız kesit olarak kaydet olması lazım, ordan yapılıyodu sanırım. Bu hale getirdiğinizde çoğu eleman grup olarak çözülecek. Hepsini seçip grupları çözün. Sonra find-select tooluyla bütün desenleri seçin ve silin. Kısacası kesiti sadece çizgilere indirgeyin. Böylece hem autocade atarken zorlanmayacak, hem de desen altında kalan çizgiler ortaya çıkmış olacak. (desenleri autocad'e hatch olarak atması zaten en büyük sorun)

Bu şekilde yaparsanız işiniz kolaylaşır diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

''hkeles'' yönlendirmen için teşekkürler. Ben de uğraşırken şöyle birşey buldum. Senin dediğin işlemleri yaptıktan sonra Autocad'te açıyorum projeyi. ''0'' katmanını kapatıyorum. ardından ''overkill'' komutuyla üst üste gelen gereksiz çizgileri siliyorum. Kesitlerde de görünüşlerde de hiç bir problem olmuyor.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 23-07-2010 13:49

Archicad'ten gelen bir DWG üzerinde çalışırken neredeyse çizimi yeniden yapmadığım kalmıştı. Çok zor oldu adam etmek. Yeni versiyonlarda düzeldi mi bilemem tabii.

Düzelmedi sanırım. Ama bozuk çizimin sebebi Archicad değil de çevirme süreci diye düşünüyorum. En iyisi çizimi sadece ArchiCAD (2d düzenleme yapmadan) ile yapmak. Çok daha rahat ve kusursuz çıktılar elde edilebiliyor. Yukarıdaki soruya gelince; AutoCAd ortamına atılan cephelerde ve ketitlerin görünüşe giren kısımlarında her poligon yüzey bir rester image nesnesi (hatch değil) ile kaplanıyor. Bu nesneler bir çok çizgi ile sınırdaş olduğu için üstte kalma durumunda çizgilerin bir çoğu görünmüyor. Çözüm zaten belli.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 23-07-2010 13:50

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)